Jump to content

iOcean X7 HD


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ακούσει πως αν το βάλεις σε τάπερ με ρύζι καλυμενο τραβάει την υγρασία πιο εύκολα χωρίς να το έχω δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα το δικό μου τηλέφωνο πήγε ταξιδακι στην Κίνα στο επίσημο service, λόγω οθόνης... Περιμένω πόρισμα του κινέζου μάστορα... Πάντως πολύ καλή επικοινωνία με την επισημη σελίδα τους http://www.iocean.cc/Service.html.. Μου είπαν ότι είναι εντός εγγύησης..., για αυτό το έστειλα..
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είναι Κινέζοι στην iOcean; Συνήθως τα μαγαζιά λένε ότι ο δεν δέχτηκε να κάνει διόρθωση ο (συνήθως μικρός) κατασκευαστής.

Άλλο ένα σημαντικό πλεονέκτημα των iOcean τότε.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ασχετο αλλα κοιταζοντας να παρω το x1

Ηθελα να σας ρωτησω ,

Ειστε γενικα ευχαριστημενοι απο θεματα ρομ και υποστηριξης της εν λογω εταιρειας;

 

Διαγωνια διαβαζοντας καταλαβα οτι γενικα ειστε οκ

Επισης θα το παρω απο ο ελληνικο μαγαζι τους , εχει ασχοληθει κανεις με αυτους;

Θα το παρω εξελληνισμενο το τηλεφωνο;

Απαιτησεις δεν εχουμε

Μεηλ ιντερνετ τηλεφωνο και δατς ολλ

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό 4.2 με το οποίο έρχεται η συσκευή είναι πολύ καλό. Βράχος! Επίσης δεν είχε κινεζιές (απ'όσο θυμάμαι), κάτι σπάνιο.

Είναι από τους ελάχιστους Κινέζους κατασκευαστές που έβγαλε και αναβάθμιση σε 4.4, επίσης σπάνιο. Και επιπλέον την έβγαλε ακόμη και για την φθηνή σειρά (την HD) που μάλλον δεν το βλέπουμε σε κανέναν, Κινέζο ή μη.

 

Έχει ελληνικά, όπως σχεδόν όλα τα κινητά με Android.

 

Το πήρα για φίλο (κάτοχο Galaxy S2) που ήθελε εκείνος να πάρει ένα «ότι να'ναι» για το φανταρικό του, απλώς να έχει νετ και ως «ότι να΄ναι» τον έπεισα να πάρει κινέζικο. Πολύ ικανοποιημένος, τώρα που απολύεται ζήτησε να του παραγγείλω πάλι iOcean, το Χ8 mini Pro.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Ασχετο αλλα κοιταζοντας να παρω το x1

Ηθελα να σας ρωτησω ,

Ειστε γενικα ευχαριστημενοι απο θεματα ρομ και υποστηριξης της εν λογω εταιρειας;

 

Διαγωνια διαβαζοντας καταλαβα οτι γενικα ειστε οκ

Επισης θα το παρω απο ο ελληνικο μαγαζι τους , εχει ασχοληθει κανεις με αυτους;

Θα το παρω εξελληνισμενο το τηλεφωνο;

Απαιτησεις δεν εχουμε

Μεηλ ιντερνετ τηλεφωνο και δατς ολλ

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Η Iocean είναι από τις ποιο αξιόπιστες μικρές κινέζικες εταιρείες και προσέχουν όσο μπορούν αλλά το X1 με μπαταρία 1600 mAh απλώς άθλιο.

 

Έχω ακούσει πως αν το βάλεις σε τάπερ με ρύζι καλυμενο τραβάει την υγρασία πιο εύκολα χωρίς να το έχω δοκιμάσει.

 

 

+1 για το ρύζι, έπρεπε να στο πουν εκεί που πήγες και ρώτησες

Link to comment
Share on other sites

Η Iocean είναι από τις ποιο αξιόπιστες μικρές κινέζικες εταιρείες και προσέχουν όσο μπορούν αλλά το X1 με μπαταρία 1600 mAh απλώς άθλιο.

