Jump to content

BitTorrent Sync: Μια εναλλακτική πρόταση στον χώρο του cloud storage


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://content.myphone.gr/photo/full/19684/myphoneguide-bit.jpg

 

Η αποθήκευση αρχείων στο cloud αποτελεί μια ιδιαίτερα βολική διαδικασία, η οποία επιτρέπει στον χρήστη να έχει πρόσβαση σε όλα του τα αρχεία, από οποιαδήποτε συσκευή, όπου και αν βρίσκεται. Τους τελευταίους μήνες όμως, δεν είναι λίγοι αυτοί που έχουν αρχίσει να γίνονται καχύποπτοι γύρω από το «ανέβασμα» των προσωπικών τους δεδομένων στο «σύννεφο» και στον server μιας εταιρείας κάπου στο εξωτερικό, εκεί δηλαδή όπου δεν αποκλείεται να φτάσουν και στα «χέρια» τρίτων.

 

Λύση στο πρόβλημα φαίνεται πως έρχεται να δώσει η BitTorrent, η εταιρεία που είναι υπεύθυνη και για το ομώνυμο πρωτόκολλο και την ανάπτυξη αυτού. Όπως είναι γνωστό, το BitTorrent αποτελεί ένα decentralized πρωτόκολλο, δεν απαιτεί δηλαδή την ύπαρξη κάποιου κεντρικού server για την αποστολή και τη λήψη αρχείων, κάτι που γίνεται αποκλειστικά και μόνο ανάμεσα στις συσκευές που «εμπλέκονται».

 

Η πρόταση της εταιρείας ακούει στο όνομα BitTorrent Sync και λειτουργεί πάνω στην φιλοσοφία του ίδιου του BitTorrent. Έτσι, ο χρήστης μπορεί να συγχρονίσει άμεσα τα αρχεία του μεταξύ διαφόρων συσκευών, χωρίς να τα περνάει από τον server κάποιας εταιρείας και χωρίς αυτά να αποθηκεύονται εκεί.

 

Σε αυτόν τον οδηγό, θα δούμε πως μπορούμε να συγχρονίσουμε τα αρχεία μας μεταξύ ενός υπολογιστή και μιας Android συσκευής, αλλά και διάφορες άλλες λειτουργίες που προσφέρει η εφαρμογή. Φυσικά, η διαδικασία είναι παρόμοια και για iOS (5.0 και άνω), αφού το BitTorrent Sync διαθέτει εφαρμογή και για το mobile λειτουργικό σύστημα της Apple.

 

Πριν ξεκινήσουμε, αξίζει να σημειωθεί το εξής: όλα γίνονται δωρεάν, χωρίς κανένα περιορισμό σε ταχύτητα, μέγεθος αρχείων ή αποθηκευτικό χώρο. Ο μόνος περιορισμός είναι ο χώρος που προσφέρουν οι συσκευές και οι σκληροί μας δίσκοι. Και φυσικά, δεν υπάρχει καμία εγγραφή, καμία ενεργοποίηση, καμία δημιουργία λογαριασμού και τίποτα παρόμοιο για την χρήση της υπηρεσίας. Θα πρέπει όμως να υπογραμμίσουμε πως για να γίνει ο συγχρονισμός μεταξύ δύο συσκευών, θα πρέπει και οι δύο να είναι online.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=044jIZfnyqQ]Introduction to BitTorrent® Sync - YouTube[/ame]

 

 

Εγκατάσταση BitTorrent Sync σε PC και Android

 

http://content.myphone.gr/photo/full/19675/bit1.jpg

 

Το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να εγκαταστήσουμε την εφαρμογή τόσο στον υπολογιστή (ή σε όσους εμείς θέλουμε) όσο και στην Android συσκευή που διαθέτουμε.

 

 

