Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μεσα απο το menu tis aryamod v4 μπορω να βαλω το grey theme kai iOS που ειχα με την v3.1 γιατι εκανα ξανα εγκατασταση και δεν ειδα κατι την ωρα των επιλογων , θελω να ειναι γκρυ τα εικονιδια οταν τα κατεβαζω για τις ειδοποιησεις.

Όχι δεν έχει τέτοια επιλογή στην ν4.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δλδ ξεχναω τα ωραια θεματα που ειχε ?

 

Εννοείται δεν τα ξεχνάς. Πάρε το systemui που θες από την v3 και το κάνεις μια αντικατάσταση στον φάκελο system/priv-app/SystemUI, βάζεις τα permissions σε rwrr και κανείς μια επανεκκίνηση. Απλα όπως είναι λογικό δε θα πηγαίνει να αλλάξεις τη θέση των εικονιδίων και τα χρώματα όπως έκανε για το stock systemui.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δεν τα ξεχνάς. Πάρε το systemui που θες από την v3 και το κάνεις μια αντικατάσταση στον φάκελο system/priv-app/SystemUI, βάζεις τα permissions σε rwrr και κανείς μια επανεκκίνηση. Απλα όπως είναι λογικό δε θα πηγαίνει να αλλάξεις τη θέση των εικονιδίων και τα χρώματα όπως έκανε για το stock systemui.

 

 

tlk εχω θεμα με την v.4 χτες την περασα χωρις ρεσετ και δεν δουλευε το τηλ . δλδ δεν επερνε τηλ και δεν χτυπαγε . οταν προσπαθουσα να παρω μου εβγαζε μονο το skype :wacko: και υπεθεσα οτι θα φταιει που δεν εκανα καθαρη εγκατασταση . σημερα ομως που εκανα ολα διαγραφη κανει τα ιδια .. επιστρεφω με το back up πισω ..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα άκρη. Για κάποιο αδιευκρινιστο και συνάμα ηλίθιο λόγο είχε περαστεί διπλό csc. Είχα και Eur της Ελλάδας και το original της Rom. Το ανακάλυψα τυχαία στο Phone info που μπήκα να δω bootloader και modem. Έκανα και πάλι clean install και wipe internal για ακόμα μια φορά και όλα οκ. Τουλάχιστον έχω ένα Csc ☺

Το csc country ειδες οτι εχεις 2;γιατι και μενα 2 βγαζει τωρα που το ειδα..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το menu tis aryamod v4 μπορω να βαλω το grey theme kai iOS που ειχα με την v3.1 γιατι εκανα ξανα εγκατασταση και δεν ειδα κατι την ωρα των επιλογων , θελω να ειναι γκρυ τα εικονιδια οταν τα κατεβαζω για τις ειδοποιησεις.

Σου έδειξα δύο link μια η δύο σελίδες πίσω.

tlk εχω θεμα με την v.4 χτες την περασα χωρις ρεσετ και δεν δουλευε το τηλ . δλδ δεν επερνε τηλ και δεν χτυπαγε . οταν προσπαθουσα να παρω μου εβγαζε μονο το skype :wacko: και υπεθεσα οτι θα φταιει που δεν εκανα καθαρη εγκατασταση . σημερα ομως που εκανα ολα διαγραφη κανει τα ιδια .. επιστρεφω με το back up πισω ..

Πρέπει να φλασαρεις το fix που έχει στην σελίδα των download κάτω κάτω.

Το csc country ειδες οτι εχεις 2;γιατι και μενα 2 βγαζει τωρα που το ειδα..

Εγώ πάντα επιλέγω το current csc και δεν έχω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είμαι μέλος στο φορουμ από παλιά. Παρακολουθώ συζητήσεις εδώ και καιρό αλλά ποτέ δεν μπήκα ζεστά στο να φλασάρω μια ρομ. Να πω ότι παλιότερα με galaxy nexus & S4 αργότερα άλλαζα σχεδόν κάθε δύο μέρες ρομ. Τώρα με το νοτε εδώ και ένα χρόνο δεν είχα κάποιο θέμα. Αλλά τελευταία μου κάνει κάτι κόλπα. Ξέρω αν φλασάρω θα γράψει o Knox αλλά δεν έχω άλλη εναλλακτική. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν ΟΠΟΙΟΣ έχει διάθεση να με βοηθήσει, να μου πει μια ρομ σχετικά σταθερή γιατί δεν έχω το κέφι και τον χρόνο να φλασάρω κάθε δυο μέρες πλέον. Και επίσης κάπου να διαβάσω κάποια πράγματα για να ξεκινήσω το φλασάρισμα και στο νοτε αλλά οχι 500 σελίδες εδώ.. Είναι αδύνατον! Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για το μεγάλο μήνυμά μου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πέρασα masik v5.1 και δε μου ανοίγει το titanium..... (δεν έχει πρόσβαση root και κάτι μου γράφει για το busy box)

Επίσης προέρχομαι από omega v24 Που είναι deodex... Θα επαναφέρω τις εφαρμογές μέσω titanium, ή άδικα παιδεύομαι?

