Jump to content

Dell Venue Pro 8


GaleaNatur
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ok, ευχαριστώ πολύ! Έλεγα μήπως υπήρχε τρόπος να γλυτώσω το reinstall, αλλά αφού έγινε έτσι δεν πειράζει :) Πάντως η μετάβαση από iOS σε Windows 8, είναι λες και ήμουν παράλυτος και περπάτησα, το χρησιμοποιώ και δεν μπορώ να πιστέψω ποσό καλά λειτουργεί (και μόνο 250€ καινούριο :X ). Και κάτι ακόμα, άλλο antivirus εκτός από το defender νομίζετε ότι χρειάζεται? Edited by terrah
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 465
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Είμαι και εγώ ένας καινούριος και πολυ ευχαριστημένος κάτοχος αυτού του tablet, αλλά έχω ένα προβληματάκι. Το ofiice είναι στα γερμανικά (από Γερμανία αγοράστηκε) και δεν μπορώ να αλλάξω τη γλώσσα εγκατάστασης(του office, το λειτουργικό κανονικά στα αγγλικά το έβαλα). Έχετε καμιά ιδέα?

 

Ψαξε στο google για το X18-51540.exe αρχειο

Δεν χρειαζεται reinstall. Ετσι το εκανα και εγω στο δικο μου που ειναι γερμανικο επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Ok, ευχαριστώ πολύ! Έλεγα μήπως υπήρχε τρόπος να γλυτώσω το reinstall, αλλά αφού έγινε έτσι δεν πειράζει :) Πάντως η μετάβαση από iOS σε Windows 8, είναι λες και ήμουν παράλυτος και περπάτησα, το χρησιμοποιώ και δεν μπορώ να πιστέψω ποσό καλά λειτουργεί (και μόνο 250€ καινούριο :X ). Και κάτι ακόμα, άλλο antivirus εκτός από το defender νομίζετε ότι χρειάζεται?

 

Όχι δεν χρειάζεται extra antivirus.

Το defender μια χαρά κάνει τη δουλειά του.

Με τα 8.1 απο τον φθινόπωρο έπαψα να χρησιμοποιώ τρίτα antivirus(είχα norton του 12 αλλα δεν ήταν συμβατό με τα 8.1 και δεν ασχολήθηκα κάν μετά)

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση πιθανού αγοραστή. Με τον κατάλληλο αντάπτορα υποστηρίζει usb πληκτρολόγιο και ταυτόχρονα φλασάκι ή σκληρό με εξωτερική τροφοδοσία; Ή κατάνουμε συνδυασμούς bth πληκτρολόγιο και εξωτερική μνήμη, πληκτρολόγιο usb και μόνο sd; Υποθέτω αντιγραφές από εξωτερική σε sd γίνονται κανονικά.
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση πιθανού αγοραστή. Με τον κατάλληλο αντάπτορα υποστηρίζει usb πληκτρολόγιο και ταυτόχρονα φλασάκι ή σκληρό με εξωτερική τροφοδοσία; Ή κατάνουμε συνδυασμούς bth πληκτρολόγιο και εξωτερική μνήμη, πληκτρολόγιο usb και μόνο sd; Υποθέτω αντιγραφές από εξωτερική σε sd γίνονται κανονικά.

Με ενα usb hub σαν αυτο που έχω υποστηρίζει φλασακια,εξωτερικούς σκληρούς και ποντικό πληκτρολόγιο στάνταρ(έχει δικιά του εξωτερική τροφοδοσία το hub για 100% καλύψει εως και 4 περιφερειακά ταυτόχρονα)

Αντιγραφή απο εξωτερικο σκληρό μέσω hub στην micro sd του tablet δεν έχω δοκιμάσει.

http://www.msystems.gr/index.php?category=3330&product=17391

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
H samsung pro ειναι παρα πολυ γρηγορη καρτα!!το office να φανταστεις το ανοιγει σχεδον ακαριαια!!!

 

Για αυτη τη καρτα μιλας φιλε μου?

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-sgcgb-eu-64gb-sdxc-pro-uhs-i-class-10-p-PER.576911

 

http://www.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.576911.jpg

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη τη καρτα μιλας φιλε μου?