  1. Κατεβάζουμε λοιπόν την εφαρμογή για υπολογιστή από την επίσημη ιστοσελίδα και ξεκινάμε την ιδιαίτερα απλή εγκατάσταση της. (1)
  2. Αμέσως μετά, θα ξεκινήσει ο οδηγός πρώτων ρυθμίσεων της εφαρμογής, όπου στο πρώτο παράθυρο επιλέγουμε τη ρύθμιση Standard Setup, ενώ τικάρουμε και το σχετικό κουτάκι για την αποδοχή των όρων χρήσης. (2)
  3. Στο επόμενο βήμα, επιλέγουμε τον φάκελο που θέλουμε να συγχρονίζεται. Η εφαρμογή δημιουργήσει ένα δικό της, ο οποίος βρίσκεται στη διαδρομή C:\Users\Όνομα Χρήστη\Sync, αλλά μπορούμε στη συνέχεια να επιλέξουμε και άλλους φακέλους. (3)
  4. Στο επόμενο βήμα, θα μας δοθεί το μυστικό κλειδί για τον συγχρονισμό αυτού του φακέλου με άλλες συσκευές, δηλαδή για να συγχρονίζονται τα περιεχόμενα του με το smartphone μας. Δεν χρειάζεται να βιαστούμε και να το αντιγράψουμε κάπου, αφού υπάρχει και ευκολότερος τρόπος που θα δούμε στη συνέχεια. (4)
  5. Σε όλα τα υπόλοιπα κλικ στο next, οπότε και θα μεταφερθούμε στο κεντρικό παράθυρο της εφαρμογής. (5)
  6. Πριν ξεκινήσουμε, θα προχωρήσουμε και στην εγκατάσταση του σχετικού app στην Android συσκευή μας, κάτι που μπορεί να γίνει μέσω του Play Store. Η διαδικασία είναι εξαιρετικά απλή και, αφού το εγκαταστήσουμε, προσπερνάμε τον οδηγό γρήγορης εκκίνησης, κάνουμε κλικ στο Get Started και βρισκόμαστε στην κεντρική οθόνη. (6)

 

 

Συγχρονισμός φακέλου από PC σε Android

 

http://content.myphone.gr/photo/full/19677/sync2.jpg

 

Μέσω των παρακάτω βημάτων, δίνεται η δυνατότητα συγχρονισμού ενός φακέλου του υπολογιστή του χρήστη με μια Android συσκευή, κάτι που σημαίνει πως οτιδήποτε τοποθετείται σε αυτόν τον φάκελο θα είναι άμεσα διαθέσιμο και στη συσκευή (ουσιαστικά θα στέλνεται σε αυτήν).

 

 

  1. Θα ξεκινήσουμε το παράδειγμα, δημιουργώντας στην επιφάνεια εργασίας έναν φάκελο, τον myphone. Τα περιεχόμενα αυτού του φακέλου θα συγχρονίζονται και με μια Android συσκευή. Μέσα σε αυτόν τον φάκελο, βάζουμε δοκιμαστικά μια εικόνα, την myphone_logo.png. (1)
  2. Πάμε τώρα να προσθέσουμε τον φάκελο αυτόν στο συγχρονισμό. Ανοίγουμε το κεντρικό παράθυρο του BitTorrent Sync και κάνουμε κλικ στο πλήκτρο Add Sync Folder. Θα εμφανιστεί το παράθυρο Add Folder. (2, 3)
  3. Κάνουμε κλικ στο πλήκτρο Generate για να δημιουργήσουμε το μοναδικό κλειδί που θα χρησιμοποιηθεί για τον συγχρονισμό αυτού του φακέλου με άλλες συσκευές και μετά στο Browser, από όπου και επιλέγουμε τον φάκελο που δημιουργήσαμε πριν λίγο (τον myphone). (4)
  4. Ο φάκελος θα προστεθεί στη λίστα μας. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω του και επιλέγουμε Connect mobile device. (5)
  5. Θα εμφανιστεί ένα QR code το οποίο και θα σκανάρουμε με τη συσκευή στην οποία θέλουμε να συγχρονίσουμε τον φάκελο. Έτσι, δεν χρειάζεται να αντιγράφουμε κωδικούς κτλ. Επιλέγουμε full access αν θέλουμε να δώσουμε πλήρη δικαιώματα πρόσβασης στη συσκευή ή Read Only, μόνο για ανάγνωση. (6)
  6. Πάμε λοιπόν στην εφαρμογή BitTorrent Sync στο Android, στην καρτέλα Sync, και κάνουμε κλικ επάνω δεξιά στο Add Folder. (7)
  7. Στο Choose folder επιλέγουμε τον φάκελο στον οποίο θα συγχρονίζονται τα περιεχόμενα του φακέλου (ή δημιουργούμε έναν νέο) από τον υπολογιστή μας και μέσω του Scan QR code σκανάρουμε το QR Code που είδαμε πριν λίγο. Ενεργοποιούμε και το Automatic sync και κάνουμε κλικ στο Done. (8)
  8. Ο φάκελος θα συγχρονιστεί άμεσα και τα περιεχόμενα του θα είναι διαθέσιμα στη συσκευή μας (δηλαδή η εικόνα myphone_logo.png), στον φάκελο που επιλέξαμε στο προηγούμενο βήμα. Φυσικά, οτιδήποτε προσθέσουμε σε αυτόν, θα είναι διαθέσιμο και στον υπολογιστή μας.

