Jump to content

BlackBerry Z30


npatrin
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μετα την αναβαθμιση εχω 2 θεματακια το πρωτο ειναι ο προσανατολισμος της οθονης,οταν πχ βλεπω youtube και γυρισω πλαγια το κινητο η οθονη δεν γυριζει και το αλλο ειναι,οταν κανω επανεκινηση οι εφαρμογες που τρεχανε πριν συνεχιζουν και τρεχουν και μετα την επανεκινηση,τα εχει παρατηρησει αλλος?
ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΖΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 853
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μετα την αναβαθμιση εχω 2 θεματακια το πρωτο ειναι ο προσανατολισμος της οθονης,οταν πχ βλεπω youtube και γυρισω πλαγια το κινητο η οθονη δεν γυριζει και το αλλο ειναι,οταν κανω επανεκινηση οι εφαρμογες που τρεχανε πριν συνεχιζουν και τρεχουν και μετα την επανεκινηση,τα εχει παρατηρησει αλλος?

 

 

Για το πρωτο πηγαινε ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ->ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ->τσεκαρε το->ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ

Μετα βγες απο τις ρυθμισεις τελειως (γυρνα στην αρχικη οθονη δηλαδη) και απο πανω εμφανισε τη Μπαρα των γρηγορων ρυθμισεων,ξεμαρκαρε το κουτακι του ΚΛΕΙΔΩΜΑΤΟΣ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΗΣ αν ειναι ΜΠΛΕ.

 

Για το δευτερο,εννοεις στην αρχικη οθονη ?

 

Νομιζω πως ειναι φυσιολογικο,εγω εχω παντα 3 παραθυρα να τρεχουν στην αρχικη οθονη:

 

-ΩΡΑ

-ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

-ΚΑΙΡΟΣ

Edited by kek
Link to comment
Share on other sites

Μου εβγαλε ενημερωση καινουργια εκδοση 10.3.1.2588...

με μια πρωτη ματια εχει προστεθει το BBM Meetings...

Edited by dalton114
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά! Καινούργιος στο forum και έχω όρεξη να μάθω αρκετά για τα Blackberry αφού μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα. Ξεκινάω :

Κάτοχος ενός Samsung Galaxy Y Duos πριν 2,5 χρόνια . Το πρώτο μου smartphone αφού δεν ήμουν ποτέ απαιτητικός χρήστης όσον αφορά τα κινητά αλλά και καθόλου θύμα του καταναλωτισμού ώστε να αλλάζω συνέχεια. Δε λέω...για απλή χρήση ευχαριστημένος. Με το καιρό όμως άρχιζε να κολλάει και μου κάνει κάτι περίεργα κολπάκια τώρα τελευταία. Επίσης δεν μπορώ να το φορτώσω με εφαρμογές, τρελό κόλλημα!

Αρχίζοντας να ψάχνω πριν ένα δίμηνο για καινούργια συσκευή κατέληξα στο Nexus 5, pure android εμπειρία δηλαδή. Μέχρι να το αποφασίσω όμως και να μαζέψω και τα λεφτά(ζούμε και δύσκολες εποχές) αποσύρθηκε.

Συνεχίζοντας το ψάξιμο κατέληξα στις συσκευές Blackberry και συγκεκριμένα στο z30. Εδώ λοιπόν διαβάζοντας και τα σχόλια στο forum αλλά και διάφορα άρθρα μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες:

1. το z30 είναι συσκευή του 2013. Εγώ το κινητό που θέλω να αγοράσω θα ήθελα να το έχω για τουλάχιστον 3-4 χρόνια από τώρα. Θεωρείται το συγκεκριμένο παλιό; υπάρχει δηλαδή περίπτωση να με κρεμάσει μετά από 2 χρόνια και να θέλω πάλι καινούργιο; υπόψιν ότι είμαι χρήστης που θέλω να βλέπω συχνά τα mail μου, να έχω viber, skype, twitter, να έχω ένα πρόγραμμα πλοήγησης και να μπαίνω στο internet όποτε χρειάζεται.