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-sgcgb-eu-64gb-sdxc-pro-uhs-i-class-10-p-PER.576911

 

http://www.e-shop.gr/images/PER/BIG/PER.576911.jpg

 

αυτη δεν ειναι Microsd.αυτη ειναι

 

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mpcgc-eu-64gb-micro-sdxc-plus-uhs-i-class-10-p-PER.576909

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πηρα αυτη τελικα

http://www.e-shop.gr/samsung-mb-mpcgca-eu-64gb-micro-sdxc-plus-uhs-i-class-10-with-adapter-p-PER.576905

 

Αληθεια GPS σε στικακι USB εχετε να προτεινετε ?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αύριο θα παραλάβω μάλλον και εγώ το εργαλείο από best deals θέλω να ρωτήσω για την εγγύηση.Μου είπαν πως έχει 1χρονο και ότι το μηχάνημα έρχεται από Αμερική.Πως μπορεί να γίνει 2 χρόνια?Επίσης όταν το ανοίξω για πρώτη φορά την γλώσσα πως την αλλάζω σε ελληνικά?Και κάτι τελευταίο πως πρέπει να κάνω την πρώτη φόρτιση,σβηστό η ανοιχτό,θα πρέπει να το δουλεύω όταν φορτίζει για πρώτη φορά?Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει,ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αύριο θα παραλάβω μάλλον και εγώ το εργαλείο από best deals θέλω να ρωτήσω για την εγγύηση.Μου είπαν πως έχει 1χρονο και ότι το μηχάνημα έρχεται από Αμερική.Πως μπορεί να γίνει 2 χρόνια?Επίσης όταν το ανοίξω για πρώτη φορά την γλώσσα πως την αλλάζω σε ελληνικά?Και κάτι τελευταίο πως πρέπει να κάνω την πρώτη φόρτιση,σβηστό η ανοιχτό,θα πρέπει να το δουλεύω όταν φορτίζει για πρώτη φορά?Ελπίζω κάποιος να βοηθήσει,ευχαριστώ

 

Όσον αφορά την εγγύηση θα πρέπει να κανείς μεταφορά εγγύησης(κάπου στις πίσω σελίδες έχει link)

Εδώhttp://www.dell.com/support/retail/us/en/19/ownershiptransfer/IdentifySystem

Τώρα για 2 έτη θα πρέπει να απευθυνθείς στην Dell.

Για τα ελληνικά αν δεν το έχει στο πρώτο setup στην αρχή το βάζεις μετά μέσα από τα windows.

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-vista/change-the-display-language

Καλύτερα όταν το φορτίσεις την πρώτη φορά να μην το δουλεύεις καθολου(δεν έχει σημασία ανοιχτό η κλειστό)

Επίσης φρόντισε οι 4-5 πρώτες φορτίσεις να είναι πλήρες πχ από 10 εώς 100% χωρίς να διακοπτεις τη φορτίση για μεγαλύτερη απόδοση στην αυτονομία

Όπως καλό είναι να μην το έχεις μόνιμα σε ρεύμα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επειδή κ εγώ έχω το συγκεκριμένο tablet που είναι από Αμερική η εγγύηση δεν μεταφέρεται Ελλάδα.μιλησα με την dell επανειλημμένα.το tablet δεν υποστηρίζεται στην Ελλάδα διότι δεν εχει κυκλοφορήσει εδώ!!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραλάβει σήμερα το dell venue pro 8 και έχω θεματάκι με την θερμοκρασία. Η πάνω δεξιά γωνία ζεσταίνεται αρκετά. Το tablet έχει το bios A05 το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να πέσει η θερμοκρασία; Ένα ακόμα ζήτημα είναι πως μου κολλάει σε κάποια ενημέρωση των windows με αποτέλεσμα να έχω σταματήσει να κάνω τις ενημερώσεις το προσπάθησα 2 φορές σήμερα αλλά δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω τις ενημερώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραλάβει σήμερα το dell venue pro 8 και έχω θεματάκι με την θερμοκρασία. Η πάνω δεξιά γωνία ζεσταίνεται αρκετά. Το tablet έχει το bios A05 το έχει αντιμετωπίσει και κάποιος άλλος αυτό; Υπάρχει κάποιος τρόπος να πέσει η θερμοκρασία; Ένα ακόμα ζήτημα είναι πως μου κολλάει σε κάποια ενημέρωση των windows με αποτέλεσμα να έχω σταματήσει να κάνω τις ενημερώσεις το προσπάθησα 2 φορές σήμερα αλλά δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω τις ενημερώσεις.

