Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν θες να ακούσεις μεταλ, μπορείς να τσεκάρεις κάτι σε System of a Down σε πρώτη φάση... Και το πεδίο είναι ανεξάνλητο, από prog masters όπως οι Rush μέχρι κλασική μουσική παντρεμένη με μεταλ ήχους όπως οι Apocalyptica και καθαρό death με progressive και πολύ τεχνικό παίξιμο και ιδέες όπως οι Death.

 

Οι Bullet for my valentine όμως με τραγούδια όπως το Tennagers (:X) δεν ανήκουν στο πεδίο της μεταλ, όχι ότι τους απαξιώνω, ο καθένας παίζει και ακούει ό,τι γουστάρει. Αλλά μη βάλουμε τώρα στον ίδιο χώρο μουσικούς όπως Opeth, Winds, Tool, Apocalyptica, Nevermore, Death, Thorns, Dio, Savatage (και η λίστα είναι ατέλειωτη, προσωπικές αδυναμίες ανέφερα:p) με συγκροτήματα όπως bullet for my valentine και my chemical romance και τέτοια :)

Το Teenagers δεν ειναι τραγουδι των My Chemical Romance?

By the way, εμενα μ'αρεσουν οι Chemical. Bullet for my Valentine δεν εχω ακουσει, αλλα οι Chemical εχουν και ωραια τραγουδακια, χαρουμενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το Teenagers δεν ειναι τραγουδι των My Chemical Romance?

By the way, εμενα μ'αρεσουν οι Chemical. Bullet for my Valentine δεν εχω ακουσει, αλλα οι Chemical εχουν και ωραια τραγουδακια, χαρουμενα.

 

Μπορεί να είναι των chemical, δεν ξέρω και σίγουρα :p

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

dexter

vasika oi bullet for my valentine

paizoun metalcore k emocore..theorountai metal k oxi toso emo..an deis k ta guys sthn band o tropos ntusimatos pio metal para emo..auto pisteuw..

adithetws oi my chemical romance exoun emo katharh!!!!me tipota dn katatassontai se metal..!!k sthn istoselida twn bullet for my valentine anaferontai san metal band k se diafora fansite to idio..auto thewrw dioti k ws mikrh(15 xronwn) dn kserw k poli!

 

:DGelasa poli me thn perigrafh twn emo!!!wraia :lol::lol::p

 

filika...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω λεω να αφησουμε την εμφανιση τους και το μαλλι τους(δεν θα τους παντρευτουμε) και να κοιταμε την μουσικουλα.:):music:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Re paidia peite moy th gnwmh sas sxetika me thn epiroh ths klasikhs moysikhw me to metal.Egw pisteyw pws einai para poly mikrh.Akoygwdas Judas Priest,Iron Maiden kai diafores alla metal sygrothmata poy ksekinhsan to metal den borw na diakrinw stoixeia klasikhs poysikhs.To power metal periexei polla stoixeia klasikhw moysikhs?Egwgiati den borw na ta katalavw?Dhladh otan akoyw kapoy ena violi se ena metal tragoydi paei na pei oti exei stoixeia klasikhw moysikhs?Eleos.Epeidh yparxoyn elaxista sygto merothmata me stoixeia klasikhs den shmainei oti to metal exei polles omoiothtes me klasikh moysikh.
Link to comment
Share on other sites

"Αν θες να ακούσεις μεταλ, μπορείς να τσεκάρεις κάτι σε System of a Down σε πρώτη φάση"

 

^^^ LOL

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνεις;

 

Οι System ειναι φοβεροι αλλα δεν ειναι metal.

 

ΕΛΕΟΣ δηλαδη...:lol:

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι System ειναι φοβεροι αλλα δεν ειναι metal.