 

 

Δημιουργία backup από Android σε PC

 

http://content.myphone.gr/photo/full/19681/sync3.jpg

 

Μπορείτε να ορίσετε στην εφαρμογή να κάνει backup τα αρχεία κάπου φακέλου στη συσκευή σας και τα στέλνει σε έναν φάκελο του υπολογιστή. Εκεί, σε περίπτωση που τα σβήσετε από τον υπολογιστή σας, μπορείτε να τα επαναφέρετε με ένα κλικ από τη συσκευή σας. Ο φάκελος αυτός είναι μόνο για ανάγνωση και οι όποιες αλλαγές δεν συγχρονίζονται πίσω στη συσκευή.

 

 

  1. Ανοίγουμε την εφαρμογή στην Android συσκευή και κάνουμε κλικ στην καρτέλα Backup και στο πλήκτρο Add folder που υπάρχει πάνω δεξιά. (1)
  2. Κάνουμε κλικ στο Choose Folder και επιλέγουμε τον φάκελο που θέλουμε να συγχρονίσουμε με τον υπολογιστή και μετά κλικ στο Next. (2)
  3. Στην επόμενη οθόνη, θα εμφανιστεί το μοναδικό κλειδί που αντιστοιχεί στον συγχρονισμό αυτού του φακέλου. Για ευκολία, δίνεται στον χρήστη η δυνατότητα αποστολής αυτού με e-mail στον εαυτό του, ούτως ώστε να είναι ευκολότερη η εισαγωγή του στο επόμενο βήμα. Κλικ στο Done. (3)
  4. Αντιγράφουμε το κλειδί του προηγούμενου βήματος και μεταφερόμαστε στην desktop εφαρμογή του BitTorrent Sync. Εκεί, κάνουμε κλικ στο Add a sync folder. (4)
  5. Κάνουμε επικόλληση το κλειδί στο πεδίο Folder secret και στο Folder to sync επιλέγουμε τον φάκελο στον οποίο θα γίνεται ο συγχρονισμός. (5)
  6. Τα αρχεία μας θα αντιγραφούν στον υπολογιστή. Η αντιγραφή, κατά τις δικές μου δοκιμές, δεν ήταν άμεση και χρειαζόταν μερικά λεπτά, ενώ γινόταν άμεσα με το πρώτο άνοιγμα της εφαρμογής.
  7. Για να επαναφέρετε αρχεία από τη συσκευή στην μορφή που ήταν, κάνετε δεξί κλικ στον φάκελο στο κεντρικό παράθυρο της εφαρμογής, Show folder preferences και μετά επιλέγετε το Restore Modified files to original version (6)

 

 

Αποστολή αρχείων από μια συσκευή σε άλλη

 

Το BitTorrent Sync δίνει και τη δυνατότητα άμεσης αποστολής ενός αρχείου μεταξύ δύο συσκευών, αρκεί και οι δύο να τρέχουν την εφαρμογή. Ο τρόπος είναι ο ακόλουθος.

 

 

  1. Από τη συσκευή στην οποία βρίσκεται το αρχείο που θέλουμε να στείλουμε, τρέχουμε το BitTorrent Sync, πάμε στην καρτέλα Send και επιλέγουμε Select files to send.
  2. Επιλέγουμε το αρχείο που θέλουμε να στείλουμε, οπότε και εμφανίζετai ο σχετικός QR κωδικός.
  3. Πάμε στη δεύτερη συσκευή και στην καρτέλα Send επιλέγουμε Receive files. Το αρχείο θα είναι έτοιμο προς λήψη. Με τον ίδιο τρόπο μπορεί να γίνει η λήψη και από κάποιον συγχρονισμένο φάκελο του υπολογιστή, πηγαίνοντας στην εφαρμογή του BitTorrent Sync, δεξί κλικ στον φάκελο και μετά connect a mobile device.

 

___________________________________

 

Tip

Μια από τις χρήσεις που κάνω στο BitTorrent Sync, είναι να συγχρονίζω τις φωτογραφίες μου μεταξύ όλων των συσκευών, ακόμη και τη στιγμή που βγάζω μια φωτογραφία. Αυτό το κάνω μέσω του Sync, το οποίο και προτιμώ, και όχι του Backup, το οποίο είναι πιο αργό και φαίνεται πως θέλει λίγη δουλειά ακόμα.

