Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασε και με το volume up ή το power button ή ακόμα και συνδυασμό των πλήκτρων αυτών. Είναι ανάλογα τη συσκευή. Δε μπορεί όλο κ κάποιο θα πιάσει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το THL W100 και μετά από προσπάθεια ενοποίησης αποθηκευτικού χώρου, επιχείρησα να το επαναφέρω με stock rom, αλλά ξέχασα αναμμένο τον Preloader και μετά διαβάζοντας σε ξένο forum ότι το κινητό επανέρχεται με format, το προσπάθησα... Τελικά μάλλον το έχω brickάρει. Δεν ξεκινάει καν... Έχω δοκιμάσει να το flashάρω με stock rom αλλά μου βγαίνει μήνυμα 4032 (Enable dram failed). Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω ή πάει για πέταμα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το THL W100 και μετά από προσπάθεια ενοποίησης αποθηκευτικού χώρου, επιχείρησα να το επαναφέρω με stock rom, αλλά ξέχασα αναμμένο τον Preloader και μετά διαβάζοντας σε ξένο forum ότι το κινητό επανέρχεται με format, το προσπάθησα... Τελικά μάλλον το έχω brickάρει. Δεν ξεκινάει καν... Έχω δοκιμάσει να το flashάρω με stock rom αλλά μου βγαίνει μήνυμα 4032 (Enable dram failed). Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επαναφέρω ή πάει για πέταμα;

 

Δοκίμασες να το συνδέσεις κρατώντας το volume down?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλα ΟΚ. Είχα την έκδοση V3 του THL W100 και δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Το φλάσαρα με την ThL.W100.130912.JBV2.QHD.EN.COM.V01.8P32-kol και με SP_Flash_Tool_v3.1304.0.119 αφού είχα επιλεγμένο και τον Preloader. Προσοχή: ισχύουν μόνο για την περίπτωσή μου που το είχα εντελώς Brickαρισμένο. Βασικά αφού πήγαν όλα καλά με το φλασάρισμα, αφού εκκίνησε δεν είχα IMEI και φυσικά δεν μπορούσα να κάνω κλήσεις. Μπήκα σε engineer mode πατώντας #15963# και ακολούθησα τα βήματα του ακόλουθου video https://www.youtube.com/watch?v=B40C2hoxn8U. Τέλος καλό - όλα καλά...
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα,παιδιά να σας ρωτήσω κάτι....υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός που να επεξηγεί τι σημαίνουν όλες αυτές οι ορολογίες που διαβάζω;;;Πχ,έκδοση flash tool,φλασάρω την συσκευή,εχω μπρικάρει το κινητό,preloader,κτλ....Σας ευχαριστώ!!
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα,παιδιά να σας ρωτήσω κάτι....υπάρχει μήπως κάποιος οδηγός που να επεξηγεί τι σημαίνουν όλες αυτές οι ορολογίες που διαβάζω;;;Πχ,έκδοση flash tool,φλασάρω την συσκευή,εχω μπρικάρει το κινητό,preloader,κτλ....Σας ευχαριστώ!!

Ο οδηγός στην πρώτη σελίδα δε σε καλύπτει; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός στην πρώτη σελίδα δε σε καλύπτει; http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

 

Kαλημέρα στην παρέα!!!Ο οδηγός στην πρώτη σελίδα περιγράφει την διαδικασία....Εγω θέλω κάπου να διαβάσω αν υπάρχει τι σημαίνουν όλες αυτές οι ορολογίες,πχ τι σημαίνει rom,custom rom,preloader,mbr,flashing κτλ....Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα στην παρέα!!!Ο οδηγός στην πρώτη σελίδα περιγράφει την διαδικασία....Εγω θέλω κάπου να διαβάσω αν υπάρχει τι σημαίνουν όλες αυτές οι ορολογίες,πχ τι σημαίνει rom,custom rom,preloader,mbr,flashing κτλ....Ευχαριστώ!!!!

ROM: λέμε την εσωτερική μνήμη της συσκευής ή το λογισμικό (λειτουργικό σύστημα) αυτής, δηλαδή το firmware όπως σωστά λέγεται. Πλέον όπου το βλέπεις εδώ, σχεδόν πάντα αναφέρεται στο λογισμικό. Έχει μείνει το όνομα απ την εποχή που τα κινητά είχαν eeprom μνήμη. Πλέον έχουν flash μνήμες rom eeprom [1, 2]

Custom ROM: είναι λογισμικό τροποποιημένο, όχι δηλαδή το επίσημο του κατασκευαστή

Preloader, MBR: είναι partition στη μνήμη της συσκευής που χρησιμοποιούνται για τη φόρτωση του λογισμικού

