Jump to content

LG Optimus L9 II (D605)


LotusEater
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την εβαλα χθες τ βραδυ με zip μεσω recovery....κατεβασε και τ δυο ζιπακια τ varcain για τ ροοτ.....ειναι σε μια αλλη σελιδα

 

Από τη σελίδα που αναφέρεις: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2728343, προφανώς εννοείς πως κατεβάζεις αυτό: https://mega.co.nz/#F!Bw4gFAQZ!LKyvwfNBHB9wWyggczGm4g που είναι 622,3ΜΒ, το οποίο είναι η original 4.1.2 απλά "ξαλαφρωμένη"?

Δηλαδή η 4.1.2 που έχω και είναι σούπερ αλλά ακόμα καλύτερη?? Για να δούμε........

Προφανώς τα 2 αρχειάκια που λες δε χρειάζεται να τα περάσουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από τη σελίδα που αναφέρεις: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2728343, προφανώς εννοείς πως κατεβάζεις αυτό: https://mega.co.nz/#F!Bw4gFAQZ!LKyvwfNBHB9wWyggczGm4g που είναι 622,3ΜΒ, το οποίο είναι η original 4.1.2 απλά "ξαλαφρωμένη"?

Δηλαδή η 4.1.2 που έχω και είναι σούπερ αλλά ακόμα καλύτερη?? Για να δούμε........

Προφανώς τα 2 αρχειάκια που λες δε χρειάζεται να τα περάσουμε.

 

 

ενταξει λιγο καλυτερη μην φανταστεις πολλα πραγματα...τελικα δεν χρειαζονται τ 2 zipakia...

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να τραβηξω φωτογραφια η βιντεο βγαζει συνεχεια fail κατι για την καμερα και μου την κλεινει. γινεται και εσας?
Link to comment
Share on other sites

οταν παω να τραβηξω φωτογραφια η βιντεο βγαζει συνεχεια fail κατι για την καμερα και μου την κλεινει. γινεται και εσας?

Εμενα τ κανει οταν εστιαζει πρωτη φορα...μαυριζει η οθονη γ λιγο κ επανερχεται κι ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να τραβηξω φωτογραφια η βιντεο βγαζει συνεχεια fail κατι για την καμερα και μου την κλεινει. γινεται και εσας?

 

ποια rom εχεις?

με kitkat v20d δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

οταν παω να τραβηξω φωτογραφια η βιντεο βγαζει συνεχεια fail κατι για την καμερα και μου την κλεινει. γινεται και εσας?

 

ναι και σε εμενα με 4,1,2

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

ποια rom εχεις?

με kitkat v20d δεν εχω προβλημα

 

δεν ξερω πως να βαλω την v20d μπηκα και στο pc suite και μεσω OTA αλλα δεν λεει κατι..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω πως να βαλω την v20d μπηκα και στο pc suite και μεσω OTA αλλα δεν λεει κατι..

Την v20d την περνας μονο μεσω recovery δεν ειναι αναβαθμιση της Lg για να βγεις μεσω OTA k pc suite

Link to comment
Share on other sites

Βρε τι κι αν πέρασα drivers δεν θέλει να φλασαριστει από kdz με τίποτα

Δοκίμασα 2 προγράμματα αλλά καμία τύχη

Καμία βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος του κινητού 2 φουλ ημερών (πάω προς 3η) λοιπόν, όταν έλαβα το κινητό όπως είναι φυσιολογικό έκανα ένα check σε κλήσεις - κάμερα - πληκτρολόγιο και ότι άλλο κάνει ένας μέσος χρήστης για να δει πως όλα δουλεύουν καλά και δεν υπήρξε κανένα θέμα! το θέμα μου είναι ότι την δεύτερη μέρα το βράδυ μίλησα στο τηλέφωνο και κατάλαβα πως δεν τον άκουγα. Μετά κατάλαβα ότι ούτε εκείνος με άκουγε. Δοκίμασα κλήσεις και από άλλα κινητά τηλέφωνα του σπιτιού για να δω τι γίνεται και υπήρξε πρόβλημα σε όλα (2 για την ακρίβεια και το αρχικό). Του έκανα επανεκκίνηση και μόλις το άνοιξα μπορούσα και να ακούσω και να με ακούσουν σε όλες τις κλήσεις που έκανα (σε διάφορα κινητά για να βεβαιωθώ πως δεν είναι μεταξύ αυτών των 2 κινητών το πρόβλημα) . Επίσης να πω πως έχω την kitkat. Τι μπορεί να είναι και πως μπορεί να λυθεί; Μακάρι να μην ξαναγίνει και να τα γράφω τσάμπα αλλά με προβληματίζει ότι είναι 2 ημερών κινητών, δεν είναι κάτι που χάλασε στην πορεία δηλαδή.

:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος του κινητού 2 φουλ ημερών (πάω προς 3η) λοιπόν, όταν έλαβα το κινητό όπως είναι φυσιολογικό έκανα ένα check σε κλήσεις - κάμερα - πληκτρολόγιο και ότι άλλο κάνει ένας μέσος χρήστης για να δει πως όλα δουλεύουν καλά και δεν υπήρξε κανένα θέμα! το θέμα μου είναι ότι την δεύτερη μέρα το βράδυ μίλησα στο τηλέφωνο και κατάλαβα πως δεν τον άκουγα. Μετά κατάλαβα ότι ούτε εκείνος με άκουγε. Δοκίμασα κλήσεις και από άλλα κινητά τηλέφωνα του σπιτιού για να δω τι γίνεται και υπήρξε πρόβλημα σε όλα (2 για την ακρίβεια και το αρχικό). Του έκανα επανεκκίνηση και μόλις το άνοιξα μπορούσα και να ακούσω και να με ακούσουν σε όλες τις κλήσεις που έκανα (σε διάφορα κινητά για να βεβαιωθώ πως δεν είναι μεταξύ αυτών των 2 κινητών το πρόβλημα) . Επίσης να πω πως έχω την kitkat. Τι μπορεί να είναι και πως μπορεί να λυθεί; Μακάρι να μην ξαναγίνει και να τα γράφω τσάμπα αλλά με προβληματίζει ότι είναι 2 ημερών κινητών, δεν είναι κάτι που χάλασε στην πορεία δηλαδή.

:wacko:

Αν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις ότι συμβαίνει σε πολλούς μας. Βάλε άλλη εφαρμογή μηνυμάτων (εγώ έχω textra και δεν χάνω μηνύματα ) και γύρνα το σε μόνιμο 2g για να σου ακούγονται οι κλήσεις (ίσως αυτό φτιάχνει και τα μηνύματα αλλά δεν είμαι σίγουρη ). Είναι κρίμα καινούρια κινητά αλλά δεν βλέπω να έχει σκοπό η LG να το διορθώσει.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις ότι συμβαίνει σε πολλούς μας. Βάλε άλλη εφαρμογή μηνυμάτων (εγώ έχω textra και δεν χάνω μηνύματα ) και γύρνα το σε μόνιμο 2g για να σου ακούγονται οι κλήσεις (ίσως αυτό φτιάχνει και τα μηνύματα αλλά δεν είμαι σίγουρη ). Είναι κρίμα καινούρια κινητά αλλά δεν βλέπω να έχει σκοπό η LG να το διορθώσει.

Φιλε μου καντο downgrade σε 4.1.2 και θα εισαι ησυχος.Δεν εχει διαφορες πολλες με την 4.4.2 και θα εχεις και υποστηριξη flashplayer!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καντο downgrade σε 4.1.2 και θα εισαι ησυχος.Δεν εχει διαφορες πολλες με την 4.4.2 και θα εχεις και υποστηριξη flashplayer!

 

Φίλη είμαι....Μάλλον θα το κάνω στου άντρα μου γιατί με βρίζει ότι είναι το πιο άχρηστο κινητό που θα μπορούσα να του πάρω...

Το μενού του και ο dialer εχουν μεγάλη διαφορά;

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

synexeia erxontousan mexri poy to apenergopihsa.

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

εχουν ερθει πολλες ενημερωσεις λογισμικου? ποσες δηλαδη?

 

synexeia erxontousan mexri pou to apenergopihsa

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις πιο πίσω θα δεις ότι συμβαίνει σε πολλούς μας. Βάλε άλλη εφαρμογή μηνυμάτων (εγώ έχω textra και δεν χάνω μηνύματα ) και γύρνα το σε μόνιμο 2g για να σου ακούγονται οι κλήσεις (ίσως αυτό φτιάχνει και τα μηνύματα αλλά δεν είμαι σίγουρη ). Είναι κρίμα καινούρια κινητά αλλά δεν βλέπω να έχει σκοπό η LG να το διορθώσει.

 

να ρωτήσω όμως , πως το κάνω 2g αλλά και τι διάφορες θα δω έτσι; πέρα ότι θα μπορεί να φτιάξουν αυτό με τις κλήσεις δεν θα χαλάσει για παράδειγμα το σήμα του ίντερνετ ή κάτι άλλο; ή δεν παίζει ρόλο..

