Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι με τις ρυθμισεις....αλλα για να εισαι σιγουρος γιατι δεν κανεις ενα backup του συστηματος σου με την recovery..φλασαρισε ξανα την rom που εχεις η καποια αλλη, κανε ξανα τους λογαριασμους σου στο google και δοκιμασε ξανα πλεον με καθαρη εγκατασταση...και αυτο για να αποκλεισουμε την πιθανοτητα να ειναι καποιο προβλημα στο hardware της συσκευης....αν παλι κανει τα ιδια μπορει να εχει παθει κατι η κεραια του http://www.aliexpress.com/item/Buzzer-for-Lenovo-K910-K910E-speaker-GPS-signal-antenna-module/32219937224.html?spm=2114.30010308.3.2.89gfXz&ws_ab_test=searchweb201556_0,searchweb201602_1_10037_10017_507_10032_401,searchweb201603_1&btsid=f3428542-1033-46be-949d-988939d76c34

 

φιλε μου γενικα με ολες τις rom που εχω περασει ειχα αυτο το θεμα στην αρχη με βρισκει αλλα μετα δεν κανει ανανεωση της τοποθεσιας μονο οταν βαζω διαδρομη αλλιως κανει... δεν ξερω τι μπορει να φταει υπαρχει κανα προγραμμα να βλεπω πιο δορυφορο κλειδωνει και αν κλειδωνει καποιον;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ολα οκ μα rom από baralajbi και λειτουργω το τηλεφωνο με ποντίκι....:lol::lol::lol::lol: πολλά ευχαριστώ στον tsarlam που βοήθησε σε κάθε βήμα....συμπερασματικά δοκίμασα την miui και είναι για 1 sim δοκίμασα την cm12 και δεν ξερω γιατι κολαει στο λογκο του cyanogen ...δεν έβγαλα άκρη...με του baralajbi δεν κούνησα δάχτυλο πέρα απο τις οδηγίες. Δεν ξερω αν μπορώ να βγάλω το γμγρτγρ!@#!@$!@ security και έχει πολλά στα κινέζικα ενω όλα τα υπόλοιπα τα έχω στα αγγλικα...αλλα περιμένωντα την καινούργια οθόνη θα έχω πολύ καιρο να πειραματιστώ με τις εφαρμογές....ευχαριστώ

 

Τις κινεζιες και το security βγαλτα με ''System app remover'' απο play...

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα bluetooth Miatone F12 το οποίο έπί ένα χρόνο περίπου δουλεύω κανονικά με το Κ910. Τις προάλλες το κανα format και τώρα δε λέει με τίποτα να δει το F12. Η ROM που φοράει είναι η 1443 του baralajbi. Σύνδεση έκανα κανονικά με ένα Χperia oπότε το bt του κινητού υποθέτω πως λειτουργεί και δεν πάει αλλού το μυαλό μου στο τι μπορεί να φταίει. :(
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω ενα προβλημμα μετην ρομ του baralajbi .

ενω ολα δουλευουν κανονικα εχω βαλει μεσα την εφαρμογη REVOLUT αυτη και μονο αυτη οταν την ανοιγω τα γραμματα και οι αριθμοι φαινονται τοσο μικροι που δεν διαβαζονται με τιποτα . αλαξα φοντο - γραμματοσειρα κ.λπ. που προσπαθησα αλλα το αποτελεσμα μηδεν

μονο αυτη η εφαρμογη δημηουργη αυτο το προβλημα και καμια αλλη .

ενtο μεταξη εχω βαλη και την cm 12.1 σε αυτη δουλεψε κανονικα η εφαρμογη αλλα την εβγαλα γιατι μετα δυσκολιας κλειδωνε το 3G υπαρχει καποια λυση σε αυτο ρε παιδια ?????

