Jump to content

N9: Sailfish OS


Dark_ds
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε αυτόν τον οδηγό θα δούμε πως θα εγκαταστήσουμε το Sailfish παράλληλα με το Meego.

Το original ποστ του οδηγού όπως και τις οδηγίες στα αγγλικά μπορείτε να τις βρείτε εδώ

 

ΔΕΝ ΦΕΡΩ ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΖΗΜΙΑ ΓΙΝΕΙ.ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΕΙΣΤΕ ΕΣΕΙΣ

 

http://imageshack.us/a/img10/6692/p35p.png

 

Το δοκίμασα στο δίκο μου N9 64GB και σε σύστημα Xubuntu Linux 13.10 32 bit (δίνοντας όλες τις εντολές πάντα ως root, sudo μπροστά από κάθε εντολή)

Για τους χρήστες Windows προχωράτε μέχρι και το βήμα 3 (σε περιβάλλον Windows) και μετά ακολουθείτε τις οδηγίες του χρήστη TrObAs που βρίσκονται εδώ

 

Αφού κάνουμε τα απαραίτητα backup(φωτογραφίες,επαφές,αρχεία κτλ) και φορτίσουμε πλήρως τη συσκευή προχωράμε στα παρακάτω βήματα:

 

1. Φλασάρισμα

Φλασάρουμε(οδηγιές εδώ) το κινητό δίνοντας την εντολή:

flasher -F main.bin -F emmc.bin -f

 

Αν υπάρξουν προβλήματα (εδώ ή στο βήμα 3 με το partitioning) δίνουμε την εντολή:

flasher -f -F main.bin --erase-user-data=secure -F emmc.bin --erase-mmc=secure

περιμένουμε να τελειώσει και όταν γίνει πατάμε την προηγούμενη εντολή και συνεχίζουμε κανονικά.

Αν δεν θέλουμε να περιμένουμε μόλις αρχίσει τραβάμε το καλώδιο.Κλείνουμε τη συσκευή

Ανάβουμε την συσκευή, θα μας πει Install an Authorised Operating System το κλείνουμε και συνεχίζουμε ξαναδίνοντας την προηγούμενη εντολή.

 

2. Openmode Kernel

Κατεβάζουμε από εδώ τον kernel. τον βάζουμε στο φάκελο μαζί με την mmc και το firmware.

Ετσι όπως είναι κλειστό και συνδεδεμένο το κινητό δίνουμε την εντολή:

flasher -a main.bin -k zImage_2.6.32.54-openmode_l2fix --flash-only=kernel -f -R

 

Αφού τελειώσει αποσυνδέουμε τη συσκευή την ανάβουμε(μην σας τρομάξει το τριγώνο στην αρχή) και εγκαθιστούμε το developer mode,

 

3. Re-partition - Moslo Kernel

Κατεβάζουμε τον MOSLO kernel από εδώ. αποσυμπιέζουμε και βάζουμε τα αρχεία μαζί με τα υπόλοιπα στον φάκελο του flasher.

Κλείνουμε τη συσκευή δίνουμε την εντολή:

flasher -k zImage-moslo -n initrd-moslo -l -b

 

Και το συνδέουμε στον υπολογιστή.

 

Οταν τελειώσει δεν αποσυνδέουμε τη συσκευή αλλά την αφήνουμε πάνω στον υπολογιστή. θα ανάψει η οθόνη και θα κάνει το re-partition.

Αφού τελειώσει περιμένουμε λίγο αποσυνδέουμε και κλείνουμε τελείως τη συσκευή.

 

4. Εγκατάσταση Ubiboot

Κατεβάζουμε την τελευταία έκδοση του από εδώ αποσυμπιέζουμε και βάζουμε τα αρχεία μαζι με τα υπόλοιπα στο φάκελο του flasher.

Δίνουμε την εντολη:

flasher -a main.bin -k zImage_2.6.32.54-ubiboot-02_301013 --flash-only=kernel -f -R

 

και συνδέουμε το κινητό κλειστό.

 

Δεν αποσυνδέουμε όταν τελειώσει αλλά το αφήνουμε όπως είναι. αν όλα έχουν πάει καλά θα μας εμφανίσει 4 partition. αν όχι κάτι πήγε στραβά και ξεκινάμε από το πρώτο βήμα με την δεύτερη εντολή(το πρόβλημα που λέγαμε!) και μετά την πρώτη.