 

επίσης ένας είπε να βάλω την παλιά έκδοση πάλι. έτσι δεν θα έχω τα προβλήματα με τις κλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω όμως , πως το κάνω 2g αλλά και τι διάφορες θα δω έτσι; πέρα ότι θα μπορεί να φτιάξουν αυτό με τις κλήσεις δεν θα χαλάσει για παράδειγμα το σήμα του ίντερνετ ή κάτι άλλο; ή δεν παίζει ρόλο..

 

επίσης ένας είπε να βάλω την παλιά έκδοση πάλι. έτσι δεν θα έχω τα προβλήματα με τις κλήσεις;

 

Το κάνεις από ρυθμίσεις δίκτυα και επιλέγεις 2g. Δεν έχεις ίντερνετ έτσι. Το ξέρω ότι δεν είναι λύση αυτή μόνιμη αλλά λειτουργεί. Θα κάνω downgrade το απόγευμα του άντρα μου και θα πω εντυπώσεις.......

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

..........Είναι κρίμα καινούρια κινητά αλλά δεν βλέπω να έχει σκοπό η LG να το διορθώσει.

Δεν είναι και τόσο καινούριο :p....οπότε γιατί ν ασχοληθούν περαιτέρω?

 

Φίλη είμαι....Μάλλον θα το κάνω στου άντρα μου γιατί με βρίζει ότι είναι το πιο άχρηστο κινητό που θα μπορούσα να του πάρω...

Το μενού του και ο dialer εχουν μεγάλη διαφορά;

Ότι θα το βλεπα και αυτό....όχι μόνο η γυναίκα να παίρνει κινητό του άντρα, αλλά να του το κάνει και downgrade!!!! :lol: :lol:

Δεν έχει διαφορές η 4.1.2. Έκανα downgrade την Kit kat για το root και έμεινα εκεί. Νομίζω είναι καλύτερη. Αφαίρεσα και κάποιες εφαρμογές που αναφέρονται σε προηγούμενη σελίδα και όλα καλά. Το μόνο που απομένει να δοκιμάσω, είναι η "ξαλαφρωμένη" 4.1.2: https://mega.co.nz/#F!Bw4gFAQZ!LKyvwfNBHB9wWyggczGm4g

 

Το κάνεις από ρυθμίσεις δίκτυα και επιλέγεις 2g. Δεν έχεις ίντερνετ έτσι. Το ξέρω ότι δεν είναι λύση αυτή μόνιμη αλλά λειτουργεί. Θα κάνω downgrade το απόγευμα του άντρα μου και θα πω εντυπώσεις.......

Η λύση είναι το superwidgets (ή κάποιο αντίστοιχο) από το play για αυτό το λόγο, τοποθετώντας το μονό διακόπτη 2g-3g στην αρχική οθόνη του κινητού, με το οποίο αλλάζεις τη ρύθμιση use only 2g networks σε 3g & ενεργοποίηση δεδομένων, γιατί από ρυθμίσεις-->δίκτυα-->δίκτυα κινητής δε βολεύει κάθε φορά. ;)

Link to comment
Share on other sites

τοποθετησα το watchdog να παρακολουθησω λιγο την cpu σσε 4,1,2 .Μια μερα βαρεσε o home launcher 47% !!!!!!! και να φανταστειτε δεν λαγκαρει καθολου.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εχω την v20d 2-3 ημερες τωρα και δεν εχω παρατηρησει προβλημα στις κλησεις που εχανα τον ηχο. Το θεμα με την ραμ οταν γεμιζει το εχει ακομα βεβαια, κλεινει οτι θελει οταν γεμισει η ραμ.
Link to comment
Share on other sites

 

Ότι θα το βλεπα και αυτό....όχι μόνο η γυναίκα να παίρνει κινητό του άντρα, αλλά να του το κάνει και downgrade!!!! :lol: :lol:

Δεν έχει διαφορές η 4.1.2. Έκανα downgrade την Kit kat για το root και έμεινα εκεί. Νομίζω είναι καλύτερη. Αφαίρεσα και κάποιες εφαρμογές που αναφέρονται σε προηγούμενη σελίδα και όλα καλά. Το μόνο που απομένει να δοκιμάσω, είναι η "ξαλαφρωμένη" 4.1.2: https://mega.co.nz/#F!Bw4gFAQZ!LKyvwfNBHB9wWyggczGm4g

 

 

. ;)

 

Ειμαστε λιγο αναποδο ζευγαρι.....Εγω φλασαρω roms και εκεινος το μονο που θελει ειναι ενα τηλεφωνο που να λειτουργει...καταλαβαινεις τι εχω ακουσει οταν προσπαθει να παρει τηλεφωνο και δεν ακουει τιποτα.....ή οταν εχασε μηνυμα που αφορουσε δουλεια....

