Jump to content

Dell Venue Pro 8


GaleaNatur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ευχαριστω για την απαντηση. αφου θα το παρω απο αμερικη και η διαφορα αναμεσα στο thinkpad 8 και το dell venue 8 pro ειναι μικρη εκει (100$) θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι υπερτερει σε τι απο το αλλο. οχι αν αξιζει τα παραπανω λεφτα αλλα αν ειναι καλυτερη συσκευη το thinkpad.

Το μόνο που υστερεί το Thinkpad είναι η αυτονομία του που κυμαίνεται στο 6ωρο.

Από εκεί και πέρα σε όλα τα αλλά υπερτερεί το Thinkpad .

Οθόνη,ποιότητα κατασκευής,επιδόσεις,όλες οι διαθέσιμες θύρες επεκτάσεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το μόνο που υστερεί το Thinkpad είναι η αυτονομία του που κυμαίνεται στο 6ωρο.

Από εκεί και πέρα σε όλα τα αλλά υπερτερεί το Thinkpad .

Οθόνη,ποιότητα κατασκευής,επιδόσεις,όλες οι διαθέσιμες θύρες επεκτάσεις.

 

τωρα που με εψησες για το lenovo ειδα οτι δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο και πρεπει να το παρω μεχρι τις 16 του μηνα που θα ερθει συγγενης μου απο αμερικη:cry:

 

το asus αξιζει λογο γραφιδας? θα ηθελα πολυ το dell να ειχε hdmi εξοδο και δεν θα το σκεφτομουν

Link to comment
Share on other sites

τωρα που με εψησες για το lenovo ειδα οτι δεν υπαρχει ετοιμοπαραδοτο και πρεπει να το παρω μεχρι τις 16 του μηνα που θα ερθει συγγενης μου απο αμερικη:cry:

 

το asus αξιζει λογο γραφιδας? θα ηθελα πολυ το dell να ειχε hdmi εξοδο και δεν θα το σκεφτομουν

Δες αν υπάρχει στο ms store πέρα από amazon,best bay.

Το Asus αν η γραφίδα σου είναι σημαντική είναι μονόδρομος πχ αν θες να το χρησιμοποιείς για πολλές σημειώσεις η και σαν δεξί χέρι βοηθός σε desktop περιβάλλον η σε εργασία με office.

Αν δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσεις πολυ προτίμησε το Dell.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

στο desktop η χρηση με το δακτυλο ειναι ευκολη? μονο για εκει θα ηθελα τη γραφιδα

το lenovo αν καταλαβα καλα εχει πολλα εξτρα απο τη μαμα εταιρια αφου απο τα 64 gb μενουν 35 νομιζω. μπορω να τα ξεφορτωθώ?

η χρηση που το θελω ειναι ιντερνετ και ταινιες

Edited by p8denu
Link to comment
Share on other sites

στο desktop η χρηση με το δακτυλο ειναι ευκολη? μονο για εκει θα ηθελα τη γραφιδα

το lenovo αν καταλαβα καλα εχει πολλα εξτρα απο τη μαμα εταιρια αφου απο τα 64 gb μενουν 35 νομιζω. μπορω να τα ξεφορτωθώ?

η χρηση που το θελω ειναι ιντερνετ και ταινιες

 

εύκολη είναι αλλά καλύτερα η πιο αποδοτικά θα έλεγα με ποντίκι η γραφίδα.

Τα windows καλός η κακός το desktop περιβάλλον έχει σχεδιαστεί από χρόνια να δουλεύει καλύτερα με ποντίκι,πληκτρολόγιο.

Το Thinkpad μπορείς να μεταφερεις το recovery partition σε USB η micro sd η και εξωτερικό σκληρό και έτσι θα ελευθερωσεις επιπλέον 7gb.

 

Για Internet,ταινίες πολυ καλύτερο το Thinkpad λόγω οθόνης(ποιότητα,ανάλυσης)

 

Σταθμιζεις θετικά αρνητικά διότι καμία πρόταση δεν είναι η ιδανική σε όλα.

Αν το thinkpad είχε την αυτονομία του Dell η Asus θα ήταν μακραν η καλύτερη επιλογή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Σε desktop περιβάλλον, εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη και εφαρμογή on screen mouse (πχ http://www.lovesummertrue.com/touchmousepointer/en-us/ ) το οποίο μετατρέπει την οθόνη σε ένα γιγαντιαίο trackpad.