 

τα partitions ειναι:

 

i)rootfs" (Harmattan root filesystem)

ii)Nokia N9 -> MyDocs (USB Mass Storage Mode)

iii)Alt_OS (εδώ εγκαθιστόνται τα Sailfish/Nemo)

iv) και ένα άλλο που εκεί εγκαθιστώνται τα Firefox/Android.

 

Πηγαίνουμε στο ii Nokia N9 -> MyDocs (USB Mass Storage Mode) δημιουργούμε ένα φάκελο με το όνομα boot και μέσα εκεί βάζουμε τα εξής δυο αρχεία που είχαμε αποσυμπιέσει από το αρχείο που κατεβάσαμε για το ubiboot. τα ubiboot.conf και ubiboot-02.menus.cpio

 

Μετά στο i rootfs" (Harmattan root filesystem) πηγαίνουμε στον φάκελο boot και βάζουμε το zImage_2.6.32.54-openmode_l2fix που κατεβάσαμε στο βήμα 2

 

Χωρίς να πειράξουμε τίποτα άλλο (τα αφήνουμε όλα ως έχουν ουτε αποσυνδέουμε ούτε τίποτα)

προχωράμε παρακάτω.

 

5. Εγκατάσταση Sailfish OS

Κατεβάζουμε την έκδοση του Sailfish που θέλουμε (η τελευταία μέχρι στιγμής και καλύτερη είναι αυτή)

Θα το αποσυμπιέσουμε στο iii Alt_OS δίνοντας την εντολή:

time tar --numeric-owner -xvf το ονομα του αρχειου του sailfish που κατεβασαμε.tar.bz2 -C /media/το username του υπολογιστή σας/Alt_OS/

 

Οταν τελειώσει δίνουμε την εντολή:

sync ; sync ; sync ; umount /media/το username του υπολογιστή σας/*

 

Τότε αποσυνδέουμε και κλείνουμε το κινητό.

Το ανάβουμε και θα μας βγάλει να επιλέξουμε ποιο σύστημα να ανοίξει. αν δεν πατήσουμε τίποτα θα ανοίξει το Meego. το Sailifish είναι αυτό που βρίσκεται από κάτω του μοιάζει με μπλε κλειδαριά

Αν επιλέξουμε το Sailfish μετά πατάμε το latest 2.6.32 ενώ για το Meego το openmode+l2 fix.

 

 

Εγκατάσταση updated έκδοσης

Για να αναβαθμίσουμε την έκδοση του Sailfish που έχουμε ήδη στο κινητό συνδέουμε το κινητό κλειστό στον υπολογιστή και δίνουμε αυτήν την εντολή:

rm -frv /media/το username του υπολογιστή σας/Alt_OS/

έτσι θα διαγραφούν όλα(χάνουμε ρυθμίσεις - αρχεία εννοείται) από το partition του Sailfish.

Μετά συνεχίζουμε κανονικά με το βήμα 5

 

Εγκατάσταση Nemo

Για την εγκατάσταση του Nemo ακολουθείτε την ίδια διαδικασία. αν έχετε ήδη Sailfish το διαγράφετε και εγκαθιστάτε στη θέση του το Nemo ακολουθώντας κανονικά το βήμα 5.

Τα images βρίσκονται εδώ

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Που είναι το Like button τώρα;

 

Ευχαριστούμε πολύ Λεωνίδα!

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για τον κατατοπιστικοτατο οδηγο.ακολουθησα τα βηματα και το εκανα μπαμ μπαμ το κινητο
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια για τον κατατοπιστικοτατο οδηγο.ακολουθησα τα βηματα και το εκανα μπαμ μπαμ το κινητο

Είναι τόσο εύκολο τελικά; Να το αποφασίσω; Ή με βλέπω με κανα Ε65 από το συρτάρι χριστουγεννιάτικα; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μας (Μ)πριζώνεται να ψαχτούμε για κάνα 32-64άρι Ν9... Όταν δουλέψει η κάμερα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.
Link to comment
Share on other sites

Απλα θεος! τιποτα παραπανω! :D

Που είναι το Like button τώρα;

Ευχαριστούμε πολύ Λεωνίδα!

συγχαρητηρια για τον κατατοπιστικοτατο οδηγο.ακολουθησα τα βηματα και το εκανα μπαμ μπαμ το κινητο

σας ευχαριστω παιδια! :D

 

Είναι τόσο εύκολο τελικά; Να το αποφασίσω; Ή με βλέπω με κανα Ε65 από το συρτάρι χριστουγεννιάτικα; :lol:

ευκολο ειναι ναι μην ανησυχεις! αν εισαι προσεκτικος ολα καλα θα πανε. και στο κατω κατω αν δεν μπορεις να το κανεις οποιαδηποτε στιγμη ξανατραβας την πρωτη εντολη(φλασαρισμα) και ερχεται στα ισια του, σαν καινουργιο!