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα θεμα με το κινητο ξαφνικά άρχισε να μου εξαφανίζει την μπάρα ειδοποιήσεων και να μου την εμφανίζει μόνο με το τράβηγμα προς τα κάτω εχω περάσει την τελευταία cm 12,1 rom αλλά έχω βάλει το kernel με το double tap to wake ίσως να φταίει αυτό;; στην αρχή δεν μου το έκανε όλα κομπλέ από χτες ξεκίνησε και δεν μπόρεσα να βρω αν έχει και καμια επιλογή να εξαφανίζεται από μόνο του. δεν είναι κατι το ιδιαίτερο απλά ούτε την ώρα δεν βλέπεις ούτε το σήμα καταλαβαίνετε... αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

στην cm 12.1 to 3G δουλευει κανονικα σε εσας γιατιεγω οταν την δοκιμασα δεν μπορουσε να συνδεθει με 3G

αν καποιος γνωριζει κατι η την περασε και μπορει να διορθωθει αυτο ας το γραψει.....

Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα δουλευει με vodafone. εγω θελω να ρωτησω κανατε την τελευταια αναβαθμιση;; εγω αποταν την εκανα σαν ανα βλεπω την μπαταρια να εξαντληται σε χρονο dt στανταρ μια φορτιση την ημερα ενω παλιοτεα με την ιδια χρηση περναγα περισσοτερο
Link to comment
Share on other sites

όλα οκ με την παραγγελία και η οθόνη πολύ καλή (αν και τα χρώματα δεν είναι σαν της original) και έβαλα και την ROM του baradji και με τις οδηγίες του forum όλα επανήλθαν στα φυσιολογικά...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. Τώρα θα παραγγείλουμε tempered glass!
Link to comment
Share on other sites

ναι κανονικα δουλευει με vodafone. εγω θελω να ρωτησω κανατε την τελευταια αναβαθμιση;; εγω αποταν την εκανα σαν ανα βλεπω την μπαταρια να εξαντληται σε χρονο dt στανταρ μια φορτιση την ημερα ενω παλιοτεα με την ιδια χρηση περναγα περισσοτερο

φιλε ποια ρομ cm... εχεις βαλει????

στην τελευταια που εβαλα δεν λειτουργουσε μηπως πρπει να βαλω καμια ποιο παλια εκδοση και μετα την τελευταια cm...

Link to comment
Share on other sites

την τελευταια αναβαθμιση εχω της cm

φιλε καλημερα και συγνωμη για την ενοχληση

εγω εχω την.... baralajbi.... για σωστη εγκατασταση της cm την κατεβαζω και την ριχνω στην καρτα και με recovery την περναω???

η πρεπει να βαλω για αρχη καποια αλλη cm ......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πρεπει να κανεις και system particion αν μπεις στη σελιδα της team superluminal http://www.teamsuperluminal.org/k910cyanogenmod-12-1/ εχει σαφεις οδηγιες... εγω σου προτεινω να βαλεις την προτελευταια γιατι με το τελευταιο update δεν εχω μεινει ικανοποιημενος

 

εντιτ: τελικα γυρισα και γω στην προηγουμενη εκδοση μετα απο αυτο που αντικρισα σημερα το πρωι κοιμηθηκα με 86% μπαταρια στις 12 και ξυπνησα με 32% στις 09:30.

Edited by geoliol
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Μπορεί να μου πήρε λίγο παραπάνω, αλλά τη βρήκα την άκρη! Τελικά το πρόβλημα ήταν από τη μπαταρία, λόγω της υπερθέρμανσης προφανώς που υπέστη. Την αντικατέστησα λοιπόν, πέρασα και την cm12 και το κινητό πετάει!:cool:

Είχε πλάκα πάντως που το έδωσα για έλεγχο σε κατάστημα με service κινητών και διέγνωσε ότι "χτύπησε η μνήμη, δε γίνεται τίποτα"...

Το καλό της υπόθεσης πλέον είναι ότι μου περισσεύουν κάποια ανταλλακτικά από μια δεύτερη συσκευή που αγόρασα.

Υπάρχει λοιπόν η μητρική, οι δύο κάμερες καθώς και 2 θήκες που δε χρησιμοποιώ.

