Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις κρατήσει κάποιο efs backup κανε restore μήπως και επιστρέψουν σήμα και imei.

Αν όχι ξαναφλάσαρε μέσω odin μία από τις πρόσφατες 4.4.2 stock samsung (αφού πρώτα κάνεις όλα τα wipe από recovery).

Mετά το ξαναπαίρνεις από την αρχή, γίνεσαι root και φλασάρεις πάλι μέσω odin κάποιο custom recovery.

 

 

Εκανα flash το τελευταίο firmware και τίποτα.... Έχει κολλήσει στο λογότυπο της Samsung.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα αλλά πάλι δεν βρίσκει σήμα.... Δεν έχει και βασική έκδοση φάσματος Αποτι βλέπω

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι λείπει το μοντεμ (έκδοση βασικού φάσματος). Με το φλασάρισμα μιας stock rom εγκαθίσταται μαζί και το μόντεμ. Είναι περίεργο που δεν εγκαταστάθηκε. Δοκίμασε να ξαναφλασάρεις τη ρομ μέσω odin τώρα που έκανες τα wipe.

Κάπου στους xda έχει μια συλλογή από modem. Βρες αν είναι δυνατόν αυτό της ρομ που έβαλες και φλάσαρέ τό μέσω odin. Θα κοιτάξω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα, ότι λείπει το μοντεμ (έκδοση βασικού φάσματος). Με το φλασάρισμα μιας stock rom εγκαθίσταται μαζί και το μόντεμ. Είναι περίεργο που δεν εγκαταστάθηκε. Δοκίμασε να ξαναφλασάρεις τη ρομ μέσω odin τώρα που έκανες τα wipe.

Κάπου στους xda έχει μια συλλογή από modem. Βρες αν είναι δυνατόν αυτό της ρομ που έβαλες και φλάσαρέ τό μέσω odin. Θα κοιτάξω και εγώ.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

Τίποτα, το έχω ζήσει και σε καταλαβαίνω. :)

Εδώ μπορείς να βρεις κάποια modem.

Αν ξαναφλάσαρες τη ρομ και δεν έγινε κάτι δοκίμασε να φλασάρεις κάποιο από τα modem που υπάρχουν στην παραπάνω σελίδα. Δοκίμασε με το N9005ZHUENJ1.

Ποια ρομ έχεις βάλει;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα, το έχω ζήσει και σε καταλαβαίνω. :)

Εδώ μπορείς να βρεις κάποια modem.

Αν ξαναφλάσαρες τη ρομ και δεν έγινε κάτι δοκίμασε να φλασάρεις κάποιο από τα modem που υπάρχουν στην παραπάνω σελίδα. Δοκίμασε με το N9005ZHUENJ1.

Ποια ρομ έχεις βάλει;

 

 

Έβαλα την προ τελευταία 4.4.2 τώρα δοκιμάζω την τελευταία official να δω μπας και στρώσει γύρισα πίσω στην πρώτη γιατι δεν μπορούσα να βάλω custom recovery στην τελευταία

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την προ τελευταία 4.4.2 τώρα δοκιμάζω την τελευταία official να δω μπας και στρώσει γύρισα πίσω στην πρώτη γιατι δεν μπορούσα να βάλω custom recovery στην τελευταία

 

Καλύτερα να μην γυρίζεις σε προηγούμενα stock firmware, να εγκαθιστάς πάντα ένα νεώτερο, γιατί μπορεί να μην έχεις σήμα και imei, πράγμα που έπαθες. Ναι δοκίμασε με την πιο πρόσφατη 4.4.2.

Και μην ξαναγυρίσεις ποτέ σε 4.3.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην γυρίζεις σε προηγούμενα stock firmware, να εγκαθιστάς πάντα ένα νεώτερο, γιατί μπορεί να μην έχεις σήμα και imei, πράγμα που έπαθες. Ναι δοκίμασε με την πιο πρόσφατη 4.4.2.

 

Και μην ξαναγυρίσεις ποτέ σε 4.3.