Τί δεν σου άρεσε όσο το δούλεψες και είναι άθλιο; Κάνε έναν κόπο να τα γράψεις στο θέμα του.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναπιάσουμε την κουβέντα για το hd, έκανε κανείς την αναβάθμιση σε 4.4 ? Εγώ το τόλμησα με την νέα rom από το http://www.iocean.cc (η συσκευή μου ήταν για την version 1) και παράλληλα έκανα και repartition στα 4gb εσωτερικού χώρου και πλέον έχω και 2gb για εφαρμογές. (Την διαδικασία του repartition κα τα απαραίτητα αρχεία την βλέπετε εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850 ) . Η νέα rom έως τώρα (περίπου 15 μέρες χρήσης) δουλεύει απροβλημάτιστα όπως απροβλημάτιστα δούλευε και η 4.2. Αν είδα καμία ουσιαστική διαφορά? θα πω ότι μάλλον όχι με εξαίρεση τη φοβερή αλλαγή για τον αποθηκευτικό χώρο των εφαρμογών αλλά αυτό δεν σχετίζεται με την αναβάθμιση της rom. Εχω μια αίσθηση ότι γίνεται καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας ιδίως όταν το τηλέφωνο είναι idle. Στην έντονη χρήση δεν μπορώ να πω ότι είδα διαφορά. Ίσως να ανέβηκαν λίγο και οι επιδόσεις antutu βγάζω (17500) δεν θυμάμαι πόσο έβγαζα πριν. Όσον αφορά την ρομ τώρα οι αλλαγές που παρατήρησα είναι :

- Δεν υπάρχουν καθόλου κινέζικες εφαρμογές (ίσως μόνο μια ,την οποία έβγαλα εύκολα)

- Εξακολουθεί να υπάρχει η επιλογή του superuser στο μενού ασφάλεια, άρα το τηλέφωνο είναι pre-rooted

- Προστέθηκαν διάφορα widget στον louncher . Μερικά πολύ ωραία όπως ο καιρός και το ημερολόγιο άλλα όχι και τόσο όπως το widget του pick-up που δυστυχώς δεν βγαίνει !

- Εμφανίζει την ταχύτητα downloading δίπλα στο σήμα είτε στο wifi είτε στο 3g (Πολύ χρήσιμο !)

- Προστέθηκαν διάφορες επιλογές εξατομίκευσης όπως αλλαγής της οθόνης κλειδώματος και επιπλέον themes. (Θυμίζουν Miui τα περισσότερα, και εμένα μου αρέσουν πολύ).

- Το παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού home δεν δουλεύει αλλά τον task manager τον φέρνει με διπλό πάτημα του home και έχει και επιλογή για άμεσο καθάρισμα της μνήμης (άρα μπορείτε να απεγκαταστήσετε εφαρμογές για καθάρισμα μνήμης )

- Εχει μια λειτουργία dropzone για multitasking.

- Με swipe -up φέρνει και ένα μενου με διέκοπτες για wifi on-of κλπ . (Μπορεί να απενεργοποιηθεί ως λειτουργία )

- Εχει προστεθεί και η λειτουργία face unlock

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου, αν ανακάλυψε κανείς και κάτι άλλο χρήσιμο, ας μας πει την εμπειρία του.

Link to comment
Share on other sites

gpsuper ευχαριστούμε για την αναλυτική μίνι παρουσίαση που μας έκανες :)

 

Τώρα πλέον μπορείς να κατεβάσεις και Google Camera από Play Store και μπορείς να δοκιμάσεις το ART αντί για το dalvik στα Developments options-> select runtime, να δεις αν θα είναι πιο γρήγορη η συσκευή, στο kitkat είναι ακόμα σε beta στάδιο το ART οπότε με προσοχή αν το δοκιμάσεις πάρε και ένα Backup!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το ART, δεν έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα ως τώρα και μπορώ να πω ότι είδα και μια μικρή διαφορά στην συνολική απόκριση της συσκευής. Άλλωστε το τηλέφωνο πάει σφαίρα ούτως ή άλλως! Κατέβασα και την google camera, αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ της φωτογραφίας δεν ξέρω να πω αν βελτιώνει ή όχι την επίσης πολύ καλή κάμερα της συσκευής. Πάντως το interface της google camera είναι πολύ μίνιμαλ ενώ το shutter button πιάνει όλο το κάτω μέρος της οθόνης, δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε...
Link to comment
Share on other sites

προσωπικά από google camera μόνο το Lens Blur χρησιμοποιώ το οποίο μου αρέσει πολύ και έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια.εχω ενα IOCEAN X7 HD και πριν λιγες μερες του φορεσα μια 3000 mah.Το θεμα μου ειναι οτι ειδα πολυ μικρες διαφορες οσο αφορα την διαρκεια της σε σχεση με την 2000..το ερωτημα ειναι αν ειναι μουφα η μπαταρια ή εκανα κατι λαθος στην φορτιση της κτλ... εχω περασει την κιτκατ 4.4.ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνει μερικούς κύκλους φόρτισης, πριν αποδώσει κανονικά η μπαταρία.