Aν κάποιος ενδιαφέρεται ας στείλει pm.

προφανώς το ίδιο έπαθε και το δικό μου. εκεί που έπαιζα ένα παιχνιδι έκλεισε και δεν ανοίγει κανονικά, κάνει επανεκινήσεις συνέχεια (με 1% μπαταρία), δε φορτίζει κλπ. Μπαίνω στο twrp, κάνω wipe, instal κλπ αλλά δεν γίνεται τίποτα. Μάλλον είναι μπαταρία, έτσι; Μήπως μπορείς να μου πεις που βρήκες μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι, αν είχε ανεβάσει υπερβολική θερμοκρασία. Ψαξε στο ebay, θα βρεις. Εγώ είχα αγοράσει μια δεύτερη συσκευή με σπασμένη οθόνη (πάλι από ebay) γιατί πιστεψα ότι η μητρική είχε το πρόβλημα, με παρέσυραν βλέπεις οι τεχνικοί... Τη δοκίμασα λοιπόν, δεν πέτυχα τίποτα και μετά άλλαξα μπαταρία και ..bingo!
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ναι, αν είχε ανεβάσει υπερβολική θερμοκρασία. Ψαξε στο ebay, θα βρεις. Εγώ είχα αγοράσει μια δεύτερη συσκευή με σπασμένη οθόνη (πάλι από ebay) γιατί πιστεψα ότι η μητρική είχε το πρόβλημα, με παρέσυραν βλέπεις οι τεχνικοί... Τη δοκίμασα λοιπόν, δεν πέτυχα τίποτα και μετά άλλαξα μπαταρία και ..bingo!

Μετά από 15 ώρες κλειστό, χτες το άνοιξα στο twrp και το έβαλα στη φόρτιση. Το άφησα 3 ώρες (λαμπάκι δεν άναβε) και το βρήκα με 70% την μπαταρία. Παρόλα αυτά όταν το ανοίγω κανονικά μένει στο lenovo logo και δε προχωράει παρακάτω (ας έχει μπαταρία 70%). Εννοείται ότι έχω κάνει όλα τα wipe κλπ. Μένει να δοκιμάσω να περάσω ξανά τη rom από usb και twrp (αφού δε φρόντισα να την έχω αποθηκευμένη στη μνήμη του).

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το λαμπάκι άναβε κόκκινο, δεν έδειχνε ποσοστό φόρτισης και αναβόσβηνε το lenovo logo. Δοκίμασε πάντως να ξαναπεράσεις τη rom, αλλά ξεκίνα να ψάχνεις και για μπαταρία!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 15 ώρες κλειστό, χτες το άνοιξα στο twrp και το έβαλα στη φόρτιση. Το άφησα 3 ώρες (λαμπάκι δεν άναβε) και το βρήκα με 70% την μπαταρία. Παρόλα αυτά όταν το ανοίγω κανονικά μένει στο lenovo logo και δε προχωράει παρακάτω (ας έχει μπαταρία 70%). Εννοείται ότι έχω κάνει όλα τα wipe κλπ. Μένει να δοκιμάσω να περάσω ξανά τη rom από usb και twrp (αφού δε φρόντισα να την έχω αποθηκευμένη στη μνήμη του).

Αρνείται να ξαναπεράσει τη rom από το twrp. Δοκίμασα μέσα από το twrp να ξαναπεράσω το recovery (twrp) με αποτέλεσμα μετά την επανεκίνηση να χάσω και το recovery (twrp) και να κάνει επαννεκινήσεις όπως πριν....κλίνει ανοίγει μόνο του και δείχνει για λίγο το logo της lenovo. Αν φταίει η μπαταρία δε θα έπρεπε να ανοίγει το κινητό αφού το συνδέουμε στο ρεύμα;(να δουλεύει δηλαδή μόνο μετο ρεύμα); Τώρα η τελευταία προσπάθεια είναι QPST Tools κλπ, από εδώ http://forum.xda-developers.com/android/general/tutorial-how-to-unbrick-tou-lenovo-k910-t2893932 αν και προς το παρόν δε μπορώ να εγκαταστήσω τους σωστούς drivers στα windows 10.