 

Μας (Μ)πριζώνεται να ψαχτούμε για κάνα 32-64άρι Ν9... Όταν δουλέψει η κάμερα θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά.

32 δεν υπαρχει moralas :p

 

 

το περασμα του Nemo πρεπει να γινεται με τον ιδιο τροπο, θα το δοκιμασω και αν ειναι θα το προσθεσω στο τελος στον οδηγο για οποιον θελει

Link to comment
Share on other sites

Λεωνίδα, σε ευχαριστούμε πολύ για τον οδηγό. Κατεβάζω τα αρχεία as we speak και θα το προσπαθήσω σε 64bit Ubuntu 12.04 με τον flasher_3.12.1_amd64.deb

Ας ελπίζουμε πως θα δουλέψουν...

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε Μπιλ, μετα τα χριστουγεννα να ΄παιξω λιγακι επιτελους με Sailfish :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλέξει τα μπουτια μου! Τώρα προσπαθώ σε win xp 32bit

 

: p

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

μα απ'οτι καταλαβα θες λινουξ :p σου δινω κανα 20ημερο :p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μα απ'οτι καταλαβα θες λινουξ :p σου δινω κανα 20ημερο :p

 

με το λινουξ ειναι απιστευτα απλο παιδια.εαν θελετε περαστε λινουξ σε ενα partition και καντε το στο 10λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπλέξει τα μπουτια μου! Τώρα προσπαθώ σε win xp 32bit

 

: p

ειναι απλο :p

 

κανε εγκατασταση αρχικα τον flasher. μετα που θα κατεβαζεις τα αρχεια που θες( pr, kernels κτλ ) θα τα αφηνεις ολα στο downloads δεν θα τα πειραζεις απο εκει.

θα ανοιγεις terminal και θα γραφεις cd ./Downloads και θα σε πηγαινει στον φακελο downloads απο το terminal. εκει θα δινεις τις εντολες κανονικα με τα βηματα παντα ως root ομως!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειμαι σε 8.1 με virtual machine (linux)

 

χαχα... πλεον τα εχω κανει τοσο σαλατα που εχει πλακα! δεν με χαλαει!

ειμαι στο repartioning Κομματι.... moslo

 

Είμαι όλος αυτιά! Τα... "κατάφερα" και πήγα στον φάκελο "Λήψεις" , έβαλα την εντολή flasher -k zImage-moslo -n initrd-moslo -l -b ... όμως πήρα το μακρύτερο..

 

ΑΚΥΡΟ!! Δεν ειχα αποσυμπιεσει το moslo.... ολα κομπλε

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

τα καταφερες με virtual machine? :p νομιζα δε σε αφηνει να χρησιμοποιεις usb ports...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

οχι, γυρισα παλι σε Ubuntu

 

XD

 

Βασικά, δεν μου βγάζει τα partitions με τη σωστή σειρά. Και νομίζω η σειρά παίζει ρόλο.

 

Σε εμένα είναι: 1) Αlt OS 2) Nokia N9 3) Σύστημα αρχείων 2.1gb 4) Root FS

 

Δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο (δυο φορές τώρα) μου βγαίνουν με αυτή την σειρά. Δεν έχω δικαίωμα read/write στο rootfs partition.

 

: /

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, δεν μου βγάζει τα partitions με τη σωστή σειρά. Και νομίζω η σειρά παίζει ρόλο.

 

Σε εμένα είναι: 1) Αlt OS 2) Nokia N9 3) Σύστημα αρχείων 2.1gb 4) Root FS

 

Δεν έχω ιδέα για ποιο λόγο (δυο φορές τώρα) μου βγαίνουν με αυτή την σειρά. Δεν έχω δικαίωμα read/write στο rootfs partition.

 

: /

δεν υπαρχει σωστη σειρα. οπως στα βγαζει μια χαρα ειναι. σκοπος ειναι να βγουν ολα οποτε μια χαρα

 

δυο τροποι για να ανοιξεις τον rootfs ως root. 1) http://askubuntu.com/questions/195420/how-to-open-directories-as-administrator

2) http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1572838

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ήθελε Nautilus.