 

 

Γύρισα στην αρχική 4.4.2 όχι σε 4.3

Link to comment
Share on other sites

Γύρισα στην αρχική 4.4.2 όχι σε 4.3

 

Κατάλαβα, είναι επίφοβο γενικά να επιστρέφουμε σε παλιότερο stock firmware (με τις custom rom δεν υπάρχει συνήθως το πρόβλημα επειδή δεν περιέχουν κάποιο μόντεμ ώστε να σου αλλάξει το προηγούμενο, όσες περιέχουν άλλο modem θέλει προσοχή).

Αν δεν γίνει κάτι κοίτα και εδώ μήπως σε βοηθήσει.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, είναι επίφοβο γενικά να επιστρέφουμε σε παλιότερο stock firmware (με τις custom rom δεν υπάρχει συνήθως το πρόβλημα επειδή δεν περιέχουν κάποιο μόντεμ, ώστε να σου αλλάξει το προηγούμενο).

 

Αν δεν γίνει κάτι κοίτα και εδώ μήπως σε βοηθήσει.

 

 

Ευτυχώς έστρωσε σε ευχαριστω θερμά γιγάντων βοήθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έστρωσε σε ευχαριστω θερμά γιγάντων βοήθεια σου

 

Τώρα μπορείς να γίνει root και να εγκαταστήσεις ένα custom recovery.

Μετά το custom recovery το πρώτο πράγμα που θα σου πρότεινα να κάνεις είναι να πάρεις ένα nandroid backup (cwm backup) ώστε αν ποτέ ξαναυπάρξει κάποιο πρόβλημα να το κάνεις restore και να bootάρει το τηλέφωνο.

Χαίρομαι που βρήκες λύση, καλό βράδυ να έχεις και εδώ είμαστε να τα λέμε. ;)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο kouros17 το έσωσες από στεναχώρια το φιλαράκι μας πολύ σημαντική η βοήθεια σου άλλωστε γιαυτό είμαστε όλοι εδώ...

 

Μενιο απλά να σου πω πως η χνοτε είναι το ίδιο σμουθ με cm όλα πάνε ρολόι και σφαίρα έχω πάθει πλάκα γιατί έχω και την ομορφιά και τα καλούδια από πενάκι και καλύτερη μπαταρία και την ίδια ταχύτητα τίποτα δεν θα ήθελα παραπάνω εκτός από το ότι στην cm άλλαζε χρώματα η πάνω μπάρα ανάλογα με το τι είχες στην οθόνη αυτό μου άρεσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό το είχα πάθει πριν ένα μήνα .. ήμουνα σε στοκ και έβαλα αλεξάντερ ρομ μετά πήγα να γυρίσω ξανά σε stock έγινε κανονικά το φλασαρισμα αλλά δεν είχα ιμει και baseband .. είχα δοκιμάσει τα πάντα κ τπτ ..δεν αναγνώριζε την σήμ.. το πήγα σε 2 μαγαζιά που φτιάχνουν κίνητα.(Γερμανία-Μόναχο) το κράτησαν μια βδομάδα ο καθένας.. ο ένας μου είπες δεν μπορώ να το κάνω και ο δεύτερος μου είπε με υφακι `το κινητό σου φίλε πέθανε` .. γύρισα σπίτι νευριασμένος έκατσα ως τα χαράματα διαβαζωντασ .. στο τέλος πέρασα την τελευταία επίσημη ρομ samsung και πάλι τπτ.. κ αυτό που έλειπε ήταν το γα***νο αρχείο modem.. έψαξα.. βρήκα ακριβώς το ίδιο modem με την ρομ.. το φλασάρα με odin και το κινητό επανήλθε ... δυστυχώς ακόμα δεν πήγα σε αυτον το μάστορα να του τρίψω το κινητο στα μούτρα.. κ να του πω να σκίσει το δίπλωμα!!:rocket: :chair: ( kouros17) respect από εμένα για την βοηθέια που προσδφερες στον φίλο.. πραγματικά ήταν ένα δύσκολο κομμάτι για μένα Edited by nickomarko
Link to comment
Share on other sites

Καλα παιζει πολλη ασχετοσυνη στα μαγαζια αλλα ως ενα σημειο δικαιολογημενη. Δεν μπορουν και αυτοι να ξερουν το καθε τι σε ολες τις συσκευες του εμποριου.Απλα πολλοι το παιζουν οτι και καλα πεθανε το κινητο σου για να σου το παρουν για ανταλλακτικα και καλα κοψοχρονια.