Εμένα πάντως με εντυπωσίασε πόσο εύκολα περιήγουμαι στο desktop. Μάλιστα πολλές εφαρμογές (πχ skype, viber) προτίμησα να έχω τις desktop εκδόσεις τους λόγω των περισσότερων δυνατοτήτων.

 

Το asus έχει για εμένα τραγική οθόνη. Τα χρώματα της ήταν κάπως "λασπωμένα", έχει χαμηλότερη φωτεινότητα από το dell kai επίσης μαζεύει απίστευτα πολλές διαχτυλιές, σε βαθμό που νομίζω ότι επηρεάζει σημαντικά την χρήση του. Το lenovo δυστυχώς δεν το είδα από κοντά αλλιώς μπορεί και να έπαιρνα και εγώ εκείνο.

Edited by terrah
Link to comment
Share on other sites

Σε desktop περιβάλλον, εμένα μου φάνηκε πολύ χρήσιμη και εφαρμογή on screen mouse (πχ http://www.lovesummertrue.com/touchmousepointer/en-us/ ) το οποίο μετατρέπει την οθόνη σε ένα γιγαντιαίο trackpad.

Εμένα πάντως με εντυπωσίασε πόσο εύκολα περιήγουμαι στο desktop. Μάλιστα πολλές εφαρμογές (πχ skype, viber) προτίμησα να έχω τις desktop εκδόσεις τους λόγω των περισσότερων δυνατοτήτων.

 

Το asus έχει για εμένα τραγική οθόνη. Τα χρώματα της ήταν κάπως "λασπωμένα", έχει χαμηλότερη φωτεινότητα από το dell kai επίσης μαζεύει απίστευτα πολλές διαχτυλιές, σε βαθμό που νομίζω ότι επηρεάζει σημαντικά την χρήση του. Το lenovo δυστυχώς δεν το είδα από κοντά αλλιώς μπορεί και να έπαιρνα και εγώ εκείνο.

Ναι είναι και αυτό,αν και χρήση γραφιδας εξισορροπεί το θέμα με τις δαχτυλίες,αλλά η οθόνη του Dell είναι καλύτερη όπως και να έχει.

 

Αλλά προτιμότερο θα έλεγα το Dell μιας και σε αφή ενστικτωδώς η λόγω συνήθειας η φυσικής τάσης του ανθρώπου πάμε το δάχτυλο/α να την χρησιμοποιήσουμε η με ποντίκι χρήση ενώ η γραφίδα είναι πιο εξειδικευμένη λειτουργία και συνήθως πάει το χέρι όταν είναι να γράψουμε κάτι η να σχεδιάσουμε σε στυλ στυλο σε χαρτί.

 

Για αυτό και λέω ότι η γραφίδα είναι χρήσιμη περισσότερο όταν θα την χρησιμοποιήσεις για πολλές σημειώσεις πχ σε one note η σε word/excel είσαι πχ γιατρός η φοιτητής η καθηγητής η ακόμα και γραφίστας η μηχανικός σε photoshop η αλλά εξειδικευμένα προγράμματα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η μοναδικη εφικτή λύση είναι να μεταφερεις το recovery partition σε εξωτερικό μέσο πχ micro sd η USB flash και κατόπιν να το διαγραψεις από τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο.

Επίσης να διαγραφείς οτιδήποτε περιττό έρχεται από την Dell.

 

Εδώ για την μεταφορά του recovery partition

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

 

Οκ.Αλλά όταν λες οτιδήποτε περιττό από Dell ?Μήπως υπάρχουν πράγματα που δεν πρέπει να διαγραφούν?

Link to comment
Share on other sites

Οκ.Αλλά όταν λες οτιδήποτε περιττό από Dell ?Μήπως υπάρχουν πράγματα που δεν πρέπει να διαγραφούν?

 

Ολές οι εφαρμογές της dell μπορούν να διαγραφούν, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι και τόσο μεγάλες (ζήτημα να σου αδειάσουν 100MB). Εγώ πάντως έχω το 32ari, αλλά με μια γρήγορη κάρτα μνήμης 32αρα (μπορείς και 64αρα) και μετακινώντας τις βιλιοθήκες σου στην κάρτα (http://winsupersite.com/windows-8/windows-81-tip-use-micro-sd-libraries-and-metro-style-apps) κερδίζεις πολύ χώρο. Επίσης τις φωτογραφίες μου και τα έγγραφα μου τα έχω όλα στο onedrive και στο box, οπότε κερδίζω και από εκεί πολύ. Τέλος αμα έχεις καρτα μνήμης μπορείς τα x86 προγράμματα να τα εγκαθιστάς εκεί. Με όλα τα παραπάνω, έχω ελεύθερα, 20GB στην sd και 6GB στην εσωτερική :cool: Βέβαια "ζω" στο cloud (spotify,box,drive,onedrive), και για αυτό το λόγω επέλεξα τη μικρή έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όταν ανοίγει έχει 800-900MB ελεύθερης ram, αλλά έχω και 3-4 προγραμματακια που ανοίγουν στο startup.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αναφέρεσαι στο συνονοματο Alex διότι εγώ δεν την έχω την συσκευή να κρίνω για την γραφίδα η το screen protector που ΚΑΤ εμέ καλύτερα μην βάλεις εκτός αν είναι στυλ tempered glass και πολυ ποιοτική:)