Ευχαριστώ.

 

edit: οκ, δείχνει να "έφτιαξε" μετά από αλλαγή στις ρυθμίσεις να μη ζητάει πρόσβαση root....

Edited by sirgab
Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

Σου έδειξα δύο link μια η δύο σελίδες πίσω.

 

Πρέπει να φλασαρεις το fix που έχει στην σελίδα των download κάτω κάτω.

 

Εγώ πάντα επιλέγω το current csc και δεν έχω θέμα.

 

Η μαμακια πρεπει να εγινε οταν πηγα να φλασαρω την αρυα πριν περασω τν οφισιαλ λολιποπ πρωτα..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Σου έδειξα δύο link μια η δύο σελίδες πίσω.

 

Πρέπει να φλασαρεις το fix που έχει στην σελίδα των download κάτω κάτω.

 

Εγώ πάντα επιλέγω το current csc και δεν έχω θέμα.

Συγγνώμη μπορείς να μου ποσταρεις εδώ τι να κατεβάσω. Το περνάω μετά την εγκατάσταση της v4?

 

Ok to βρήκα..

Edited by stelioz350
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα. Είμαι μέλος στο φορουμ από παλιά. Παρακολουθώ συζητήσεις εδώ και καιρό αλλά ποτέ δεν μπήκα ζεστά στο να φλασάρω μια ρομ. Να πω ότι παλιότερα με galaxy nexus & S4 αργότερα άλλαζα σχεδόν κάθε δύο μέρες ρομ. Τώρα με το νοτε εδώ και ένα χρόνο δεν είχα κάποιο θέμα. Αλλά τελευταία μου κάνει κάτι κόλπα. Ξέρω αν φλασάρω θα γράψει o Knox αλλά δεν έχω άλλη εναλλακτική. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν ΟΠΟΙΟΣ έχει διάθεση να με βοηθήσει, να μου πει μια ρομ σχετικά σταθερή γιατί δεν έχω το κέφι και τον χρόνο να φλασάρω κάθε δυο μέρες πλέον. Και επίσης κάπου να διαβάσω κάποια πράγματα για να ξεκινήσω το φλασάρισμα και στο νοτε αλλά οχι 500 σελίδες εδώ.. Είναι αδύνατον! Ευχαριστώ και με συγχωρείτε για το μεγάλο μήνυμά μου.

 

Με λίγο διάβασμα από δω κ από κει είμαι ροοτ με cwm. Έχω ακόμα 4.4.2 οφισιαλ και σταμάτησα εδώ για να μην κάνω καμιά πατάτα. Ερωτήσεις λοιπόν :

1) Πρέπει να πάω σε οφισιαλ λολιποπ πριν βάλω custom?

2) Και επίσης τις φλασάρω όλες από την internal memory σωστά;

3) Πείτε και καμιά καλή ρομ τώρα (και ένα λινκ αν είναι εύκολο).

Link to comment
Share on other sites

Με λίγο διάβασμα από δω κ από κει είμαι ροοτ με cwm. Έχω ακόμα 4.4.2 οφισιαλ και σταμάτησα εδώ για να μην κάνω καμιά πατάτα. Ερωτήσεις λοιπόν :

1) Πρέπει να πάω σε οφισιαλ λολιποπ πριν βάλω custom?

2) Και επίσης τις φλασάρω όλες από την internal memory σωστά;

3) Πείτε και καμιά καλή ρομ τώρα (και ένα λινκ αν είναι εύκολο).

Καλο θα ειναι να φλασαρεις πρωτα οφισιαλ λολιποπ..να βαλεις twrp recovery και μετα να φλασαρεις μια ρομ απο την καρτα μνημης..καλη ρομ που εχουν οι περισσοτεροι ειναι aryamod και masik..δυστυχως απο δω που ειμαι (θαλαμοφυλακας στν Ε.Σ.)δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Cwm που έχω βάλει δεν κάνει; Όχι τίποτα άλλο αλλά αυτόν δούλευα παλιά και ξέρω καλύτερα. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν μέχρι το απόγευμα δεν μου έχει δώσει κάποιος λινκς για οφισιαλ λολι κ κάποια άλλη θα το ψάξω στο xda μήπως κ τις βρω. Ευχαριστώ κ καλή θητεία! Να ξέρεις όταν ήμουν εγώ στη θέση σου, ούτε τι είναι το android δεν ξέραμε!!
Link to comment
Share on other sites

Cwm που έχω βάλει δεν κάνει; Όχι τίποτα άλλο αλλά αυτόν δούλευα παλιά και ξέρω καλύτερα. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν μέχρι το απόγευμα δεν μου έχει δώσει κάποιος λινκς για οφισιαλ λολι κ κάποια άλλη θα το ψάξω στο xda μήπως κ τις βρω. Ευχαριστώ κ καλή θητεία! Να ξέρεις όταν ήμουν εγώ στη θέση σου, ούτε τι είναι το android δεν ξέραμε!!

