Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάρε backup από το άλλο που είναι έχεις, κάνε το restore στο δικό σου, μετά full wipe για να σβήσει το IMEI του άλλου τηλεφώνου και επανεκκίνηση.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πάρε backup από το άλλο που είναι έχεις, κάνε το restore στο δικό σου, μετά full wipe για να σβήσει το IMEI του άλλου τηλεφώνου και επανεκκίνηση.

 

Καλησπέρα, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!!!

μπορείς να μου πεις περιληπτικά πως το κάνω και με πια εργαλεία επειδή δεν ξέρω?

η άν ξέρεις κάποιο guide να μου στείλεις που θα με βοηθούσε.. Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

Σχετικά με την νεότερη έκδοση ξέρεις αν μπορώ να κάνω κάτι?

 

Το 2ο κινητό που θα πάρω το backup πρέπει να είναι root λογικά ε?

Μήπως θα ήταν καλύτερο να το κάνω restore to factory settings το 2ο κινητό? εξάλλου θα το κάνω έτσι κ αλλιώς γιατί εχει κατεστραμμένα αρχεία μέσα και κολλάει...

 

αν έχεις skype και θες και μπορείς κάνεμε add: panagiwths11

Edited by Animastic
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και τα 2 να είναι root και να έχουν recovery, η δουλειά γίνεται μέσο του recovery άλλος ακολουθείς τον οδηγό στην αρχή
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει και τα 2 να είναι root και να έχουν recovery, η δουλειά γίνεται μέσο του recovery άλλος ακολουθείς τον οδηγό στην αρχή

 

Δηλαδή θα κάνω backup user data και restore user data?

μέσα στο recovery έχει αυτές τις επιλογές:

 

reboot system now

apply update from sdcard

apply update from cache

wipe data/factory reset

wipe cache partition

backup user data

restore user data

Link to comment
Share on other sites

Ναι και πριν κάνεις επανεκκίνηση πάτα ta wipe
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ναι και πριν κάνεις επανεκκίνηση πάτα ta wipe

 

Ωραία μισό λεπτάκι να το κάνω σου απαντάω σε 5 λεπτά..

 

EDIT: θα σου πώ σε 15 λεπτά περίπου γιατί αργεί να κάνει το backup

Edited by Animastic
Link to comment
Share on other sites

Άστο, θα σε κουράσει, ακολουθήστε τον οδηγό στο πρώτο ποστ του θέματος με την rom που κατέβασες από το Needrom
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Άστο, θα σε κουράσει, ακολουθήστε τον οδηγό στο πρώτο ποστ του θέματος με την rom που κατέβασες από το Needrom

 

Δεν είναι η μέρα μου σήμερα....

ανοίγω το SP Flash Tool, επιλέγω το MT6577_Android_scatter_emmc.txt (ξε επιλέγω τα preloader & mbr) και μόλις πατάω download μου βγάζει αυτό το μήνυμα : "Image ANDROID checksum failed! Checksum reference value(0xd242) in the config file. Please re-fill correct checksum values in Checksum.ini under tool folder and re-load scatter file again!" τι να κάνω?

 

Εψαξα στο google να βρω τι να κάνω και είδα ότι έλεγαν να διαγράψω το checksum.ini.. το διέγραψα και έκανε το flash κανονικά.. μόνο που τώρα δεν ανοίγει καθόλου το κινητό.... είναι νεκρό... γα...το :S

 

EDIT: ΠΑΙΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ!!! μετά το flash που δεν άνοιγε το άνοιξα σε recovery και του έκανα ένα factory reset και όλα μια χαρά!!! δουλεύει άψογα!! Ευχαριστώ πάρα πολύ pisons!!!! είσαι φοβερός!!!!!!!!! :)

 

επίσης Ευχαριστώ πάρα πολύ και τον gerstavros2!!! :)))

Eυχαριστώ παιδιά!!!

 

Μία τελευταία ερώτηση μιας και έψαξα και είδα διάφορα σε αυτή την διαδικασία...

Τι διαφορές έχουν τα custom ROM? αξίζουν? μπορώ με custom ROM να βάλω android 4.4?

 

Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!!

Edited by Animastic
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα μέσο recovery πάρε ένα backup να το έχεις, αν έχει βγει custom rom 4.4 για το τηλέφωνό σου μπορείς να την περάσεις από το recovery
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, τώρα μέσο recovery πάρε ένα backup να το έχεις, αν έχει βγει custom rom 4.4 για το τηλέφωνό σου μπορείς να την περάσεις από το recovery

 

ΟΚ ευχαριστώ πολύ!!!

Που μπορώ να δω τις διαθέσιμες custom rom?

Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση στο needrom αλλά και ψάχνοντας στο Google μπορεί να βρεις.
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση στο needrom αλλά και ψάχνοντας στο Google μπορεί να βρεις.

 

http://androidxda.com/download-bedove-stock-rom

βρήκα αυτό το site..