2. αν τελικά θεωρείται λίγο παλιό ζοριστώ οικονομικά αρκετά αλλά μήπως πρέπει να κοιτάω προς Passport για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

3. το skype παίζει κανονικά ή υπάρχει πρόβλημα στη συμβατότητα;

4. διάβασα ότι δεν διαθέτει φορτιστή. Πώς δηλαδή φορτίζεται; μόνο μέσω usb;

5. υπάρχει φορτιστής για το αυτοκίνητο;

6. στην Ελλάδα υπάρχει αντιπροσωπεία; υπάρχει τμήμα για τυχόν επισκευή;

7. έχει ελληνικό μενού ή αγγλικό; θα έχω πρόβλημα με το κατάλογο ονομάτων για παράδειγμα ή με κάτι άλλο όσον αφορά τη γλώσσα ή όχι;

 

Με συγχωρείτε για το "ποίημα" που σας έγραψα αλλά θέλω να είναι ξεκάθαρα όλα μέσα στο μυαλό μου όταν πάω να το αγοράσω.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει και εγώ το τηλέφωνο από ελληνικό μαγαζί και το περιμένω εδώ και 20 μέρες αλλά τίποτα δυστυχώς θα ακυρώσω την παραγγελία και πρέπει να πάω να το βρω κάπου αλλού επίσης θέλω να ρωτήσω αν το Facebook δουλεύει σωστά και αν γνωρίζει κάποιος κανένα μαγαζί για να πάω να το πάρω σε μια λογική τιμή βέβαια θα με βοηθούσε πόλη ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα παιδιά! Καινούργιος στο forum και έχω όρεξη να μάθω αρκετά για τα Blackberry αφού μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα. Ξεκινάω :

Κάτοχος ενός Samsung Galaxy Y Duos πριν 2,5 χρόνια . Το πρώτο μου smartphone αφού δεν ήμουν ποτέ απαιτητικός χρήστης όσον αφορά τα κινητά αλλά και καθόλου θύμα του καταναλωτισμού ώστε να αλλάζω συνέχεια. Δε λέω...για απλή χρήση ευχαριστημένος. Με το καιρό όμως άρχιζε να κολλάει και μου κάνει κάτι περίεργα κολπάκια τώρα τελευταία. Επίσης δεν μπορώ να το φορτώσω με εφαρμογές, τρελό κόλλημα!

Αρχίζοντας να ψάχνω πριν ένα δίμηνο για καινούργια συσκευή κατέληξα στο Nexus 5, pure android εμπειρία δηλαδή. Μέχρι να το αποφασίσω όμως και να μαζέψω και τα λεφτά(ζούμε και δύσκολες εποχές) αποσύρθηκε.

Συνεχίζοντας το ψάξιμο κατέληξα στις συσκευές Blackberry και συγκεκριμένα στο z30. Εδώ λοιπόν διαβάζοντας και τα σχόλια στο forum αλλά και διάφορα άρθρα μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες:

1. το z30 είναι συσκευή του 2013. Εγώ το κινητό που θέλω να αγοράσω θα ήθελα να το έχω για τουλάχιστον 3-4 χρόνια από τώρα. Θεωρείται το συγκεκριμένο παλιό; υπάρχει δηλαδή περίπτωση να με κρεμάσει μετά από 2 χρόνια και να θέλω πάλι καινούργιο; υπόψιν ότι είμαι χρήστης που θέλω να βλέπω συχνά τα mail μου, να έχω viber, skype, twitter, να έχω ένα πρόγραμμα πλοήγησης και να μπαίνω στο internet όποτε χρειάζεται.

2. αν τελικά θεωρείται λίγο παλιό ζοριστώ οικονομικά αρκετά αλλά μήπως πρέπει να κοιτάω προς Passport για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο;

3. το skype παίζει κανονικά ή υπάρχει πρόβλημα στη συμβατότητα;

4. διάβασα ότι δεν διαθέτει φορτιστή. Πώς δηλαδή φορτίζεται; μόνο μέσω usb;

5. υπάρχει φορτιστής για το αυτοκίνητο;

6. στην Ελλάδα υπάρχει αντιπροσωπεία; υπάρχει τμήμα για τυχόν επισκευή;

7. έχει ελληνικό μενού ή αγγλικό; θα έχω πρόβλημα με το κατάλογο ονομάτων για παράδειγμα ή με κάτι άλλο όσον αφορά τη γλώσσα ή όχι;

 

Με συγχωρείτε για το "ποίημα" που σας έγραψα αλλά θέλω να είναι ξεκάθαρα όλα μέσα στο μυαλό μου όταν πάω να το αγοράσω.

Ευχαριστώ!!

 

Θα σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω και έχω άποψη!

