Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με έχετε προβληματίσει τώρα.

Μου έχει έρθει OTA από την Δευτέρα το βράδυ, αλλά περίμενα να έρθει Παρασκευή βράδυ μετά την δουλειά για να κάνω επαναφορά και μετά OTA.

Λέτε να μην έρχεται το OTA μετά την επαναφορά;

 

Τελικά έκανα restore και οταν ξεκίνησε το τηλέφωνο ήρθε κανονικά το OTA.

Οπότε τώρα το κατεβάζω και εντυπώσεις το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά όταν γίνεται κάποιο update και ειδικά τόσο μεγάλο όπως το L είναι λογικό κάποιες από τις εφαρμογές που δούλευαν πριν τώρα να έχουν θέμα.. Πριν γράψουμε ότι κάτι δεν πάει καλα με το L καλό είναι να κοιτάμε μήπως φταίει κάποια εφαρμογή μας που ακόμα δεν έχει γίνει update από τον Dev της για να παίζει σωστά
Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

εγω ενα καταλαβα απο ολους εσας:σκαλιζεται το τηλ.και καλα κανετε αλλα μετα δεν θυμαστε τι εχετε κανει και τσουπ σας φταιει η L

OXI οτι δεν εχει θεματακια

 

ακριβώς έτσι!:up:

και για να μην είμαι πολύ κακός...άντε και τα έκανες πριν καιρό και ξέχασες τι είχες αλλάξει...εμ διάβασε πρώτα να μάθεις τα βασικά του λειτουργικού και πως επαναφέρεις εύκολα και απλά τις όποιες αλλαγές πριν κράξεις ...:rolleyes:;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα restore και οταν ξεκίνησε το τηλέφωνο ήρθε κανονικά το OTA.

Οπότε τώρα το κατεβάζω και εντυπώσεις το βράδυ.

 

Ρε θα μας τρελάνει αυτή η google...

Όταν ξεκίναγε η 5.0 πήγε να κάνει optimize 106 εφαρμογές που δεν υπήρχαν πλέον!!!

Εντάξει ξεκίνησε στα ελληνικά από αγγλικά που το είχα πρίν λόγω SIM λογικά και είχε κρατήσει τον λογαριασμό του gmail και το password του Wi-Fi αν και νόμιζα όταν θα τα είχε διαγράψει...

Οπότε έκανα άλλο ένα restore στην 5.0 αυτήν την φορά και ξεκίνησε με την αρχική οθόνη σαν να αγοράζεις για πρώτη φορά το κινητό.

Θέλω να πιστεύω ότι πήγαν όλα καλά γιατί αυτό το optimizing 106 apps με προβλημάτισε.

Μάλλον επειδή είχαν την 4.4.4 σε ART κάτι είχε κρατήσει αλλά δεν το καταλαβαίνω...

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη πρόταση αντί της εφαρμογης gallery,είναι το quickpic,γρηγορη με πολλές δυνατότητες και material design!

Μπορείς να βάλεις και την stock gallery από την kitkat. Υπάρχει το apk διαθέσιμο με ένα απλό Search στο Google.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει εφαρμογή με την οποία μπορώ να κάνω το κινητό φορητό σημείο πρόσβασης και αυτός που θα συνδεθεί να τον οδηγεί σε συγκεκριμένη σελίδα . Έχω ψαξει σχεδόν παντού και δεν έχω βρει κάτι, ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Επέστρεψα και εγώ!

Μετά από 4-5 (δεν θυμάμαι ακριβώς) μέρες με το Android 5.0 στο Nexus 5 μου έχω να πω τα εξής:

 

- Έκανα αναβάθμιση με ΟΤΑ.

- ΔΕΝ έκανα (ακόμα) factory reset μετά την αναβάθμιση γιατί δεν έχει χρειαστεί.

- ΌΛΑ δουλεύουν άψογα, εκτός από 1-2 εφαρμογές για τις οποίες περιμένω update από τους devs για συμβατότητα με το Lollipop.

