Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχοντας το τηλέφωνο περίπου πάνω από 1,5 μήνα όταν το πήρα στα χέρια μου είχε 4.3. Το κράτησα μερικές ώρες και μετά πέρασα την 4.4.2. Όλον αυτό το καιρό παρατηρώ αρκετούς χρήστες που γράφουν περί αυτονομίας και ένα σωρό άλλα και εχω μείνει έκπληκτος αρκετες φορές με το πόσο καλά δουλεύει η μπαταρία τους στο κινητό τους. Η δική μου άποψη περί μπαταρίας είναι ούτε κακή αλλά ούτε και καλή. Τι θέλω να πω? Δουλεύω αρκετά το κινητό μέσα στη μέρα, καθόλου παιχνίδια, wifi και data όλη μέρα ανοιχτά και bluetooth καθώς επίσης και viber. Παρατηρούσα πως η μπαταρία όταν το σκάλιζα έπεφτε αρκετά γρήγορα. Μια μέρα μου έβγαζε αλλά ένιωθα πως όταν την παίρνει η κατηφόρα δεν σταματάει. Facebook το αποκατέστησα για να μην μου τρώει μπαταρία η εφαρμογή. Σήμερα το πρωί είπα να του κάνω μια επαναφορά λειτουργιάς/wipe data reset και το ξανά έστησα από την αρχή. Δεν έχω ιδιαίτερες εφαρμογές μέσα ούτε πολλές στον αριθμό. Δεν το έχω root. Από το πρωί μέχρι τώρα έχω παρατηρήσει αρκετά καλύτερη κατανάλωση στην μπαταρία. Δεν βιάζομαι να βγάλω όμως συμπεράσματα. Σε μερικές μέρες θα έχω καλύτερη άποψη. Μέχρι τότε τα ξανά λέμε!

 

Για να γίνω πιο κατανοητός να αναφέρω πως το πρωί αφού έκανα ότι έκανα περι της 10.00 ήμουν 100% μέχρι τώρα που μιλάμε είμαι στο 88%.

 

Δεν έχουν νόημα αυτά που γράφεις αν δεν μας αναφέρεις ώρες οθόνης και φωτεινότητα. Εκεί βγαίνουν τα συμπεράσματα. Στις ώρες οθόνης. Όχι στο stand by.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν το youtube widget τρωει πολυ μπαταρια? Καθε ποτε ανανεωνει τα βιντεο που εμφανιζει στην οθονη?

 

σίγουρα πάντως δεν θα είναι "φιλικό" ως προς την μπαταρία σου ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν νόημα αυτά που γράφεις αν δεν μας αναφέρεις ώρες οθόνης και φωτεινότητα. Εκεί βγαίνουν τα συμπεράσματα. Στις ώρες οθόνης. Όχι στο stand by.

 

Δυστυχώς ούτε με τις ώρες οθόνης βγαίνουν συμπεράσματα. Άλλος μπορεί να έχει φωτεινότητα στο 10% και άλλος στο 90%, άλλος μπορεί να παίζει real racing 3 και άλλος να σκαλίζει το μενού, άλλος μπορεί να είναι σε airplane mode και άλλος να έχει 4g, gps και bluetooth ανοιχτό και άλλα πολλά. Οπότε χαρείτε την κινητήρα σας και αφήστε την μπαταρία να τελειώνει χωρίς τσιγκουνιές!;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εβγαλα το widget καιρου, εκλεισα τον εντοπισμο pen οταν ειναι στο τηλεφωνο και τη θεση(gps) καθως και 2-3 συγχρονισμους που δε μου ηταν απαραιτητοι(οχι mail κλπ αυτα τα χρειαζομαι) και ειδα σημαντικη βελτιωση στην μπαταρια.

 

Καποια αλλη συμβουλη υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

 

Καποια αλλη συμβουλη υπαρχει?

εδώ είσαι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2579075 κάνε αυτά που δεν χρειάζεται root.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ. Εννοουσα ομως νομιμα Tips δε θελω να κανω Root καθως θα πουλησω τη συσκευη αργοτερα και θελω να εχει την εγγυηση.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω πολυ. Εννοουσα ομως νομιμα Tips δε θελω να κανω Root καθως θα πουλησω τη συσκευη αργοτερα και θελω να εχει την εγγυηση.
σου έγραψα να κάνεις αυτά που γράφει που δεν χρειάζεται root, δεν έχει κάτι άλλο:)
Link to comment
Share on other sites

σου έγραψα να κάνεις αυτά που γράφει που δεν χρειάζεται root, δεν έχει κάτι άλλο:)

 

menio εμεις που ειμαστε χωρις ροοτ το greenify δουλευει;

Link to comment
Share on other sites

menio εμεις που ειμαστε χωρις ροοτ το greenify δουλευει;
Δεν δουλεύει σωστά και όλα τα λεφτά στο greenify είναι το Donation pack που σε αφήνει να βάλεις σε ύπνο ότι θέλεις.

