Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοείς και μέσω flash tool? Γιατί την διαδικασία μέσω recovery την γνωρίζω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μερικές απορίες.. έχω το lenovo a850+ με custom recovery και Rom. Θέλω να φλασαρω την stock έκδοση που έχω διαθέσιμη. Από τον οδηγό ξετικαρω από ότι κατάλαβα το preloader Kai mbr σωστά? Στη θέση του recovery μπορώ να βάλω την custom να περάσει αυτη? Και τέλος Επειδή έχω δύο υπολογιστές με οχταρια Windows, να το δοκιμάσω η πρέπει να κάνω τη διαδικασία σε 7άρια? Πριν το φλασαρισμα χρειάζεται να κάνω κανά full wipe? Αυτά.

 

Οκ διάβασα λίγο πίσω και κατάλαβα ότι θα βρώ υπολογιστή με 7αρια για τη διαδικασία. Μπερδεύτηκα όμως με τα preloader και mbr. Τα τικάρω τελικά η όχι? Στη θέση της stock recovery θα βάλω να περάσει την custom. Και αυτό με το wipe χρειάζεται λόγω custom rom που έχω τώρα (μέσω recovery την είχα περάσει) ή η διαδικασία του φλασαρίσματος θα τα σαρώσει όλα?:p

Link to comment
Share on other sites

Όταν φλασάρεις με flashtool την custom δεν χρειάζεται να σαρώσεις τίποτα,

preloader και mbr τα ξετικάρεις,

αν κατεβάσεις τη νεότερη version του flashtool, κάνεις τη δουλειά σου και με 8άρια,

καλύτερα φλάσαρε πρώτα τη ρομ και μετά άλλαξε το recovery με την απλή μέθοδο του mobileuncle tool.

Αυτά! :)

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα αλλά εγώ θέλω να φλασαρω την στοκ έκδοση που έχω βρει για αυτό ρωτάω τι ξετικαρω.
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα αλλά εγώ θέλω να φλασαρω την στοκ έκδοση που έχω βρει για αυτό ρωτάω τι ξετικαρω.

Το προσπαθώ τελικά? Βάζω το scatter file από την στοκ ρομ στο flash tools, ξετικαρω preloader και mbr και ο Θεός βοηθός? :-)

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε… για την stock μιλούσα και απο βιασύνη έγραψα custom.:oops:

… ναι αυτά κάνεις και μας λες αν τα κατάφερες!

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

8άρια δοκίμασα αλλά τίποτα δεν βλέπουν καθόλου το κινητό δεν ξεκινά η διαδικασία. Μένει τώρα να βρω υπολογιστή με 7αρια
Link to comment
Share on other sites

8άρια δοκίμασα αλλά τίποτα δεν βλέπουν καθόλου το κινητό δεν ξεκινά η διαδικασία. Μένει τώρα να βρω υπολογιστή με 7αρια

 

Δεν εχεις περασει τους drivers. Συνδεσε το τηλ και ανοιξε τη διαχειρηση συσκευων.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Ok και μετά τι? Μου γράφει όταν συνδέω YunOS phone, ABC Interface και λέει ότι τα προγράμματα είναι εγκατεστημένα σωστά. Edited by drivth
Link to comment
Share on other sites

Ok και μετά τι? Μου γράφει όταν συνδέω YunOS phone, ABC Interface και λέει ότι τα προγράμματα είναι εγκατεστημένα σωστά.

 

Το αναγνωριζει και χωρις μπαταρια?

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Μισό να δω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μισό να δω.

 

Μου έβγαλε στιγμιαία ένα εικονίδιο με ένα κίτρινο θαυμαστικό που έγραφε MTK65XX preloader για λίγα δευτερόλπεπτα και μετά έφυγε το εικονίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μισό να δω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μου έβγαλε στιγμιαία ένα εικονίδιο με ένα κίτρινο θαυμαστικό που έγραφε MTK65XX preloader για λίγα δευτερόλπεπτα και μετά έφυγε το εικονίδιο.

 

Οποτε πρεπει να βρεις drivers.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε drivth σε αυτά τα δύο links θα βρεις ότι χρειάζεσαι (εργαλεία, drivers, οδηγίες) να φλασάρεις το κιν σου και με 8άρια Windows:

http://www.gizbeat.com/4713/ultimate-china-clone-usb-adb-drivers-for-mtk-mediatek/

http://www.chinaphonearena.com/forum/Forum-MTK-General-Tools

Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε drivth σε αυτά τα δύο links θα βρεις ότι χρειάζεσαι (εργαλεία, drivers, οδηγίες) να φλασάρεις το κιν σου και με 8άρια Windows:

http://www.gizbeat.com/4713/ultimate-china-clone-usb-adb-drivers-for-mtk-mediatek/

http://www.chinaphonearena.com/forum/Forum-MTK-General-Tools

 

Ευχαριστώ φίλε το κοιτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε το κοιτάω.

