Jump to content

[Note 3] Service (Ερωτήσεις και Ανταλλακτικά)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο παρόν θέμα θα συγκεντρώνονται οι ερωτήσεις σχετικά με το Service και τα ανταλλακτικά για το Galaxy Note 3. Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπέρα παιδιά.μόλις ειχα την ατυχία και μου έπεσε το νοτε 3 μου για πρωτη φορα!εσπασε η οθόνη σε 1 σημειο και δημιουργησε ρωγμες και σε όλη την υπόλοιπη.τι μπορώ να κάνω για να την αντικαταστήσω?γνωρίζετε πόσο θα κοστίσει και ποια καταστήματα κάνουν τετοιες επιδιορθώσεις?ειμαι απο θεσσαλονικη.οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
Link to comment
Share on other sites

Ατυχία ρε φίλε πωωωωω ελπίζω να είναι μόνο το μπροστινό τζάμι.

Έψαξα λίγο και το βλέπω στα 20 δολάρια αν είναι μόνο αυτό (αν έχω βρει το σωστο)

http://www.etradesupply.com/samsung-galaxy-note-3-n9006-glass-lens.html

 

Το πενάκι και το touch με δάχτυλο λειτουργούν?

Εδώ είναι βίντεο πώς λύνεται. Πιάνουν τα χέρια σου;

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα βέβαια αν το κάνεις μόνος σου η το πας σε κατάστημα εκτός S αντιπροσωπείας, είναι ότι η συσκευή βγαίνει εκτός εγγύησης.

Οπότε ...... προσοχή στο τι θα αποφασίσεις.

Edited by Jig
ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Μονο το μπροστινο ειναι...λειτουργουν ολα κανονικα....τα χερια μου δεν πιανουν ειναι η αληθεια...πρεπει να κοιταξω και το θεμα της εγγυησης που ειπε ο φιλος απο πανω...σας ευχαριστω για τις απαντησεις...αν ξερετε κανενα καταστημα εδω στην θεσσαλονικη θα με βοηθησετε...παντως το gorilla glass μονο gorilla δεν ειναι...με το πρωτο πεσιμο ρωγμη....
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα και αλλού

http://www.sat-ulc.eu/showthread.php?t=100614973

 

Το θεωρώ απίθανο νούμερο αυτό που θα ζητήσουν στα service center και πάνω από 300€.

Απλά θέλω να είναι τυχερός στην ατυχία του και να είναι μόνο το μπροστινό τζάμι και να μην έχει ζημιά η οθόνη, αντε και το digitizer.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ άμα θέλει να στη κάνει θα στη κάνει, σαματης εμένα θα με σώσει το Spice glass?

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως τοσα λεφτα δωσαμε για να παρουμε κατι με προστασια...και να φανταστεις εχω παραγγειλει θηκη...

 

Παρε τηλεφωνο στη smartec και ρωτα το κοστος.

Λογικα θα πρεπει να αλλαξεις ολη την οθονη και επειδη θα μας τη πει καποιος απο τους admin (με το δικιο του) δεν ανοιγουμε καινουργιο θεμα :-)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα το πρωι σε ενα επισημο service και μου ειπε 200 ευρω!!δεν εχει σημασια που ειναι το γυαλι μου ειπε!ολη την οθονη πρεπει να στην αλλαξω!αν ειναι δυνατον!
Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα το πρωι σε ενα επισημο service και μου ειπε 200 ευρω!!δεν εχει σημασια που ειναι το γυαλι μου ειπε!ολη την οθονη πρεπει να στην αλλαξω!αν ειναι δυνατον!

 

Δυστυχως φιλε μου.Στο εγραψα οτι παει πακετο,γιατι το γυαλι ειναι κολλημενο στην οθονη :-(

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα το άλλαζα μόνος ή σε κάποιο φίλο που πιάνουν τα χέρια του, έχω αλλάξει στο s2. Βασικά με ένα θερμοπιστολο ζεστένεις την οθόνη σιγά σιγά χωρίς να ξεπεράσεις τους 200 βαθμούς, πιάνεις το κοπίδι και από μια γωνία ξεκολλάς το τζάμι και ή με το κοπίδι συνεχίζεις και το ξεκολλάς όλο ή βάζεις μια πετονιά και το πας όπως στο βίντεο που σου βάζω.

Μετά θες ψιλή 2πλης ταινία της 3M 2-3 χιλιοστά που βάζεις γύρω γύρω και καθαρίζεις την οθόνη και κολλάς το καινούργιο τζάμι.