Για την θερμοκρασία έχει αναφερθεί και σε αλλά παιδιά.

Και στο δικό μου το 8ιντσο Lenovo ανεβάζει αιςθητα αλλά δεν ανησυχώ καθόλου.

Παίζει και παρτίδα με παρτίδα να έχουν διαφορετική συμπεριφορά.

 

Για τις ενημερώσεις των windows αστα τα μόνα τους και αυτόματα να τα εγκαταστήσουν όπως έρχονται προεπιλεγμενες στις ρυθμίσεις από την αρχή τα windows.

Μην ανησυχείς θα γίνουν στο background,ίσως να κόλλησε ο server της ms για αυτό και ίσως δεν γινόταν.

 

Ερώτηση..πόση ώρα παίρνει για να φορτίσει από το 10% μέχρι 100% και για την πρώτη φόρτιση να το αφήσω παραπάνω στην πρίζα?

 

Ναι άφησε το κανα μισάωρο παραπάνω τις πρώτες 3-4 φορτίσεις αφού έχει φορτίσει.

Και εγώ έτσι έκανα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για την θερμοκρασία έχει αναφερθεί και σε αλλά παιδιά.

Και στο δικό μου το 8ιντσο Lenovo ανεβάζει αιςθητα αλλά δεν ανησυχώ καθόλου.

Παίζει και παρτίδα με παρτίδα να έχουν διαφορετική συμπεριφορά.

 

Για τις ενημερώσεις των windows αστα τα μόνα τους και αυτόματα να τα εγκαταστήσουν όπως έρχονται προεπιλεγμενες στις ρυθμίσεις από την αρχή τα windows.

Μην ανησυχείς θα γίνουν στο background,ίσως να κόλλησε ο server της ms για αυτό και ίσως δεν γινόταν.

 

 

Ναι άφησε το κανα μισάωρο παραπάνω τις πρώτες 3-4 φορτίσεις αφού έχει φορτίσει.

Και εγώ έτσι έκανα.

 

Ευχαριστώ!Το δουλεύω από χθες,το εργαλείο πάει σφαίρα!!Έχει πολύ καλή μπαταρία ωραία αίσθηση όταν το κρατάω,ωραία οθόνη,ολα καλά!Οσο για την θερμοκρασία εντάξει ζεσταίνεται λίγο αλλά έχω το Lumia 920 το οποίο παίρνει φωτιά

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά. Εσάς το tablet έχει πρόβλημα με το sleep? Εμένα πολλές φορές άμα μπει σε sleep, μετά δεν ανοίγει με τίποτα. Αρχικά φρίκαρα γιατί νόμιζα ότι χάλασε, αλλά τελικά άμα πατάω παρατεταμένα το power button (μάλλον κλείνει εντελώς) και μετά απλά το ξαναπατάω και κάνει boot κανονικά. Σας έχει τύχει εσάς αυτό ποτέ? Υπάρχει καμιά λύση?
Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά. Εσάς το tablet έχει πρόβλημα με το sleep? Εμένα πολλές φορές άμα μπει σε sleep, μετά δεν ανοίγει με τίποτα. Αρχικά φρίκαρα γιατί νόμιζα ότι χάλασε, αλλά τελικά άμα πατάω παρατεταμένα το power button (μάλλον κλείνει εντελώς) και μετά απλά το ξαναπατάω και κάνει boot κανονικά. Σας έχει τύχει εσάς αυτό ποτέ? Υπάρχει καμιά λύση?

Αυτό είναι γενικότερο θέμα με τα περισσότερα windows tablet αλλού λιγότερο αλλού περισσότερο ανάλογα τον κατασκευαστή το μοντέλο η ακόμα και παρτίδα του ίδιου κατασκευαστή.

Είναι θέμα που πρέπει να επιλυθεί από κοινού από ms και intel και το έχουμε δει και με Bay Trail CPU και intel core tablet.