Για το αν είναι μούφα, μπορείς να το ελέγξεις και ο ίδιος: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=403964

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναπιάσουμε την κουβέντα για το hd, έκανε κανείς την αναβάθμιση σε 4.4 ? Εγώ το τόλμησα με την νέα rom από το http://www.iocean.cc (η συσκευή μου ήταν για την version 1) και παράλληλα έκανα και repartition στα 4gb εσωτερικού χώρου και πλέον έχω και 2gb για εφαρμογές. (Την διαδικασία του repartition κα τα απαραίτητα αρχεία την βλέπετε εδώ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455850 ) . Η νέα rom έως τώρα (περίπου 15 μέρες χρήσης) δουλεύει απροβλημάτιστα όπως απροβλημάτιστα δούλευε και η 4.2. Αν είδα καμία ουσιαστική διαφορά? θα πω ότι μάλλον όχι με εξαίρεση τη φοβερή αλλαγή για τον αποθηκευτικό χώρο των εφαρμογών αλλά αυτό δεν σχετίζεται με την αναβάθμιση της rom. Εχω μια αίσθηση ότι γίνεται καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας ιδίως όταν το τηλέφωνο είναι idle. Στην έντονη χρήση δεν μπορώ να πω ότι είδα διαφορά. Ίσως να ανέβηκαν λίγο και οι επιδόσεις antutu βγάζω (17500) δεν θυμάμαι πόσο έβγαζα πριν. Όσον αφορά την ρομ τώρα οι αλλαγές που παρατήρησα είναι :

- Δεν υπάρχουν καθόλου κινέζικες εφαρμογές (ίσως μόνο μια ,την οποία έβγαλα εύκολα)

- Εξακολουθεί να υπάρχει η επιλογή του superuser στο μενού ασφάλεια, άρα το τηλέφωνο είναι pre-rooted

- Προστέθηκαν διάφορα widget στον louncher . Μερικά πολύ ωραία όπως ο καιρός και το ημερολόγιο άλλα όχι και τόσο όπως το widget του pick-up που δυστυχώς δεν βγαίνει !

- Εμφανίζει την ταχύτητα downloading δίπλα στο σήμα είτε στο wifi είτε στο 3g (Πολύ χρήσιμο !)

- Προστέθηκαν διάφορες επιλογές εξατομίκευσης όπως αλλαγής της οθόνης κλειδώματος και επιπλέον themes. (Θυμίζουν Miui τα περισσότερα, και εμένα μου αρέσουν πολύ).

- Το παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού home δεν δουλεύει αλλά τον task manager τον φέρνει με διπλό πάτημα του home και έχει και επιλογή για άμεσο καθάρισμα της μνήμης (άρα μπορείτε να απεγκαταστήσετε εφαρμογές για καθάρισμα μνήμης )

- Εχει μια λειτουργία dropzone για multitasking.

- Με swipe -up φέρνει και ένα μενου με διέκοπτες για wifi on-of κλπ . (Μπορεί να απενεργοποιηθεί ως λειτουργία )

- Εχει προστεθεί και η λειτουργία face unlock

Αυτές είναι οι παρατηρήσεις μου, αν ανακάλυψε κανείς και κάτι άλλο χρήσιμο, ας μας πει την εμπειρία του.

 

 

 

 

Πως ακριβώς έκανες τη διαδικασία ενοποίησης; Δεν ήξερα ότι υπήρχε..! Το είχα κάνει σε ένα ZTE V967S και μου έλυσε τα χέρια.... Κατεβάσεις το αρχείο, και μετά; Μην το μπρικαρουμε κιόλας.. :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Άλλαξα digitizer/touch panel και είπα να βγάλω φωτογραφίες της πλακέτας του να έχουμε.

Έχετε υπ'όψιν δύο πράγματα. Digitizer και οθόνη είναι ένα εξάρτημα στα iOcean, άρα λίγο ακριβό ανταλλακτικό. Πιθανότατα θα σας στείλουν την 2η revision της, οπότε για να έχετε εικόνα (αντί μαύρων κάθετων ράβδων) πρέπει να του βάλετε την αναβάθμιση για την version 2 (Android 4.4, 0822). Περισσότερα εδώ.