 

Υ.Γ. Οταν το επαθα και εγω αυτο το θεμα ειχα τρελαθει.Ενα βραδυ ολοκληρο στη δουλεια ειχα φρικαρει.Λυση δοθηκε απο XDA και απο αναφορα ενος παιδιου εδω μεσα σε παλαιοτερο post.Οποτε πριν φρικαρετε καντε ενα search εδω μεσα.Τα περισσότερα εχουν απαντηθει αφου ολοι εδω μεσα εχουμε περιελθει σε αλλο επιπεδο!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τολμούσα να κάνω κάτι στο κινητό μου αν δεν υπήρχε το φόρουμ αυτό...πολύ καλό και το XDA, αλλά είναι διαφορετική η επαφή εδώ στο φόρουμ μας!
S8+
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο kouros17 το έσωσες από στεναχώρια το φιλαράκι μας πολύ σημαντική η βοήθεια σου άλλωστε γιαυτό είμαστε όλοι εδώ...

 

Μενιο απλά να σου πω πως η χνοτε είναι το ίδιο σμουθ με cm όλα πάνε ρολόι και σφαίρα έχω πάθει πλάκα γιατί έχω και την ομορφιά και τα καλούδια από πενάκι και καλύτερη μπαταρία και την ίδια ταχύτητα τίποτα δεν θα ήθελα παραπάνω εκτός από το ότι στην cm άλλαζε χρώματα η πάνω μπάρα ανάλογα με το τι είχες στην οθόνη αυτό μου άρεσε πολύ.

Μου είχε λείψει για να πω την αλήθεια :)

 

Δεν θα τολμούσα να κάνω κάτι στο κινητό μου αν δεν υπήρχε το φόρουμ αυτό...πολύ καλό και το XDA, αλλά είναι διαφορετική η επαφή εδώ στο φόρουμ μας!
Μόλις έστησα την αγάπη σου:pτο αποτέλεσμα αναμενόμενο.
Link to comment
Share on other sites

Μου είχε λείψει για να πω την αλήθεια :)

 

Μόλις έστησα την αγάπη σου:pτο αποτέλεσμα αναμενόμενο.

 

Σιγά και μην δεν την έβαζες λέμε... ζηλιάρη!! :lol: :lol: :lol:

S8+
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παιζει...τι εννοεις? Δεν σου δουλευει καθολου, δεν σου κανει ανανεωση?

 

 

Λέει ότι απέτυχε.....το stock της Samsung

 

 

Λύθηκε το πρόβλημα.... Έσβησα το πρόγραμμα και κατέβασα το widget galaxy alpha και το flashάρα μέσο recovery όλα καλά

Edited by Gigolo_83
Link to comment
Share on other sites

Πάντως 2 ημέρες τώρα δεν είδα και καμιά αξιοσημείωτη διαφορά στην x-note 21 σε σχέση με την 20. Βέβαια δεν την έκανα odex όπως την 20 και μάλλον δεν θα την κάνω αφού είναι αρκετά smooth και με καλή αυτονομία σε συνδυασμό με lean kernel.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 2 ημέρες τώρα δεν είδα και καμιά αξιοσημείωτη διαφορά στην x-note 21 σε σχέση με την 20. Βέβαια δεν την έκανα odex όπως την 20 και μάλλον δεν θα την κάνω αφού είναι αρκετά smooth και με καλή αυτονομία σε συνδυασμό με lean kernel.

 

 

Εγώ την πέρασα με μαμά kernel..... Μπορώ τώρα να περάσω lean?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...