Jump to content

Skype-Talk for free


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

SkypeIn

Με την υπηρεσία αυτή ο καθένας μας( χρήστης Skype) μπορεί να αγοράσει το δικό του τηλεφωνικό αριθμό.

Οι διαθέσιμοι τηλεφωνικοί αριθμοί προς το παρόν ανήκουν στις χώρες France, Hong Kong, United Kingdom ,United States με προοπτική να προστεθούν και άλλες σύντομα.

...αυτός που θα σε καλεί σε αυτο τον αριθμό θα χρεώνεται σύμφωνα με τις χρεώσεις της εταιρείας τηλεφωνίας για κλήσεις σε αυτή τη χώρα.

Αν δηλαδή εσυ μένεις Ελλάδα και ο αριθμός SkypeIn που έχεις είναι απο Αγγλία τότε οι φίλοι σου που μένουν Ελλάδα και σε καλούν στον αριθμό αυτό θα χρεώνονται για διεθνή κλήση προς Αγγλία ,ενώ οι φίλοι σου που θα μένουν Αγγλία και σε καλούν θα χρεώνονται σαν να κάνουν κλήση σε εθνικό προορισμό (αστική ή 'υπεραστική' χρέωση)!

 

Πραγματικά πολύ καλό για πολλούς!!! :up:

Π.χ. το έτερον ήμισυ ή κάποιος καλός φίλος σου είναι σε κάποια από τις παραπάνω χώρες, οπότε αγοράζεις έναν αριθμό εκεί και σε καλεί με χρέωση τοπικού! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά πολύ καλό για πολλούς!!! :up:

Π.χ. το έτερον ήμισυ ή κάποιος καλός φίλος σου είναι σε κάποια από τις παραπάνω χώρες, οπότε αγοράζεις έναν αριθμό εκεί και σε καλεί με χρέωση τοπικού! :D

 

Ετσι και αλλιως μπορει να καλεσει στην Ελλαδα με χρεωση τοπικου,ισως και μικροτερη :) H χρησιμοτητα αυτης της υπηρεσιας ειναι το να μην εχεις σταθερο τηλεφωνο και ετσι γλυτωνεις τα παγια! Τη προσφερουν πολλες εταιριες αυτη την υπηρεσια αλλα προσωπικα δεν θελω οποτε δεν εχω ιντερνετ η οποτε ξεκουραζεται το pc να μην εχω σταθερο .

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και αλλιως μπορει να καλεσει στην Ελλαδα με χρεωση τοπικου,ισως και μικροτερη :) H χρησιμοτητα αυτης της υπηρεσιας ειναι το να μην εχεις σταθερο τηλεφωνο και ετσι γλυτωνεις τα παγια! Τη προσφερουν πολλες εταιριες αυτη την υπηρεσια αλλα προσωπικα δεν θελω οποτε δεν εχω ιντερνετ η οποτε ξεκουραζεται το pc να μην εχω σταθερο .

 

Βασικά νομίζω ότι ο προηγούμενος ενοεί ότι αν το έτερον ήμισυ βρίσκεται π.χ στην Αγγλία, αγοράζει έναν αριθμό για την Ελλάδα (ενώ βρίσκεται Αγγλία) και έτσι όταν καλεί το άλλο έτερον ήμισυ από Ελλάδα χρεώνεται σαν να μιλάει σε τοπικό! Όλα αυτά βέβαια με την προυπόθεση να ξεκινήσει να προσφέρεται η υπηρεσία και για την Ελλάδα και το Skype να υποστηρίζει την αγορά και χρήση αριθμού από μια Α χώρα σε μια Β! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο δεν βλέπω γιατί να μην γίνεται! Αν θες και εσύ αγωράζεις ΤΩΡΑ ένα νούμερο από Hong Kong και λές τους γνωστούς σου εκεί να σε βρίσκουν στο συγκεκριμένο τηλ. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι να έχεις συνέχεια ανοιχτό το pc σου αφού αυτό είναι που θα "δει" την κλήση και θα απαντήσεις ακόμα και αν βρίσκεσε στον βορειο πόλο και έχει σύνδεση με το διαδίκτυο...

 

Το μόνο που μένει είναι να προσφέρονται νούμερα από Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα την υπηρεσία VoiceMail να δούμε τι κάνει... Όσον αφορά την ποιότητα συνομιλίας που αναφέρθηκε, είναι πολύ καλή, ακόμα και για PSTN σύνδεση. Ειδικά αν μιλάμε για ISDN ή ADSL, η ποιότητα είναι σαν κανονικού τηλεφώνου.

Επίσης οι χρεώσεις για κλήση από PC προς σταθερό τηλέφωνο είναι πολύ καλές, ιδίως για το εξωτερικό. Για την Ελλάδα, είναι ελαφρά μειωμένες οι τιμές, περίπου 30% για υπεραστική κλήση.

Το σημαντικό είναι ένα. Αρχίζει να φαίνεται οτι έρχεται το τέλος της χρέωσης ανά λεπτό !!!

