Jump to content

Προβλημα στο Η/Υ


sirodeath
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια καλησπερα εχω ενα θεμα με τον υπολογιστη

 

λοιπον,εχει εδω και καιρο που κλεινει συνηθως οταν παιζω ενα παιχνιδι αλλα προσφατα το εκανε και ασχετα.ο σκληρος κανει πολυ αυτο τον ηχο τικ τικ οταν διαβαζει και με το HD sentinel μου γραφει

 

επιδοση Αριστη 100% και υγεια πολυ καλη 70% αλλα μου γραφει πως εχει καποιο θεμα με το spin up

 

οταν μου εβγαλε μπλε οθονη ειδα το αρχειο που δημιουργηθηκε και εγραφε BCCode:116 το εψαξα και ειδα πως ειναι θεμα καρτας γραφικων .

 

χθες κρασαρε παλι(χωρις να παιζω κατι ) με αποτελεσμα στο restart να μου βγαζει πως τα windows δν βρισκουν σκληρο για boot...εβγαλα ρευμα και το καλωδιο sata και μετα ανοιξε κανονικα .

 

εχω κανει με το Furmark ελεγχο στην καρτα και μετα απο ωρα που το αφησα να φτασει 83 βαθμους δεν μου εβγαλε κανενα artifact. και τον σκληρο με το προγραμμα της seagate τιποτα ολα κομπλε.

 

καποιος καποια βοηθεια ??ελεγα να βγαλω την καρτα γραφικων να το δουλεψω με την καρτα του επεξεργαστη αλλα αν ειχε θεμα εκει στο FurMark δεν θα μου εβγαζε κατι ?θερμοκρασιες ποτε δεν ηταν πανω ακομα κ οταν επεζα δν ξεπερνουσε τους 40 βαθμους στην CPU, GPU mobo .

 

 

 

το pc μου εχει πανω

 

 

 

mobo: h61m s2pv

 

 

 

GPU: gt 430

 

 

 

CPU: intel g630 2.7

 

 

 

RAM : 4gb

Link to comment
Share on other sites

Nα αρχίσεις να σκέφτεσαι για καινούργιο σκληρό.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Nα αρχίσεις να σκέφτεσαι για καινούργιο σκληρό.

 

σκληρος ε ? αυτο σκευτομαι και εγω υπαρχει περιπτωση οταν παιζω η καρτα γραφικων λογο σκληρου να μην μπορει να διαβασει ξερω εγω δεδομενα η drivers και να κλεινει γιαυτο ??

Link to comment
Share on other sites

σκληρος ε ? αυτο σκευτομαι και εγω υπαρχει περιπτωση οταν παιζω η καρτα γραφικων λογο σκληρου να μην μπορει να διαβασει ξερω εγω δεδομενα η drivers και να κλεινει γιαυτο ??

 

Τώρα αυτό που λες είναι υπερθέρμανση επεξεργαστή.Αυτό λύνεται εύκολα φυσώντας το κουτί ( και πιο πολύ στο ανεμιστηράκι του επεξεργαστή) είτε πηγαίνοντας το σε ένα βενζινάδικό ή να πάρεις ένα μπουκαλάκι πεπιεσμένου αέρα.Εγώ πάντως κάνω την δουλειά μου με μια τρόμπα από αυτές που φουσκώνουν τα στρώματα 16'' και φεύγουν όλες οι σκόνες (αν έχεις).

Edited by NickTheGreek99

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αυτό που λες είναι υπερθέρμανση επεξεργαστή.Αυτό λύνεται εύκολα φυσώντας το κουτί ( και πιο πολύ στο ανεμιστηράκι του επεξεργαστή) είτε πηγαίνοντας το σε ένα βενζινάδικό ή να πάρεις ένα μπουκαλάκι πεπιεσμένου αέρα.Εγώ πάντως κάνω την δουλειά μου με μια τρόμπα από αυτές που φουσκώνουν τα στρώματα 16'' και φεύγουν όλες οι σκόνες (αν έχεις).

