Jump to content

ΓΙΑΤΙ ΤΟ PC ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ??


Viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν δυο μηνες περιπου εβαλα τα Win XP σε ενα Celeron 500 με 256 μνημη. Ειχε τα 98 και με format εβαλα τα ΧP.Ολα καλα, εβαλα και καποια προγραματα και το αφησα. Εχθες πηγα να το ανοιξω και μου βγαζει μηνυμα οτι το CMOS εχει προβλημα (κατι τετοιο). Δεν ξερω αν εχει σχεση αλλα τοσο καιρο το PC ηταν χωρις ρευμα.Πατησα F1 για setup οπως ελεγε, εφτιαξα την ημερομηνια (ειχε μηδενιστει) και αφου κοιταζω τα υπολοιπα παταω F10 και αρχιζει να μπουταρει. Αμ δε!! με βγαζει στην οθονη που ελεγε οτι τα windows ειχαν κλεισει με λαθος τροπο και επρεπε να διαλεξω, safe mode, last known configuration και start windows normal. Παταω start windows και κολλαει. Reset, safe mode κολλαει.

Last known configuration, κολλαει. Μετα απο αρκετες προσπαθειες, καποια στιγμη χανει το σημα η οθονη(no signal) δεν εμφανιζοταν τιποτα ενω το λαμπακι του δισκου αναβε και εδειχνε να διαβαζει.

 

Εκει το παρατησα. Εχει κανεις καμια ιδεα για το τι συμβαινει 'η παω παλι για format?? (δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι εχασε το σημα η οθονη.Πρεπει πρωτα να λυσω αυτο για να προχωρησω.)

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα!

 

Τωρα για αυτο που λες οτι η οθονη που σου βγαζει No Signal

το ειχε κανει και σε εμενα οταν ειχε καει η καρτα γραφικων !!!

 

Δοκιμασε τα εξης :

1)δες πισω απο την οθονη και το pc τα καλωδια της οθονης αν ειναι ενταξει..!

2)αν ειναι ενταξει και σε κανει παλι το ιδιο , δοκιμασε να συνδεσεις την καρτα γραφικων με το TV-Out στην T.V ... !! (αν εχει) ! ! !

 

Αν δουλευει με το Tv-Out πανε αγορασε μια καρτα γραφικων !!!

:p

 

Εμενα παντως καηκε 2φορες η ιδια καρτα , μια με το VGA και μια με το ΤV-Out... και μετα πηγα αγορασα μια New καρτα!!! :cool:

Ειχα να σου πω πολλα μα δε μιλσουσα.Ηξερα τη θεση μου καλα και υποχωρουσα. Ενιωσα να χανομαι αλλα χαμογελουσα. Επαιξα το ρολο μου καλα και αδιαφορουσα.Ακουγα για αλλον να μιλας και συμφωνουσα. Παραλιγο να εκλαιγα κι ομως γελουσα. Γιατι δεν μπορουσα να σου πω το ποσο σ'αγαπησα και ποσο σ'αγαπω...!!!

 