Αν ανοιγοκλεινεις το 3g τα ιδια παθαινει....θελει επανεκκινηση....

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

οταν παω να τραβηξω φωτογραφια η βιντεο βγαζει συνεχεια fail κατι για την καμερα και μου την κλεινει. γινεται και εσας?

 

 

kai mena to kanei otan eimai se kapoion browser (exo chrome pou eixe kai cm) xoris tipota allo ana trexei! exo tin 4.1.2

kamia idea de ginetai auto to pragma 4 meres kinito..

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

σορρυ για τα greeklish

Link to comment
Share on other sites

και πέτυχες το κατάλληλο τηλέφωνο, το οποίο και χάνει μηνύματα και δεν ακούς κατά τη διάρκεια των τις κλήσεων!!

 

Βρες κανέναν να το πασάρεις και πάρτου κάνα Samsung Galaxy S III Neo...βλέπω 1,5gb μνήμη...και όχι τη μισή που έχει το δικό μας.

Εγώ νόμιζα είχε 1gb, αν έβλεπα 800ΜΒ θα το ξανασκεφτόμουν...όχι ότι έχω πρόβλημα για τις λειτουργίες που το θέλω, αλλά 800?

Ευτυχώς που δεν έχω τα προβλήματα με τις κλήσεις και τα μηνύματα (χωρίς να είμαι σίγουρος αν έχω χάσει μηνύματα ή όχι).

 

Αυτό με την επανεκκίνηση τσεκαρισμένο? δηλαδή αν το αλλάξεις 3G-2G και τούμπαλιν, θα χάνεις μηνύματα ή δε θα ακούς στις κλήσεις λόγω του ότι θα χρειαζόταν επανεκκίνηση?

Link to comment
Share on other sites

και πέτυχες το κατάλληλο τηλέφωνο, το οποίο και χάνει μηνύματα και δεν ακούς κατά τη διάρκεια των τις κλήσεων!!

 

Βρες κανέναν να το πασάρεις και πάρτου κάνα Samsung Galaxy S III Neo...βλέπω 1,5gb μνήμη...και όχι τη μισή που έχει το δικό μας.

Εγώ νόμιζα είχε 1gb, αν έβλεπα 800ΜΒ θα το ξανασκεφτόμουν...όχι ότι έχω πρόβλημα για τις λειτουργίες που το θέλω, αλλά 800?

Ευτυχώς που δεν έχω τα προβλήματα με τις κλήσεις και τα μηνύματα (χωρίς να είμαι σίγουρος αν έχω χάσει μηνύματα ή όχι).

 

Αυτό με την επανεκκίνηση τσεκαρισμένο? δηλαδή αν το αλλάξεις 3G-2G και τούμπαλιν, θα χάνεις μηνύματα ή δε θα ακούς στις κλήσεις λόγω του ότι θα χρειαζόταν επανεκκίνηση?

 

Το ειχα καμια δεκαρια μερες σε 2G και ολα καλα με τις κλησεις. Για δυο τρεις μερες το εβαζα και το ξαναεβγαζα σε 3g και δυο μηνυματα δε ηρθαν....

Απο που ειναι το αρχειο της ξλαφρωμενης?.....να βαλω αυτη?

 

H V10A ειναι jellybean και η V20Β ειναι Kitkat? Αφου ειχα κανει το δικο μου downgrade πριν κατι μηνες γαι να το ροοταρω, μπερδευτηκα τωρα.....

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 μήνες συμβίωσης με το κινητό με την 4 4 2 δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα ούτε με τα μηνύματα ούτε με τις κλήσεις.. Και απορώ μήπως εχω άλλο κινητό.. Το μόνο που μου κάνει είναι ότι δεν μπορώ να στείλω αρχεία με Bluetooth. έβαλα άλλη εφαρμογή και το έλυσα το πρόβλημα μου.. Χρησιμοποιώ τον nova launcher prime φυσικά χωρίς να τον εχω αγοράσει, και για Facebook μπαίνω απο τον cm browser και όχι απο την κολοεφαρμογη που πότε δεν κλείνει και μου σπάει τα νεύρα.. Το vider και τις άλλες εφαρμογές τις βαζω για ύπνο με το Greenify και όλα καλά.. Και απορώ αφού έχετε τόσα πρόβλημα, γιατί δεν το στέλνετε για σερβις;;;; Edited by kok1980
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus L9 II (D605)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...