Jump to content

Eίναι κακό που θέλω να πάω σε ΙΕΚ;!


meleneevi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εξαρτάται τη σχολή ή μάλλον την ειδικότητα που επιλέγεις... Κάποιες ειδικότητες είναι αποκλειστικό θέμα ΙΕΚ, όπως αυτές που θές. Αν επίσης είναι κάτι που σε γεμίζει...προχώρα.

Αν οι ειδικότητες μπερδεύονται κατά κάποιο τρόπο με παρεμφερερείς ΤΕΙ/ΑΕΙ πχ μηχανικοί ΑΕΙ/ΤΕΙ(που μιας και είμαι στον κλάδο ούτε κατά διάνοια μπορεί να τους συναγωνιστεί ΙΕΚ, ούτε έχουν επαγγελματικά δικαιώματα εδώ έχουν μειωμένα των ΤΕΙ) θα ήταν πεταμένα λεφτά.

Και μη λέτε για θέσεις που ο εργοδότης όσα λιγότερα προσόντα έχεις τόσο καλύτερα... Υπάρχουν θέσεις που χρειάζεσαι τυπικά προσόντα (δίπλωμα/πτυχίο και χωρίς αυτά δεν περνάς ούτε απ'έξω) και θέσεις που απαιτούν λυκειακή μόρφωση...

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε τι τιτλος ειναι αυτος; γιατι να ειναι κακο; ο,τι χαρτι εχεις στα χερια σου καλο ειναι και αυτο το χαρτι θα δειχνει οτι εχεις μια εξιδεικευση σε ενα τομεα, εχω φιλο που εχει παει ιεκ και καταφερε να βρει δουλεια και καλη και αλλοι με τει/αει ειναι σερβιτοροι τα παιδια.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Βλέλω παντού χίλιους δυο σε forum και τέτοια να λένε πως τα ΙΕΚ δεν είναι αναγνωρίσιμα και τέτοια αλλά ςγώ θέλω κάτι άλλο... (Ελπίζω κάποιος να απαντήσει γρήγορα σε αυτό γιατί πραγματικά χρειάζομαι μια άλλη γνώμη) . Εγώ φέτος έχω την τελευταία μου χρονιά και επειδή έχω μέσον αλλά ακόμα υπάρχει πολλή χαρτούρα και πολλά λέγονται θα πάω εξωτερικό , έχω θείο παππού γιαγιά και τέλος παντων θα μετακομίσω Αμερική. Και εδώ έρχεται το όλο θέμα ... για τον επόμενο χρόνο ,το 2014 δηλαδή και μπορεί αλλά ελπίζω όχι το 2015 , να μην καταφέρω να πάω λόγω της χαρτούρας που είπα πιο πάνω. Και γιαυτό για όσο καιρό πάρει τέλος πάντων θέλω να πάω σε σχολή εδώ στην ελλάδα αλλά να μην χρησιμοποιήσω το πτυχίο εδώ για δουλειά έξω γιατί θέλω να κάνω σπουδές έξω, έτσι δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες αλλά με τις ενδοσχολικές να πάω σε ΙΕΚ. Και για πληροφορία για σχολή εξωτερικού απ' ό,τι έχω δει μέχρι τώρα συγκεκριμένα σχολή του Miami αυτό πυ χρειάζομαι είναι καλό απολυτήριο λυκείου γιατί αν δώσω πανελλήνιες μπορεί να τα πάω χάλια και μετά να είναι δύσκολο να μπω σε σχολή εκεί. Έτσι πάλι ο,τιδήποτε κάνω εδώ θα το κάνω μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει η χαρτούρα που προανέφερα. Και πρ'επει ΚΑΤΙ να κάνω. Γιαυτό θέτω το ερώτημα είναι εντάξει σαν σκέψη να πάω σε ΙΕΚ για ΟΛΑ αυ΄τα που μόλις είπα?????
Link to comment
Share on other sites

κατ αρχην οσοι γραψατε στο θέμα, γνωριζετε πως ακόμα τα ΙΕΚ δεν εχουν ξεκινήσει τμήματα για φέτος;

