Jump to content

G2 (D802) : Οδηγοί τροποποίησης / βελτίωσης της συσκευής


elthis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

32 gb φιλε μου

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί εχω 16 αλλά αυτό που έκανα εγώ είναι ότι ακολούθησα την πρώτη σελίδα του νήματος που γράφουμε και όλα πηγαν καλά και πολυ εύκολα:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας και καλως σας βρήκα... Έχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα με το φίλο Mihalisgggg που εγραψε το παρακατω:

''''Νομίζω ότι το μπρίκαρα! Ήμουν στοκ 4.4.2 και το έκανα ροοτ το κινητό.

Στη συνέχεια από έναν οδηγό στο φόρουμ εδώ μέσα, κατέβασα το Smaller Navbar στον υπολογιστή μου(Έγραφε ότι είναι για 4.2.2 Based, αλλά δυστηχώς υπέθεσα ότι δεν θα έχω πρόβλημα στην 4.4.2) και αντέγραψα το αρχειάκι (framework-res.apk) το οποίο με έναν file explorer το έκανα αντιγραφή και επικόλληση(αντικατάσταση), στο system Framework του κινητού.

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς της συσκευής?''''

 

Στην περιπτωση μου τωρα το κινητό φθάνει μεχρι την οθονη του καλωσορισματος της lg και επαναλαμβανει συνεχως το καλοσορισμα αυτο. Δεν μπορώ να κάνω ούτε hard reset ούτε να μπω σε download mode χρησιμοποιώντας τα πισω κουμπια. Έχω δοκιμάσει άπειρες φορες και δεν πιανει... Προσπαθώ να κάνω κ αυτά που λεει ο αδερφος στην πρωτη σελιδα αλλα αφου δεν μπορω να συνδεσω το κινητο στο pc ειναι ανοφελο. Σας παρακαλω τη βοηθεια σας...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας και καλως σας βρήκα... Έχω ακριβως το ιδιο πρόβλημα με το φίλο Mihalisgggg που εγραψε το παρακατω:

''''Νομίζω ότι το μπρίκαρα! Ήμουν στοκ 4.4.2 και το έκανα ροοτ το κινητό.

Στη συνέχεια από έναν οδηγό στο φόρουμ εδώ μέσα, κατέβασα το Smaller Navbar στον υπολογιστή μου(Έγραφε ότι είναι για 4.2.2 Based, αλλά δυστηχώς υπέθεσα ότι δεν θα έχω πρόβλημα στην 4.4.2) και αντέγραψα το αρχειάκι (framework-res.apk) το οποίο με έναν file explorer το έκανα αντιγραφή και επικόλληση(αντικατάσταση), στο system Framework του κινητού.

Υπάρχει τρόπος επαναφοράς της συσκευής?''''

 

Στην περιπτωση μου τωρα το κινητό φθάνει μεχρι την οθονη του καλωσορισματος της lg και επαναλαμβανει συνεχως το καλοσορισμα αυτο. Δεν μπορώ να κάνω ούτε hard reset ούτε να μπω σε download mode χρησιμοποιώντας τα πισω κουμπια. Έχω δοκιμάσει άπειρες φορες και δεν πιανει... Προσπαθώ να κάνω κ αυτά που λεει ο αδερφος στην πρωτη σελιδα αλλα αφου δεν μπορω να συνδεσω το κινητο στο pc ειναι ανοφελο. Σας παρακαλω τη βοηθεια σας...

Φίλε μου ήσουν ρουτ πριν μπρικαρει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Φίλε μου ήσουν ρουτ πριν μπρικαρει;

Μη μασάς ακολούθησε τον οδηγό για unroot 4.2.2 και μετά το κάνεις παλι root μεσα σε 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ήσουν ρουτ πριν μπρικαρει;

 

ναι ημουν. Αλλα μονο ρουτ του ειχα κανει. Δεν ειχα περασει αλλη ρομ περα της μαμας του...