Δυστυχώς όλα τα καλά προγράμματα θέλουν root.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την μπαταρια.Ολη μερα ανοιχτο wifi,συγχρονισμος,σερφαρισμα,κλησεις,μειλ απο πρωι 7 μεχρι βραδυ 12 μενω με 30%
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί είμαστε στην ίδια κατάσταση, εγώ επειδή δεν θέλω να παίξω με την εγγύηση προς το παρών βρήκα την υγειά μου με αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/4215010/Samsung-EB-K800BE.html?from=catspan

 

Και από τότε δεν ξανάσχοληθηκα συν του ότι δεν ταλαιπωρώ την usb θύρα του τηλεφωνου

 

Και εγώ το είδα και το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια.μου την έχει δώσει όμως που δεν μπορώ να βγάλω δύο μέρες με μια νύχτα ρε ****το. Και δεν κάνω τρελή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετα καλη η αυτονομια.Σε flight mode με 2 ωρες drastic emulator,1 ωρα quell memento και αρκετα επεισοδια σειρων με mx player.Να πω οτι το εβγαλα απο την πριζα στο 92% οποτε ειχε ακομα μιση ωρα σιγουρα.9 ωρες με αρκετο gaming και βιντεο ειναι αψογα πιστευω.
Link to comment
Share on other sites

Να βαλω και γω τα χθεσινα ευρηματα.

Μεχρι χθες το χρησινοποιουσα μονο με 3G data και είχα δει 9 ως οθόνη και 1 ώρα κλήσεις.

Εδώ είμαι χωρίς 3g μόνο με wifi χρηση.xnote rom και κερνελ χωρίς πείραγμα

Δεν μπορώ να ζητήσω και περισσότερο απ την συσκευή. [ATTACH]44179[/ATTACH][ATTACH]44180[/ATTACH][ATTACH]44181[/ATTACH][ATTACH]44182[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω πως βλεπω 4μιση αντε βια 5 ωρες οθονη?:(:(:worry:

 

Και εγω με stock 442 4.5 εως 5 ωρες με φωτεινότητα 80% . Πιστευω ότι για να πας στα νουμερα αυτα πρέπει να εχεις οθονη 10%

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας!! Η καταναλωση της μπαταριας μου ειναι φυσιολογικη οταν δε χρησιμοποιω το τηλεφωνο. Περιπου 1% καθε ωρα ξεφορτιζει μπορει και λιγοτερο.

 

Ομως επι 2 συνεχομενες φορες που το εβαλα σε λειτουργια πτησης με 30% μπαταρια μετα απο 6 ωρες το κινητο ειχε κλεισει! Δεν το χω ξαναδει αυτο ποτε!!! Αυτη η αφυπνιση που λεει δεν ξερω τι ειναι, δεν ειχα βαλει ξυπνητηρι και ολα τα αλλα κλειστα(gps, pen detection, wi-fi κλπ)

 

Καποια ιδεα???

 

http://i61.tinypic.com/35n2bt3.png

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εγω πως βλεπω 4μιση αντε βια 5 ωρες οθονη?:(:(:worry:

 

Το κολπο ειναι custom rom και greenify μαζι με το donation pack που αδρανοποιεις και εφαρμογες συστηματος.Μεχρι 50% φωτεινοτητα βγαζεις ανετα 7 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση με x note και lean kernel 2.3. Δεν έχω παράπονο. Φωτεινότητα στο 30% μικτή χρήση wifi 3g 70-30 και όταν ήμουνα σε 3g η φωτεινότητα πήγαινε στο 100%.συγχρονισμοί πάντα ον και Facebook Google+ Yahoo mail Gmail πάντα να συγχρονίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θα ηθελα τη βοηθεια σας!! Η καταναλωση της μπαταριας μου ειναι φυσιολογικη οταν δε χρησιμοποιω το τηλεφωνο. Περιπου 1% καθε ωρα ξεφορτιζει μπορει και λιγοτερο.

 

Ομως επι 2 συνεχομενες φορες που το εβαλα σε λειτουργια πτησης με 30% μπαταρια μετα απο 6 ωρες το κινητο ειχε κλεισει! Δεν το χω ξαναδει αυτο ποτε!!! Αυτη η αφυπνιση που λεει δεν ξερω τι ειναι, δεν ειχα βαλει ξυπνητηρι και ολα τα αλλα κλειστα(gps, pen detection, wi-fi κλπ)

 

Καποια ιδεα???

H αφύπνιση, είναι ότι το κινητό είναι ενεργό, δεν πέφτει για ύπνο. Κάποια εφαρμογή που έχεις το κρατάει ξύπνιο (μήπως το πενάκι δεν είναι στη θέση του; ). Δοκίμασε ένα απλό reboot και δες την συμπεριφορά του.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...