Ειλικρινά είναι πολλά τα λεφτά για να τους τα δώσεις δεν ξέρω.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ειναι πολλα τα χρηματα και δεν εχω αποφασισει τι θα κανω ακομα...δεν πιανουν τα χερια μου ομως για να κανω τοσο λεπτη δουλεια....
Link to comment
Share on other sites

Κάνε λίγο υπομονή για μένα εφόσον λειτουργεί το τηλ κανονικά τουλάχιστον στο Service να μην είσαι το 1ο που θα πάει και μάθουν πάνω στο δικό σου οι καγκουρες στο Service τουλάχιστον.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... από ότι είδα στο λύσιμο του τηλεφώνου μου βλέπω ότι εντέλει όλα τα εξαρτήματα τα πίσω από την οθόνη δείχνουν σωστά και το μόνο που πραγματικά χρειάζομαι είναι η οθόνη και το σασί..... βασικά ακριβώς αυτό το κομμάτι

 

Έχει κανείς γνώση αν το επίσημο service της samsung εδώ πουλάει ανταλακτικά? δεν έχω λόγο να πληρώσω εργατικά εφόσον το έχω λύσει όλο .... αν κοστίζει περίπου τα ίδια στην Ελλάδα να μην το πάρω από Αγγλία... βασικά δεν έχω ποτέ πάει σε service center.. έχει κανείς στην Αθήνα κανένα να μου προτείνει?

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα... από ότι είδα στο λύσιμο του τηλεφώνου μου βλέπω ότι εντέλει όλα τα εξαρτήματα τα πίσω από την οθόνη δείχνουν σωστά και το μόνο που πραγματικά χρειάζομαι είναι η οθόνη και το σασί..... βασικά ακριβώς αυτό το κομμάτι

 

Έχει κανείς γνώση αν το επίσημο service της samsung εδώ πουλάει ανταλακτικά? δεν έχω λόγο να πληρώσω εργατικά εφόσον το έχω λύσει όλο .... αν κοστίζει περίπου τα ίδια στην Ελλάδα να μην το πάρω από Αγγλία... βασικά δεν έχω ποτέ πάει σε service center.. έχει κανείς στην Αθήνα κανένα να μου προτείνει?

 

Δεν ξέρω για την ερωτησή σου αλλά δες και το βίντεο που μπορεί να σε βοηθήσει..

 

για αντικατάσταση οθόνης

για λύσιμο του Ν3
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το έχω ήδη φιτίλια το κινητό... δεν έχω θέμα λυσίματος και δεσίματος... ευχαριστώ πάντως.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη το έχω ήδη φιτίλια το κινητό... δεν έχω θέμα λυσίματος και δεσίματος... ευχαριστώ πάντως.

 

Στο βίντεο λέει ο τύπος οτι αν έχει μόνο η οθόνη θέμα, την ξεκολλάς απο το digitiser, την αντικαθιστάς και γλυτώνεις αρκετά λεφτά...Αλλά αν στη πάτησε νταλίκα δε θα έχει μείνει τίποτα...Οθόνη και digitiser πάντως πρέπει να κοστίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν γνωριζει καποιο καταστημα που μπορει να αλλαξει το gorilla glass μονο?ψαχνω εδω και πολλες μερες και ολοι μου λενε την κλασσικη απαντηση...200 ευρω...
Link to comment
Share on other sites

Κανενας δεν γνωριζει καποιο καταστημα που μπορει να αλλαξει το gorilla glass μονο?ψαχνω εδω και πολλες μερες και ολοι μου λενε την κλασσικη απαντηση...200 ευρω...

 