Και το cwm κανει απλα το twrp ειναι συμβατο με τς περισσοτερες ρομ!!το μεσημερι που θα γυρισω σπιτι θα κοιταξω να στα στείλω!!σ ευχαριστω πολυ!!η αληθεια ειναι οτι αμα πηγαινα στα 18 μου κυκλοφορουσε το iphone 3g τοτε και αν δεν καμω λαθος το ομνια ηταν στα top τοτε!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Τότε που λες είχα το ν95. Πάλι καλά άκουγα λίγο ράδιο γιατί ίντερνετ δεν έπαιζε.. Να σαι καλά άρχοντα, σε ευχαριστώ πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Cwm που έχω βάλει δεν κάνει; Όχι τίποτα άλλο αλλά αυτόν δούλευα παλιά και ξέρω καλύτερα. Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν μέχρι το απόγευμα δεν μου έχει δώσει κάποιος λινκς για οφισιαλ λολι κ κάποια άλλη θα το ψάξω στο xda μήπως κ τις βρω. Ευχαριστώ κ καλή θητεία! Να ξέρεις όταν ήμουν εγώ στη θέση σου, ούτε τι είναι το android δεν ξέραμε!!

 

Καλησπέρα Γιάννη!

 

Στην αρχή περνάς την official lolipop (πολωνική) ακολουθώντας τις οδηγίες από εδώ.

To cwm recovery που αναφέρεις κάνει, αλλά το twrp αποδείχθηκε το πιο απροβλημάτιστο απ'όλα, ειδικά στις lolipop ρομ (και 'γω παλιά το cwm είχα, αλλά τώρα το twrp δεν το αλλάζω με τίποτα).

 

Μπορείς να κατεβάσεις από εδώ το τελευταίο twrp (2.8.5.0) και να το περάσεις μέσω odin (το τοποθετείς στο πεδίο AP του odin). Μετά αν θέλεις εγκαθιστάς μέσω recovery και το superSu ώστε να γίνεις root. To βρίσκεις εδώ

 

Όσο για custom lolipop rom μπορείς να κοιτάξεις εδώ, εδώ, εδώ και εδώ ενώ εδώ είναι το φορουμ με όλες τις custom rom.

 

Σημαντικό είναι επίσης πριν την εγκατάσταση της official, αλλά και της custom rom, να κάνεις full wipe (format data/system και wipe cache/dalvik cache) από recovery. Καλό είναι επίσης πριν την εγκατάσταση της official να δημιουργήσεις ένα backup από το cwm recovery που έχεις (nandroid backup), αλλά μετά, όταν περάσεις το twrp, διέγραψέ το και δημιούργησε ένα καινούριο με το twrp recovery.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Kouros17 σε υπερευχαριστω για τη βοήθεια και τον πληρέστατο οδηγό. Όταν με το καλό τελειώσω θα σας πω τι κατάφερα. Μια ερώτηση για κάτι που δεν κατάλαβα. Έχω οφισιαλ 4.4.2 πρέπει να χρησιμοποιησω κ το pit, σωστά; Κ κάτι άσχετο, για να μη χάσω κωδικούς wifi πρέπει να αγοράσω το titanium?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για κάτι που δεν κατάλαβα. Έχω οφισιαλ 4.4.2 πρέπει να χρησιμοποιησω κ το pit, σωστά; Κ κάτι άσχετο, για να μη χάσω κωδικούς wifi πρέπει να αγοράσω το titanium?

 

Στον οδηγό γράφει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις και το pit αν έρχεσαι από 4.4.2.

Αν είσαι ήδη σε lolipop δεν χρειάζεται εκτός και αν το odin σου βγάλει κάποιο "size error".

Προσωπικά ερχόμενος από lolipop δεν το χρησιμοποίησα και δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά εσύ μάλλον πρέπει να το χρησιμοποιήσεις.

 

Με το titanium pro σίγουρα μπορείς να κρατήσεις τους κωδικούς, αλλά αυτό γίνεται και με άλλες εφαρμογές από το playstore αν το ψάξεις λίγο. Μου φαίνεται όμως ότι αυτήν η δυνατότητα υπάρχει και μέσα από τη ρομ αν δεν κάνω λάθος, εκεί που λέει για "αντίγραφα ασφαλείας".