Link to comment
Share on other sites

ναι ημουν. Αλλα μονο ρουτ του ειχα κανει. Δεν ειχα περασει αλλη ρομ περα της μαμας του...

Ακολούθησε τον οδηγό για unroot είναι απλός και όλα θα πανε καλά αν εχεις απορειες εδώ είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τον οδηγό για unroot είναι απλός και όλα θα πανε καλά αν εχεις απορειες εδώ είμαι.

 

ο οδηγος λεει πως αυτος ο τροπος ειναι για 4.2.2 android. εγω που εχω 4.4.2? επισης δεν μπορω απο τα πισω κουμπια να μπω στο download mode. Παιζει ρολο μηπως οτι δεν εχω κανει τα προηγουμενα βηματα που γραφει ο οδηγος για το unroot η θα επρεπε το κινητο να μπαινει σε download mode ανεξαρτητα απο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

ναι ημουν. Αλλα μονο ρουτ του ειχα κανει. Δεν ειχα περασει αλλη ρομ περα της μαμας του...

Λογικα σε download mode θα πρεπει να μπαινεις!

Μην αγχωνεσαι, δυστυχως την πατησαν κ' αλλοι μ' αυτο το αρχειο!

Θα μπεις σε download mode και θα περασεις ξανα καποιο επισημο firmware, ακουλουθησε τις οδηγιες της πρωτης σελιδος.

Μπορεις να ψαξεις στο xda και το flash tool 2014, googlαρισε το, εχουν πει καποια παιδια οτι δουλευει και ειναι ευκολη η διαδικασια!

Δοκιμασε να μπεις σε download κουμπωνοντας το micro usb απο κατω ενω εχεις πατημενο το volume up.

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Λογικα σε download mode θα πρεπει να μπαινεις!

Μην αγχωνεσαι, δυστυχως την πατησαν κ' αλλοι μ' αυτο το αρχειο!

Θα μπεις σε download mode και θα περασεις ξανα καποιο επισημο firmware, ακουλουθησε τις οδηγιες της πρωτης σελιδος.

Μπορεις να ψαξεις στο xda και το flash tool 2014, googlαρισε το, εχουν πει καποια παιδια οτι δουλευει και ειναι ευκολη η διαδικασια!

 

αν ο τροπος για να μπω σε download mode ειναι αυτος:https://www.youtube.com/watch?v=kcFtnZZ7I1U τοτε οχι δεν μπορω να μπω... :worry::worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

αν ο τροπος για να μπω σε download mode ειναι αυτος:https://www.youtube.com/watch?v=kcFtnZZ7I1U τοτε οχι δεν μπορω να μπω... :worry::worry::worry:

Το κινητο κλειστο ετσι!

Link to comment
Share on other sites

ο οδηγος λεει πως αυτος ο τροπος ειναι για 4.2.2 android. εγω που εχω 4.4.2? επισης δεν μπορω απο τα πισω κουμπια να μπω στο download mode. Παιζει ρολο μηπως οτι δεν εχω κανει τα προηγουμενα βηματα που γραφει ο οδηγος για το unroot η θα επρεπε το κινητο να μπαινει σε download mode ανεξαρτητα απο αυτο?

Δεν πειράζει σε 4.2.2 με έβγαλε και εμενα2 και μετά κάνεις αναβάθμιση σε 4.4.2 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2432476

Αν έχεις 16αρι κατέβασε μια germany open 16gb E αυτήν ειχα κατεβάσει εγώ μη μασάς είναι πολυ εύκολο και ο οδηγός είναι αναλητικοτατος;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπρικαρα για τα καλα,

ακολουθησε τον οδηγο για unroot και τις συμβουλες του φιλου vag74( που ευχαριστω πολυ)

ΑΛΛΑ

οταν παω να περασω το kdz file μου βγαζει μηνυμα οτι το κινητο δεν ειναι συνδεδεμενο....