 

1. Ναί όντως είναι του 2013, αλλά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απο τις πιό νέες συσκευές. Άψογη κατασκευή, φοβερή οθόνη, και αυτό που το κάνει να παραμένει στα κορυφαία κινητά, είναι το λογισμικό του και η μπαταρία του. Όλες οι εφαρμογές που ανέφερες, λειτουργόυν άψογα πλεόν με την τελευταία αναβάθμιση 10.3

 

2. Για το passprot δεν γνωρίζω αν είναι βολικό ή όχι. Μόνο καλά λόγια ακούω, αλλά όπως και να έχει πιστεύω οτι σε καθημερινή χρήση, θα είναι πιο άνετο το Ζ30 λόγω μεγέθους.

 

3. Κανένα απολύτως. Άψογο!

 

4. Διαθέτει φορτιστή κανονικό, όπως όλα. Παραπληροφόρηση ήταν αυτό που διάβασες.

 

5. Στην συσκευασία δεν υπάρχει φορτιστής αυτοκινήτου, αλλά σίγουρα μπορείς να βρείς έστω aftermarket αν δεν έχει ήδη η Blackberry.

 

6. Απ'όσο γνωρίζω, δεν υπάρχει, αλλά κάτι άκουσα οτι είναι στα σκαριά να αναλάβει κάποιο κατάστημα, την αντιπροσωπεία. Άσε που δεν χαλάνε τα άτιμα :)

 

7. Έχει κανονικά ελληνικά και να είσαι σίγουρος οτι με BB δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα σε αυτό το επίπεδο.

 

Συνοψίζοντας, να σου πω ότι έχω το Ζ30 ως εργαλείο δουλειάς, και πραγματικά, δεν θα το άλλαζα με κανένα άλλο. Έχω όμως και το Note 4 για να με ψυχαγωγεί και για την φωτογραφική του. Αυτό δεν σημαίνει οτι το Ζ30 δεν θα βολεύει για σερφάρισμα ή δεν έχει καλή φωτογραφική. Απλά είναι δικό μου κόλλημα και χρησιμοποιώ πολύ το πενάκι του.

Πιστεύω λοιπόν, οτι δεν θα σε απογοητεύσει σε τίποτα και ειδικά η μπαταρία του και το λογισμικό (συγκεκριμένα το Hub) θα σε εντυπωσιάσουν στο μέγιστο.

 

Αυτά :)

 

Έχω παραγγείλει και εγώ το τηλέφωνο από ελληνικό μαγαζί και το περιμένω εδώ και 20 μέρες αλλά τίποτα δυστυχώς θα ακυρώσω την παραγγελία και πρέπει να πάω να το βρω κάπου αλλού επίσης θέλω να ρωτήσω αν το Facebook δουλεύει σωστά και αν γνωρίζει κάποιος κανένα μαγαζί για να πάω να το πάρω σε μια λογική τιμή βέβαια θα με βοηθούσε πόλη ευχαριστώ

 

Το Facebook λειτουργεί κανονικότατα. Για μαγαζί στο skroutz έψαξες;

Edited by sakissalonika
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει στο sroutz απλός νομίζω ότι αν τα ψάξεις αλλού σε φυσικά μαγαζιά ίσως το βρω λίγο πιο κάτω από 300 ευρώ που ζητάνε
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Σάκη! Μου ήταν πολύ χρήσιμες.

Αυτό που επίσης θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν σαν συσκευή θα μπορεί να με υποστηρίξει για τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια. Δεν μου αρέσει να αλλάζω κινητό συνέχεια και θα ήθελα αυτό που θα πάρω να έχει μια διάρκεια, όχι να χρειαστώ πάλι καινούργια συσκευή σε 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Σάκη! Μου ήταν πολύ χρήσιμες.

Αυτό που επίσης θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν σαν συσκευή θα μπορεί να με υποστηρίξει για τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια. Δεν μου αρέσει να αλλάζω κινητό συνέχεια και θα ήθελα αυτό που θα πάρω να έχει μια διάρκεια, όχι να χρειαστώ πάλι καινούργια συσκευή σε 2 χρόνια.

Πιστεύω ότι αν δεν αλλάξουν οι απαιτήσεις σου σε αυτό το διάστημα, τοτε μια χαρά θα τα πάτε :D

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι Σάκη!

 

Πιστεύω ότι αν δεν αλλάξουν οι απαιτήσεις σου σε αυτό το διάστημα, τοτε μια χαρά θα τα πάτε :D
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Σάκη! Μου ήταν πολύ χρήσιμες.

