Jump to content

HDMI Audio Out;;;


bobo1704
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Πρόσφατα απέκτησα μια οθόνη για HY, η οποία έχει τρεις εισόδους HDMI και δίπλα μια υποδοχή καρφάκι η οποία απο κάτω γράφει HDMI Audio Out και στο manual δείχνει οτι κουμπώνουν ηχεία σε εκείνο το σημείο. Απ'όσο καταλαβαίνω, η έξοδος αυτή είναι ψηφιακή κι όχι αναλογική ώστε να μπαίνουν οποιαδήποτε ηχεία. Δοκίμασα άλλωστε, αλλά δε δουλεύουν. Το ερώτημά μου είναι, ποια ηχεία μπαίνουν εκεί; Πώς μπορώ να τα αναζητήσω, καθώς θέλω να συνδέσω με HDMI το PS4 που θα πάρω και να πάρω και ήχο απ'ευθείας...

Ευχαριστώ πολύ!

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Πρόσφατα απέκτησα μια οθόνη για HY, η οποία έχει τρεις εισόδους HDMI και δίπλα μια υποδοχή καρφάκι η οποία απο κάτω γράφει HDMI Audio Out και στο manual δείχνει οτι κουμπώνουν ηχεία σε εκείνο το σημείο. Απ'όσο καταλαβαίνω, η έξοδος αυτή είναι ψηφιακή κι όχι αναλογική ώστε να μπαίνουν οποιαδήποτε ηχεία. Δοκίμασα άλλωστε, αλλά δε δουλεύουν. Το ερώτημά μου είναι, ποια ηχεία μπαίνουν εκεί; Πώς μπορώ να τα αναζητήσω, καθώς θέλω να συνδέσω με HDMI το PS4 που θα πάρω και να πάρω και ήχο απ'ευθείας...

Ευχαριστώ πολύ!

 

Το hdmi μαζί με εικόνα φέρνει και ήχο..

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι, στη συγκεκριμένη υποδοχή που γράφει HDMI Audio Out, τι ηχεία συνδέεις απο τη στιγμή που τα αναλογικά με το κλασικό καρφάκι δε δουλεύουν;
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η υποδοχή είναι για να βγάζει τον ήχο που φέρνει το hdmi στην οθόνη. Δηλαδή το βίντεο του hdmi θα το δείχνει η οθόνη ενώ τον ήχο του hdmi θα το παίζουν τα ηχεία που θα συνδέσεις εκεί. Δες και το manual, θα το γράφει σίγουρα..
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν το γράφει, γι'αυτό και είχα την απορία! Άρα, μόλις συνδέσω το PS3 με την HDMI, το DAC που έχει μέσα η οθόνη, θα πάρει τον ήχο και θα τον στείλει εκεί, άρα βάζοντας ένα καρφάκι εκεί, θα πάρω κανονικά αναλογικό ήχο... Ωραία!

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν νομιζω να δουλεψει αν βαλεις μονο ηχεια. Προφανως θελει σετ ηχειων με ενσωματωμενο αποκωδικοποιητη. Αν το ειχε η τηλεοραση θα ειχε και ηχεια. Η εξοδος ειναι για να τη στειλεις σε ενισχυτη. Στειλε μοντελο να το δουμε.
Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη είναι Philips 278G4DHSD. Δεν είναι τηλεόραση. Είναι οθόνη ΗΥ. Εντάξει και να μη δουλέψει εν τέλει, δε χάλασε κι ο κόσμος... Αλλά αν εν τέλει δουλέψει, θα με βολέψει πολύ...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται ηχεία με προενίσχυση. ;) Μπορεί η οθόνη σου να είναι καινούργια το σύστημα ηχείων όμως είναι από την σειρά samsung 4 και πάνω δλδ. 4 ετίας ! Ενα σετάκι 2.1 όμως κάνει πολύ καλά την δουλειά του :):)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω συνδέσει HDMI για να το δω στην πράξη... Έχω δει το μενού που αφορά την ένταση και δε μπορώ να το επιλέξω καν. Φυσιολογικά, είναι λόγω του οτι δεν έχω συνδέσει HDMI. Έκανα την ερώτηση για να μάθω αν γενικά ισχύει αυτό, δηλαδή, αν βάλω ένα PS4 με HDMI, στην HDMI Audio Out θα πάρω ήχο με ένα σύστημα ηχείων 2.1 χωρίς την ύπαρξη ΗΥ ενδιάμεσα;
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω συνδέσει HDMI για να το δω στην πράξη... Έχω δει το μενού που αφορά την ένταση και δε μπορώ να το επιλέξω καν. Φυσιολογικά, είναι λόγω του οτι δεν έχω συνδέσει HDMI. Έκανα την ερώτηση για να μάθω αν γενικά ισχύει αυτό, δηλαδή, αν βάλω ένα PS4 με HDMI, στην HDMI Audio Out θα πάρω ήχο με ένα σύστημα ηχείων 2.1 χωρίς την ύπαρξη ΗΥ ενδιάμεσα;

 

Λογικα ναι αν το 2.1 εχει ενισχυτη

Link to comment
Share on other sites

Καλώς. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Θα κάνω τις δοκιμές μου και ελπίζω να δουλέψει...
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...