 

Να ρωτησω και κάτι ακόμη... pc mass storage mode δεν έχουμε;

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να κάνω μια ερώτηση τι δουλεύει στο sailfish στο κινητο μας (Ν9)? είναι alpha εκδοση? γιατί ο aliengoa προχθες στην συνάντηση μου είπε ότι είναι aplha.
Current: Xiaomi Redmi Note 2 Previous: Xiaomi RedMi Note, Xiaomi Hongmi 1, Nokia N9 :love: Sony ericsson X8, Sony ericsson C902, Sony ericsson W850, Samsung S3650 Corby, Sony ericsson K750, Siemens CX65, Sony Ericsson T310, Nokia 3510, Nokia 3330
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα μετά από ώρες βρήκα και την λύση χωρίς να είναι απαραίτητο να κάνεις κάτι από linux όλα γίνονται μέσα από τα windows .Σας παραθέτω το κομμάτι από http://wiki.maemo.org/Sailfish

 

συγκεκριμένα στο στάδιο Install Ubiboot και μετά κάνεις τα παρακάτω

 

Κατεβάζουμε Ubiboot από swagman.org στον φάκελο που είναι ο flasher, main.bin and emmc.bin .

 

Αποσυμπιέζουμε

 

Αντιγράφουμε τα αρχεία που αποσυμπιέσαμε από το ubiboot_035_sailfishos.tar στην συσκευή μας e.g στο "MyDocs" συνδέοντας την συσκευή σαν Mass Storage Mode.

 

Πάμε στο Terminal στην συσκευή μας, παίρνουμε root access, απιοσυμπιέζουμε το αρχειο:

 

devel-su

cd /home/user/MyDocs/

tar -xvf ubiboot_035_sailfishos.tar -C /

 

Σβήνουμε την συσκευή και δίνουμε στο flasher την παρακάτω εντολή και μετά συνδέουμε σβηστή την συσκευη:

flasher -a main.bin -k zImage_2.6.32.54-ubiboot-02_301013 --flash-only=kernel -f -R

 

Install Sailfish (Windows only Users)

 

Κατεβάζουμε το Sailfish image . Το μετονομάζουμε σε sailfish.tar.bz2

Περνάμε το developer mode εαν δεν ειναι περασμένο

Ενεργοποιούμε την συσκευή κανονικά να μπεί μεσα στο meego και την συδέουμε τη συσκευή σε Mass Storage Mode.

Αντιγράφουμε το sailfish.tar.bz2' στο κεντρικό φάκελο MMC (X:\, οπου Χ το όνομα την συσκευήςπου δίνουν τα windows

Αποσυνδέουμε το κινητό απόο τον υπολογιστή

 

ανοίγουμε στο κινητό το Terminal (or SSH in) και γράφουμε τις παρακάτω εντολές:

devel-su

rootme # Or your root password

cd /home/user/MyDocs/

ls # Βλέπεις τα αρχεία που είναι στο MyDocs και το αρχείο sailfish.tar.bz2

 

mkdir -p /sailfish # Mount Alt_OS in Harmattan

mount /dev/mmcblk0p4 /sailfish

 

tar --numeric-owner -xvjf sailfish.tar.bz2 -C /sailfish/ # This will take a while as it extracts Sailfish onto the handset

 

Τέλος πατάμε την εντολή sync και τέλος

3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε TrObAs! το προσθεσα στον οδηγο.

 

επισης προσθεσα οδηγιες και για την εγκατασταση του Nemo!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

βλεπω εχει βγει η εκδοση 1.0.25 , εχει προβληματα? wifi ,data δουλευουν?? εφαρμογες android τρεχει?

 

το πηρα ζεστα με το Ν9 και ψαχνομαι να δω σε τι θα καταλήξω μαζι με το μαεμο

 

edit

ποια η διαφορα nemo με sailfish??

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

σας εχω ζαλισει , εχω βγαλει τα ματια μου να διαβασω , πιθανον και οι γνωσεις μου να μη βοηθαν.

εχω ακολουθησει το οδηγο αυτο , οπως και αλλους που βρηκα και δεν τα καταφερνω.

περναω το μοζλο κερνελ δεν βγαζει καποιο σφαλμα , κανω οσα γραφονται για το ubiboot αλλα στο τελος βγαζει σφαλμα

"image to big to fit partition " .

 

εννοειτε οτι απο καθε οδηγο που βρισκω τα κανω ολα βημα βημα , οπως και σε αυτο τον οδηγο.

 

Το εχω κανει απο την αρχη πολλες φορες , και παντα στο ιδιο κολλαω

ειπα θα το παρατησω αλλα κατι με τρωει να το δω και αυτο , αν και θελω να εχω triple boot με android , αλλα ας το αφησω για αλλη φορα αυτο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...