Αυτό που επίσης θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν σαν συσκευή θα μπορεί να με υποστηρίξει για τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια. Δεν μου αρέσει να αλλάζω κινητό συνέχεια και θα ήθελα αυτό που θα πάρω να έχει μια διάρκεια, όχι να χρειαστώ πάλι καινούργια συσκευή σε 2 χρόνια.

Πριν μια βδομάδα η bb παρουσίασε νέο κινητό που έχει πρπ τα ίδια και λίγο χειρότερα χαρακτηριστικά από το z30.

Οπότε θελουμε να πιστεύουμε θα υποστήριξει σωστά το νέο προϊόν => και το z30 για τα επόμενα 2-3χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μια βδομάδα η bb παρουσίασε νέο κινητό που έχει πρπ τα ίδια και λίγο χειρότερα χαρακτηριστικά από το z30.

Οπότε θελουμε να πιστεύουμε θα υποστήριξει σωστά το νέο προϊόν => και το z30 για τα επόμενα 2-3χρονια.

 

Σ'ευχαριστώ! Είμαι από τους χρήστες που δεν μου αρέσει να αλλάζω κινητό κάθε λίγο και λιγάκι, αντίθετα θέλω μια συσκευή που να κάνει αυτά που εγώ θέλω καλά και από εκεί και πέρα να μη με κρεμάσει στο σύντομο μέλλον.

Κατά βάθος έτσι θεωρώ και εγώ..ότι δεν θα έχω πρόβλημα, αλλά ακούω όλες τις απόψεις!

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγο η συσκευή είναι απίθανη .Αν και δουλεύω με το Passport και δεν το αλλάζω , οφείλω να πω πως το Ζ30 είναι αδύνατον να μην σε καλύψει . ιδίως για τις δουλειές που θες να κανείς , δεν θα απογοητευτείς . Το θέμα είναι όμως ότι θα ανακαλύψεις και τις πραγματικές αρετές ενός blackberry.. go for it!
BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγο η συσκευή είναι απίθανη .Αν και δουλεύω με το Passport και δεν το αλλάζω , οφείλω να πω πως το Ζ30 είναι αδύνατον να μην σε καλύψει . ιδίως για τις δουλειές που θες να κανείς , δεν θα απογοητευτείς . Το θέμα είναι όμως ότι θα ανακαλύψεις και τις πραγματικές αρετές ενός blackberry.. go for it!

 

Όταν λες "θα ανακαλύψεις και τις πραγματικές αρετές ενός blackberry" τι εννοείς; για ποιές άλλες αρετές μιλάς;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "θα ανακαλύψεις και τις πραγματικές αρετές ενός blackberry" τι εννοείς; για ποιές άλλες αρετές μιλάς;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Υποθέτω εννοεί οτι το ΒΒ είναι συσκευή επικοινωνίας και όχι μπλιμπλίκι με την έννοια ενός Αντρόηντ ή Αηφον...αυτό σημαίνει οτι θα βρεις αξιοπιστία, καλή μπαταρία, ευκολία χρήσης, αψογη διαχείριση πολλών λογαριασμών μέηλ (και ότι άλλο - το BB Hub είναι πολύ καλή σκέψη και υλοποίηση), αψογο πληκτρολόγιο, εξυπνο και εύκολο UI...

Αν θες άπειρες εφαρμογές (με ότι σαβούρα μπορεί να σημαίνει αυτό) δεν παίρνεις ΒΒ...αν θες μία συσκευή για να κάνεις τη δουλειά σου και να έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις τότε παίρνεις ΒΒ.

Το ΒΒ όσο και αν έχει προοδεύσει με το ΒΒ10 παραμένει εργαλείο δουλειάς/επικοινωνίας...α! επίσης υποστηρίζει εφαρμογές αντρόηντ (όχι όλες) σε περίπτωση που κάτι σου λείψει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγο η συσκευή είναι απίθανη .Αν και δουλεύω με το Passport και δεν το αλλάζω , οφείλω να πω πως το Ζ30 είναι αδύνατον να μην σε καλύψει . ιδίως για τις δουλειές που θες να κανείς , δεν θα απογοητευτείς . Το θέμα είναι όμως ότι θα ανακαλύψεις και τις πραγματικές αρετές ενός blackberry.. go for it!

 

με την σειρα μου να πω οτι τον τελευταιο 1 με 2μιση χρονο επαιζα μεταξυ blackberry z30 και galaxy s3/s4.εννοειται fan των blackberry και κατοχος bb σε δυσκολες εποχες των bb 9700.ειχα πεσει θυμα των εφαρμογων των πυρωνων κτλ και του marketing.