Αλλες χρονίες ξεκινούσαν αρχές οκτώβρη και φέτος δεν έχουν καν ανακοινώσει ποια τμήματα θα λειτουργήσουν...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; Βλέλω παντού χίλιους δυο σε forum και τέτοια να λένε πως τα ΙΕΚ δεν είναι αναγνωρίσιμα και τέτοια αλλά ςγώ θέλω κάτι άλλο... (Ελπίζω κάποιος να απαντήσει γρήγορα σε αυτό γιατί πραγματικά χρειάζομαι μια άλλη γνώμη) . Εγώ φέτος έχω την τελευταία μου χρονιά και επειδή έχω μέσον αλλά ακόμα υπάρχει πολλή χαρτούρα και πολλά λέγονται θα πάω εξωτερικό , έχω θείο παππού γιαγιά και τέλος παντων θα μετακομίσω Αμερική. Και εδώ έρχεται το όλο θέμα ... για τον επόμενο χρόνο ,το 2014 δηλαδή και μπορεί αλλά ελπίζω όχι το 2015 , να μην καταφέρω να πάω λόγω της χαρτούρας που είπα πιο πάνω. Και γιαυτό για όσο καιρό πάρει τέλος πάντων θέλω να πάω σε σχολή εδώ στην ελλάδα αλλά να μην χρησιμοποιήσω το πτυχίο εδώ για δουλειά έξω γιατί θέλω να κάνω σπουδές έξω, έτσι δεν θέλω να δώσω πανελλήνιες αλλά με τις ενδοσχολικές να πάω σε ΙΕΚ. Και για πληροφορία για σχολή εξωτερικού απ' ό,τι έχω δει μέχρι τώρα συγκεκριμένα σχολή του Miami αυτό πυ χρειάζομαι είναι καλό απολυτήριο λυκείου γιατί αν δώσω πανελλήνιες μπορεί να τα πάω χάλια και μετά να είναι δύσκολο να μπω σε σχολή εκεί. Έτσι πάλι ο,τιδήποτε κάνω εδώ θα το κάνω μόνο και μόνο επειδή δεν ξέρω πόσο καιρό θα πάρει η χαρτούρα που προανέφερα. Και πρ'επει ΚΑΤΙ να κάνω. Γιαυτό θέτω το ερώτημα είναι εντάξει σαν σκέψη να πάω σε ΙΕΚ για ΟΛΑ αυ΄τα που μόλις είπα?????

Το πτυχίο του ΙΕΚ είναι επιπέδου 3+ με ειδικότητες που έχουν άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος (κομμωτική,βοηθός λογστή,τεχνίτης περιποίησης νυχιών) Εγώ έχω επιλέξει Αισθητικός ποδολογίας και καλλωπισμός νυχιών και παίρνω άδεια εξασκήσεως επαγγέλματως τεχνίτη περιποίησησς νυχιών και μπορώ να ανοίξω το δικό μου ινστιτούτο νυχιών και ονυχοπλαστικής.Τέλως πάντων.Το δίπλωμα που παίρνεις μετά τις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ αναγνωρίζεται στις χώρες τις Ευρωπαικής Ενωσης! Για Αμερική δε το γνωρίζω αλλά αν γνωρίζεις καλά ένα επάγγελμα λογικά δε το εξασκείς παντού σε ολο τον κόσμο;!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
Γεια σας ειμαι 17 σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ για μακιγιάζ. Πιστεύετε αξιζει? Έχω δει πολλές σχολές όμως δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. ΙΕΚ ακμι, ιεκ δέλτα.. Και αλλα... έχω ακούσει διάφορα ότι μερικές σχολές περνούν μόνο τα λεφτά και δεν μαθαίνεις τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ειμαι 17 σκέφτομαι να πάω σε ιδιωτικό ΙΕΚ για μακιγιάζ. Πιστεύετε αξιζει? Έχω δει πολλές σχολές όμως δεν ξέρω ποια είναι η καλύτερη. ΙΕΚ ακμι, ιεκ δέλτα.. Και αλλα... έχω ακούσει διάφορα ότι μερικές σχολές περνούν μόνο τα λεφτά και δεν μαθαίνεις τίποτα.

 

δεν είναι ότι δεν αξίζει αλλά κοίτα τη παίχτηκε τελευταία 5 με 6 χρόνια πάρα μα πάρα πολλά άτομα πήγαν στο iek τομία μαγειρικής ζαχαροπλαστείας, αισθητικής (κάποια πολύ δημοφιλές επαγγέλματα)

ετσι όταν τελειώσαν προσφορά εργασίας ήταν λιγότερη από τα άτομα... λόγο οτι ήταν πάρα πολλά

 

ετσι αν δεν είσαι τοπ του τοπ στον τομέα αυτό λίγο δύσκολα να καταφέρεις κάτι αργότερα

γενικός στα δημοφιλές επαγγέλματα παιζει αυτό αν είσαι πολύ πολύ καλός κάτι γινεται και θα καταφέρεις αν δεν...... αλλαζει το πράγμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...