Jump to content

Ηχογράφηση από κασέτα σε PC


Sergios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω τη βοήθειά σας. Θέλω να φτιάξω wav (και στη συνέχεια mp3) αρχεία από μια κασέτα. Συνέδεσα το out του στερεοφωνικού με το mic του φορητού και η κασέτα ακούγεται άψογα από το φορητό. Όταν όμως πάω να ηχογραφήσω, είτε με το GoldWave είτε με το πρόγραμμα των Windows, ο ήχος που βγαίνει είναι μόνο θόρυβος. Δοκίμασα τόσο στις 44000 όσο και στις 25000 και πάλι βγαίνει ακριβώς το ίδιο. Μου κάνει εντύπωση γιατί πριν την ηχογράφηση ακούγεται μια χαρά. Μήπως ξέρει κανείς τι ρυθμίσεις πρέπει να βάλω;
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει πολύ ανεβασμένη την ένταση εισόδου.

Στην "ένταση", στην μπάρα εργασίας, "Επιλογές">>"Ιδιότητες">>"Ηχογράφηση" τσέκαρε το μικρόφωνο (να είναι αυτό τσεκαρισμένο)και μετά δες την ένταση στην είσοδο.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Σωστός. Δεν το είχα σκεφτεί. Μήπως έχει σημασία και η ένταση εξόδου του στερεοφωνικού; Πάντως θα δοκιμάσω να "παίξω" και με τα δύο μήπως βρω τη χρυσή τομή. Thanx για την άμεση απάντηση :) Μόλις το δοκιμάσω θα σου πω τι έγινε
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δες και για την ένταση εξόδου από το στερεοφωνικό.

Ξεκίνα την ένταση από πολύ χαμηλά, κόψε μπάσα και πρίμα, για τυχόν παραμορφώσεις (τα προσθέτεις αυτά αν θέλεις και αργότερα από το πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου).

 

Για δες τι γίνεται έτσι :)

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις θόρυβο επειδή προσπαθείς να συνδέσεις 2 ανόμοια πράγμτα μεταξύ τους.

 

Η έξοδος out του στερεοφωνικού (αλήθεια ποιά out εννοείς? ελπίζω όχι αυτή για τα ηχεία, αλλά το Line-out) βγάζει πρείπου 750mV - 1V PtP...

 

Αντίθετα η είσοδος mic είναι εξαιρετικά ποιό ευαίσθητη, μιας και τα μικρόφωνα δεν βγάζουν παραπάνω απο 1mV - 10 mV.

 

Δεν βάζω στο παιχνίδι τις αντιστάσεις εξόδου του line-out και της εισόδου του mic, γιατί θα το πολυμπερδέψουμε το πράγμα.

 

Σε γενικές γραμμές αυτό που κάνεις είναι να μπουκώνεις την είσοδο του mic Μιας και το σήμα που του δίνεις είναι κατα πολύ ισχυρότερο απο αυτό που περιμένει να πάρει.

 

Οσον αφορά στο ότι ακούς το σήμα κανονικά απο τα ηχεία του φορητού, επέτρεψέ μου να αμφιβάλω για το κανονικά. Απο τόσο μικρά ηχεία, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ακούσεις την παραμόρφωση για την οποία μιλάμε (το είδος όχι το μέγεθός της).

Γενικότερα τα αναλογικά κυκλώματα είναι πολυ περισσότερο ανεκτικά με την παραμόρφωση-μπούκωμα. Θα ακούσεις την μουσική έστω και μπουκωμένη (και σε μικρά ηχεία υπολογιστή, που παραμορφώνουν έτσι και αλλιώς λόγω μεγέθους, δεν θα καταλάβεις καν διαφορα).

Στα ψηφιακά όμως, που είναι εξαιρετικά ευαίσθητα, λίγο πάνω απο την μέγιστη επιτρεπόμενη στάθμη να είσαι, παραμορφώνεις εκνευριστικά και ακούς θορύβους και άλλα διάφορα (πως όταν ένα mp3 δεν γίνετε σωστά encoding)...

