Jump to content

Φωτογραφίες / βίντεο με το LG G2


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για το g2 αναφερεσαι η για το One?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τη καλυτερη δουλεια εκανες. εγω απο κινα το πηρα και ο μονος λογος που δεν πηρα τη δικη σου εκδοση ηταν η μπαταρια. ουτε sd ουτε τιποτα αλλο. μονο μπαταρια..

παρουμε δεν παρουμε αναβαθμιση εμενα η καμερα με εχει αφησει πληρως ευχαριστημενο..τωρα αυτα τα συγκριτικα που κανουμε ειναι αρκετα extreme. κανεις δεν προκειται να τραβηξει φωτο μονο με το φως της τηλεορασης η στο χωρο που τραβηξα εγω..αυτα ειναι μονο για την ευχαριστηση του ιδιοκτητη. απο κει και περα η δικη μου χρηση της καμερας ειναι τοπια, πορτρετα με κανονικο φως και κοντινες βραδυνες με φλας. εκει το τηλεφωνο ουτως η αλλως διαπρεπει..

 

Εννοείτε,εχτρεμε ειναι...απλα μια και δεν κανουμε κατι αλλο ασχολουμαστε με αυτο :lol:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

για το g2 αναφερεσαι η για το One?

 

Για το One. Καλά τώρα είδα πως είμαι σε λάθος νήμα. Πώς το έκανα αυτό;

Aς μεταφερθεί το ποστ μου, αν κάποιος μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα να βγάλω σε σκοτάδι (με φλας) βίντεο 1080p στα 60 fps.

αυτό είναι σε κανονικό mode fullhd 60fps

https://dl.dropboxusercontent.com/u/86962798/CAM00366.mp4

 

αυτό σε fullhd 60 fps hdr. παρατήρησα καλύτερα frame rates αλλά ποιο σκοτεινή εικόνα όμως καλύτερη ποιότητα.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/86962798/CAM00368.mp4

 

υπόψιν έχω περάσει το mod Xdabbeb's Camera v1.2

 

όμως είδα βγήκε και 1.4....

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα να βγάλω σε σκοτάδι (με φλας) βίντεο 1080p στα 60 fps.

αυτό είναι σε κανονικό mode fullhd 60fps

https://dl.dropboxusercontent.com/u/86962798/CAM00366.mp4

 

αυτό σε fullhd 60 fps hdr. παρατήρησα καλύτερα frame rates αλλά ποιο σκοτεινή εικόνα όμως καλύτερη ποιότητα.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/86962798/CAM00368.mp4

 

υπόψιν έχω περάσει το mod Xdabbeb's Camera v1.2

 

όμως είδα βγήκε και 1.4....

το δευτερο είναι πραγματι πολύ καλυτερο αλλα είναι 24fps αποκλειεται να το ειχες στα 60. τι εννοεις fullhd 60 fps hdr? και κατι άλλο μπορει καποιος να μου πει πως ανεβαζεται στην συγκεκριμενη σελιδα?

Edited by k30taas
Link to comment
Share on other sites

το δευτερο είναι πραγματι πολύ καλυτερο αλλα είναι 24fps αποκλειεται να το ειχες στα 60. τι εννοεις fullhd 60 fps hdr? και κατι άλλο μπορει καποιος να μου πει πως ανεβαζεται στην συγκεκριμενη σελιδα?

 

Λειτουργια hdr περιαγωγη που εχει στις επιλοηες βιντεο-

Ειναι και τα 2 60fps απλα τη νυχτα ριχνει μονο του τα frames. Ελπιζω να.βγει κανα.καλυτερο μοντ και να ρυθμιστει και αυτο

 

Αν εχεις dropbox στο public folder. Ανεβαζεις.και κανεις share οτι θελεις

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Gsir σε ευχαριστουμε πολυ για τον κοπο που εκανες και για το πολυτιμο υλικο σου.

Ναι οι περισσοτερες φωτο ειναι καλυτερες στο g2 αλλα πιστευω οτι το one Καθεται πολυ πολυ καλα και σαν παλαιοτερο κινητο αλλα και σαν λιγοτερα mp camera.