 

EDIT: Μόλις ανέβηκε η νέα (v4.1) Aryamod. Εδώ για changelog και download. :)

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό γράφει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις και το pit αν έρχεσαι από 4.4.2.

Αν είσαι ήδη σε lolipop δεν χρειάζεται εκτός και αν το odin σου βγάλει κάποιο "size error".

Προσωπικά ερχόμενος από lolipop δεν το χρησιμοποίησα και δεν είχα κάποιο θέμα, αλλά εσύ μάλλον πρέπει να το χρησιμοποιήσεις.

 

Με το titanium pro σίγουρα μπορείς να κρατήσεις τους κωδικούς, αλλά αυτό γίνεται και με άλλες εφαρμογές από το playstore αν το ψάξεις λίγο. Μου φαίνεται όμως ότι αυτήν η δυνατότητα υπάρχει και μέσα από τη ρομ αν δεν κάνω λάθος, εκεί που λέει για "αντίγραφα ασφαλείας".

 

EDIT: Μόλις ανέβηκε η νέα (v4.1) Aryamod. Εδώ για changelog και download. :)

Δλδ τώρα διόρθωσε και το τηλ που δεν δούλευε στις κλήσεις; δεν θέλει εγκατάσταση το fixaki που έδινε;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ τώρα διόρθωσε και το τηλ που δεν δούλευε στις κλήσεις; δεν θέλει εγκατάσταση το fixaki που έδινε;

 

Το πρόβλημα υπήρχε μόνο αν επέλεγες "Removed increasing ringtone" από aroma. Τώρα λέει ότι το διόρθωσε και δεν χρειάζεται το fix. Δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω γιατί δεν το επιλέγω αυτό από το aroma.

 

EDIT: Μία σημαντική αλλαγή στην Aryamod v4.1 είναι ότι πλέον μπορείς να επιλέξεις αυτά τα θέματα μέσα την εφαρμογή της ρομ. Όπως και τα 6 κουμπιά στην status bar αντί για τα 5.

stelioz350 αυτό είναι κυρίως για σένα :D

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα υπήρχε μόνο αν επέλεγες "Removed increasing ringtone" από aroma. Τώρα λέει ότι το διόρθωσε και δεν χρειάζεται το fix. Δεν μπορώ να στο επιβεβαιώσω γιατί δεν το επιλέγω αυτό από το aroma.

 

EDIT: Μία σημαντική αλλαγή στην Aryamod v4.1 είναι ότι πλέον μπορείς να επιλέξεις αυτά τα θέματα μέσα την εφαρμογή της ρομ. Όπως και τα 6 κουμπιά στην status bar αντί για τα 5.

stelioz350 αυτό είναι κυρίως για σένα :D

Xexex nai! Μάλλον διαβάζει εδώ μέσα ο τυπος;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί τα έχω μπρερδέψει τελείως τα πράγματα ! Έχω το note 3 n9005 και σκέφτομαι να κάνω root . Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρώ κάποιον οδηγό για να κάνω ροοτ απο android 5.0 (lollipop ) . Δεν έχει σημασία τι firmware έχω η απλά δεν μπορώ να κάνω root απο το 5.0 lollipop ? Κανένα guide δεν λέει συγκεκριμένα για να γίνει root απο 5.0 . Εκτός αν δεν έχω καταλάβει καθόλου την διαδικασία του rooting . Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας:p:p:p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί τα έχω μπρερδέψει τελείως τα πράγματα ! Έχω το note 3 n9005 και σκέφτομαι να κάνω root . Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να βρώ κάποιον οδηγό για να κάνω ροοτ απο android 5.0 (lollipop ) . Δεν έχει σημασία τι firmware έχω η απλά δεν μπορώ να κάνω root απο το 5.0 lollipop ? Κανένα guide δεν λέει συγκεκριμένα για να γίνει root απο 5.0 . Εκτός αν δεν έχω καταλάβει καθόλου την διαδικασία του rooting . Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας:p:p:p

1) Κατεβάζεις και εγκαθιστάς μέσω odin το τελευταίο twrp recovery. (το τοποθετείς στο πεδίο AP του odin)

http://www.techerrata.com/file/twrp2/hlte/openrecovery-twrp-2.8.5.0-hlte-4.4.img.tar

 

2) Κατεβάζεις και εγκαθιστάς μέσω recovery το superSu (στο recovery μπαίνεις πατώντας ταυτόχρονα Home + Power + Volume Up)

http://download.chainfire.eu/695/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.45.zip

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...