Jump to content

Σύνδεση βιντεοκάμερας με PC μέσω Firewire


kakektypo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μια Sony Digital 8 και μητρική την Gigabyte GA7AXPU-A αλλά τα Windows (XP) δεν μου ενφανίζουν καθόλου την κάμερα στην σύνδεση Firewire. Εχει κανένας καμία ιδέα πως θα τα καταφέρω να τα κανω να συνεργαστούν;
Link to comment
Share on other sites

to mono pou mporw na fantastw file "kakektypo" einai oti apo to BIOS tou motherboard sou den einai energopoihmenh h 8yra firewire...

Diaforetika ta XP eidika 8a thn evlepan amesws thn camera sou :blink:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

xmmm... sony e; ... digital 8 e; ... kapoios 8ymamai mou eixe pei oti gia na doulepsei sto pc tou eprepe opwsdhpote na thn exei sto revma... to dokimases afto;;; :alien:
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Αν έχει τα XP δουλεύει και το Movie Maker. Και εγώ Sony Digital 8 έχω και δουλεύει άψογα με Firewire χωρίς κάποια ιδιαίτερη διαδικασία. Συνδέεις το καλώδιο και Windows την βρίσκουν κατευθεία. Ελπίζω να την έχεις ανοίξει όταν την συνδέεις ε? :)
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Ανοιχτή την έχω! Τι καλώδιο χρησημοποιείς; Αυτό με τους δυο μικρους ακροδέκτες ή αυτο με τον μεγάλο και τον μικρό ακροδέκτη;
Link to comment
Share on other sites

Στην κάμερο η υποδοχή είναι για μικρό βύσμα και στον υπολογιστή για μεγάλο βύσμα. Το καλώδιο αυτό λέγεται 4/6 Firewire.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

gbil δεν είναι απαραίτητο το καλώδιο να είναι μικρό στην camera και μεγάλο στον υπολογιστή... το δικό μου pc έχει μικρή υποδοχή firewire... :blink:
κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια ρε παιδιά επειδή πρόσφατα πήρα τη νέα ψηφιακή της sony (TRV22) και λέω να πάω να πάρω μια κάρτα (Firewire) για να συνδέω τη κάμερα μου είπε κάποιος γνωστός ότι αφού έχω usb θύρα μπορώ να τα μεταφέρω από εκεί τα video στο pc ίσως με λίγο χαμηλότερη ποιότητα. Γίνεται αυτό;; Αλήθεια επειδή είδα στο πλαίσιο κάρτες firewire από 50ευρώ ώς 250 λένε τίποτα οι φθηνές, ποιες οι διαφορές μιας 50ευρώ από μια 150 όσον αφορά τη ποιότητα των video;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

@mavrios: Δεν είπα ότι είναι παντού έτσι αλλά τουλάχιστον στον υπολογιστή μου. Εξάλλου μικρό βύσμα έχουν συνήθως οι φορητοί.

 

@pan82: Δεν αξίζει να κάνεις κάτι με USB γιατί οι κάρτες firewire είναι πολύ φτηνές (βρίσκεις με 20 ευρώ και όχι με 50+) και η ποιότητα τέλεια. Όσο για την διαφορά δεν υπάρχει καθώς και στην μία περίπτωση (χαμηλή τιμή) και στην άλλη (υψηλή τιμή) το σήμα περνάει ψηφιακά και η κάρτα δεν κάνει κάποια επεξεργασία. Η υψηλή τιμή δεν έχει σχέση με το firewire αλλά με κάποιο άλλο επιπλέον χαρακτηριστικό.

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pan82

 

Aλήθεια ρε παιδιά επειδή πρόσφατα πήρα τη νέα ψηφιακή της sony (TRV22) και λέω να πάω να πάρω μια κάρτα (Firewire) για να συνδέω τη κάμερα μου είπε κάποιος γνωστός ότι αφού έχω usb θύρα μπορώ να τα μεταφέρω από εκεί τα video στο pc ίσως με λίγο χαμηλότερη ποιότητα. Γίνεται αυτό;; Αλήθεια επειδή είδα στο πλαίσιο κάρτες firewire από 50ευρώ ώς 250 λένε τίποτα οι φθηνές, ποιες οι διαφορές μιας 50ευρώ από μια 150 όσον αφορά τη ποιότητα των video;;

 

Μέσω USB περνάνε μόνο οι φωτογραφίες και τα χαμηλής ανάλυσης videos. Για να περάσεις το περιεχόμενο της κασέτας, μόνος τρόπος είναι το Firewire. Γενικά οι ακριβές κάρτες:

-Έχουν καλό software.