+ οταν προσπαθω να μπω σε download mode βλεπω να γραφει το κινητο fast mode

ειτε εχω

Fastboot maximum download size : 450 Mbytes

[950] udc_start()

[1010] --suspend--

[1040] --reset--

[1040] --portchange--

[1050] --reset--

[1050] --portchange--

[1060] fastboot: processing commands

 

ή βγαζει stalled request

 

καποια ιδεα?

μηπως να δοκιμασω με adb?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μπρικαρα για τα καλα,

ακολουθησε τον οδηγο για unroot και τις συμβουλες του φιλου vag74( που ευχαριστω πολυ)

ΑΛΛΑ

οταν παω να περασω το kdz file μου βγαζει μηνυμα οτι το κινητο δεν ειναι συνδεδεμενο....

+ οταν προσπαθω να μπω σε download mode βλεπω να γραφει το κινητο fast mode

ειτε εχω

Fastboot maximum download size : 450 Mbytes

[950] udc_start()

[1010] --suspend--

[1040] --reset--

[1040] --portchange--

[1050] --reset--

[1050] --portchange--

[1060] fastboot: processing commands

 

ή βγαζει stalled request

 

καποια ιδεα?

μηπως να δοκιμασω με adb?

Τους drivers της lg τους κατέβασες;

Αν ναι μπες σε download mode σύνδεσε την συσκευή με το pc και άσε τα Windows να κάνουν την διαδικασία σύνδεσης(ψάχνουν και εγκαθιστούν τους drivers)όταν τελειώσει δείχνει οτι συνδεθηκες και τοτε ξεκίνα την διαδικασία.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Στο devices βλεπω τη συσκευη μονο οταν την ανοιξω ( χωρις download mode)

με download mode δεν την βλεπω καθολου..

Δηλαδή μπαίνεις σε download mode ξεκινάς τα βήματα και όταν φτάνεις να περάσεις το kdz αρχείο σου βγάζει error.το kdz αρχείο το έκανες αντιγραφή στο φάκελο flash tool που δημιουργήθηκε με το ξεζιπαρισμα του flash tool.πιστεύω να το έχεις ξεζιπαρει.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το flash tool 2014 ξεζιπαρα και εβαλα το kdz μεσα. Οπως σου ειχα πει κιολας δεν εβρισκα πουθενα το UpTestEX.exe και το πηρα απο LG_KDZ_FW-Update_OfflineFix\KDZ_FW_UPD_EN . Επρεπε να βλεπω το UpTestEX.exe στο φακελο του flash tool 2014?

 

Ps την πρωτη φορα που φλασαρα πριν χαλασει χωρις το UpTestEX.exe αλλα με flash tool δεν ειχα το kdz στον ιδιο φακελο.

Edited by silentpower
Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το flash tool 2014 ξεζιπαρα και εβαλα το kdz μεσα. Οπως σου ειχα πει κιολας δεν εβρισκα πουθενα το UpTestEX.exe και το πηρα απο LG_KDZ_FW-Update_OfflineFix\KDZ_FW_UPD_EN . Επρεπε να βλεπω το UpTestEX.exe στο φακελο του flash tool 2014?

 

Ps την πρωτη φορα που φλασαρα πριν χαλασει χωρις το UpTestEX.exe αλλα με flash tool δεν ειχα το kdz στον ιδιο φακελο.

 

Οχι φίλε ούτε εγώ το έβλεπα το exe ξανατρεξε απο την αρχή επάνω τέρμα το flash tool που έχει χωρίς αυτό το uptestex να έχεις το kdz αρχείο στο φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φίλε ούτε εγώ το έβλεπα το exe ξανατρεξε απο την αρχή επάνω τέρμα το flash tool που έχει χωρίς αυτό το uptestex να έχεις το kdz αρχείο στο φάκελο.

 

Τι εννοεις επανω τερμα?

 

Το uptestex δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο βλεπω τωρα και δεν βρισκει το κινητο..

Οταν ανοιγα το UpTestEX.exe τα εβλεπα οπως στον οδηγο αλλα παλι το ιδιο προβλημα ειχα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...