Τίποτα παιδιά έβαλα τους τελευταίους drivers που αναφέρουν εκεί και πάλι τα ίδια μου βγάζει εικονίδιο με θαυμαστικό.

Θα δοκιμάσω με 7αρια οταν μπορέσω. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα παιδιά έβαλα τους τελευταίους drivers που αναφέρουν εκεί και πάλι τα ίδια μου βγάζει εικονίδιο με θαυμαστικό.

Θα δοκιμάσω με 7αρια οταν μπορέσω. ευχαριστώ.

Παιδιά σε καμιά ωρίτσα θα έχω στην διαθεσή μου λαπτοπ με 7αρια. Κατά τη γνώμη σας να χρησιμοποιήσω τους drivers που παρατίθενται στην αρχική σελίδα του παρόντος οδηγού?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το κάνεις σε 7άρια, σίγουρα σου κάνουν και αυτοί οι drivers αν και σχετικά παλιοί!
Καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη!
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδιά στα 7άρια. Η δουλειά έγινε απροβλημάτιστα και σε 5 λεπτά. Βέβαια χρησιμοποίησα άλλους drivers πιο καινούριους,δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω από πού,αν θέλει κάποιος να μου στείλει μεν να του πω
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδιά στα 7άρια. Η δουλειά έγινε απροβλημάτιστα και σε 5 λεπτά. Βέβαια χρησιμοποίησα άλλους drivers πιο καινούριους,δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω από πού,αν θέλει κάποιος να μου στείλει μεν να του πω

Στείλε μου πμ τα σχετικά λινκ σε παρακαλώ πολύ φιλέ μου.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδιά στα 7άρια. Η δουλειά έγινε απροβλημάτιστα και σε 5 λεπτά. Βέβαια χρησιμοποίησα άλλους drivers πιο καινούριους,δεν ξέρω αν επιτρέπεται να πω από πού,αν θέλει κάποιος να μου στείλει μεν να του πω

Μπορείς να γράψεις δημόσια το link, οι drivers δεν είναι πειρατικό λογισμικό. Ωστόσο οι drivers ειναι ακριβώς οι ίδιοι απ την εποχή των MT6575 μέχρι και τους MT6592

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγαζει αυτο τι κανω??

 

τελικα το εφτιαξα ανοιξε και ειναι ολα οπως πριν..σας ευχαριστω ολουςςςς...:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχω pc windows 8.1 και θέλω να περάσω μια ρομ μέσω sp tools

έχω κάνει τη διαδικασία για να μπορώ να εγκαθιστώ drivers χωρίς υπογραφή κανονικά

Τα windows αναγνωρίζουν το κινητό 'οταν αυτό είναι ανοιχτό

Ήδη έχω κανει back up rom με MtkDroidTools χωρίς κάποιο πρόβλημα

Τώρα θέλω να φλασάρω μια rom με SPtools αλλά παρατηρώ ότι όταν βγάλω την μπαταρία και συνδεσω το τηλέφωνο στον υπολογιστή

κάνει συνεχόμενες συνδέσεις και αποσυνδέσεις ενώ αν του βάλω την μπαταρία απλά φορτίζει

Υπάρχει περίπτωση κάτω από αυτές τισ συνθήκες να καταφέρω να φλασάρω ή να κάνω κάτι άλλο;

Όποιος θέλει και ξέρει ας μου απαντήσει

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται φίλε μου και εμένα έτσι έκανε στα 8.1 βρες ένα υπολογιστή με 7άρια να κάνεις τη δουλειά σου.
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γράψεις δημόσια το link, οι drivers δεν είναι πειρατικό λογισμικό. Ωστόσο οι drivers ειναι ακριβώς οι ίδιοι απ την εποχή των MT6575 μέχρι και τους MT6592

 

Οι drivers που χρησιμοποίησα είναι από αυτή τη σελίδα : http://www.androidrookies.com/2014/05/how-flashing-lenovo-a850-with.html. Τώρα αν είναι ίδιοι με αυτούς του οδηγού ας τους δεί κάποιος που ξέρει να δούμε. Αν τυχόν είναι νεώτεροι ας προστεθούν στον οδηγό. Το μόνο σίγουρο που ξέρω είναι ότι σε εμένα δούλεψαν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...