 

Προσπάθησε αν έχει Line-in η κάρτα ήχου σου, να το συνδέσεις εκεί πέρα. Μην ανυσηχείς αν ακούς το σήμα χαμηλότερα, την πραγματική ένταση θα στην δείξουν οι μετρητές του προγράμματος που χρησιμοποιείς για να γράψεις σε wav...

 

Αν δεν έχει line-in προσπάθησε να χαμηλώσεις όσο γίνετε, απο τον μίκτη την ένταση του μικροφώνου. Θα καταφέρεις να γράψεις την κασσέτα, αλλά με πολύ κακή ποιότητα ήχου.

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Imagine Imposible. We make It Visible.

 

http://www.netmachine.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν κόψει το boost στην ένταση του μικροφώνου, θα είναι ακόμα καλύτερα.

Σε περίπτωση που δεν έχει Line in το Laptop, μπορεί να κάνει αρκετά καλή δουλειά έτσι (προσωπικά, το έχω δοκιμάσει αρκετές φορές). Δεν χρειάζεται μεγάλες εντάσεις κατά την διάρκεια της ηχογράφησης, από την είσοδο του μικροφώνου.

 

Από ότι κατάλαβα, δεν έχει έχει Line in στο Laptop ο φίλος μας (κάτι που θα κάνει την δουλειά να γίνει όπως κανονικά πρέπει), οπότε η μόνο λύση είναι να παιξει με τις εντάσεις του Mic in, ώστε να καταφέρει ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Endiaferon!Den to 3era oti ginetai!Xreiazetai kapoio programma?Katalhlo kalwdio pou 8a vrw k apo pws 8a to zhthsw?Ama den exei line-out to stereofwniko mporw na to sundesw sthn e3odo gia ta akoustika?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο καλύτερος τρόπος κατά τη γνώμη μου είναι:

1. Συνδέουμε το line-out του στερεοφωνικού με το line-in της κάρτας ήχου.

2. Γράφουμε τον ήχο σε wav.

3. Με ένα προγραμμα επεξεργασίας ήχου (Cool edit pro, soundforge) κάνουμε hiss reduction η noise reduction και μετά ένα normalize.

4. Για καλύτερα αποτελεσματα μπορούμε να κάνουμε και mastering αλλα αυτα ειναι ψιλά γράμματα...

5. Αποθηκεύουμε σέ ότι φορμά θέλουμε και απολαμβάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατ' αρχήν ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

1. Δυστυχώς όντως συνδέω την έξοδο των ακουστικών και όχι το line out, και ο λόγος είναι ότι το στερεοφωνικό είναι μικρό και δεν έχει τέτοια.

2. Κλείνοντας τελείως τον ήχο του μικροφώνου και χαμηλώνοντας πολύ την έξοδο του στερεοφωνικού κατάφερα να έχω την καλύτερη δυνατή απόδοση. Παρ' όλα αυτά έχει σκαμπανεβάσματα στον ήχο, άρα δεν βγαίνει καλό αποτέλεσμα.

3. Συμφωνώ ότι τα ηχεία του laptop δεν είναι τέτοια που να σου δίνουν τη δυνατότητα να διαπιστώσεις προβλήματα του ήχου. Αυτό όμως που είχα γράψει ήταν ότι δεν είχε για μένα λογική να ακούγεται κανονικά ο ήχος στην αναπαραγωγή και χάλια στην εγγραφή.

 

Σε τελική ανάλυση, πιστεύω ότι η μόνη λύση είναι να συνδέσω το line out ενός κανονικού στερεοφωνικού, αν και πάλι δεν είμαι βέβαιος, γιατί ο φορητός δεν έχει line in, αλλά είσοδο μικροφώνου.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθεια

Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να χρησιμοποιηθεί η έξοδος των ακουστικών. Συνήθως θα χρειαστεί να την χαμηλώσουμε αρκετά, αλλά κάνει καλα την δουλειά της. Πρέπει βέβαια να χρησιμοποιήσουμε το λινε-ιν της κάρτας ήχου, διαφορετικά η ποιότητα πάει περίπατο (τώρα βέβαια θα μου πείτε, τι ποιότητα έχουν οι κασσέτες)....

