Jump to content

GPS Setup (θα δουλέψει για όλα τα ΜΤΚ)


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι να σου πω...είσαι μάλλον από τους τυχερούς...Δε ξέρω τα τελευταία κινητά που βγαίνουν αν έχουν βελτιωθεί σε αυτό τον τομέα.Ελπίζω να αρχίσουν κάποια στιγμή να βάζουν κεραμικές κεραίες οι κινέζοι...

 

Εχει πρόβλημα με την κεραία το ξέρω αλλά εγώ είμαι τυχερός. Από του φίλου μου που έχει το ίδιο κινητό με εμένα έχει ένα πρόβλημα με το GPS αλλά του το διορθώσα κάνοντας το εξης όταν το βάζει σε πλοήγηση τον είπα να ανοίγει και το 3g μαζί και έτσι δεν χάνει σήμα συμπληρώνει το ένα το άλλο και επειδή είναι κατεβασμενη οι χάρτες δεν τρώει σχεδόν καθόλου δεδομένα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 456
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εχει πρόβλημα με την κεραία το ξέρω αλλά εγώ είμαι τυχερός. Από του φίλου μου που έχει το ίδιο κινητό με εμένα έχει ένα πρόβλημα με το GPS αλλά του το διορθώσα κάνοντας το εξης όταν το βάζει σε πλοήγηση τον είπα να ανοίγει και το 3g μαζί και έτσι δεν χάνει σήμα συμπληρώνει το ένα το άλλο και επειδή είναι κατεβασμενη οι χάρτες δεν τρώει σχεδόν καθόλου δεδομένα.

 

Κάπου είχα δει ότι βάζεις λίγο αλουμινόχαρτο σε μια συγκεκριμένη διάταξη πίσω απο το καπάκι της μπαταρίας και πιάνει κανονικά.Απλά ήταν για το THL T100s το οποίο και έχω αλλά δεν έκανα ακόμα.Και σε εμένα μια περίοδο έπιανε τέλεια.Κάποια στιγμή τι έγινε και άλλαξαν όλα και έδειχνε ότι να'ναι. Απο την ώρα που έβαλα kitkat όλα διορθώθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορά μπορεί να κάνει και 15 λεπτά να κλειδώσει. Θέλει υπομονή. Αρκεί βέβαια να έκανες σωστα τα βήματα.
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω εδω οτι η διαδικασια ισχυει εφοσον η μπαταρια δε αφαιρεθει απο το κινητο διαφορετικα πρεπει να επαναλαβουμε απο την αρχη.
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

καλημερα τις εφαρμογες MTK mobileuncle Tools

• FasterGPS μπορουμε να τις σβησουμε η θα χαθουν οι ρυθμισεις ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τις εφαρμογες MTK mobileuncle Tools

• FasterGPS μπορουμε να τις σβησουμε η θα χαθουν οι ρυθμισεις ?

Δε θα χαθούν οι ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό guide. Με κλειστά WiFi & Δεδομένα, με Cubot S200, σε μπαλκόνι πρώτου ορόφου κλείδωσε σε 15 (μετά βίας) δευτερόλεπτα 7 από 9 δορυφόρους.

In the land of the Holy

The Devil runs free

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε το root explorer για να αλλαξεις τα permissions. Επίσης θα πρέπει να είσαι root.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κινητό σου και ποια εκδοση android έχεις επάνω; Δοκιμασες αλλες εφαρμογές που χρειάζονται root αν δουλεύουν;Δες με το root checker αν είσαι root.
Link to comment
Share on other sites

Jiayu G5, android 4.2.1

 

στα αλλα που συζητουνται στο νημα κ τα οποια εχω κανει ολα, δεν ειχα θεμα.. λογικα root ειμαι εφοσον το ειχα ζητησει κ απο το minideal τοτε..

θα κοιταξω τωρα ομως για σιγουρα..

 

χθες ειδα σε ημιυπογειο στο παραθυρο, οτι επιανα αρκετους δορυφορους αλλα δε πρασινιζε..

 

edit: δεν ειμαι root!

Edited by dkmtb
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να γίνεις root και μετά κάνε τον οδηγό. Επίσης να ξέρεις οτι πρεπει να είσαι σε ανοιχτό χώρο όπως πλατεία, ταράτσα και χωρίς κτίρια γύρω σου.την πρωτη φορά μπορεί να κανει και 10 λεπτα να κλειδώσει οποτε υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

ναι βεβαια! δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα οταν ανοιγω το root checker, μου λεει verify root και το επιλεγω κ αμεσως μετα λεει ''congratulations, this device has root acess''..

 

επισης το root explorer που λες, δε μου βγαζει επιλογη permissions.. οποτε to εκανα με το root browser, αλλα δε δεχεται τις αλλαγες στα permissions, βγαζοντας παλι το προαναφερθεν μηνυμα..