Έβγαλα (αποσύνδεα και την ματαρία) μήπως συνέλθει αλλά δεν...

Edited by basdel
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με τα tools (το είχα κάνει και γω) ώστε να εξαντλήσεις κάθε πιθανότητα να είναι κάτι άλλο, αλλά το ότι συνδέεις το φορτιστή δε σημαίνει ότι παρακάμπτεις τη μπαταρία. Οσο περιγράφεις πάντως, μου φαίνεται σαν να το έχω ξαναδεί το έργο..
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με τα tools (το είχα κάνει και γω) ώστε να εξαντλήσεις κάθε πιθανότητα να είναι κάτι άλλο, αλλά το ότι συνδέεις το φορτιστή δε σημαίνει ότι παρακάμπτεις τη μπαταρία. Οσο περιγράφεις πάντως, μου φαίνεται σαν να το έχω ξαναδεί το έργο..

Σαν τι έργο δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι η περίπτωση μου θυμίζει πολύ τη δική μου, τα συμπτώματα, όλο το ψάξιμο για το τι μπορεί να φταίει, οι δοκιμές κλπ
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο νήμα και τι να δω, τα ίδια προβλήματα με άλλους εδώ μέσα... Το είχα ρε παιδιά στην πρίζα να φορτίζει και ταυτόχρονα wifi hotspot. Ξαφνικά δεν είχα ίντερνετ στο άλλο κινητό και πάω να δω το vibe και ήτανε κολλημένο στο logo της lenovo και ανοιγοκλεινε μόνο του σε λούπα... Με rom του Χαραλαμπη και εγω.

 

Sent from my X800+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στο νήμα και τι να δω, τα ίδια προβλήματα με άλλους εδώ μέσα... Το είχα ρε παιδιά στην πρίζα να φορτίζει και ταυτόχρονα wifi hotspot. Ξαφνικά δεν είχα ίντερνετ στο άλλο κινητό και πάω να δω το vibe και ήτανε κολλημένο στο logo της lenovo και ανοιγοκλεινε μόνο του σε λούπα... Με rom του Χαραλαμπη και εγω.

 

Sent from my X800+ using Tapatalk

Δοκίμασα με το QPST Tools και πέρασα κανονικά την rom αλλά παρόλα αυτά το κινητό δεν ανοίγει, συνεχίζει να κάνει επανεκινήσεις. Παράγγειλα μπαταρία από aliexpress, με 4 ευρώ , για να δοκιμάσω εάν φταίει η μπαταρία και από κεκτημένη ταχύτητα παράγγειλα δύο, οπότε εάν σε καμιά 20 μέρες φίλε μου δεν βρείς το πρόβλημα, έλα να πάρεις τη μία μπαταρία να δοκιμάσεις. Πάντως μη δοκιμάσεις να το ανοίξεις εάν δεν ξέρεις, κοίτα στο youtube βίντεο πως ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ασχοληθω και πολύ θα το πάω σε κάποιο service για διάγνωση να δω τι θα μου πούνε. Αν είναι ή μπαταρια τελικά με ενδιαφερει αυτή που παρηγγειλες εννοειτε.

 

Sent from my X800+ using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να ασχοληθω και πολύ θα το πάω σε κάποιο service για διάγνωση να δω τι θα μου πούνε. Αν είναι ή μπαταρια τελικά με ενδιαφερει αυτή που παρηγγειλες εννοειτε.

 

Sent from my X800+ using Tapatalk

 

Από service θα το πάρω όπως το έδωσα τελικα...

 

Όταν το είχα συνδέσει στο PC μου είχε βγάλει αυτό, bricked; https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160810/3761c43973b76fa85e90e4722640194b.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...