 

Αυτο ειναι το περιεργο πως θερμοκρασιες σε καρτα γραφικων με παιχνιδι max 40 ο σκληρος το ιδιο κ ο επεξεργαστης πανω απο 40 ποτε!! Ουτε μητρικη ολα max 40 πιστευω ειναι ο σκληρος και εγω αλλα μην αλλαξω και τελικα ειναι καρτα η κατι αλλο μετα σκονες δν εχει γενικα το καθαριζω...θα βγαλω τωρα την καρτα κ θα παιξω με του επεξεργαστη και θαωδω αν το κανει παει λογικα σκουπουδια ο σκληρος..για να δουμε...ευχαριστω αδερφε

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το περιεργο πως θερμοκρασιες σε καρτα γραφικων με παιχνιδι max 40 ο σκληρος το ιδιο κ ο επεξεργαστης πανω απο 40 ποτε!! Ουτε μητρικη ολα max 40 πιστευω ειναι ο σκληρος και εγω αλλα μην αλλαξω και τελικα ειναι καρτα η κατι αλλο μετα σκονες δν εχει γενικα το καθαριζω...θα βγαλω τωρα την καρτα κ θα παιξω με του επεξεργαστη και θαωδω αν το κανει παει λογικα σκουπουδια ο σκληρος..για να δουμε...ευχαριστω αδερφε

 

ΜΜΜΜ... τότε να κοιτάξεις και το τροφοδοτικό...

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλαξε το SATA καλώδιο δεδομένων. ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλαξε το SATA καλώδιο δεδομένων. ;)

 

θα κανω και αυτο α για το θεμα που δεν μου εκανε boot το αλλο με το blue screen δεν νομιζω να ειναι αυτο .

εβαλα στο παλιο pc την καρτα γραφικων να την τεσταρω να δω πως θα παει... παιζει να ειναι μητρικη τελικα παιδια αν δν ειναι και η καρτα γραφικων αλλιως δν ξερω τι αλλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

θα κανω και αυτο α για το θεμα που δεν μου εκανε boot το αλλο με το blue screen δεν νομιζω να ειναι αυτο .

εβαλα στο παλιο pc την καρτα γραφικων να την τεσταρω να δω πως θα παει... παιζει να ειναι μητρικη τελικα παιδια αν δν ειναι και η καρτα γραφικων αλλιως δν ξερω τι αλλο ειναι

 

Καλώδιο και μετά δίσκος !!!!!!:)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα ότι η μητρική σου έχει ενσωματωμένα γραφικά οπότε βγάζοντας την κάρτα σου, αφού πρώτα μέσω BIOS βάλεις πρώτη επιλογή γραφικών την ONBOARD να δοκιμάσεις τι παίζει ! ;)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πρόσεξα ότι η μητρική σου έχει ενσωματωμένα γραφικά οπότε βγάζοντας την κάρτα σου, αφού πρώτα μέσω BIOS βάλεις πρώτη επιλογή γραφικών την ONBOARD να δοκιμάσεις τι παίζει ! ;)

 

Κοιτα εβαλα την ενσωματομενη καρτα και δεν κρασαρε μονο ο σκληρος δεν μπουταρε μια φορα αλλα το αστειο ειναι πως παιζω στο παλιο pc με την καρτα γραφικων και δεν εχει κρασαρει στο παλιο απο την καρτα...δεν ξερω τα εχω χασει...θα δοκιμασω να αλλαξω καλωδιο θα βαλω αλλον σκληρο σε συνδιασμο με την καρτα ...ειδωμεν...τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εβαλα την ενσωματομενη καρτα και δεν κρασαρε μονο ο σκληρος δεν μπουταρε μια φορα αλλα το αστειο ειναι πως παιζω στο παλιο pc με την καρτα γραφικων και δεν εχει κρασαρει στο παλιο απο την καρτα...δεν ξερω τα εχω χασει...θα δοκιμασω να αλλαξω καλωδιο θα βαλω αλλον σκληρο σε συνδιασμο με την καρτα ...ειδωμεν...τι να πω...