 

πρέπει να είναι ακριβός για το μοντέλο μου έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην έχεις μπλεξίματα να επιλέγεις rom μόνο για το τηλέφωνό σου οι οποίες είναι δοκιμασμένες από τους δημιουργούς και κατά βάση βελτιώνουν το τηλέφωνο
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καταρχας ενα μεγαλο ευχαριστω στο σταυρο που χαρη στον οδηγο του αρχισα πλεον να καταλαβαινω θελω να πιστευω το τροπο χρησιμοποιησης του spflash tool και μεσα απο τα αρθρα των παιδιων σε αυτο το θεμα καταλαβα τι ειναι scatter. Τωρα θα ηθελα την βοηθεια του σταυρου ή οποιου αλλου αναγνωστη μπορει να βοηθησει. Εχω το HUAWEI 3Χ G750-U10 με mediatek 6592 το οποιο φοραει official 4.2.2. Tο G750 βγηκε σε 2 μοντέλα το U10 το ευρωπαικο και το Τ00 το κινεζικο αντιστοιχο του. Το U10 λοιπον η huawei ετσι οπως το βλεπω το εχει παρατησει με την jellybean, σε αντίθεση με το Τ00 το κινεζικο για το οποιο εχει δωσει ήδη ποσες αναβαθμισεις kit kat με διορθώσεις κτλ. Στο xda τώρα βρήκαν τροπο με τη βοηθεια του spflash tool μετατρεψουν το U10 σε Τ00 και να παιρνει κανονικα όλες τις αναβαθμισεις ΟΤΑ. Αλλα επειδη τα αγγλικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα και ο google translator δεν βοηθα θα ηθελα αν καποιος εχει ορεξη ή εχει ήδη ασχοληθει με αυτο να μας εγραφε εναν οδηγο σε απλα ελληνικα για να καταλαβουμε και εμεις οι noobs πως να το κανουμε χωρις να μπρικαρουμε το κινητο μας. Eυχαριστω προκαταβολικα για την οποια βοήθεια
Link to comment
Share on other sites

εχω εναν κλωνο νοτε 3,star n9000.απο drivers ειμαστε κομπλε μαλλον οταν το κινητο ειναι ενεργο.οταν ομως ειναι κλειστο και θελω να φλασαρω,δεν το αναγνωριζει και δε προχωρα στη διαδικασια
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

εχω εναν κλωνο νοτε 3,star n9000.απο drivers ειμαστε κομπλε μαλλον οταν το κινητο ειναι ενεργο.οταν ομως ειναι κλειστο και θελω να φλασαρω,δεν το αναγνωριζει και δε προχωρα στη διαδικασια

Όταν το κινητό ειν ανοιχτό δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις drivers για κάτι.

Για να το φλασάρεις πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers που αναφέρω στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κινητό ειν ανοιχτό δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις drivers για κάτι.

Για να το φλασάρεις πρέπει να εγκαταστήσεις τους drivers που αναφέρω στον οδηγό.

 

το ξερω.αλλα ουτε ετσι ουτε αλλιως προχωραει

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το lenovo S850 μπορει να βοηθησει καποιος πως μπορω να φλασαρω αυτην την rom https://cloud.mail.ru/public/bd9bcfd8b11e/S850_ROW_S207_140814.rar κανω ολη την διαδικασια συνδεω το κινητo με flashtool αλλα δεν μου περναει την rom

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω το lenovo S850 μπορει να βοηθησει καποιος πως μπορω να φλασαρω αυτην την rom https://cloud.mail.ru/public/bd9bcfd8b11e/S850_ROW_S207_140814.rar κανω ολη την διαδικασια συνδεω το κινητo με flashtool αλλα δεν μου περναει την rom

 

 

Δεν εχεις περαει τους drivers. Συνδεσε το τηλ και ανοιξε τη διαχειρηση συσκευων.

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

εδω δειχνει να ειναι οι drivers περασμενοι οι πρεπει να τους περασω με manual τροπο...

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια μια βοηθεια, εχω το Jiayu S2 και το εκανα upgrade απο το 4,2 στο 4,4 αλλα δεν μου αρεσε κ θελω να το επαναφερω οπως το πηρα. Υπαρχει τροπος? Γινεται με τον ιδιο τροπο που γινεται και το upgrade με flashtool?
Link to comment
Share on other sites

παιδια, στην συσκευη μου θελησα να περασω νεα ρομ, οπως το ελεγε στο site της rom. η στοκ τα εχει φτυσει :mad: και ειναι σε bootloop. ετσι, βαζω στην sd μου την νεα ρομ, παω σε recovery, κανω τα wipe, ομως οταν παω στο Install update from sd card, διαβαζει το Internal storage, με αποτελεσμα να μην μπορω να την περασω. με δεδομενο οτι το pc δε διαβαζει την συσκευη, πως μπορω να χρησιμοποιησω το εργαλειο?

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες.. έχω το lenovo a850+ με custom recovery και Rom. Θέλω να φλασαρω την stock έκδοση που έχω διαθέσιμη. Από τον οδηγό ξετικαρω από ότι κατάλαβα το preloader Kai mbr σωστά? Στη θέση του recovery μπορώ να βάλω την custom να περάσει αυτη? Και τέλος Επειδή έχω δύο υπολογιστές με οχταρια Windows, να το δοκιμάσω η πρέπει να κάνω τη διαδικασία σε 7άρια? Πριν το φλασαρισμα χρειάζεται να κάνω κανά full wipe? Αυτά.
Link to comment
Share on other sites

Μερικές απορίες.. έχω το lenovo a850+ με custom recovery και Rom. Θέλω να φλασαρω την stock έκδοση που έχω διαθέσιμη. Από τον οδηγό ξετικαρω από ότι κατάλαβα το preloader Kai mbr σωστά? Στη θέση του recovery μπορώ να βάλω την custom να περάσει αυτη? Και τέλος Επειδή έχω δύο υπολογιστές με οχταρια Windows, να το δοκιμάσω η πρέπει να κάνω τη διαδικασία σε 7άρια? Πριν το φλασαρισμα χρειάζεται να κάνω κανά full wipe? Αυτά.

Στο φλασαρισμα κάνεις πάντα wipe data, wipe Dalvik cache και cache partition.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...