 

skype id: psalidas

Psalidas

michael@psalidas.com

skype id: psalidas

Link to comment
Share on other sites

εχω το skype ! αλλα δυστυχως ναι μεν ακουω σωστα και με τελεια ποιοτητα τον αλλον σε πραγματικο χρονο ομως εμενα η φωνη μου φτανει μετα απο αρκετα δευτερολεπτα

επισης μετα απο 5λεπτα περιπου κλινει η συνδεση με το skype ?

μηπως πρεπει να ανοιξω καποια ports ?μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι ?μηπως εχει σχεση με την καρτα ηχου μου (creative sound blaster 5.1 )

Link to comment
Share on other sites

εχω το skype ! αλλα δυστυχως ναι μεν ακουω σωστα και με τελεια ποιοτητα τον αλλον σε πραγματικο χρονο ομως εμενα η φωνη μου φτανει μετα απο αρκετα δευτερολεπτα

επισης μετα απο 5λεπτα περιπου κλινει η συνδεση με το skype ?

μηπως πρεπει να ανοιξω καποια ports ?μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι ?μηπως εχει σχεση με την καρτα ηχου μου (creative sound blaster 5.1 )

 

Τί σύνδεση χρησιμοποιείς; Επίσης, δοκίμασε να αναβαθμίσεις το Skype σου στην έκδοση 1.2 (ας είναι και BETA).

Psalidas

michael@psalidas.com

skype id: psalidas

Link to comment
Share on other sites

Τί σύνδεση χρησιμοποιείς; Επίσης, δοκίμασε να αναβαθμίσεις το Skype σου στην έκδοση 1.2 (ας είναι και BETA).

adsl 384/128 altecnet

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ ενω έχω DSL και μιλάω με καποιον που έχει DSL πάλι δεν ακούγεται καθόλου καλά και δεν μπορουμε να μιλήσουμε, λόγω τεράστιας καθυστέρησης!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, εγώ ενω έχω DSL και μιλάω με καποιον που έχει DSL πάλι δεν ακούγεται καθόλου καλά και δεν μπορουμε να μιλήσουμε, λόγω τεράστιας καθυστέρησης!!

και εγω παρομοιο προβλημα εχω , συμπτωση εεε?:whistle:

Link to comment
Share on other sites

και εγω παρομοιο προβλημα εχω , συμπτωση εεε?:whistle:

 

Χιχιχιχιχιχιχι, ελα βρε τώρα! :p

Link to comment
Share on other sites

απο τα τοσα εκατομοιρια μελη μονο εμεις εχουμε προβλημα ?:mad:

 

Ρε παιδιά, τι να σας πω. Δοκιμάστε να κατεβάσετε κάποια πιο καινούργια έκδοση, την 1.2 ας πούμε. Επίσης, φροντίστε να δοκιμάσετε όταν η γραμμή δεν είναι φορτωμένη, δηλαδή μην έχετε ανοιχτά p2p προγράμματα, τα οποία κυρίως επιβαρύνουν το upstream των ADSL γραμμών.

 

Τέλος, δοκιμάστε να καλέσετε εμένα όποτε θέλετε, skype id : psalidas, έτσι για δοκιμή.

 

Μιχάλης

Psalidas

michael@psalidas.com

skype id: psalidas

Link to comment
Share on other sites

Mε DSL 384/128 έχω παρατηρήσει πολύ περίεργη συμπεριφορά. Τη χειρότερη ποιότητα την είχα όταν τηλεφωνούσα προς ...Ελλάδα! Την καλύτερη όταν τηλεφωνούσα σε χώρες του εξωτερικού. Πολλές διακοπές (σε σημείο που δε μπορούσα να συνεννοηθώ) παρατήρησα με το Skype για Pocket PCs σε δίκτυο Wi-fi με Linksys router.

Πάντως τελευταία η ποιότητα είναι σταθερά πολύ καλή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι να σας πω. Δοκιμάστε να κατεβάσετε κάποια πιο καινούργια έκδοση, την 1.2 ας πούμε. Επίσης, φροντίστε να δοκιμάσετε όταν η γραμμή δεν είναι φορτωμένη, δηλαδή μην έχετε ανοιχτά p2p προγράμματα, τα οποία κυρίως επιβαρύνουν το upstream των ADSL γραμμών.

 

Τέλος, δοκιμάστε να καλέσετε εμένα όποτε θέλετε, skype id : psalidas, έτσι για δοκιμή.

 

Μιχάλης

την 1.1.0.79 εχουμε ........ και η γραμμη ειναι ελευθερη!
Link to comment
Share on other sites

Γενικά Skype και dsl δεν τα πάνε καλά. :confused: :worry:

 

exw ki egw ADSL!

exw ki egw to idio problima!!!

 

Paidia ebala to NETlimiter, kai paratirisa oti to SKYPE xrisimopiei mia IP i opoia alazei astrapiaia, kai sinexia! me mia alli ,! giati to kanei afto!?