Oσο για την συγκριση με το s4, οσα δειγματα εχω δειχνουν οτι εχουν οι φωτο λιγο περισσοτερη λεπτομερεια σε καποια σημεια σε αλλα οχι.

Η samsung χρησιμοποιει τελειως διαφορετικο αλγοριθμο, δινοντας saturation στα χρωματα και παραπανω sharpness και ομολογουμενως καταφερνει να πετυχει ενα πολυ καλο (πιο ζωντανο) αποτελεσμα απο αυτο του g2.

Το g2 απο την αλλη προσδιδει μια πιο φυσικη εικονα με πιο φυσικα χρωματα πολυ λιγοτερο αλλα και ισως πιο ομοιομορφο sharpness.

Την νυχτα το g2 μου εδωσε καλυτερα αποτελεσματα σε σχεση με το s4.

Δυσκολευομαι να διαλεξω καλυτερη φωτογραφικη μηχανη μιας και το καθε ενα εχει τα + και - του.

Στον τομεα video recording το g2 μου εδωσε λιγο καλυτερη εικονα ισως και τα ιδια, αλλα αν δεν διορθωθει εντελως το θεμα με την νυχτα, δεν μπορω να συγκρινω.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Μουσείο Φυσικής Ιστορίας ε? πήγαμε και για ice skating μετά? :)
LG G2, Galaxy Note, Galaxy Tab II 10.1, Motorola XooM, CT 1002
Link to comment
Share on other sites

Demon2411 πέραν ότι μου έτρεχαν τα σάλια με τις φωτο σου φαίνεται να έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα και λες τα πράματα όπως είναι.

Συνέχισε με τις συγκρίσεις, μας αρέσουν :D

Όσο για το αγαπημένο μου one σίγουρα δεν βγάζει όπως το g2 αλλά δεν παύει να έχει μια αξιοπρεπή και ταχύτατη κάμερα και όχι το τσίρκο που παπαγαλίζουν σε πολλά thread.

Οι καλοπροαίρετες συγκρίσεις μονο καλο μπορούν να κάνουν και χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που δεν φοράνε παρωπίδες και μπορείς να κάνεις συζήτηση

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Demon2411 πέραν ότι μου έτρεχαν τα σάλια με τις φωτο σου φαίνεται να έχεις γνώσεις πάνω στο θέμα και λες τα πράματα όπως είναι.

Συνέχισε με τις συγκρίσεις, μας αρέσουν :D

Όσο για το αγαπημένο μου one σίγουρα δεν βγάζει όπως το g2 αλλά δεν παύει να έχει μια αξιοπρεπή και ταχύτατη κάμερα και όχι το τσίρκο που παπαγαλίζουν σε πολλά thread.

Οι καλοπροαίρετες συγκρίσεις μονο καλο μπορούν να κάνουν και χαίρομαι που υπάρχουν άτομα που δεν φοράνε παρωπίδες και μπορείς να κάνεις συζήτηση

Φιλε Αντωνη καλημερα

Οι γνωσεις μου ειναι σε ενα μετριο επιπεδο, απλα μου αρεσει πολυ η φωτογραφια και το βιντεο.

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια παρομοιως και για σενα τα ιδια. Για το one δεν εχω να πω πολλα απλα το θαυμαζω μονο και μονο που εχει 4αρα καμερα.(ultrapixel αλλα 4αρα).

Το one εχει αποδειξει σε ολους οτι τα megapixels δεν ειναι αυτα που καθοριζουν μια φωτογραφικη μηχανη.

Αντικειμενικα ειναι δυσκολο να βρεις ατομα να κανουν σωστες συγκρισεις.

Ο καθε ενας υποστηριζει το κινητο του οχι αντικειμενικα αλλα με τα δικα του πιστευω. (οχι ολοι μην παρεξηγηθω).

Σκοπος μου ειναι να βγαλω απο ενα κινητο οσο το δυνατον καλυτερη φωτο γινεται.

Δυστυχως το κινητο με την καλυτερη καμερα δεν υπαρχει. Το καθε ενα εχει τα + και τα -.

