Jump to content

Δημιουργια κλωνου σερβερ.


stiflerakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.

Εργαζομαι σε μια μικρη εταιρεια αποτελουμενη απο 7-8 θεσεις εργασιας.Εχουμε στημενο ενα σερβερ και domain και exchange.

Θα ηθελα να ξερω αν γινεται να στησω αλλον ενα σερβερ που να αντικαθιστα αυτον που ηδη εχω σε περιπτωση βλαβης η συντηρησης.

Με ενδιαφερει να ισχυει το ιδιο μειλ και γενικα να μην χασουμε κατι.

Ο σερβερ δουλευει με windows server 2003 small business edition.

Γενικα ας πουμε μολις στηθει θα ειναι τοσο απλο να τον αλλαξω βγαζωντας απλα το καλωδιο λαν και να το βαζω στον καινουριο?

Παρακαλειται οποιος εχει σχετικες γνωσεις να με βοηθησει.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα και καποια προταση απο καποιον εμπειρο ποσο θα χρειαστει να το κανει και φυσικα με ποιο αντιτιμο.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς δεν γίνεται. Το domain δεν αντιγράφεται. Όσες φορές και να έχω δοκιμάσει σε 2000, 2003, 2008 τίποτα, αποτυχία. Μιλάω για domain, dhcp, mail. Το active directory δεν δούλευε. Δοκίμασα ghost, acronis, κτλπ προγράμματα image τίποτα. Τί έκανα. Πήρα το mail και το ανέβασα σε ένα xp VIRTUAL μηχάνημα. Το να ξαναστήσω 2008 server, dns, dhcp domain είναι 3-4 ώρες. Πάρε αντίγραφο το active directοry. Βασικό !!!! Το mail που με δυσκόλευε επειδή είχα και oracle το έχω copy patse με virtual στον εξωτερικό μου δίσκο !!!!!!!! Προτιμώ να ξοδέψω 3-4 ώρες για καθαρό setup windows server και να βάλω πάλι 80 clients από το να ξαναστήσω βαση και mail. https://www.virtualbox.org όλα τα έχω κάνει από εδώ ! Ολα αυτά είναι προσοπική εμπειρία και δουλειά 10 ετών. Εκεί κατέληξα ... Εαν κάποιος άλλος έχει άλλη λύση ευχαρίστως να το δω και εγώ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανονικος σερβερ...

Αν στησω εναν δευτερο σερβερ με την ιδια αρχιτεκτονικη,μπορω να εχω τον ιδιο exchange? Με ενδιαφερει να μην χασω το μειλ μιας και 80% της δουλειας γινεται μεσω αυτων...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις φτιαξει ενα mirror raid στο σερβερ σου , μπορεις να βγαλεις το σκληρο και να τον βαλεις σε εναν αλλο ιδιο σερβερ και να παιζει.

Λεω mirror για να γλυτωσεις απο την βλαβη ενος σκληρού και δευτερο ιδιο σερβερ για τη σκαπουλαρεις αν σου σκασει κατι αλλο πχ μητρικη. Αυτη βεβαια ειναι πολυ hardware λυση. Σιγουρα θα υπαρχει και software λυση.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ειχα δοκιμασει παλιοτερα με acronis να κανω image έναν server και να κανω ακριβώς αυτο που περιγραφεις αλλα δεν έκατσε καλα.Πάλι χρειαζόταν ρυθμισεις για να δουλεψει.Οπότε clean install.Ενδεχομενως σε νέα έκδοση του προγράμματος να γίνεται καλυτερα.Με raid που περιγράφει ο stamatis το έχω δοκιμασει σε dell poweredge 2500 και δεν δούλεψε.Πανομοιότυπα μηχανηματα απλά δεν...(μπορεί να έκανα και κάτι λάθος)

 

Λύσεις:

Στήνεις κανονικα έναν άλλο server με το ίδιο όνομα και του περνας το backup του active directory.Θα δουλέψει.

ή

Εαν ο server σου είναι domain controller κανεις τον δευτερο secondary server πάντα online και σε περιπτωση βλάβης το γυρίζεις.Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι γινεται με το exchange (αν θα δουλέψει δεν το έχω δοκιμασει..)

Link to comment
Share on other sites

Εαν αγορασω ακομη εναν σερβερ και τον στησω οπως τον πρωτο μιας και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο δεν θα μπορεσω να εχω και τον exchange οπως ακριβως στον αλλο?Υπαρχει καποιος να μου δωσει πιο αναλυτικες πληροφοριες?Επισης σκεφτομαι να χρησιμοποιησω τα windows server 2008 μιας και τα χω ηδη.

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Εαν αγορασω ακομη εναν σερβερ και τον στησω οπως τον πρωτο μιας και δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο δεν θα μπορεσω να εχω και τον exchange οπως ακριβως στον αλλο?Υπαρχει καποιος να μου δωσει πιο αναλυτικες πληροφοριες?Επισης σκεφτομαι να χρησιμοποιησω τα windows server 2008 μιας και τα χω ηδη.

 

Ούτε 1 στο εκατομύρριο δεν το πετυχαίνεις !!!! Οπότε ψάχνεις ενναλακτικές. Αυτό που σου προτείνω το έχω και δουλεύει άψογα εδώ και κάμποσα χρόνια από τα σπάργανα του virtual με windows 2000 server, oracle 8 εως τώρα με windows 2008 datacenter, mail, oracle 11. Δεν κουράζομαι καθόλου στο να στήσω πάλι active directory, domain κτλπ. από το να ξαναστήσω βάση και mail. !!!! Στα windows που εχεις να βεβαιωθείς για τις άδεις χρήσης που έχεις μιας και είναι domain !!!!!!! ;-)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ούτε 1 στο εκατομύρριο δεν το πετυχαίνεις !!!! Οπότε ψάχνεις ενναλακτικές. Αυτό που σου προτείνω το έχω και δουλεύει άψογα εδώ και κάμποσα χρόνια από τα σπάργανα του virtual με windows 2000 server, oracle 8 εως τώρα με windows 2008 datacenter, mail, oracle 11. Δεν κουράζομαι καθόλου στο να στήσω πάλι active directory, domain κτλπ. από το να ξαναστήσω βάση και mail. !!!! Στα windows που εχεις να βεβαιωθείς για τις άδεις χρήσης που έχεις μιας και είναι domain !!!!!!! ;-)

 

Πραγματικα σε εχασα τελειως...

Live now , stop thinking yesterday and tomorow...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις winodws 2008 server ok? Πόσες άδειeς χρήσης έχεις για πόσους users !!!!!

Δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να καταφερεις να κάνεις οχι αντιγραφή αλλά ούτε promote το active directOry σου. Σκέψου ότι μετά από 1 εβδομάδα πάλι θα είναι άχρηστη η αντιγραφή που αν καταφερεις να κάνεις διότι δεν θα έχει ενημερωθεί!!!!! Σου προτείνω να χωρίσιες όλες σου τις εφαρμογές (mail, βαση ktlp) από τον σέρβερ σου να τις βάλεις σε ένα virtual. Τον σέρβερ τον στήνεις πάλι !!!! Ολα τα άλλα θέλουν χρόνο και κόπο, και στην τελική ο σέρβερ και να σβήσει δεν χάνεις κάτι ... Ο exchange ομως? Σκέψου το. Μπες στο site του vm και διάβασε !

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...