 

genika otan milaw me to skype to net limiter mou deixnei oti i IP pou xrisimopiei to SKYPE den einai sta8eri kai ana klasmata tou deyteroleptou allazei metaksy 2 IP, giati to kanei afto!?!?!?!?!?!?!?!!? ti tin exw tin ADSL?

mipos oi eteries (oi ellinikes ) mpoikotaroun afta ta kala programata vioce over IP gia na exoun perisoteri douleia?!!? (lew)

ti na pw, afou to exoume poloi to problima pisteyw oti prepei na kalesoume to serice center tis ka8e eterias mas tou paroxea ADSL mas kai na rwtisoume,ti diaolo, texnikoi einai aftoi 8a kseroun ti paizei! ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

 

mipos oi eteries (oi ellinikes ) mpoikotarous afta ta kala programata vioce over IP gia na exoun perisoteri douleia?!!? (lew)

Κι εγω αυτό εχω αρχίσει να πιστεύω :worry: Και πόρτες άλλαξα,και proxy ενεργοποίησα,και κάποιες ρυθμίσεις μέσα απο το configuration του modem μου άλλαξα.Αποτέλεσμα;ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ. :cry: :mad: :worry:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

ma giati na min mporoume na min kanoume to pio aplo pragma tou kosmou?!

kai giati na plironoume gia afto?

esy ti lysi brikes kai plirwneis?

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Paidia ebala to NETlimiter, kai paratirisa oti to SKYPE xrisimopiei mia IP i opoia alazei astrapiaia, kai sinexia! me mia alli ,! giati to kanei afto!?

 

genika otan milaw me to skype to net limiter mou deixnei oti i IP pou xrisimopiei to SKYPE den einai sta8eri kai ana klasmata tou deyteroleptou allazei metaksy 2 IP, giati to kanei afto!?!?!?!?!?!?!?!!? ti tin exw tin ADSL?

mipos oi eteries (oi ellinikes ) mpoikotaroun afta ta kala programata vioce over IP gia na exoun perisoteri douleia?!!? (lew)

ti na pw, afou to exoume poloi to problima pisteyw oti prepei na kalesoume to serice center tis ka8e eterias mas tou paroxea ADSL mas kai na rwtisoume,ti diaolo, texnikoi einai aftoi 8a kseroun ti paizei! ;)

Τι θα πει "αλλάζει η IP που χρησιμοποιεί το skype"; Διεύθυνση IP είναι μία για το κάθε μηχάνημα και δεν αλλάζει συχνά. Μάλλον κάτι άλλο είδες. Επίσης για να δουλέψει σωστά το Skype, μην χρησιμοποιείς ούτε το netlimiter, αλλά ούτε κάποιο πρόγραμμα file sharing όταν θέλεις να μιλήσεις με κάποιον. Μια χαρά δουλεύει το πρόγραμμα, αλλά χρειάζεται bandwidth.
Link to comment
Share on other sites

to programma xriazete 4 me 5 k/sec sta8era gia na milas mia xara! egw me tin ADSL exw poly parapanw alla milaw me diskolia, mexri spasimo neyrwn!

 

to net limiter den enoxlei afou apla, parakolou8ei apo pies IP tou PC sou feygei to bandwidth.alla gia tin aporia sou dwkimasa to SKYPE sketo xwris kanena programma na trexei sto backround kai pali ta idia skata!

 

twra oso gia tis IP pou allazei isws na allazei tin real IP me tou diktiou tou paroxea! pou kserw egw! pantws osoi exete problima me to skype dwkimaste na balete to netlimiter kai anoikste na deite tis IP pou xrisimopiei to skype! 8a katalabete ti enww

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει "αλλάζει η IP που χρησιμοποιεί το skype"; Διεύθυνση IP είναι μία για το κάθε μηχάνημα και δεν αλλάζει συχνά. Μάλλον κάτι άλλο είδες. Επίσης για να δουλέψει σωστά το Skype, μην χρησιμοποιείς ούτε το netlimiter, αλλά ούτε κάποιο πρόγραμμα file sharing όταν θέλεις να μιλήσεις με κάποιον. Μια χαρά δουλεύει το πρόγραμμα, αλλά χρειάζεται bandwidth.

εχω απειρο bandwidth και ομως εχω το προβλημα που προανεφερα!!!

Link to comment
Share on other sites

se pia eteria einai gramenos gia na exeis DSL?

egw eimai me tin TELLAS

 

pantws to 8ema einai ontws mistirio! mipos Exposed_Bone moirazeis tin sindesi DSL se alla PC? mipos exeis diktio?! (lew mipos giati egw etsi eimai, alla kai pali den kikaiologeite , afou exw bandwidth na fan ki kotes)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

se pia eteria einai gramenos gia na exeis DSL?

egw eimai me tin TELLAS

 

pantws to 8ema einai ontws mistirio! mipos Exposed_Bone moirazeis tin sindesi DSL se alla PC? mipos exeis diktio?! (lew mipos giati egw etsi eimai, alla kai pali den kikaiologeite , afou exw bandwidth na fan ki kotes)

εχω ενα λαπτοπ στο δικτιο αλλα οταν εχω προσπαθησει να μιλησω δεν λειτουργουσε!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...