 

ΕΛΕΟΣ δηλαδη...:lol:

Σιγουρα οχι με τα στενα ορια του "ορου" αλλα ας μην κολλαμε σε τετοια. Καλο θα ηταν να ξεκινησει απο System. Θα ελεγα οτι θα ηταν η καλυτερη αρχη.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον είναι καλύτερα να αρχίσει από SOAD που θεωρείται και πιο soft NU metal, παρά από Kataklysm και καφρίλες! :lol:

Για να πω την αλήθεια κι εγώ από System και Nightwish ξεκίνησα, αν και στη Metal με κράτησαν οι Iced Earth! (δεν πιστεύω να το έχω ξαναγράψει αυτό... :p ).

Μετά άρχισα να ψάχνομαι περισσότερο και κατάλαβα ότι μου αρέσει περισσότερο από όλα τα είδη μουσικής, η Oriental (πχ Orphaned Land) και η Power Metal (Primal Fear, Stratovarius, Gamma Ray, Pyramaze, Blind Guardian, InnerWish, κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα οχι με τα στενα ορια του "ορου" αλλα ας μην κολλαμε σε τετοια. Καλο θα ηταν να ξεκινησει απο System. Θα ελεγα οτι θα ηταν η καλυτερη αρχη.:p

 

Iron Maiden, Iced Earth, Mastodon, Symphony X, Megadeth,Pantera,Sepultura, METALLICA, κλπ κλπ

 

Απο numetal/hradcore/industrial:

 

Fear Factory/System/Disturbed/Deftones/Machine Head

 

Σιγουρα Ξεχναω πολλα

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Iron Maiden, Iced Earth, Mastodon, Symphony X, Megadeth,Pantera,Sepultura, METALLICA, κλπ κλπ

 

Απο numetal/hradcore/industrial:

 

Fear Factory/System/Disturbed/Deftones/Machine Head

 

Σιγουρα Ξεχναω πολλα

Ωραια πραματα, αν εξαιρεσεις Fear Factory και Symphony X που δεν τα χω ψαξει αρκετα ομολογω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από Mastodon έχω ακούσει το δίσκο Blood Mountain και λίγο από Leviathan.

Μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση! Πολύ καλή (πρωτοποριακή θα έλεγα και λίγο διαφορετική από τα συνηθισμένα) μουσική, και τέλεια Drums!

Πολλοί λένε οτι είναι το μέλλον της Metal, θα δούμε. Εμένα πάντως με χαλάνε αρκετά τα φωνητικά τους...

Link to comment
Share on other sites

Από Mastodon έχω ακούσει το δίσκο Blood Mountain και λίγο από Leviathan.

Μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση! Πολύ καλή (πρωτοποριακή θα έλεγα και λίγο διαφορετική από τα συνηθισμένα) μουσική, και τέλεια Drums!

Πολλοί λένε οτι είναι το μέλλον της Metal, θα δούμε. Εμένα πάντως με χαλάνε αρκετά τα φωνητικά τους...

 

'Οντως ειναι απαικτοι οι τυπαδες. Μπορει τα φωνητικα να ειναι λιγο περιεργα αλλα γουσταρω που τραγουδουν σχεδον ολοι!!

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι System ειναι φοβεροι αλλα δεν ειναι metal.

 

ΕΛΕΟΣ δηλαδη...:lol:

 

Και τι είναι; Μουσική δωματίου;

 

ΕΛΕΟΣ κι εγώ, που η μεταλ για κάποιους είναι μόνο σκιστά λαρύγγια και blastbeat.

 

Πάω να ακούσω Porcupine Tree που είναι μέταλλα και τα σπάνε κι ας μη συγγενεύουν με τους Immortal.

 

Γεια μας.

 

:happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Και τι είναι; Μουσική δωματίου;

 

ΕΛΕΟΣ κι εγώ, που η μεταλ για κάποιους είναι μόνο σκιστά λαρύγγια και blastbeat.

 

Πάω να ακούσω Porcupine Tree που είναι μέταλλα και τα σπάνε κι ας μη συγγενεύουν με τους Immortal.

 

Γεια μας.

