Jump to content

Καθάρισμος TFT


antonis_wrx
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πώς μπορώ να καθαρίσω μια οθόνη TFT? Είναι σχεδόν καινούργια (ενός μηνός). Έδειχνα κάτι στον πατέρα μου όταν αυτός την ακούμπησε και έμεινε μια δαχτυλιά επάνω. Με τι μπορώ να την καθαρίσω?
Link to comment
Share on other sites

Στα χαρτιά που είχε μέσα στο κουτί της οθόνης πρέπει να γράφει κάποιες προτάσεις για τον καθαρισμό της. Εμένα γράφει διάφορα αλλά δεν έχω εδώ τα χαρτιά της και δε θυμάμαι τι είναι αυτά τα πανάκια που έχω και την καθαρίζω.
It's the question that drives us...
Link to comment
Share on other sites

Azax και μαλακό πανί όπως αυτό πχ που καθαρίζουμε τα τζάμια. Για να καταλάβεις περίπου τι εννοώ πάρε ένα παλιό φανελάκι άσπρο με τιράντες (οι τρύπες δεν δημιουργούν πρόβλημα!! :p ) βάλε και λίγο azax πάνω στο φανελάκι κατά προτίμηση και καθάρισες! :cool:
Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκίμασει να την καθαρίσεις με τα πανάκια azax γιατί πρέπει να έχει κάτι τέτοια η μάνα μου στο σπίτι...
Link to comment
Share on other sites

ΜΗ βάλεις κάποιο υγρό τύπου άζαξ.Καθαρισέ την με ένα υγρό πανάκι (ελάχιστα υγρό) ή αγοράζοντας κάποιο ειδικό καθαριστικό
Link to comment
Share on other sites

Οσο κι αν σας φανεί περίεργο, κι ένα απλό μαντηλάκι που θα το βρέξετε λίγο, κάνει μια χαρά την δουλειά του.. :)

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Από το manual της Sony HS73

Καθαρίστε την οθόνη με ένα μαλακό ύφασμα. Αν χρησιμοποιείτε υγρό καθαρισμού γυάλινων επιφανειών, μη χρησιμοποιείτε οποιοδήποτε καθαριστικό που περιέχει αντιστατικό διάλυμα ή παρόμοιο προσθετικό επειδή μπορούν να γδάρουν την επιφάνεια της οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος verikets (22 Αύγ. 2004 , 22:20)

 

Από το manual της Sony HS73

Καθαρίστε την οθόνη με ένα μαλακό ύφασμα. Αν χρησιμοποιείτε υγρό καθαρισμού γυάλινων επιφανειών, μη χρησιμοποιείτε οποιοδήποτε καθαριστικό που περιέχει αντιστατικό διάλυμα ή παρόμοιο προσθετικό επειδή μπορούν να γδάρουν την επιφάνεια της οθόνης.

 

σε αυτά τα καθαριστικά που λέει να μην χρησιμοποιήσω συμπεριλαμβάνεται και το azax?
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά με άζαξ! Ούτε με οινόπνευμα! Τζάμπα την TFT δηλαδή!

 

Όπως γράφει και ο verikets

 

 

Από το manual της Sony HS73

Καθαρίστε την οθόνη με ένα μαλακό ύφασμα. Αν χρησιμοποιείτε υγρό καθαρισμού γυάλινων επιφανειών, μη χρησιμοποιείτε οποιοδήποτε καθαριστικό που περιέχει αντιστατικό διάλυμα ή παρόμοιο προσθετικό επειδή μπορούν να γδάρουν την επιφάνεια της οθόνης.

 

 

Με το άζαξ ή το οινόπνευμα η οθόνη αφήνει μια θαμπάδα και δεν ξέρετε γιατί!

 

Λίγο νεράκι σε μαλακό πανάκι που δεν αφήνει σημάδια είναι ότι πρέπει για καθάρισμα!

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες ηλεκτρονικές και ηλεκτρικές συσκευές γράφουν ρητά στις οδηγίες τους να μην τις καθαρίζετε με οποιοδήποτε χημικό υγρό. Αντίθετα γράφουν ότι ένα υγρό πανί αρκεί.
Link to comment
Share on other sites

Egw pantws me tin Sony TFT pou exw SDM-HS tin exw edw kai konta 2 xronia tin kanw ka8e bdoamada me azax kai den exei pa8ei tpt k oute afinei 8ampada elaxisto azax bebaia bazw oxi kana tono:p etsi kai sto laptop mou kai oute auth xei pa8ei tpt apla tin ka8arizw otan einai kleisth kai krua
Microsoft..SIT WELL!!!! xixix:p
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που λέτε ισχύουν και για τις κανονικές οθόνες;

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Domingo συνέχιζε να την καθαρίζεις με άζαξ και άσε τον υπόλοιπο κόσμο να την καθαρίζει με τον φυσιολογικό τρόπο! :p

 

Ilias1908 τις κανονικές(crt) μπορείς να τις καθαρίζεις όπως θέλεις... αν και η ΕΙΖΟ αφήνει θαμπάδα με το άζαξ και είναι καλύτερα και αυτήν με πανάκι και νεράκι ;)

 

:alien:

κ @ τ @ ν τ ι @
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην καθαριζουμε με Azax? Ετσι και αλλιως αμμονια εχει μεσα και εξατμιζεται αμεσως... μαλ@κιες θα λεμε τωρα?
Link to comment
Share on other sites

καλά θα δοκιμάσω πρώτα με λίγο βρεγμένο με νερό πανάκι και λογικά θα φύγει..τι σκ@τ@.... αν δεν φύγει βλέπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sxetikos_asxetos (23 Αύγ. 2004 , 16:07)

 

Και γιατι να μην καθαριζουμε με Azax? Ετσι και αλλιως αμμονια εχει μεσα και εξατμιζεται αμεσως... μαλ@κιες θα λεμε τωρα?

 

Έγραψα και πριν ότι:

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mcde (22 Αύγ. 2004 , 22:43)

 

Οι περισσότερες ηλεκτρονικές και ηλεκτρικές συσκευές γράφουν ρητά στις οδηγίες τους να μην τις καθαρίζετε με οποιοδήποτε χημικό υγρό. Αντίθετα γράφουν ότι ένα υγρό πανί αρκεί.

 

Θέλω να πιστεύω ότι έχουν κάποιο λόγο για να το γράφουν αυτό, όπως θέλω να πιστεύω ότι γνωρίζουν περισσότερα από εμάς για το προϊόν που κατασκευάζουν.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...