 

@stefanos_ma Οι φωτο σου εχουν γινει resize και δεν εχουν καλη αναλυση. Κριμα γιατι φαινονται πολυ καλες και απο καλη γωνια.

 

Σε αυτο που ειπε ενα μελος παραπανω αλλα δεν του απαντησε κανεις, (για το s4 που το ειχε το καλοκαιρι και εχει την εντυπωση οτι εβγαζε καλυτερες φωτο) θα σου απαντησω φιλε μου οτι μπορει να ειναι και ετσι.

Οπως ειπα και πιο πριν, η samsung σχεδον σε ολα τα κινητα της ακολουθει την φιλοσοφια της οπως και με τις οθονες της amoled.

Υψηλο contrast - υψηλο saturation (εντονα χρωματα) - και υψηλο sharpness. Αυτο σου δινει την αισθηση οτι εχεις μια πολυ ζωντανη φωτο.

Αν ειναι κακο η καλο? Για μενα καλο ειναι απο την μια γιατι εχεις μια φανταχτερη και ζωντανη φωτο, κακο απο την αλλη για 2 λογους.

Τα χρωματα ειναι πολυ εντονα και δινουν ενα ψευτικο αποτελεσμα, και ενω μου αρεσει το sharpness και η λεπτομερεια που εχει στο βαθος χανει ομως σε ρεαλιστικοτητα βαθους πεδιου.

Δειτε τις φωτο και θα καταλαβετε. (Ασχετο εβαλα και μια με hdr για να δειτε διαφορες. Δουλευει πολυ καλα το hdr!)

Δανειζομαι ενα αρθρο απο ενα συγκριτικο που πιστευω οτι εχει λιγο νοημα.

 

"The Samsung Galaxy S4 had the sharper image more often than not (but by a really tight, pixel-peeping margin) and we like its white balance and exposure choices better.

The LG G2 on the other hand has a slightly wider field of view and its images don't look as processed, both of which will surely be some handy advantages to many of you. We also like the HDR mode on the G2 better. Note that we're not taking into account the low light capabilities of both phones, an area where we hope the OIS system on the G2 would provide a clear edge.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα πίσω σε 4.2.2 για να δω την καμερα.Και όντως και εδώ όταν χρειάζεσαι βραδινή με φλας,το ΑΙ μοντ ειναι το καλύτερο και δίνει το πια σωστό αποτέλεσμα.Αν κανετε κροπ ειδικά σε πρόσωπο θα καταλάβετε την διαφορα στην ποιότητα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Γύρισα πίσω σε 4.2.2 για να δω την καμερα.Και όντως και εδώ όταν χρειάζεσαι βραδινή με φλας,το ΑΙ μοντ ειναι το καλύτερο και δίνει το πια σωστό αποτέλεσμα.Αν κανετε κροπ ειδικά σε πρόσωπο θα καταλάβετε την διαφορα στην ποιότητα.

 

Εσυ εισαι χειροτερος απο μενα τελικα....!! Τωρα μολις θα τις ανεβαζα το ai ειναι το καλυτερο. :lol:

Εριξα μια ματια σε εναν οδηγο στα ελληνικα και αναφερει το αλλο modακι της καμερας το παλιο του Jishnu.Version 2.5.6 EXPT_4

Μερικα απο αυτα που αναγραφει ειναι :

"Το mod που προτείνουμε σήμερα διαθέτει ένα σωρό βελτιώσεις οι οποίες έχουν να κάνουν με τις φωτογραφίες αλλά και τα βίντεο. Μερικές από αυτές είναι η αύξηση της ποιότητας σε JPEG εικόνες λόγω μηδενικής συμπίεσης (RAW), η αύξηση του framerate στα βίντεο ιδιαίτερα σε χαμηλό φωτισμό και η αύξηση του bitrate στην εγγραφή των βίντεο σε 1080p και 720p."

 

Aν παιδια τραβαει raw, τοτε εχει διαφορα στην ποιοτητα των φωτο μιας και υπαρχει μηδενικη συμπιεση. Τα αρχεια θα ειναι σαφως μεγαλυτερα αλλα θα εχουν καλυτερη ποιοτητα.