 

http://www.ultraimg.com/images/IMGP6351.th.jpg http://www.ultraimg.com/images/IMGP6354.th.jpg http://www.ultraimg.com/images/IMGP6357-Copy.th.jpg

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Στο 1949deal στο clearance εχει θηκες flip σε διαφορα σχεδια και χρωματα με 0.99$.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Στο 1949deal στο clearance εχει θηκες flip σε διαφορα σχεδια και χρωματα με 0.99$.

 

Ευχαριστώ, τσίμπησα μία μαύρη σήμερα για το πολύ καλό HD μας.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1949deal στο clearance εχει θηκες flip σε διαφορα σχεδια και χρωματα με 0.99$.

Νασαι καλα πηρα και εγω μια μαυρη για το x7s 8g 2015.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλσησπερα παιδια !

Κατεβασα απο εδω την 4.4 ( http://www.iocean.cc/Service.html ) . Θελω να την περασω αλλα δεν ξερω πως.

μπορει να βοηθησει καποιος?

στην διαδικασια μπορει να γινει και ροοτ η συσκευη ταυτοχρονα ?

Link to comment
Share on other sites

Καλσησπερα παιδια !

Κατεβασα απο εδω την 4.4 ( http://www.iocean.cc/Service.html ) . Θελω να την περασω αλλα δεν ξερω πως.

μπορει να βοηθησει καποιος?

στην διαδικασια μπορει να γινει και ροοτ η συσκευη ταυτοχρονα ?

 

Καλησπέρα,η αναβαθμηση γίνεται με το SP Flash tool μέσω τον υπολογιστή σου. Για το ρουτ είναι μια αρκετή δύσκολη διαδικασία επειδή στο 4.4 κλείσανε της πόρτες σε κάποιες εφαρμογές που κανανε εύκολο το ρουτ στο 4.2. Τώρα το φτιάχνεις μόνος σου μέσω Root toolkit.

Edited by Alexandros2666
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@gpsuper στην έκδοση που έχεις λειτουργεί απροβλημάτιστα, ή παρατήρησες κάτι μετά το σχόλιο σου; Αν ναι μπορείς να πεις πια έκδοση έχεις γιατί στην iocean δεν κρατάνε ιστορικο στη σελίδα με προηγούμενες εκδόσεις και έχουν μόνο την τελευταία. ευχαριστώ

 

Γενικά κάποιος που είναι στην kk έχει τεστάρει αν λειτουργεί το gps?

 

γιατί μου ήρθε από το σέρβις όπου το έκαναν αναβάθμιση με την έκδοση 4.4.2 iocean x7 20141104-220420 και με μία μέρα χρήση παρατήρησα ότι

-δεν είναι preroot η έκδοση, οπότε με vroot κάνεις το ρουτάρισμα

-ζεσταίνεται πλέον αισθητά η συσκευή σε σχέση με πριν

-τα εικονίδια στις επιφάνειες εργασίας χάνονται μετά από επανεκκίνηση (το έλυσα αλλάζοντας lancer)

-το gps δεν απλά δεν λειτουργεί, ότι κόλπα και να του έκανα ακλουθώντας τους οδηγούς

Edited by narf
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει αναβάθμιση σε 4.4 και δεν θα έπρεπε να χάνονται τα εικονίδιά σου. Δοκίμασε να ξαναπεράσεις την ρομ (στο Flash tool, επέλεξε firmware update αντί download) και ίσως να ενεργοποιήσεις την ART αντί της Dalvik.

Επίσης, δεν θυμάμαι αύξηση της θερμοκρασίας.

Το GPS δεν ήταν ποτέ καλής ακρίβειας τις 1-2 φορές που το δοκίμασα.

Δεν ασχολήθηκα ποτέ με ρουτ.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

την περασα παλι, όχι αυτή που μοθ εβαλαν στο σερβισ, αλλά αυτή που είναι τώρα διαθεσιμη στο σαητ και δεν μου λειτουργει το digiter.

συνδεσα το ποντικι και με το ποντικι τουλαχιστον εχω προσβαση στο κινητό.

την περασα και για δευτερη φορα και παλι τα ιδια.

καμιά ιδέα κανείς;

εχει κανεις την 4.2 version 2 από την iocean, δεν την βρίσκω στο ιντερνετ.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο site υπάρχουν διαθέσιμες 4.4 και για τα 2 digitizer με τα οποία κυκλοφόρησε το X7HD. Προφανώς κατέβασες την λάθος. :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iOcean X7 HD

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...