Τα αλλά θήκη,πληκτρολόγιο τα βρίσκω αρκετά συμπαθητικα.:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω αναφέρεσαι στο συνονοματο Alex διότι εγώ δεν την έχω την συσκευή να κρίνω για την γραφίδα η το screen protector που ΚΑΤ εμέ καλύτερα μην βάλεις εκτός αν είναι στυλ tempered glass και πολυ ποιοτική:)

Τα αλλά θήκη,πληκτρολόγιο τα βρίσκω αρκετά συμπαθητικα.:p

 

χεχε!!ναι τον αλλο αλεξ λεω!!:p το sceen γιατι να μην το βαλω?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομορφη παρεα!!εγω σημερα παρηγγειλα αυτη την θηκη

 

http://www.ebay.co.uk/itm/ULTRA-THIN-PU-LEATHER-CASE-COVER-WITH-FIRM-TRIANGLE-STAND-FOR-DELL-VENUE-8-PRO-/221388972989?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&var=&hash=item338bcfa3bd

 

αυτα το screen protectors

 

http://www.ebay.co.uk/itm/3X-PELLICOLA-PROTETTIVA-P-DELL-VENUE-8-PRO-TRASPARENTE-PROTEZIONE-DISPLAY-/400641464654?pt=LH_DefaultDomain_101&hash=item5d4817994e

 

και αυτο το keyboard

 

http://www.ebay.co.uk/itm/121346622600?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

 

επισης σκεφτομαι να παρω την γραφιδα.αυτην εδω

 

http://www.ebay.co.uk/itm/LATEST-REV-A02-Original-Dell-Active-Stylus-Venue-Pro-Tablets-8-11-WYVCC-750-AADT-/151258759562?pt=UK_Collectables_InputDevices_RL&hash=item2337b9818a

 

αξιζει αλεξ τι λες?

 

Μια χαρα μου φαίνονται ολα! Καλοριζικα!

 

Η γραφιδα βλεπω ειναι η τελευταια η Α02.

Δουλευει σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο με βαση αναφορες απο αλλους χρηστες.

Θα σου λυσει τα χερια, ειδικά στο desktop περιβάλλον. Περιμενω εντυπωσεις σου μολις παραλαβεις!

 

Ψαξε και στο ebay για pen loop holder ωστε να την εχεις στο ταμπλετ οταν δεν τη χρησιμοποιείς. Απλα να ξερεις οτι ειναι λιγο στενο και το stylus αρκετα χοντρο οποτε δεν θα μπαινει ανετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

χεχε!!ναι τον αλλο αλεξ λεω!!:p το sceen γιατι να μην το βαλω?

 

Το screen να το βαλεις. Ειδικα με την θηκη αν εχει το σιδερακι στην ακρη οπως βλεπω σε μια φωτο. Βασικα ετσι ειναι και η δικη μου. Δεν εχω δει γρατζουνια στο screen απο το σιδερο αλλο μη ρισκαρεις.

Αν το protector ειναι καλο, που ετσι φαινεται, δεν θα καταλαβεις οτι υπαρχει. Ισως μονο τα πρωτα λεπτα, αρκει βεβαια η τοποθετηση του να γινει καλα χωρις σκονες και φουσκαλες.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως αν υπάρχει τρόπος να συνεχιζει να παιζει μουσική από τον browser όταν η οθόνη κλείνει?
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε μήπως αν υπάρχει τρόπος να συνεχιζει να παιζει μουσική από τον browser όταν η οθόνη κλείνει?

 

Δεν ξερω για τον browser, αλλα το hyper for youtube συνεχιζει να παιζει οταν κλεινει η οθονη. Αν βεβαια σε ενδιαδερει η μουσικη απο youtube και δεν εννοείς απο αλλου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για τον browser, αλλα το hyper for youtube συνεχιζει να παιζει οταν κλεινει η οθονη. Αν βεβαια σε ενδιαδερει η μουσικη απο youtube και δεν εννοείς απο αλλου....