 

Με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να γράψουμε απο οποιαδήποτε πηγή ήχου (ραδιόφωνο, mini-disk, βιντεοκασσέτα, κτλ, κτλ)

Imagine Imposible. We make It Visible.

 

http://www.netmachine.gr

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα ποιότητας των κασετών. Υπάρχουν όμως ορισμένες ηχογραφήσεις σε κασέτες που έχω που άμα δεν τις μετατρέψω σε ψηφιακό ήχο για να τις γράψω σε CD θα χαθούν. Πιστεύω όμως ότι αν δοκιμάσω κάποια στιγμή με κάποια έξοδο κανονική από στερεοφωνικό (και όχι έξοδο μικροφώνου) μπορεί να έχω τις λιγότερες δυνατές απώλειες. Αρκεί να μην βαρεθώ την όλη διαδικασία...
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

Για την ηχογράφηση από κασέτα σε wav έχει ένα πολύ καλό πρόγραμμα η Adaptec στο πακέτο του easy cd creator .Το είχα χρησιμοποιήσει παλιά και ήταν πολύ χρήσιμο..Εγώ είχα χρησιμοποιήσει της σειράς 4 (αφού μετά άφησα το Cd creator)..

 

Φαντάζομαι ότι τώρα θα έχει γίνει ακόμα καλύτερο

 

Μετά όπως είπαν και πολλοί φίλοι cooledit

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kfran

 

Λοιπόν ο καλύτερος τρόπος κατά τη γνώμη μου είναι:

1. Συνδέουμε το line-out του στερεοφωνικού με το line-in της κάρτας ήχου.

2. Γράφουμε τον ήχο σε wav.

3. Με ένα προγραμμα επεξεργασίας ήχου (Cool edit pro, soundforge) κάνουμε hiss reduction η noise reduction και μετά ένα normalize.

4. Για καλύτερα αποτελεσματα μπορούμε να κάνουμε και mastering αλλα αυτα ειναι ψιλά γράμματα...

5. Αποθηκεύουμε σέ ότι φορμά θέλουμε και απολαμβάνουμε...

 

το cool edit pro, soundforge από που μπορώ να τα κατεβάσω? Ή είναι πολύ μεγάλα κ δεν λέει να τα κατεβάσεις αλλά καλύτερα να τα βρω σε cd?
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Prospa8hsa na hxografhsw apo radio.oso epaize apo radio (an k to vol tou htan sto max alliws den...) akougotan sta hxeia tou pc kanoika k parallhla to ekana record. Omws otan phgaina na to anaparagw den akougotan tpt. Xrhsimopoihsa to ms sound recorder k to sundesa sto line in ths kartas.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με το Goldwave μου δούλεψε. Δοκίμασε να το γράψεις με τον ήχο του στερεοφωνικού πολύ χαμηλωμένο (δεν έχει σημασία αν ακούγεται στην αναπαραγωγή). Όταν κάνεις εγγραφή θα σου δείχνει δύο γραφήματα με τον ήχο της έντασης της εγγραφής. Δοκίμασε να παίξεις με την ένταση του στερεοφωνικού μέχρι να δεις ότι λαμβάνει ήχο στα γραφήματα.
Ἢ λέγε τί σιγῆς κρεῖττον, ἢ σιγὴν ἔχε
Link to comment
Share on other sites

ναι... ωραία system rqs έχει... Ούτε με σφαίρες δεν το τρέχει ο δικός μου! :(
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα την 4.26 του goldwave (λόγω των system rqs του καινούργιου) αλλά τζίφος... http://homepages.pathfinder.gr/antonis_wrx/gold.jpg αυτό που έβγαζε κ φυσικά δεν ακογόταν τπτ... Καμία ιδέα? Άμα δεν βγει η εικόνα δοκιμαστέ εδώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...