 

Ίσως να λυθούν με τους νέους επεξεργαστές με το νέο έτος.

 

Εώς τότε μια καλή και χρήσιμη λύση είναι εφόσον δεν θα χρησιμοποιήσουμε το tablet για πάνω από 1-2 ώρες να το κλείνουμε με τον κλασικό τροπο που κλείνουμε τα pc δηλαδή με shut down.

 

Για να το παω λίγο πιο πέρα και πιο αυστηρά θα έλεγα ότι η ms θα πρέπει στα windows να κοιτάξει να βελτιώσει το κομμάτι αφή/tablet του λειτουργικού,διότι τα τελευταία update αφορούν κυρίως το κομμάτι desktop του λειτουργικού και έχει παρατήσει εντελώς το κομμάτι αυτό.

 

Ε όταν βλέπεις συνέχεια γκρίνια από τους παραδοσιακούς χρήστες το αποτέλεσμα είναι να την πληρώνουν οι χρήστες που κάνουν η θέλουν να κάνουν χρήση tablet από το windows tablet τους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για τη συμβουλή, άρα κλείσιμο όποτε δεν το χρειάζομαι. Έτσι και αλλιώς έχει αστραπιαίο boot. Αλλά μεγάλο φαουλ της microsoft να υπάρχει τέτοιο πρόβλημα σε όλα τα tablet της και να μην το έχει διορθώσει. Πάντως, άμα κάποιος δεν έχει ανάγκη το desktop mode δεν πολύ αξίζουν τα windows tablet.... Είναι γρήγορα και έτσι αλλά οι εφαρμογές δεν.....
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα ποτε θεμα με το sleep...

 

Είσαι από τους τυχερούς τότε.

Εγώ πάλι δεν το έχω αντιληφθεί αυτό το θέμα διότι πολυ απλά το κάνω shut down κανονικά και με το νομο:lol:

Αλλά μου φαίνεται μια φορά στο Thinkpad είχα ξεχάσει να το σβησω και την επόμενη μέρα δεν άνοιξε με την μια αλλά έπρεπε να πατησω συνεχωμενα power button με volume up για να συνέλθει.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο, μου λέει 6,55 gb υπόλοιπο, τι παίζει ?Πως μπορώ να τον αυξήσω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν δύο μέρες που το άνοιξα για πρώτη φορά είχε περίπου 10 gb εκανα κάποια updates αλλά βλέπω πώς σιγά σιγά μου μειώνεται ο αποθηκευτικός χώρος, με αγχώνει αυτό το πράγμα, καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εχω θέμα με τον αποθηκευτικό χώρο, μου λέει 6,55 gb υπόλοιπο, τι παίζει ?Πως μπορώ να τον αυξήσω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πριν δύο μέρες που το άνοιξα για πρώτη φορά είχε περίπου 10 gb εκανα κάποια updates αλλά βλέπω πώς σιγά σιγά μου μειώνεται ο αποθηκευτικός χώρος, με αγχώνει αυτό το πράγμα, καμιά βοήθεια?

 

Η μοναδικη εφικτή λύση είναι να μεταφερεις το recovery partition σε εξωτερικό μέσο πχ micro sd η USB flash και κατόπιν να το διαγραψεις από τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο.

Επίσης να διαγραφείς οτιδήποτε περιττό έρχεται από την Dell.

 

Εδώ για την μεταφορά του recovery partition

http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/create-usb-recovery-drive

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει να παρει κανεις το 32gb ή να παει στο 64αρη?

 

Εγώ προσωπικά 64αρι το ελάχιστο σε tablet.

Από εκεί και πέρα σταθμιζεις και ανάλογα τη χρήση που θα θέλεις να κανείς και πόσες εφαρμογές θες να εγκαταστάσεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση. αφου θα το παρω απο αμερικη και η διαφορα αναμεσα στο thinkpad 8 και το dell venue 8 pro ειναι μικρη εκει (100$) θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι υπερτερει σε τι απο το αλλο. οχι αν αξιζει τα παραπανω λεφτα αλλα αν ειναι καλυτερη συσκευη το thinkpad.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...