 

Σκληρό πάντως θες νομίζω. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εβαλα την ενσωματομενη καρτα και δεν κρασαρε μονο ο σκληρος δεν μπουταρε μια φορα αλλα το αστειο ειναι πως παιζω στο παλιο pc με την καρτα γραφικων και δεν εχει κρασαρει στο παλιο απο την καρτα...δεν ξερω τα εχω χασει...θα δοκιμασω να αλλαξω καλωδιο θα βαλω αλλον σκληρο σε συνδιασμο με την καρτα ...ειδωμεν...τι να πω...

 

Δίσκο θέλεις όντως. :shifty:

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

θα παρω και οτι κατσει..

 

Διάλεξε κάτι γρήγορο 7200 rpm με άνω των 500GB. Παιζουν καλες τιμες αν ψάξεις.

Ολυμπιακός Θύρα 7 - Ultras Gate 7!
Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε κάτι γρήγορο 7200 rpm με άνω των 500GB. Παιζουν καλες τιμες αν ψάξεις.

 

Θα παρω ssd τελικα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
τελικα ο σκληρος παιζει να ηταν παιδια εβαλα εναν ssd και ολα καλα μεχρι τωρα :) ευχαριστωω
Link to comment
Share on other sites

τελικα ο σκληρος παιζει να ηταν παιδια εβαλα εναν ssd και ολα καλα μεχρι τωρα :) ευχαριστωω

 

Χαίρομαι που ελυσες το πρόβλημα σου

:)

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια. Πριν απο λιγες μερες αγορασα αυτην την μνημη απο το e-shop. http://www.e-shop.gr/product?id=PER.550374. Οταν την εβαλα στην μητρικη η οποια ειναι αυτη http://www.asrock.com/mb/o...odel=H55%20Pro και πηγα να ανοιξω τον υπολογιστή μολις πηγε να φορτώσει τα windows εσβησε και μου εκανε επανεκκίνηση. ειχα αλλες 2 μημες (2Gb) φορεμένες στην μητρικη απο το 2009 που ειχα αγορασει τον υπολ.. μια kingstom και μια apacer. τις εβγαλα και τις 2 γιατι σκεφτηκα πως μπορει να μην ειναι ιδιας συχνότητας και γιαυτο να μην ανοιγει. αλλα παλι τα ιδια. με το που παει να φωρτωσει τα windows επανεκινηση. την εστειλα πισω στα e-shop σαν προβληματικη και μετα απο λιγες μερεες με πηρανε τηλ και μου ειπανε πως την δοκιμασαν σε 2 υπολογηστες τους και δουλευει κανονηκα και οτι αυφου δουλευει σε αυτους δεν μπορουν να κανουν τιποτα, ουτε αντικατασταση με καποια πιο φτηνη και μου την εστηλαν πισω. Πηγα σε ενα μαγαζι στην πολη μου και τους ειπα τι συμβαινει και μου δωσανε να δοκιμασω μια δικη τους μνημη 4Gb (kingston και αυτη) να δω αν θα ανοιξει ο υπολογ.. αλλα και με αυτην την μνημη το ιδδιο ακριβως προβλημα. Τελος εχθες εκανα bios update την τελευταια εκδοση που υπηρχε αλλα και παλι μολις εβαλα την μνημη το ιδιο πραγμα. Δοκιμασα ολες τις θεσεις τις μητρηκης. και μεσα στο βιος μου την αναγνωριζει κανονηκα. αλλα καθε φορα κολλαει οταν φορτώνουν τα windows και κανει επανεκκινηση ξανα και ξανα και ξανα. ενω με τις παλιες μου τις μνημες ανοιγει κανονηκα. Αμα ανοιξετε την σελιδα τις μητρικης θα δειτε οτι την "σηκονει" την μνημη. Σεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα. Μηπως καποιος μπορει να βοηθησει? Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...