- Battery drain δεν υπάρχει. Ίσα ίσα που η μπαταρία μου κρατάει λίγο περισσότερο από πριν με ίδια χρήση.

- Το Wi-Fi έχει καλύτερο/ισχυρότερο σήμα. Σε standard σημεία του σπιτιού (ίδιο router) που πριν είχα 1-2 γραμμές, τώρα είναι σχεδόν full. ΔΕΝ ξέρω αν είναι απλά εικονικό ή αν όντως πιάνει καλύτερα.

- Κανένα πρόβλημα ή δυσκολία με το να ορίσω κάποιο mp3 ως ringtone.

 

ΔΕΝ ξέρω αν είμαι τυχερός ή αν όλοι όσοι έχετε προβλήματα κάνετε κάτι λάθος. Ούτε ειδικός είμαι ούτε το παίζω έξυπνος, απλά απορώ...

Καλή υπομονή και καλό ψάξιμο και όλα θα διορθωθούν.

:)

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα κουλο σήμερα. απο μονο του αποφάσισε να μην λειτουργουν οι δυο κουμπάκια για τον dialer και την κάμερα απο το μενού κλειδώματος . τώρα οποίο και να διαλέξεις απλα ξεκλειδωνει μόνο..... τι να πει κανεις ( υπόψιν δεν πειραξα τίποτα και πριν δούλευαν ) όπως και επανεκκίνηση εκανα αλλά μάταια...
Goodbye Nexus --Welcome Iphone
Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω να περάσει ο καιρός για να δω διάφορες τελικές... Άλλωστε βλέπω ήδη ότι κάθε τρεις και λίγο γίνονται αναβαθμίσεις στο play store αν και ήδη ήμουν σε art.... Είμαι με ota και δεν παίζει να κάνω fr...

 

Πάντως στην αυτονομία δεν μπορω να πω ότι είδα κάποια διαφορά διακριτή είτε προς το καλύτερο είτε προς το χειρότερο...

Link to comment
Share on other sites

αλλο ενα κουλο σήμερα. απο μονο του αποφάσισε να μην λειτουργουν οι δυο κουμπάκια για τον dialer και την κάμερα απο το μενού κλειδώματος . τώρα οποίο και να διαλέξεις απλα ξεκλειδωνει μόνο..... τι να πει κανεις ( υπόψιν δεν πειραξα τίποτα και πριν δούλευαν ) όπως και επανεκκίνηση εκανα αλλά μάταια...

Κάνε ενα hard reset

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς έτσι!:up:

και για να μην είμαι πολύ κακός...άντε και τα έκανες πριν καιρό και ξέχασες τι είχες αλλάξει...εμ διάβασε πρώτα να μάθεις τα βασικά του λειτουργικού και πως επαναφέρεις εύκολα και απλά τις όποιες αλλαγές πριν κράξεις ...:rolleyes:;)

Απευθυνεσαι σε εμενα; Γιατι εγω δεν εκραξα.

Περαν αυτου τι εννοεις ''να επαναφερεις τις οποιες αλλαγες'';

 

Και για να μην θεωρησεις οτι γινομαι εριστικος οντως σε πολλες περιπτωσεις κατι εχει κανει ο χρηστης και δεν λειτουργει καλα το ΟS. Στη προκειμενη ομως αλλαξαν τελειως τα δεδομενα απο kit kat σε L και δεν νομιζω να μπορει καποιος να ελεγξει ολες τις εφαρμογες για να δει τι φταιει. Ολα αυτα τα λεω βασει λογικης και οχι γιατι ειμαι γνωστης. Αν καπου εχω αδικο στη διαθεση σου να με διαφωτισεις (δεν το λεω ειρωνικα).

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και την stock gallery από την kitkat. Υπάρχει το apk διαθέσιμο με ένα απλό Search στο Google.