-Κάνουν μερικά transitions και εφέ realtime

-Σε ορισμένες περιπτώσεις έχουν καλύτερη ποιότητα, λόγω των καλύτερων codec (πχ Canopus)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή, οι ακριβές κάρτες αυτό που κάνουν είναι ότι έχουν hardware κωδικοποιητές που αναλαμβάνουν την κωδικοποίηση σε real time για να γλιτώνεις χρόνο. Οι απλές κάρτες απλά παιρνάνε το σήμα. Αν θες απλά να περάσεις το βίντεο στον υπολογιστή και μετά να κάνεις την επεξεργασία (όπως οι περισσότεροι ερασιτέχνες) θα πάρεις την πιο φτηνή κάρτα, δεν υπάρχει διαφορά. Αν όμως θες για τον Α, Β λόγο να επεξεργάζεσαι το βίντεο την ώρα που το παίρνει από την μηχανή και χιλια δυο άλλα θα πάρεις μια ακριβή κάρτα.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

@παν82, οπως σου είπαν πριν, απο το usb περνάνε μόνο τα περιεχόμενα του Memory stick της κάμερας, δηλαδή οι φωτο και το mpeg που γράφεις εκεί. Για να πάρεις την εικόνα απο την κασσέτα, ο μόνος τρόπος είναι το firewire.

 

Προσωπικά αγόρασα μια soundblaster audigy και κάνω τέλεια την δουλειά μου. Αφού έτσι και αλλιώς ο λόγος που μεταφέρουμε το σήμα στον υπολογιστή μας είναι να το επεξεργαστούμε, για ποιό λογο να πάρει κανείς κάτι ακριβό. Ο unforgiven έχει απόλυτο δίκιο, οι ακριβές κάρτες είναι για αυτούς και μόνο τους λόγους ακριβές. Δεν υπάρχει καμμία διαφορά στην ποιότητα της εικόνας, όσο φτηνή και αν είναι η κάρτα, αφού το μόνο που γίνετε είναι μια αντιγραφή ενός αρχείου απο την κασσέτα στον σκληρό δίσκο...

Imagine Imposible. We make It Visible.

 

http://www.netmachine.gr

Link to comment
Share on other sites

Aπλά μου επιβεβαιώσατε αυτό που ήξερα και γω. Και του το είπα κι όλας ότι δε μπορεί να γίνεται αυτό γιατί και στα προγράμματα που δίνει η sony μαζί με τη κάμερα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και αυτός μου λέγε ότι υπάρχει.

Αλήθεια ρε παιδιά σε ποιο κατάστημα να πάω για να βρω καμιά φτηνή τότε;; Αν δεν υπάρχει διαφορά παίρνω και μια των 30 ευρώ που τα έχω και εύκαιρα αντί να περιμένω να μαζέψω κανά 100άρι όπως νόμιζα. Αλήθεια εσύ φίλε nikosk από που τη πήρες και πόσο; Επίσης ένα καλώδιο σύνδεσης με το pc (dv) πόσο κοστίζει και από που το παίρνουν;; Τέλος έχω το πρόγραμμα Pinaccle μ' αυτό γίνεται η πρόσθετη επεξεργασία ή παρέχονται προγράμματα μαζί με τη κάρτα;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Pan υπάρχουν πολλά μαγαζιά στην Στουρνάρη, όχι μόνο το Πλαίσιο, που πουλάνε πιο φτηνά. Κάνε μια βόλτα. Το καλώδιο πάντως έχει γύρω στα 10 ευρώ. Το Pinaccle που έχεις κάνει σίγουρα.

Να κοίτα με ένα απλό search τι βρήκα:

http://ram-shop.gr/showproduct.php?prodid=2934

Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Καλως σας (ξαναβρηκα) στο νεο μας σπιτι.

 

Να συνεισφερω και εγω στην κουβεντα λεγοντας οτι τελικα τουλαχιστον στα τελευταια μοντελα dv της sony ειναι δυνατη η μεταφορα βιντεο απο την κασετα μεσω usb.Αυτο το λεω με καθε βεβαιοτητα γιατι προσφατα πηρα την PC-105 και ενεργοποιωντας το USB-streaming,αφου βεβαια εχεις περασει το λογισμικο της Sony απο το cd που παρεχεται( IMAGE MIXER 1.5) μπορεις να περασεις και το βιντεο απο την κασετα και οχι μονο απο το στικ.Ο δε ελεγχος της καμερας απο το pc ειναι πολυ βολικος και αποτελεσματικος.Φυσικα εχει επιλογες για δημιουργια video-cd και αλλα καλουδια που αποτελουν μια καλη αρχη για αρχαριους.

 

Οσο για την συγκριση ποιοτητας με την εικονα απο firewire δεν μπορω να σας πω γιατι δεν εχω αναλογη καρτα για το pc (AKOMA!).Οτι κανει τα γνωστα κουτακια το βιντεο ειναι γεγονος.Μερικες φορες αν ενεργοποιηθει ο σκληρος την ωρα του capture χανεις frames.Αλλα με τις καταλληλες ρυθμισεις το χασιμο frames διορθωνεται.Στη συνδεση firewire η εικονα κανει αυτα τα κουτακια;Οσοι εχουν προσπα8ησει να περασουν βιντεο στο pc θα καταλαβαινουν τι εννοω.