 

~~~~!~~~~Livas_D~~~~!~~~~

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχει TV out. Αλλα πως να καηκε η καρτα? Μου φαινεται οτι ειναι onboard, ειναι και παλιο το motherboard αντε να βρω καρτα να το δοκιμασω.
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που λες, φοβάμαι ότι είναι hardware πρόβλημα. Αφού το μηχάνημα έμεινε αρκετό καιρό χωρίς ρεύμα και αφού είχε μηδενιστεί η ώρα και η ημερομηνία, δοκίμασε να αλλάξεις την μπαταρία της μητρικής. Κάθε μηχάνημα έχει μία και είναι αυτή που κρατάει κάποιες ρυθμίσεις όταν δεν υπάρχει ρεύμα. Συμβουλέψου το manual της μητρικής για το που βρίσκεται και πως μπορεί να αντικατασταθεί. Πάντως, μην αρχίσεις να κάνεις format κλπ. Πιθανότατα είναι hardware πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα ή υπάρχει πρόβλημα με την μπαταρία της μητρικής ή για κάποιο λόγο σβήστηκαν οι ρυθμίσεις του BIOS (σε εμένα έχει συμβεί δυο φορές αυτό μετά από διακοπή της ΔΕΗ). Το μήνυμα που βγάζει συνήθως είναι της μορφής CMOS Checksum Error - Press F1 to enter BIOS.

 

Η λύση είναι να μπεις στο BIOS και να κάνεις όλες τις ρυθμίσεις εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια. Θα δοκιμασω να βγαλω την μπαταρια και να φτιαξω το bios. Αλλα πρεπει πρωτα να λειτουργησω την οθονη (no signal). Λετε να καηκε η καρτα γραφικων απο τα restart? Το θεωρω απιθανο ομως. Υπαρχει περιπτωση λογω bios να μην δινει σημα στην οθονη?
Link to comment
Share on other sites

Πιο πιθανό είναι, πάνω στα "πειράγματα" να έβαλες κάποια λάθος ρύθμιση στο BIOS. Εμένα μου έχει τύχει αυτό που λες με το No Signal, όταν κάποια στιγμή ρύθμιζα από το BIOS τη συχνότητα επεξεργαστή ή τη συχνότητα της μνήμης σε μεγαλύτερη ταχύτητα από ότι έπρεπε. Να κάηκε η κάρτα γραφικών είναι μάλλον απίθανο κατά τη γνώμη μου.

 

Για να επαναφέρεις το BIOS στην αρχική κατάσταση, συνήθως υπάρχει ένα jumperάκι στη μητρική που ονομάζεται CMOS reset (ή κάπως έτσι). Διάβασε τις οδηγίες της μητρικής σου για να δεις πως χρησιμοποιείται (συνήθως το βραχυκυκλώνεις για 4-5 δευτερόλεπτα και είσαι έτοιμος).

 

Καλή τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Hydro, το PC δεν ειναι δικο μου, δεν υπαρχει manual και ο κατοχος δεν ξερει. Να φανταστεις ειχε μεσα 32 MB RAM και του εβαλα μια 256.

Απορω πως δουλευε με 32!!

Link to comment
Share on other sites

λογικα πρεπει η μπαταρια να παρεδωσε πνευμα αλλαξε την και κανε ενα clear cmos και λογικα θα δουλεψει αν οχι κοιτα ποσο ρευμα δινει στην mb και ποσταρε να δουμε μπορει και να φταει και αυτο
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Viper (26 Αύγ. 2004 , 10:22)

 

Φιλε Hydro, το PC δεν ειναι δικο μου, δεν υπαρχει manual και ο κατοχος δεν ξερει. Να φανταστεις ειχε μεσα 32 MB RAM και του εβαλα μια 256.

Απορω πως δουλευε με 32!!

 

Όταν έβαλες τη μνήμη, μετά δούλευε κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

Ναι δουλευε κανονικα με την μνημη. Το ειχα πολλες ωρες ανοιχτο και του εβαζα προγραματα. Ηταν σταθερο το συστημα. Θα δοκιμασω αυτα που ειπατε και αν βρω κατι θα σας ενημερωσω. Απο οτι καταλαβα με περιμενει αρκετη δουλεια το ΠΣΚ. :wacko:
Link to comment
Share on other sites

κοιτα βαλε ξανα την 32αρα μεσα και κοιτα αμα δουλευει αν δουλευει τοτε φταιει η 256αρα αν οχι τοτε το mb ψαξε καπου να κατεβασεις την συχνοτητα ανα γινετε της μνημης και αν δεν γινει τιποτα και ετσι αντε γεια
Link to comment
Share on other sites

την 256 την έβλεπε κανονικά σαν 256? γιατί έμενα ένας παλιός που του είχα βάλει τέτοια μνήμη την έβλεπε για αρκετά μικρότερη...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εφτιαξα το PC!! Εκανα repair με το cd των Windows και ολα λειτουργουν αψογα.Προφανως ειχε χασει καποιο αρχειο και κολλαγε.

( Το προβλημα με το "no signal" που εβγαζε, το εβαλα σε αλλη οθονη και ανοιξε κανονικα. Λετε να καηκε η παλια οθονη απο τα restart? Το θεωρω ομως απιθανο.)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την CMOS battery δεν έχει σχέση με κάποιο αρχείο των Windows.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Viper ( 6 Σεπ. 2004 , 09:55)

 

Το εφτιαξα το PC!! Εκανα repair με το cd των Windows και ολα λειτουργουν αψογα.Προφανως ειχε χασει καποιο αρχειο και κολλαγε.

( Το προβλημα με το "no signal" που εβγαζε, το εβαλα σε αλλη οθονη και ανοιξε κανονικα. Λετε να καηκε η παλια οθονη απο τα restart? Το θεωρω ομως απιθανο.)

 

 

Αν δουλεύει σε άλλη οθόνη και στην παλιά σου βγάζει το μήνυμα no signal τότε δεν έχει καεί η οθόνη ούτε η κάρτα γραφικών. Το πιθανότερο είναι να έχουν στραβώσει κάποια pins του βύσματος της οθόνης που συνδέεται με την κάρτα γραφικών ή να έχει ξεκολλήσει μέσα από την οθόνη το καλώδιο.

Πάντως δεν πρέπει να είναι σοβαρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...