Με βλεπω να το ρουταρω το ρημαδι και ηθελα να το αποφυγω για αρχη...!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν τραβάει το μοντ του raw,το καλύτερο ειναι αυτο που σου ειπα.Προς το παρών.Σκεφτομαι να μείνω λιγο ακόμα στην 4.2.2 μέχρι να ρουταριστι η 4.4.Αλλα...θα βάλω την νεα καστομ ρομ απο το φλεχ για αλλαγη.Download στο 80% άλλα 20% και θα την βάλω. Edited by arfi-gorgona
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία ρε παιδια. Όταν λέτε AI mode εννοείται το αυτόματο;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματη ενεργοποίηση έξυπνης λειτουργίας δηλαδή.. Θα το γυρίσω μόνιμα εκεί να δω τι ψάρια πιάνει, για να το λέτε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Αυτοματη ενεργοποίηση έξυπνης λειτουργίας δηλαδή.. Θα το γυρίσω μόνιμα εκεί να δω τι ψάρια πιάνει, για να το λέτε..

 

Κανε ενα τεστ,ακόμα και μέρα,αν είσαι σε δωμάτιο βάλε φλας.βγάλε τον εαυτό σου και με τα 2.Κανε κροπ στο πρόσωπο και θα δεις.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το Ai (που σημαινει ΑΙΝΤΕ!!! να βγαλουμε καμια καλη φωτο) :lol: εμενα μου εχει δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα μερα-νυχτα και το auto τα χειροτερα.

Σημερα πηγα στα mediamarkt και εκανα συγκριση με note 3.

Εβγαλα 2 φωτο θα τις ανεβασω να τις δειτε.

Επισης παρατηρησα το εξης και ξενερωσα ειχε ενα g2 διπλα διπλα με το δικο μου, η δικη μου οθονη ειχε αρκετα πιο ζεστα χρωματα και το ασπρο ηταν πιο θερμο. Τα πηρα λιγο, αλλα οταν ανοιξα και στα 2 τις καμερες και στοχευα ενα κοκκινο αντικειμενο, αυτο που εδειχνε το δικο μου ηταν πολυ πιο κοντα στο πραγματικο ενω στο αλλο ηταν πολυ πιο ψυχρο.

Αrfi την εβαλες την flex?

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Αυτοματη ενεργοποίηση έξυπνης λειτουργίας δηλαδή.. Θα το γυρίσω μόνιμα εκεί να δω τι ψάρια πιάνει, για να το λέτε..

 

πως το εχουμε μονιμα εκει για να μην το γυρναμε συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το Ai (που σημαινει ΑΙΝΤΕ!!! να βγαλουμε καμια καλη φωτο) :lol: εμενα μου εχει δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα μερα-νυχτα και το auto τα χειροτερα.

Σημερα πηγα στα mediamarkt και εκανα συγκριση με note 3.

Εβγαλα 2 φωτο θα τις ανεβασω να τις δειτε.

Επισης παρατηρησα το εξης και ξενερωσα ειχε ενα g2 διπλα διπλα με το δικο μου, η δικη μου οθονη ειχε αρκετα πιο ζεστα χρωματα και το ασπρο ηταν πιο θερμο. Τα πηρα λιγο, αλλα οταν ανοιξα και στα 2 τις καμερες και στοχευα ενα κοκκινο αντικειμενο, αυτο που εδειχνε το δικο μου ηταν πολυ πιο κοντα στο πραγματικο ενω στο αλλο ηταν πολυ πιο ψυχρο.

Αrfi την εβαλες την flex?

 

Την έβαλα,την έβγαλα,και έβαλα πάλι την 4.4,για το δικό μου μοντελο αυτήν την φορά.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Άντε μισά μας τα λες:D είδες διαφορά απ τη beta;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μέρα με τη νύχτα κοινώς.. Άντε demon βάλε κι απ το note 3

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν ειναι official release...υπαρχει μια συγχυση γενικά γύρο απο αυτο.Αλλα ειναι καλή.boomboom με πιο μοντ στην κάμερα ειναι τραβηγμένη η φώτο?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...