σκεφτομαι αρα υπαρχω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε kakektypo, μου κάνει εντύπωση που τα ΧΡ δεν βλέπουν την κάμερα. Μήπως χρειάζεται να πειράξεις και κάποιο jumper πάνω στην μητρική, για ψάχτο.
Link to comment
Share on other sites

Η είκονα με το firewire είναι άψογη γιατί μεταφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ την εικόνα, στην ίδια ανάλυση ασυμπίεστη. Για αυτό και τα αρχεία είναι μεγάλα, πχ περίπου 6GB τα 25 λεπτά.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον kostaspap

 

Καλως σας (ξαναβρηκα) στο νεο μας σπιτι.

 

Να συνεισφερω και εγω στην κουβεντα λεγοντας οτι τελικα τουλαχιστον στα τελευταια μοντελα dv της sony ειναι δυνατη η μεταφορα βιντεο απο την κασετα μεσω usb.Αυτο το λεω με καθε βεβαιοτητα γιατι προσφατα πηρα την PC-105 και ενεργοποιωντας το USB-streaming,αφου βεβαια εχεις περασει το λογισμικο της Sony απο το cd που παρεχεται( IMAGE MIXER 1.5) μπορεις να περασεις και το βιντεο απο την κασετα και οχι μονο απο το στικ.Ο δε ελεγχος της καμερας απο το pc ειναι πολυ βολικος και αποτελεσματικος.Φυσικα εχει επιλογες για δημιουργια video-cd και αλλα καλουδια που αποτελουν μια καλη αρχη για αρχαριους.

 

Οσο για την συγκριση ποιοτητας με την εικονα απο firewire δεν μπορω να σας πω γιατι δεν εχω αναλογη καρτα για το pc (AKOMA!).Οτι κανει τα γνωστα κουτακια το βιντεο ειναι γεγονος.Μερικες φορες αν ενεργοποιηθει ο σκληρος την ωρα του capture χανεις frames.Αλλα με τις καταλληλες ρυθμισεις το χασιμο frames διορθωνεται.Στη συνδεση firewire η εικονα κανει αυτα τα κουτακια;Οσοι εχουν προσπα8ησει να περασουν βιντεο στο pc θα καταλαβαινουν τι εννοω.

 

 

 

Όντως φίλε μιας και το ανέφερες το ξαναπιασα λίγο το θέμα και επιτέλους το αναλάλυψα πως μεταφέρεται η εικόνα στο pc, ομολογώ ήταν πολύ εύκολο απλά δεν είχα ασχοληθεί πολύ μιας και νόμιζα ότι δε θα γίνεται. Αυτό που πρόσεξα είναι ότι αν αλλάξεις τη μορφή εγγραφής σε avi αντί mpeg παίρνεις αρκετά καλά αποτελέσματα καθώς επίσης και αν βάλεις την εγγραφή mpeg στη πολύ υψηλή ποιότητα. Τότε παρόλο που η εγγραφή παραμένει σε ανάλυση 352Χ288 ακόμα και σε πλήρη οθόνη ανάλυσης 1024Χ768 το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό στο 200% νομίζω πολύ καλό. Βέβαια το avi πιάνει περίπου 350ΜΒ το λεπτό ενώ το mpeg 50MB. Αλήθεια με τη firewire το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο;; Σε τη ανάλυση βγαίνει;; Μου χει δώσει ένας φίλος ένα video που χει περάσει με firewire και ναι μεν βγαίνει καλύτερο αφού η ανάλυση του πρέπει να είναι 640Χ480 αλλά πιάνει 700ΜΒ τα 15λεπτά οπότε δε λέει και πολύ.

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gbil

 

Η είκονα με το firewire είναι άψογη γιατί μεταφέρει ΑΚΡΙΒΩΣ την εικόνα, στην ίδια ανάλυση ασυμπίεστη. Για αυτό και τα αρχεία είναι μεγάλα, πχ περίπου 6GB τα 25 λεπτά.

 

 

Και για να μείνει μια αρκετά καλή εικόνα μετά από συμπίεση πόση ώρα περίπου θα χωράει σε ένα 800άρι cd;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο πρόγραμμα για καλή επεξεργασία βίντεο (πχ Pinnacle Studio) και πέρναγα το βίντεο μέσω του Movie Maker των XP, μπόρεσα να αποθηκεύσω το βίντεο των 25 λεπτών σε Windows Media format (WMV) στο υψηλότερο bitrate που έχει και έφτιαξε ένα αρχείο των 320MB που είναι πάρα πολύ καλό σε ποιότητα. Φαντάζομαι ότι με την ίδια ποιότητα σε ένα 800άρι θα χωράει 1 ώρα ταινία.
Βαρέθηκα με αυτά που ακούω...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...