 

Ναι ναι αυτή την εφαρμογή την ξέρω και την λατρέυω :D . Βασικά το θέλω για tunein radio γιατί πολλοί από τους σταθμούς που ακόυω δεν παίζουν στην εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μου φαίνονται ολα! Καλοριζικα!

 

Η γραφιδα βλεπω ειναι η τελευταια η Α02.

Δουλευει σε πολυ ικανοποιητικο βαθμο με βαση αναφορες απο αλλους χρηστες.

Θα σου λυσει τα χερια, ειδικά στο desktop περιβάλλον. Περιμενω εντυπωσεις σου μολις παραλαβεις!

 

Ψαξε και στο ebay για pen loop holder ωστε να την εχεις στο ταμπλετ οταν δεν τη χρησιμοποιείς. Απλα να ξερεις οτι ειναι λιγο στενο και το stylus αρκετα χοντρο οποτε δεν θα μπαινει ανετα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το screen να το βαλεις. Ειδικα με την θηκη αν εχει το σιδερακι στην ακρη οπως βλεπω σε μια φωτο. Βασικα ετσι ειναι και η δικη μου. Δεν εχω δει γρατζουνια στο screen απο το σιδερο αλλο μη ρισκαρεις.

Αν το protector ειναι καλο, που ετσι φαινεται, δεν θα καταλαβεις οτι υπαρχει. Ισως μονο τα πρωτα λεπτα, αρκει βεβαια η τοποθετηση του να γινει καλα χωρις σκονες και φουσκαλες.

 

να σαι καλα αλεξ,ευχαριστω!!!θα το βαλω το screen protector.και στο Nexus 7 και δεν καταλαβαινα οτι το φορουσε,μονο στην αρχη οπως λες!!!εχεις καποιο λινκ για pen loop holder?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

 

καλο φενεται!το stylus δεν το παρηγγειλα ακομα.δεν ξερω εαν θα με χρησιμευσει..:confused:

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

καλο φενεται!το stylus δεν το παρηγγειλα ακομα.δεν ξερω εαν θα με χρησιμευσει..:confused:

 

Εσυ ξερεις καλύτερα. Εγω παντως απο τότε που το πηρα δεν υπαρχει μερα που να μην το χρησιμοποιώ. Και τωρα που τελειωνει η μπαταρια και ποτε δουλευει και ποτε οχι, νοιωθω πως δεν θα μπορω να δουλεψω το ταμπλετ.

Link to comment
Share on other sites

που το χρησιμοποιεις ακριβως?τι κανεις?σε ποιες εφαρμογες?? :)

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

δεν κρατήθηκα και το παράγγειλα από το αμαζον Αμερικής για 254$ το dell venue 8 pro 64gb.:D και τα έστειλα στην αδερφή μου στη Αμερική.

σε μια εβδομάδα που θα έρθει θα μου το κρατάει. θα με σκοτώσει γιατί δεν εχει χώρο στη βαλίτσα:(

σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. σε μια εβδομάδα που θα το εχω στα χερια μου θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις. χαχα

Link to comment
Share on other sites

που το χρησιμοποιεις ακριβως?τι κανεις?σε ποιες εφαρμογες?? :)

 

Παντου, ειδικα σε desktop περιβάλλον.

Το χρησιμοποιώ πολυ για προχειρες σημειωσεις με το journal, για pdf annotation,στον browser οπου ειναι μικρα τα κουμπια ή σαν ποντικι οταν υπαρχουν επιπλέον επιλογες.....κτλ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

δεν κρατήθηκα και το παράγγειλα από το αμαζον Αμερικής για 254$ το dell venue 8 pro 64gb.:D και τα έστειλα στην αδερφή μου στη Αμερική.

σε μια εβδομάδα που θα έρθει θα μου το κρατάει. θα με σκοτώσει γιατί δεν εχει χώρο στη βαλίτσα:(

σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. σε μια εβδομάδα που θα το εχω στα χερια μου θα σας τρελάνω στις ερωτήσεις. χαχα

 

Ειναι μικρο το κουτακι, χωραει ακομα και στην τσαντα του ώμου της.

Ωραια τιμη για τα 64. Τα 32 ειναι λιγα και κριμα που δεν μπορουμε να μεταφερουμε metro εφαρμογες στην καρτα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...