 

Έτσι, δημιουργώ έναν φάκελο Photos στον υπολογιστή μου, τον οποίο και προσθέτω σαν συγχρονισμένο στην desktop εφαρμογή. Μετά, πάω στο BitTorrent Sync στο Android, καρτέλα Sync, Add folder, επιλέγω τον DCIM/Camera (εκεί δηλαδή όπου το λειτουργικό σύστημα αποθηκεύει αυτόματα τις φωτογραφίες που βγάζω) και από κάτω σκανάρω το QR code του φακέλου που δημιούργησα λίγο πριν στον υπολογιστή μου.

 

Οι φωτογραφίες θα συγχρονίζονται αυτόματα, εάν επιλέξω το Automatic Sync στη δημιουργία συγχρονισμού στο Android, ενώ μπορώ να προσθέσω με τον ίδιο τρόπο και άλλες συσκευές και να αφήσω το Automatic Sync απενεργοποιημένο σε αυτές, έτσι ώστε να επιλέγω ποιες θέλω να κατεβάσω (στην εφαρμογή στο Android, κλικ στον συγχρονισμένο φάκελο και μετάβαση στην καρτέλα All files).

 

 

Κάπου εδώ, ολοκληρώνεται ο οδηγός μας, σκοπός του οποίου είναι να σας δώσει μια πρώτη γεύση από κάτι καινούργιο. Φυσικά, μην ξεχάσετε να μας αναφέρετε με ένα σχόλιο σας πως εσείς χρησιμοποιείτε το Sync αλλά και τα όποια tips μπορεί να έχετε!

 

 

Χρήσιμοι σύνδεσμοι

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα. Μπορώ να συγχρονίσω δυο android συσκευές ή πρέπει οπωσδήποτε η μια να είναι υπολογιστής?

πχ smartphone και tablet

smartphone και android box με εξωτερικό σκληρό.

 

Απ ότι είδα μπορώ να μεταφέρω μεταξύ συσκευών.

μπορώ ομως να εγκαταστήσω την desktop έκδοση στο android box? Όχι μόνο να μεταφέρω αλλά να συγχρονίζω mobile συσκευες

Edited by christosi

Cubot Dinosaur

NO.1 G3 smartwatch

Weloop Tommy smartwatch

Link to comment
Share on other sites

Απλώς δημιουργείς έναν φάκελο στον υπολογιστή, τον συγχρονίζεις και με τις δύο συσκευές σου, και, από εκεί και πέρα, μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε οτιδήποτε βάζεις μέσα στον φάκελο στον οποίο γίνεται ο συγχρονισμένος σε μια από τις δύο mobile συσκευές σου, να πηγαίνει και στην άλλη, χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή σου σαν server.
Link to comment
Share on other sites

Απλώς δημιουργείς έναν φάκελο στον υπολογιστή, τον συγχρονίζεις και με τις δύο συσκευές σου, και, από εκεί και πέρα, μπορείς να το ρυθμίσεις έτσι ώστε οτιδήποτε βάζεις μέσα στον φάκελο στον οποίο γίνεται ο συγχρονισμένος σε μια από τις δύο mobile συσκευές σου, να πηγαίνει και στην άλλη, χρησιμοποιώντας τον υπολογιστή σου σαν server.

 

το αντίστροφο πως γίνεται με εύκολο τρόπο ; (από τις συσκευές στον κοινό φάκελο ή σε νέους φακέλους που φτιάχνεις στις συσκευές )

έχω ένα android 4.2.2 και ένα 3gs με 6.1 . Στο android πρέπει να κάνω copy-paste με έναν file explorer , ενώ στο ios ,αν θυμάμαι καλά μέσα από την εφαρμογή ... ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

το αντίστροφο πως γίνεται με εύκολο τρόπο ; (από τις συσκευές στον κοινό φάκελο ή σε νέους φακέλους που φτιάχνεις στις συσκευές )

έχω ένα android 4.2.2 και ένα 3gs με 6.1 . Στο android πρέπει να κάνω copy-paste με έναν file explorer , ενώ στο ios ,αν θυμάμαι καλά μέσα από την εφαρμογή ... ;

 

Δες το Tip στο αρχικό κείμενο ;) (για Android τουλάχιστον).

 

Ρώτησε με αν χρειαστείς κάτι επιπρόσθετο :).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή εφαρμογή. Κάτι τέτοιο έρχεται να εκτοπίσει πιθανότατα τα cloud storage για μένα.