Edited by dkmtb
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μη σου βγάζει το root explorer επιλογή για permissions.Πάνω στο αρχείο gps που λες κράτα πατημένο πολύ ώρα το δάχτυλό σου και θα σου βγάλει επιλογές.μια απο αυτές είναι τα permissions.Και κατέβασε την πληρωμένη εκδοση.όχι την δωρεάν απο το play store.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τωρα τη πληρωμενη, εβγαλε permissions, τα αλλαξα, αλλα παλι τα ιδια ενω ειμαι root τσεκαρισμενα..αν θες κ εχεις 5 λεπτακια στειλε εναν αριθμο να σε παρω, θα με υποχρωσεις!
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα τωρα τη πληρωμενη, εβγαλε permissions, τα αλλαξα, αλλα παλι τα ιδια ενω ειμαι root τσεκαρισμενα..αν θες κ εχεις 5 λεπτακια στειλε εναν αριθμο να σε παρω, θα με υποχρωσεις!

 

Στο root explorer εκεί που είναι το αρχείο σου έχει μια επιλογή που λέει ''Mount R/W'' σε γκρι κουμπάκι.. Πάτα το μία φορά και ξαναδοκίμασε.

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα το αρχειο απο κει που ηταν (sd/ κτλ) και το πηγα καπου εξω εξω, νομιζω ριζα αποθηκευσης το λενε.. εκει λοιπον μπορεσα κ εκανα τα permissions οπως επρεπε..

 

μετα το αναψα, πρασινισε καποιους δορυφορους εντος 3-4 λεπτων, ανοιξα την εφαρμογη καταγραφης Strava, ανεβηκα στο ποδηλατο μου κ βγηκα βολτα..

 

μαζι ειχα κ ενα -αξιοπιστο σε gps λενε, παροτι φθηνο κινεζικο- Coolpad 7236- το οποιο οντως εγραψε αψογα, τωρα που ανεβασα τη διαδρομη κ τσεκαρα τους χρονους..

 

το Jiayu G5 μου λοιπον, στο πρωτο κομματι της διαδρομης μου εβγαλε καποιους λαθος χρονους, αλλα αργοτερα κ σε καποια τμηματα που εχουμε κομμενα κ επισημασμενα, εγραψε σωστα κ με μικρες διαφορες απο το Coolpad ,που απο την εμπειρια μου στους χρονους, κατεγραψε σωστα τη διαδρομη..

Link to comment
Share on other sites

τελικα το πηρα το αρχειο απο κει που ηταν (sd/ κτλ) και το πηγα καπου εξω εξω, νομιζω ριζα αποθηκευσης το λενε.. εκει λοιπον μπορεσα κ εκανα τα permissions οπως επρεπε..

 

μετα το αναψα, πρασινισε καποιους δορυφορους εντος 3-4 λεπτων, ανοιξα την εφαρμογη καταγραφης Strava, ανεβηκα στο ποδηλατο μου κ βγηκα βολτα..

 

μαζι ειχα κ ενα -αξιοπιστο σε gps λενε, παροτι φθηνο κινεζικο- Coolpad 7236- το οποιο οντως εγραψε αψογα, τωρα που ανεβασα τη διαδρομη κ τσεκαρα τους χρονους..

 

το Jiayu G5 μου λοιπον, στο πρωτο κομματι της διαδρομης μου εβγαλε καποιους λαθος χρονους, αλλα αργοτερα κ σε καποια τμηματα που εχουμε κομμενα κ επισημασμενα, εγραψε σωστα κ με μικρες διαφορες απο το Coolpad ,που απο την εμπειρια μου στους χρονους, κατεγραψε σωστα τη διαδρομη..

Καλά είχες το αρχείο στην sd? Γι'αυτό είχες θέμα. Αφου σου λειτούργησε,όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και συγχαρητήρια για το άρθρο!

 

Επιτέλους έχω πραγματικό GPS! Δεν είναι άσχημο, λειτουργεί γενικά οκ στην πλοήγηση, επιτέλους. Όμως, έχω να πω το εξής. Χρησιμοποιώ το Speedview για ταχύμετρο σε αυτοκίνητο. Εκεί που πήγαινα σήμερα με 30 χαω, σταμάτησα στο φανάρι και έκανε κάπου 25 sec μέχρι να μειώσει στο 0... Υπάρχει τρόπος να το κάνω να έχει καλύτερη ακρίβεια; Και πόσο ακριβές μπορώ να το κάνω; Τόσο από software απόψεως όσο και από... hardware (σύνδεση με εξωτερική συσκευή ή κάτι; )

 

Έχω το Kingzone K1 Turbo...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Δημήτρης

 

 

ΥΓ: Πήγα βάσει και του οδηγού σας στο "-Τσεκάρουμε τα: Enable EPO και Auto Download" και αυτά δεν υπάρχουν στο EPO. Υπάρχει μόνο ένα κουμπί "EPO (DOWNLOAD)" και δεν κάνει τίποτα. Από κάτω έχει κάποια properties για Stress Test (OFF). Τα αλλα βήματα με YGPS κλπ τα κάνω κανονικά.

Edited by ASCONAN
d-petrakis.com
Link to comment
Share on other sites

Το βήμα με το EPO προσπέρασε το.Δε πειράζει αν δε το κάνεις. Θα τα κατεβάσει αυτόματα το κινητό σου.Η ακρίβεια στα κινέζικα μοντέλα είναι θέμα....
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπερα μολις παρελαβα ενα ELEPHONE P6i.Διαβαζω εδω για το gps και δεν βγαζω ακρη.Εκανα καποια απο τα βηματα που γραφετε αλλα εχασα την μπαλα και δεν χερω τη εχω κανει σωστο και τη λαθος.Σημειωση ειμαι ροοτ.ευχαριστω πολυ:O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...