 

:happy:

 

Καλο ειναι να μη μπερδευουμε τα ειδη της μουσικης. Αν εσυ ακους system και νομιζεις πως ειναι metal δε σημαινει πως ετσι ειναι κιολας.:)

 

Και δεν ακουω black/death etc

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στον ευρυτερο "τομεα" της μεταλ, μην αρχισουμε τωρα συζητηση για το ποιος ειναι τι ακριβως γιατι προσωπικα κουραζομαι με το θεμα των ταμπελων...:rolleyes:

 

Ντεξτερ, οι Πορκιουπαιν τα σπανε...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειναι στον ευρυτερο "τομεα" της μεταλ, μην αρχισουμε τωρα συζητηση για το ποιος ειναι τι ακριβως γιατι προσωπικα κουραζομαι με το θεμα των ταμπελων...

 

+1 όντως αυτή τη συζήτηση "είναι μεταλ, δεν είναι, τι παρακλάδι της μεταλ είναι" δεν την αντέχω :yawn:

 

Ντεξτερ, οι Πορκιουπαιν τα σπανε...

 

Όλα σε ορατή ακτίνα! :happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στον ευρυτερο "τομεα" της μεταλ, μην αρχισουμε τωρα συζητηση για το ποιος ειναι τι ακριβως γιατι προσωπικα κουραζομαι με το θεμα των ταμπελων...:rolleyes:

 

Ντεξτερ, οι Πορκιουπαιν τα σπανε...

 

:rtfm: ιδου και η λιστα με τα metal και μη metal bands :p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

:rtfm: ιδου και η λιστα με τα metal και μη metal bands :p

 

Και ποιος είναι αυτός που θα καθορίσει τι είναι μεταλ και τι όχι ρε prodigy, με την έννοια του ότι αφού η μεταλ χωράει μπάντες από τους Nightwish μέχρι τους Marduk τα όρια είναι πολύ ρευστά.

 

Και σε μια τελική τεσπα δε με ενδιαφέρει τι γράφει ο κάθε πικραμένος σε μια λίστα, no offence κιόλας. Για μουσική μιλάμε, όχι για Φυσική, δε χωράνε νόμοι. Αν συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο τόσο η power όσο και η black τότε I rest my case.

 

Άσε που δε δίνεις link της λίστας, αλλά όπως και να έχει :rolleyes:

 

Τεσπα το κουράσαμε, δε συμφωνούμε. Οι SOAD μια χαρά μεταλ είναι και άντε να βγάλουν και κανα καινούριο σιντάκι.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

^^^ ΕΛΕΟΣ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ???

 

smiley ειναι, οχι πραγματικη λιστα. (1+1=?)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

^^^ ΕΛΕΟΣ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ???

 

smiley ειναι, οχι πραγματικη λιστα. (1+1=?)

 

Οκ νόμιζα ότι θα έδινες καμιά λίστα, όπως κυκλοφορούν σε διάφορα sites.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Οι SOAD μια χαρά μεταλ είναι και άντε να βγάλουν και κανα καινούριο σιντάκι.

 

Οι System εχουν διαλυθει μεχρι νεοτερας...

 

υ.γ: Πραγματικα πιστεψες πως σου δινω λιστα??? ενα εικονιδιο εβαλα για να κανω πλακιτσα. φυσικα κ δεν υπαρχει λιστα.

 

Αλλα αν ηταν να την εγραφε καποιος, καλυτερα εγω παρα εσυ.. no offense (I hope)

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Οι System εχουν διαλυθει μεχρι νεοτερας...

 

υ.γ: Πραγματικα πιστεψες πως σου δινω λιστα??? ενα εικονιδιο εβαλα για να κανω πλακιτσα. φυσικα κ δεν υπαρχει λιστα.

 

Αλλα αν ηταν να την εγραφε καποιος, καλυτερα εγω παρα εσυ.. no offense (I hope)

 

Kάνουν διάλειμμα όπως λένε.

 

Και όπως είπα το κουράσαμε, none taken πάντως. Απλά το κουράσαμε.

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...