Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εεε.να ανοιξω το κινητο... καποιο λαθος εκανα στο φλασαρισμα μαλλον και τωρα μενει στην εισαγωγικη οθονη. Οταν προσπαθω να μπω σε recovery με τα πληκτρα ανοιγει εκει αλλα βγαζει καποια μηνυματα και δεν με αφηνει να φλασαρω αλλη ρομ

πχ e:cant mount/cache/recovery/log

e: cant open /cache/recovery/log

e:cant open/cache/recovery/last_log

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα μετά απο πτώση δεν ξανανοιξε...οπότε μετά απο έλεγχο φάνηκαν όλα οκ απο θέμα hardware και ξεκίνησα να flashαρω...μια φορά άνοιξε και σταμάτησε στο logo όπου και έσβησε και την άλλη δεν άνοιξε καν...

Μπορώ να κάνω κάτι για να δω αν είναι τελικά θέμα software ή hardware;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά απο πτώση δεν ξανανοιξε...οπότε μετά απο έλεγχο φάνηκαν όλα οκ απο θέμα hardware και ξεκίνησα να flashαρω...μια φορά άνοιξε και σταμάτησε στο logo όπου και έσβησε και την άλλη δεν άνοιξε καν...

Μπορώ να κάνω κάτι για να δω αν είναι τελικά θέμα software ή hardware;

Αφού έγινε μετά από πτώση, σαφώς είναι θέμα hardware.

Link to comment
Share on other sites

Τσεκάραμε τα πάντα...και κοννέκτορα και οθόνη και κανονικά παίρνει τα flashαρίσματα...δηλαδή μιλάμε για πλακέτα; Μπορώ κάπως να το τσεκάρω;
Link to comment
Share on other sites

Τσεκάραμε τα πάντα...και κοννέκτορα και οθόνη και κανονικά παίρνει τα flashαρίσματα...δηλαδή μιλάμε για πλακέτα; Μπορώ κάπως να το τσεκάρω;

Δεν κάνει σωστή επαφή στην πλακέτα κάποιο ολοκληρωμένο ή το κυκλωμα τροφοδοσίας. Αυτό θα πρέπει να το κοιτάξει κάποιος τεχνικός. Το T11 έχεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
συμφορητες μηπως ξερει καποιος κανεναν στην Θεσσαλονικη να παω ενα lenovo S686 το οποιο εκτος απο το logo lenovo (κι αυτο οποτε θελει να ανοιξει ) μπορει να το ζωντανεψει με χαμηλο κοστος;........ισως να μην αξιζει τον κοπο αλλα το λυπαμαι (ειναι σαν καινουριο , ουτε γρατζουνια, σχεδον αχρησιμοποιητο ) να το βγαλω σε αχρηστια
Link to comment
Share on other sites

συμφορητες μηπως ξερει καποιος κανεναν στην Θεσσαλονικη να παω ενα lenovo S686 το οποιο εκτος απο το logo lenovo (κι αυτο οποτε θελει να ανοιξει ) μπορει να το ζωντανεψει με χαμηλο κοστος;........ισως να μην αξιζει τον κοπο αλλα το λυπαμαι (ειναι σαν καινουριο , ουτε γρατζουνια, σχεδον αχρησιμοποιητο ) να το βγαλω σε αχρηστια

 

Δε μπορείς να το κάνεις μόνος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

συμφορητες μηπως ξερει καποιος κανεναν στην Θεσσαλονικη να παω ενα lenovo S686 το οποιο εκτος απο το logo lenovo (κι αυτο οποτε θελει να ανοιξει ) μπορει να το ζωντανεψει με χαμηλο κοστος;........ισως να μην αξιζει τον κοπο αλλα το λυπαμαι (ειναι σαν καινουριο , ουτε γρατζουνια, σχεδον αχρησιμοποιητο ) να το βγαλω σε αχρηστια

http://www.qubestores.com/

Εγω αυτον ξερω κι εμπιστευομαι.Πολυ καλο παιδι κι εξυπηρετικοτατος.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να το κάνεις μόνος;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δυστυχως οχι γιατι αντιμετωπιζω καποια προβληματα οπως.....και στους δυο υπολογιστες εχω 10αρια.....δεν αναγνωριζεται σαν συσκευη .....δεν εχω καταλαβει την ολη διαδικασια αν και εχω διαβασει ολες τις σελιδες

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

http://www.qubestores.com/

Εγω αυτον ξερω κι εμπιστευομαι.Πολυ καλο παιδι κι εξυπηρετικοτατος.

 

σ'ευχαριστω .....θα τον επισκεφτω για να δω αν φτιαχνεται αλλα και το κοστος

Link to comment
Share on other sites

προς gaiosgf 20 με 30 ευρω το κοστος.......αρκετα υψηλο για κινητο των 65 ευρω

Πες του ας χαλαρωσει λίγο, τόσα πολλά μόνο για να σου περάσει νεα ρομ;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Mi Note 3

RedMi Note 4x-RedMi Note 2-Jiayu G4S-

Samsung Galaxy S3 mini

Sony Ericsson W995-Sony Ericsson W810i-Sony Ericsson K750i-

SIEMENS C65-SIEMENS A55-Nokia 3310-Nokia 3210-Motorola International 8700

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να βοηθήσει κάποιος με αυτή τη ROM?

 

S509_G3_Blackview_Zeta_V0.9_20151027

 

Είναι για Blackview Zeta V16

Τι ακριβώς θέλεις???

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις???