Φαντάζομαι ότι ο λόγος που παίρνεις αυτήν την απάντηση είναι ο εξής : Προφανώς μιλάς με επίσημο service, το οποίο προμηθεύεται το ανταλλακτικό πακέτο ως gorilla glass + digitizer, οπότε πιθανότατα δεν μπορεί αλλά σε κάθε περίπτωση δεν έχει κανένα λόγο να τα διαχωρίσει για να σε εξυπηρετήσει καθώς το digitizer μάλλον θα του μείνει αφού είναι λίγο απίθανο να σπάσει αυτό χωρίς να πάθει ζημιά το gorilla glass. Αν δεν μιλάς με επίσημο service αλλά με καταστήματα που δίνουν εγγύηση τότε και πάλι δεν πρόκειται να σε εξυπηρετήσουν καθώς προφανώς ισχύει και για αυτούς ο παραπάνω περιορισμός αλλά επίσης είναι δύσκολο κάποιος να δώσει εγγύηση για μια εργασία που απαιτεί επέμβαση σε ένα κατά κάποιο τρόπο ενιαίο ανταλλακτικό που εμπεριέχει αυξημένο κίνδυνο να προκληθεί ζημιά ή κακοτεχνία. Με λίγα λόγια μαγαζιά που δίνουν εγγύηση είτε δική τους είτε της επίσημης αντιπροσωπίας είναι απίθανο να πάρουν αυτά οποιοδήποτε ρίσκο για να σε γλιτώσουν από μεγαλύτερο έξοδο.

Αν βεβαίως ψάχνεις για ερασιτέχνες τότε μπορείς βεβαίως να προμηθευτείς εσύ από ebay το ανταλλακτικό και να τους το δώσεις να το βάλουν αλλά τότε αυτό δεν έχει πρακτικά κάποια διαφορά από πλευράς εξασφαλισης του αποτελέσματος από το να το έβαζες εσύ ή εγώ ή οποιοσδήποτε άσχετος με τέτοιες εργασίες καθώς σε περίπτωσης στραβής και θα έχεις χάσει τα χρήματά σου για το ανταλλακτικό και δεν θα μπορείς να ζητήσεις τα ρέστα από αυτόν που του ανέθεσες την εργασία, ενώ επιπλέον θα έχεις βγάλει εντελώς εκτός εγγύησης το κινητό σε περίπτωση που πάθει στα επόμενα 2 χρόνια κάποια άλλη ζημιά που δεν θα σχετίζεται με την καταστροφή της οθόνης.

Δυστυχώς σε ένα ολοκαίνουργιο κινητό το επίσημο service είναι τις περισσότερες φορές μονόδρομος γι' αυτούς που δεν θέλουν να ρισκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Του συζύγου μολις έκλεισε βδομάδα έπεσε νερό.. Η smartec ζήτησε 390 για αλλαγη οθόνης και πλακέτας! Η omnitec στον Γέρακα για την ιδια δουλειά ζήτησε 425!!!!! Τα 2 θεματα που είχε το τηλέφωνο είναι οτι δεν εβγαζε σήμα τηλεφωνίας και δεν δούλευε το touch της οθόνης με το χερι αλλά δούλευε με το spen! Τελικα το πηγαμε για επισκευή σε ενα μαγαζι στο Αιγάλεω και για επισκευή μας ζήτησαν 100€... Σημερα θα το παραλάβουμε!
Link to comment
Share on other sites

Του συζύγου μολις έκλεισε βδομάδα έπεσε νερό.. Η smartec ζήτησε 390 για αλλαγη οθόνης και πλακέτας! Η omnitec στον Γέρακα για την ιδια δουλειά ζήτησε 425!!!!! Τα 2 θεματα που είχε το τηλέφωνο είναι οτι δεν εβγαζε σήμα τηλεφωνίας και δεν δούλευε το touch της οθόνης με το χερι αλλά δούλευε με το spen! Τελικα το πηγαμε για επισκευή σε ενα μαγαζι στο Αιγάλεω και για επισκευή μας ζήτησαν 100€... Σημερα θα το παραλάβουμε!

 

Σας δίνει κάποια εγγύηση μετά την επισκευή? Προφανώς κάνει μόνο καθαρισμό και όχι αλλαγή εξαρτημάτων, οπότε λογικά δεν μιλάμε για την ίδια εργασία. Φαντάζομαι θα το δούμε σύντομα σε κάποια αγγελία :lol:

Link to comment
Share on other sites

6 μηνες! Αν μετά απο αυτο έχει θέματα θα το παω στην αντιπροσωπία να το επισκευάσω! Οποτε μετά θα εχω και κανονική εγγύηση! Σε αγγελία δεν πρόκειται να το δεις γιατι δεν κανω οτι δεν θα ήθελα να μου κανουν!

 

Το πήραμε και είναι σαν καινουργιοοοο!!!! Η χαρά μας δεν περιγράφεται!!!@@@

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε φιλε !!! για στειλε μου αν θες με pm στοιχεια service...αχρειαστο να ναι

 

Ευχαριστω

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Service (Ερωτήσεις και Ανταλλακτικά)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...