πλεον με το z30 ολο αυτο τον χρονο κανω την δουλεια μου αψογα ευχαριστιεμαι το κινητο απιστευτα ,δεν μου λειπει τιποτα και πλεον ειναι απιστευτο value for money.

ενα χρονο πριν εκανε την δουλεια του..τωρα κανει την δουλεια του περιμενω στα επομενα δυο χρονια να κανει την δουλεια του και θα αλλαξω μονο αν βγει αντικαταστατης του z30.το λειτουργικο απλα φυσαει.

Link to comment
Share on other sites

με την σειρα μου να πω οτι τον τελευταιο 1 με 2μιση χρονο επαιζα μεταξυ blackberry z30 και galaxy s3/s4.εννοειται fan των blackberry και κατοχος bb σε δυσκολες εποχες των bb 9700.ειχα πεσει θυμα των εφαρμογων των πυρωνων κτλ και του marketing.

πλεον με το z30 ολο αυτο τον χρονο κανω την δουλεια μου αψογα ευχαριστιεμαι το κινητο απιστευτα ,δεν μου λειπει τιποτα και πλεον ειναι απιστευτο value for money.

ενα χρονο πριν εκανε την δουλεια του..τωρα κανει την δουλεια του περιμενω στα επομενα δυο χρονια να κανει την δουλεια του και θα αλλαξω μονο αν βγει αντικαταστατης του z30.το λειτουργικο απλα φυσαει.

 

Ακριβως ετσι!

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "θα ανακαλύψεις και τις πραγματικές αρετές ενός blackberry" τι εννοείς; για ποιές άλλες αρετές μιλάς;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

Hub

Interconnected apps (emails-calendar-remember etc)

Το καλύτερο keyboard που εχεις δουλέψει (Παραδοσιακα στη bb)

Real MULTITASKING!! Αυτο που εχουν οι αλλοι είναι κατι σαν maltitasking

Docs To Go (FREE!!!!!)

Fast and user-friendly (το swipe up/down ΔΕΝ μπορεί να αντικατασταθει ουτε με κουμπακια ουτε με μενου στυλ ανδροιντ)

Ακουστική (Natural sound)

Full BBM (το καλύτερο instant messaging, photo attachments, docs attachments, locations, calls ,videos, channels +++++)

ΜΠΑΤΑΡΙΑΡΑ

 

Τα υπόλοιπα στα ανεφεραν και οι αλλοι

BlackBerry Passport and a Playbook
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! οι απαντήσεις σας είναι ξεκάθαρες και με έχετε κατατοπίσει αρκετά.

Ήθελα σ'αυτό το σημείο να κάνω και μια άλλη ερώτηση:

Είδα στο expansys ότι πλέον δεν υπάρχει το z30 αλλά θα φέρουν μέσα στον Απρίλιο (απ' ότι μου είπαν τηλεφωνικά) το καινούργιο μοντέλο της εταιρείας, το Leap. Έχετε άποψη γιαυτό; ξέρω ότι ρωτάω για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Απλά μέσα μου τέθηκε το ερώτημα αν πρέπει να περιμένω για το Leap που είναι καινούργιο αντί να καταλήξω τελικά στο z30 που είναι του 2013.

Πάνω κάτω απ' ότι είδα τα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια και η τιμή η ίδια. (το z30 στο skroutz 299 ευρώ και το Leap στο expansys 299,99 ευρώ).

Οι μόνες διαφορές που εντόπισα, μέσα από το site της Blackberry είναι στη κατηγορία Multimedia και στη κατηγορία Connectivity.

Πιο πολύ είμαι σκεπτικός με την έννοια ότι θα είναι μια συσκευή καινούργια που σίγουρα θα είναι ενημερωμένη με το τελευταίο OS και σίγουρα θα κρατήσει είναι σε θέση να μείνει πιο πολλά χρόνια στα χέρια μου. ( ή όχι; )

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! οι απαντήσεις σας είναι ξεκάθαρες και με έχετε κατατοπίσει αρκετά.

Ήθελα σ'αυτό το σημείο να κάνω και μια άλλη ερώτηση:

Είδα στο expansys ότι πλέον δεν υπάρχει το z30 αλλά θα φέρουν μέσα στον Απρίλιο (απ' ότι μου είπαν τηλεφωνικά) το καινούργιο μοντέλο της εταιρείας, το Leap. Έχετε άποψη γιαυτό; ξέρω ότι ρωτάω για κάτι που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα και κανείς δεν μπορεί να ξέρει.