 

Το κινητο πριν το φλασαρω (επειδή είχε ιο και με επαναφορά δεν έφευγε) είχε αυτη τη rom: S509_G3_Blackview_Zeta_V0.9_20151027. Αναβάθμισα με αυτή εδώ S509_G3_Blackview_Zeta_V0.6_20150616 από το NEEDROM και τώρα το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη είναι μαύρη με κάποιες γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο πριν το φλασαρω (επειδή είχε ιο και με επαναφορά δεν έφευγε) είχε αυτη τη rom: S509_G3_Blackview_Zeta_V0.9_20151027. Αναβάθμισα με αυτή εδώ S509_G3_Blackview_Zeta_V0.6_20150616 από το NEEDROM και τώρα το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη είναι μαύρη με κάποιες γραμμές.

 

Ξαναπέρνα την απο εδώ http://www.needrom.com/download/blackview-zeta/

Δοκίμασε και την πρώτη, όχι μόνο το update. Κάποτε σε ένα elephone είχα το ίδιο πρόβλημα.

Ξαναφλάσαρε, δεν εγκαταστάθηκε καλά.

Επίσης δοκίμασε να δεις αν μπαίνει σε recovery menu και αν μπαίνει σου το δείχνει και εκεί με γραμμές?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω ενα tablet bitmore kidpad 7 και προχτες το ρουταρα με το kingo root και προσπαθησα να του περασω το play store αλλα δεν πετυχε.

Το αποτελεσμα ειναι οτι μου βγαζει συνεχεια μηνυμα "Δυστυχως το setup wizard σταματησε να λειτουργει" παταω ΟΚ και βγαζει ξανα το ιδιο μηνυμα συνεχεια. Μονο στις ρυθμισεις μπορω να μπω και στο recovery. Εχω κανει και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αλλα τιποτα. Καποια βοηθεια;;;; Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπέρνα την απο εδώ http://www.needrom.com/download/blackview-zeta/

Δοκίμασε και την πρώτη, όχι μόνο το update. Κάποτε σε ένα elephone είχα το ίδιο πρόβλημα.

Ξαναφλάσαρε, δεν εγκαταστάθηκε καλά.

Επίσης δοκίμασε να δεις αν μπαίνει σε recovery menu και αν μπαίνει σου το δείχνει και εκεί με γραμμές?

 

Το δοκίμασα αυτό που λες αλλά τίποτα. Στα σχόλια στο needrom έχουν αρκετοι το ίδιο πρόβλημα με αυτό το firmware. Το ίδιο κανει και στο recovery menu.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα αυτό που λες αλλά τίποτα. Στα σχόλια στο needrom έχουν αρκετοι το ίδιο πρόβλημα με αυτό το firmware. Το ίδιο κανει και στο recovery menu.

 

Ψάξε βρες και αλλού κάποια rom εκτός needrom. Μάλλον θα φταίει ή ρομ. Όλο κ κάπου θα υπάρχει κάποια.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε βρες και αλλού κάποια rom εκτός needrom. Μάλλον θα φταίει ή ρομ. Όλο κ κάπου θα υπάρχει κάποια.

 

Δεν υπάρχει κάτι. Πιθανόν να υπάρχουν δύο revision hardware για το συγκεκριμένο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον και αυτή που βάζεις έχει άλλους drivers για τα γραφικά κ σου βγάζει ότι να'ναι.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι. Πιθανόν να υπάρχουν δύο revision hardware για το συγκεκριμένο κινητό.

υπάρχει τρόπος με παλιές εκδόσεις του MTK Multi Port Flash Tool να δεις αν το firmware έχει άλλους drivers οθόνης (ειν το αρχείο lk.bin (uboot)) και να επιλέξεις τον ενεργό

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εκανα πατατα τα εσβισα ολα απο το ρεκοβερι τισ συσκευεισ cubot x17s και δεν το βλεπει το φλασ τοολ μολισ σινδεο την συσκεωι για αφλασ το τηλεφονο ανοιγι σε μπουτλοπ
Link to comment
Share on other sites

εκανα πατατα τα εσβισα ολα απο το ρεκοβερι τισ συσκευεισ cubot x17s και δεν το βλεπει το φλασ τοολ μολισ σινδεο την συσκεωι για αφλασ το τηλεφονο ανοιγι σε μπουτλοπ

 

Κατ'αρχάς γράψε σωστά γιατί όπως περιμένεις από εμάς να σε βοηθήσουμε έτσι περιμένουμε και εσύ να γράφεις σωστά για να καταλαβαίνουμε. Δε νομίζω να κάνει κόπο.....

1) Θα κατεβάσεις αυτή την rom από εδώ (πρέπει να κάνεις λογαριασμό για να κατεβάσεις)-> http://www.needrom.com/download/cubot-x17s/

2) Θα ακολουθήσεις τις οδηγίες της πρώτης σελίδας για να flashάρεις την rom από την αρχή στο κινητό σου.

Για να δει το pc τη συσκευή σου πρέπει να βάλεις τους drivers της πρώτης σελίδας και να κάνεις επανεκκίνηση το pc κ μετά να κάνεις το flash.

Αν δε στο βλέπει πάλι τότε πατάς και κρατάς πατημένο το power button και το volume down button και συνδέεις με το usb. Δε τα αφήνεις αν δε ξεκινήσει η διαδικασία. Σε μερικά μοντέλα παίρνει κ 30 δευτερόλεπτα για να το βρει. Αν δεν πιάσει αυτός ο συνδυασμός προσπάθησε με power button και volume up button.

Ότι απορία έχεις εδώ είμαστε και σε παρακαλώ γράφε σωστά για να καταλαβαίνουν όλοι.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...