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω σε σχέση με το cloud storage και είναι και η βασική ιδέα στην υλοποίηση αυτού του προγράμματος, είναι ότι όταν βάζεις κάτι στον φάκελο στο pc για να το συγχρονίσεις με το κινητό, αυτό αντιγράφεται στο κινητό (κάρτα sd ή εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο) μόνιμα και σου καταλαμβάνει χώρο. Στο cloud storage τα αρχεία τα κατεβάζεις προσωρινά για να τα δεις και αρχικά απλά έχεις μία προεπισκόπιση στο κινητό.

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει άλλη εφαρμογή που να μπορεί να το κάνει αυτό και να έχω μία προεπισκόπιση των αρχείων στους σκληρούς δίσκους του υπολογιστή μου και να κατεβάζω προσωρινά μόνο αυτό που θέλω να δω.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καχυποπτος ειμαι. :lol:

Δλδ τα δεδομενα δεν περνανε απο τον server τους και θεωρητικά συνδεονται οι δυο συσκευες απευθείας;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μην το έχω καταλάβει καλά αλλά η εφαρμογή καμιά σχέση δεν έχει με αποθήκευση αρχείων!

Οτιδήποτε μπαίνει στο φάκελο συγχρονισμού αποθηκεύεται στο δίσκο μόνο και απλά μόλις κάποια άλλη συσκευή συγχρονιστεί αποθηκεύεται και σε αυτή.

Αλλά ούτε χώρο εξοικονομεί, αντίθετα σπαταλάει περισσότερο γιατί για κάθε αρχείο που θες να στείλεις χρειάζεσαι ξεχωριστό φάκελο γιατί αν έχεις κι άλλα στο φάκελο, τα στέλνει όλα όχι μόνο το ένα αρχείο, ούτε εξασφαλίζει αρχεία γιατί αν (μακρυά από μας) κρασάρει ο δίσκος πχ και χαθεί ο φάκελος συγχρονισμού χάνονται τα πάντα.

Με άλλα λόγια είναι μια εφαρμογή μεταφοράς αρχείων από συσκευή σε συσκευή και σαν τέτοια λειτουργεί πολύ καλά και γρήγορα! Αλλά αν πρέπει κάθε φορά που θέλω να στείλω κάτι από το pc στο κιν, να μεταφέρω το αρχείο στο φάκελο συγ/σμού, να ανοίγω το qr code, να τρέχω την αφαρμογή στο κιν., να σκανάρω, να ψάχνω το αρχείο στην sd, να το μεταφέρω στον φάκελο που θέλω... βάζω το USB και τελειώνω!!!

Άρα είναι άριστη μόνο για ανταλλαγή αρχείων μεταξύ απομακρυσμένων συσκευών.

Έχω παρεξηγήσει κάτι στη λειτουργία της;

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να έχεις έναν δίσκο NAS κουμπωμένο επάνω στο modem και να έχεις πρόσβαση στα αρχεία σου απ' οπουδήποτε... στον κόσμο και προπάντων από το προσωπικό σου "cloud" !!! Αρκεί να μην έχεις καμιά διακοπή ρεύματος και αλλάξει η IP του modem... :lol:

Ο μόνος περιορισμός το χαμηλό upload μιας adsl σύνδεσης... άν εχεις vdsl κάνεις παππάδες...!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καχυποπτος ειμαι. :lol:

Δλδ τα δεδομενα δεν περνανε απο τον server τους και θεωρητικά συνδεονται οι δυο συσκευες απευθείας;

 

Yeap. Χρησιμοποιείται η ίδια λογική και τεχνολογία με τα torrents.

 

Αλλά αν πρέπει κάθε φορά που θέλω να στείλω κάτι από το pc στο κιν, να μεταφέρω το αρχείο στο φάκελο συγ/σμού, να ανοίγω το qr code, να τρέχω την αφαρμογή στο κιν., να σκανάρω, να ψάχνω το αρχείο στην sd, να το μεταφέρω στον φάκελο που θέλω... βάζω το USB και τελειώνω!!!;

 

Μεταφέρεις το αρχείο στον φάκελο που έχεις συγχρονίσει. Τα υπόλοιπα τα κάνεις μια φορά για κάθε φάκελο που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...
το χρησιμοποιεί κάποιος από εδώ στην καθημερινότητα (όπως λχ. το dropbox) αξιόπιστα?

Παιδιά το χρησιμοποιώ συνεχεια, εχω βάλει απο τα κινητά της γυναίκας μου κ το δικο μου κ κανει backup τις φωτογραφίες κ τα video σε υπολογιστή στο σπίτι που έχει raid για ασφάλεια . Εδω κ 6 μήνες δν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...