Απλά μέσα μου τέθηκε το ερώτημα αν πρέπει να περιμένω για το Leap που είναι καινούργιο αντί να καταλήξω τελικά στο z30 που είναι του 2013.

Πάνω κάτω απ' ότι είδα τα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια και η τιμή η ίδια. (το z30 στο skroutz 299 ευρώ και το Leap στο expansys 299,99 ευρώ).

Οι μόνες διαφορές που εντόπισα, μέσα από το site της Blackberry είναι στη κατηγορία Multimedia και στη κατηγορία Connectivity.

Πιο πολύ είμαι σκεπτικός με την έννοια ότι θα είναι μια συσκευή καινούργια που σίγουρα θα είναι ενημερωμένη με το τελευταίο OS και σίγουρα θα κρατήσει είναι σε θέση να μείνει πιο πολλά χρόνια στα χέρια μου. ( ή όχι; )

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Ο μονος λογος για να πας στο Leap ειναι αυτος που αναφερεις στο τελος. Δηλαδη θα ειναι μια πιο καινουρια συσκευη της εταιριας και θα εχει πιο πολυ μελλον στις αναβαθμισεις. Κατα τ αλλα πιστευω οτι το Z30 ειναι πιο ομορφο, ειναι καλυτερο απο το Leap παρολο που εχουν παρομοια χαρακτηριστικα και στο θεμα των αναβαθμισεων απο οσο γνωριζω εχει και αυτο μελλον ακομα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει το τηλέφωνο από της 24 /2 και την Πέμπτη αναγκάστηκα να ακυρώσω την παραγγελία σήμερα πήγα να πάρω τα λεφτά μου πίσω μιας και το είχα προπληρωσει βέβαια δεν τα κατάφερα επειδή το παρήγγειλα από άλλο κατάστημα ο πωλητής μου είπε να προσέξω το τηλέφωνο να είναι ευρωπαϊκό γιατί μόνο αυτά ενημερωνωνται με της καινούργιες αναβαθμίσεις είναι αλήθεια αυτό; γιατί πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω παραγγείλει το τηλέφωνο από της 24 /2 και την Πέμπτη αναγκάστηκα να ακυρώσω την παραγγελία σήμερα πήγα να πάρω τα λεφτά μου πίσω μιας και το είχα προπληρωσει βέβαια δεν τα κατάφερα επειδή το παρήγγειλα από άλλο κατάστημα ο πωλητής μου είπε να προσέξω το τηλέφωνο να είναι ευρωπαϊκό γιατί μόνο αυτά ενημερωνωνται με της καινούργιες αναβαθμίσεις είναι αλήθεια αυτό; γιατί πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο

 

Συνηθως το μοντελο που φερνουν εδω ειναι το STA100-2. Αυτο θα πρεπει να προσεξεις.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

μετα την αναβαθμιση εχω 2 θεματακια το πρωτο ειναι ο προσανατολισμος της οθονης,οταν πχ βλεπω youtube και γυρισω πλαγια το κινητο η οθονη δεν γυριζει και το αλλο ειναι,οταν κανω επανεκινηση οι εφαρμογες που τρεχανε πριν συνεχιζουν και τρεχουν και μετα την επανεκινηση,τα εχει παρατηρησει αλλος?

 

Αν και καθυστερημένα, επιβεβαιώνω πως μετά την επανεκκίνηση οι εφαρμογές που τρέχανε πριν συνεχίζουν και τρέχουν (και σίγουρα δεν γινόταν αυτό πριν την αναβάθμιση). Σαφώς και δεν είναι πρόβλημα - ίσα ίσα - απλά το αναφέρουμε

Για ότι γνωρίζω απαντάω.. Για τα υπόλοιπα... ας απαντήσουν οι ειδικοί (αν υπάρχουν).... :cool:
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και sta 100-3;

 

υπαρχει sta 100-1 εως 5.το καθενα ειναι κωδικος για περιοχη και και παροχο.πχ στα z30 για να δουλευει αψογα ελλαδα σε ολες της μπαντες συχνοτητων και σε 4G θελεις το sta 100-2.για Q10 θελεις το sta 100-3.η πληροφορια ειναι στα πλαινα του κουτιου μαζι με το imei,barcode και λoiπες πληροφοριες.

 

http://forums.crackberry.com/blackberry-z30-f401/z30-models-supported-frequencies-850736/ για περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...