 

Αυτο το ξερουμε.....:(εγω ειπα για αντιgallery....και εκτος αυτου...το quickpic ειναι μακραν πιο γρηγορο και καλυτερο σαν εφαρμογη!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Ότι έγινε πιο αργή η εφαρμογή κλήσεων δεν το παρατήρησε κανείς;

 

Εγώ ;)

 

Γενικώς υπάρχουν θεματακια και μικρόbugs τα οποία άνετα θα μπορούσαν να μην υπήρχαν διότι δεν είναι και τίποτε εντελώς περίεργα ή δύσκολα στο να εμφανιστούν. Τόσους μήνες είχαν, εμείς με 3 μέρες και έχουμε βρει ο καθένας από 1-2.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Απευθυνεσαι σε εμενα; Γιατι εγω δεν εκραξα.

Περαν αυτου τι εννοεις ''να επαναφερεις τις οποιες αλλαγες'';

 

Και για να μην θεωρησεις οτι γινομαι εριστικος οντως σε πολλες περιπτωσεις κατι εχει κανει ο χρηστης και δεν λειτουργει καλα το ΟS. Στη προκειμενη ομως αλλαξαν τελειως τα δεδομενα απο kit kat σε L και δεν νομιζω να μπορει καποιος να ελεγξει ολες τις εφαρμογες για να δει τι φταιει. Ολα αυτα τα λεω βασει λογικης και οχι γιατι ειμαι γνωστης. Αν καπου εχω αδικο στη διαθεση σου να με διαφωτισεις (δεν το λεω ειρωνικα).

 

σαφέστατα και δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα!:)

και σαφέστατα επίσης δε θεωρώ ότι γίνεσαι εριστικός...δεν ήταν αυτό το πνεύμα μου, οπότε και δεν περιμένω κάτι αντίστοιχο :)

μιλάω γενικά! Οι αλλαγές υπάρχουν και καλό είναι να υπάρχουν, αφού τα πράγματα εξελίσσονται και μαζί με αυτά επέρχονται αλλαγές...σίγουρα χρειάζεται χρόνος εξικοίωσης , αλλά και αυτό είναι στα πλαίσια της φρεσκάδας που φέρνει η αλλαγή.;)

Για τις εφαρμογές δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνο να περιμένεις να κάνει αυτό το κάτι ο developer και εσύ με την σειρά σου να ευχαριστηθείς την χρηστικότητά τους χωρίς παρενέργειες.

Όταν όμως κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να πειράζει αρχεία συστήματος, kernels, bootloaders και όλα τα συναφή, καλό θα είναι να γνωρίζει πρώτα την "θεωρία" , ώστε σε περίπτωση "στραβής" , να ξέρει πως θα το αντιμετωπίσει..;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξερουμε.....:(εγω ειπα για αντιgallery....και εκτος αυτου...το quickpic ειναι μακραν πιο γρηγορο και καλυτερο σαν εφαρμογη!

Δεν συμφωνώ αλλά τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

σαφέστατα και δεν απευθύνομαι προσωπικά σε σένα!:)

και σαφέστατα επίσης δε θεωρώ ότι γίνεσαι εριστικός...δεν ήταν αυτό το πνεύμα μου, οπότε και δεν περιμένω κάτι αντίστοιχο :)

μιλάω γενικά! Οι αλλαγές υπάρχουν και καλό είναι να υπάρχουν, αφού τα πράγματα εξελίσσονται και μαζί με αυτά επέρχονται αλλαγές...σίγουρα χρειάζεται χρόνος εξικοίωσης , αλλά και αυτό είναι στα πλαίσια της φρεσκάδας που φέρνει η αλλαγή.;)

Για τις εφαρμογές δεν μπορείς να κάνεις κάτι, παρά μόνο να περιμένεις να κάνει αυτό το κάτι ο developer και εσύ με την σειρά σου να ευχαριστηθείς την χρηστικότητά τους χωρίς παρενέργειες.