Flashing: είναι η διαδικασία που αναφέρεται στον οδηγό, κατά την οποία το πρόγραμμα στον υπολογιστή γράφει δεδομένα στην μνήμη του κινητού, δηλαδή το λογισμικό

Link to comment
Share on other sites

ROM: λέμε την εσωτερική μνήμη της συσκευής ή το λογισμικό (λειτουργικό σύστημα) αυτής, δηλαδή το firmware όπως σωστά λέγεται. Πλέον όπου το βλέπεις εδώ, σχεδόν πάντα αναφέρεται στο λογισμικό. Έχει μείνει το όνομα απ την εποχή που τα κινητά είχαν eeprom μνήμη. Πλέον έχουν flash μνήμες rom eeprom [1, 2]

Custom ROM: είναι λογισμικό τροποποιημένο, όχι δηλαδή το επίσημο του κατασκευαστή

Preloader, MBR: είναι partition στη μνήμη της συσκευής που χρησιμοποιούνται για τη φόρτωση του λογισμικού

Flashing: είναι η διαδικασία που αναφέρεται στον οδηγό, κατά την οποία το πρόγραμμα στον υπολογιστή γράφει δεδομένα στην μνήμη του κινητού, δηλαδή το λογισμικό

 

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου,και μόνο που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και μάλιστα τόσο αναλυτικά 1000 ευχαριστώ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ωστόσο.. ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ FORMAT!!!. Αν το πατήσετε, θα βάλετε τα κλάμματα και θα ρωτάτε πώς να σώσετε το κινητό σας, και σίγουρα δεν το θέλετε, οπότε επαναλαμβάνω, ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ FORMAT, δεν είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν σβήνει απλά τα δεδομένα σας, σβήνει ΟΛΗ ΤΗ ROM της συσκευής, σαν να κάνετε πλήρες format έναν σκληρό δίσκο.

 

Καλησπέρα στην παρέα!!Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,αυτό εδω που αναφέρεται ισχύει εφόσον πατήσουμε το

πλήκτρο format που έχει στο πρόγραμμα στον υπολογιστή ή γίνεται αν μέσα απο το μενού του κινητού πατήσουμε και κάνουμε ''επαναγορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;;;;;Σας ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!!Παιδιά να σας ρωτήσω κάτι,αυτό εδω που αναφέρεται ισχύει εφόσον πατήσουμε το

πλήκτρο format που έχει στο πρόγραμμα στον υπολογιστή ή γίνεται αν μέσα απο το μενού του κινητού πατήσουμε και κάνουμε ''επαναγορά εργοστασιακών ρυθμίσεων;;;;;Σας ευχαριστώ!!

 

Ισχύει για την επιλογή στο πρόγραμμα του υπολογιστή (spflashtool) και όχι από τις ρυθμίσεις του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα ηθελα καποια βοηθεια αν μπορειτε σας παρακαλω πολυ.Σε ενα lenovo p780 εκανα αναβαθμθση με flashtool παλια εκδοση οπως το εχω ξανακανει και παλιοτερα αλλα κατα τη διαρκεια μου εβγαλε σφαλμα και τωρα το κινητο ειναι νεκρο ουτε σε recovery δεν μπαινει δεν κανει τιποτα.Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Ξανακάνει την ίδια διαδικασία με τη διαφορά ότι όταν συνδέσεις το τηλέφωνο στο PC να κρατας πατημένο το volume down έως ότου δεις ότι ξεκίνησε ή διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εχω ενα κλωνο του sony z3

δεν εχω λεπτομερειες του τηλεφωνου, μονο οτι γραφει στο αυτοκολλητο model: z3 και η μπαταρια ειναι m-horse.

 

δεν ανοιγει, δε φορτιζει, κοινως ειναι νεκρο.

μπορω να κανω κατι να το ανοιξω;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό τότε θα πρέπει να κατεβάσεις αυτή την rom για να φλασαρεις.

http://www.needrom.com/download/sony-xperia-z3-clone-mtk6582/

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αυτή που σου έγραψα πιο πάνω. Ούτως ή άλλως το τηλέφωνο είναι νεκρό.
Link to comment
Share on other sites

βασικα τωρα που το παρατηρω, δεν ειναι ζ3 κλωνος, αλλα αλλης συσκευης. δε μπορω να καταλαβω ποιας.
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο needrom για οτιδήποτε έχει σαν z3. Ανέβασε κ καμία φωτό το κινητό ολόκληρο μήπως το γνωρίζει κανείς.
Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/98qwykls484y0kt/IMG_20160207_201602.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/4r7a3ftc3s69v8d/IMG_20160207_201619.jpg?dl=0

Αυτο ειναι. Μαλλον m horse ειναι η μαρκα

 

Εψαξα στο needrom αλλα δε βρηκα κατι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...