Όταν όμως κάποιος μπαίνει στην διαδικασία να πειράζει αρχεία συστήματος, kernels, bootloaders και όλα τα συναφή, καλό θα είναι να γνωρίζει πρώτα την "θεωρία" , ώστε σε περίπτωση "στραβής" , να ξέρει πως θα το αντιμετωπίσει..;)

 

ΟΚ συμφωνω απολυτα σε αυτα που λες. Αν και στο γραπτο λογο κανενας δεν μπορει να αντιληφθει το υφος αυτων που γραφεις και ευκολα μπορει να παρεξηγηθεις. Εξαρταται δηλαδη απο το πως θα το διαβασεις.

Παρεπιπτοντως και το οτι δεν μπορουσα να ορισω ηχο κλησης οφειλονταν στο οτι περνουσα τους ηχους μεσω air droid για να γλυτωνω απο καλωδια. Τελικα τους περασα με usb καλωδιο και ολα καλα.

Με αυτες τις δυο διαπιστωσεις που εκανα (θεματα συμβατοτητας εφαρμογων με το L) μου κανει εντυπωση το γιατι οι developers δεν εκαναν διορθωσεις τοσο καιρο που κυκλοφορουσε η L σε preview. Και διαφορες να ειχε η τελικη εκδοση τωρα θα τις ειχαν βρει και θα εκαναν τις διορθωσεις πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει βρει κανεις καποιο τροπο για να απ/ενεργοποιουμε τα δεδομενα με μια κινηση μονο (σε κινητο χωρις ρουτ)? Ειλικρινα απο μονο του αυτο ειναι λογος για επιστροφη στο kit-kat.
Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί γράφουν για tempered glass. Έχει κάποιος να μου προτείνει μερικές μάρκες? Περνιέται πιο εύκολα από screen protector? Γιατί με τα screen protectors έχω θέματα με την εφαρμογή τους και δεν είναι λίγες οι φορές που το καταφέρνω να το βάλω με την 2η προσπάθεια.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Λάθος, υπάρχει αθόρυβο και λέγεται priority mode. Αν το ενεργοποιησεις ουσιαστικά είναι ακριβώς ίδιο με το αθόρυβο εκτός αν πειράξεις καμία ρύθμιση. Στα default είναι κανονικότατο silent mode.

 

Πως επιλέγω priority mode?

Link to comment
Share on other sites

Πάτα ένα από τα πλήκτρα έντασης και επέλεξε προτεραιότητα / priority. Στο none δε δουλεύει καμία ειδοποίηση ούτε τα ξυπνητήρια, στο priority είναι σαν αθόρυβο εκτός αν ορίσεις διαφορετικά στις ρυθμίσεις και στο all είναι το κλασικό. Να σημειώσω βέβαια πως στο priority ναι μεν είναι σαν αθόρυβο αλλά δεν δουλεύει ούτε το Led.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί γράφουν για tempered glass. Έχει κάποιος να μου προτείνει μερικές μάρκες? Περνιέται πιο εύκολα από screen protector? Γιατί με τα screen protectors έχω θέματα με την εφαρμογή τους και δεν είναι λίγες οι φορές που το καταφέρνω να το βάλω με την 2η προσπάθεια.

Εγώ έχω της Nillkin. Πιο εύκολα αρκεί να καθαρίσεις πολύ καλά την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετοί γράφουν για tempered glass. Έχει κάποιος να μου προτείνει μερικές μάρκες? Περνιέται πιο εύκολα από screen protector? Γιατί με τα screen protectors έχω θέματα με την εφαρμογή τους και δεν είναι λίγες οι φορές που το καταφέρνω να το βάλω με την 2η προσπάθεια.

 

Το κατάλληλο νήμα είναι εδώ.

Οι περισσότεροι προτείνουν της Nilkin. Αυτό παρήγγειλα κι εγώ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το topic αξεσουάρ....για τέτοιου ειδους συζητήσεις παιδια!:)

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...