Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την αναζήτηση μου μου έχουν μείνει τα Merimobiles, Geekbuying, Coolicool και Minideal.

Από το MeriMobiles δεν θα έπαιρνα ούτε τσίχλες, μεταχειρισμένες θα τις έστελναν.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από το MeriMobiles δεν θα έπαιρνα ούτε τσίχλες, μεταχειρισμένες θα τις έστελναν.

 

Γιαυτό να είσαι σίγουρος μια αγορά έκανα από το κολ@μ@γ@ζο και ας είναι καλά το paypal

Link to comment
Share on other sites

Από το MeriMobiles δεν θα έπαιρνα ούτε τσίχλες, μεταχειρισμένες θα τις έστελναν.

Έχω πάρει και ταμπλετ φίλου και τα Pistons χωρίς κανένα πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αρκετό καιρό διαβάζω τα θέματα στο forum περί κινέζικων, απλά δεν είχα κάνει τον κόπο να γραφτώ :p .

1. Ψάχνω γενικά συσκευή με:

Οθόνη 5.0 με 5.5 ίντσες, κατά προτίμηση 1080p

Quad Co

re 64 bit ή Octa Core 64 και μη.

Το λιγότερο 2GB ram και 16GB rom.

Η κάμερα δεν με απασχολεί και πολύ, αρκεί να έχει 1080p video.

Το dual sim και η υποστήριξη 4G επίσης δεν με απασχολεί και πολύ, αν και η πλειοψηφία είναι dual sim.

Έως 160-170€

 

Εδώ και ένα μήνα που ψάχνομαι, είχα βάλει στο μάτι το Umi Zero, τελευταία όμως διάβασα για αρκετά προβλήματα, όπως κακή βιντεοκάμερα, δόνηση, κολλήματα στο UI κλπ.

 

Αυτήν τη στιγμή έχω στο μάτι το Elephone P6000 που φαίνεται να με καλύπτει. Επίσης βλέπω και το Jiayu S3 αλλά δεν γνωρίζω πολλά για την εταιρία. Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος? Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι αντίστοιχο, αλλά ίσως με 1080p οθόνη?

 

2. Μερικές απορίες για την παραγγελία:

Τι συμβαίνει με το τελωνείο? Διάβασα πολλά thread κλπ αλλά θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εάν βάλω για μεταφορική DHL κλπ και όχι την Singapore post κτλ, τότε θα σταματήσει στο τελωνείο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έρθει γρηγορότερα χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση? Ισχύει ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανοτητα να πρέπει να πληρώσω στο τελωνείο για να μπει αν επιλέξω ακριβότερη μεταφορική?

 

3. Τα μαγαζιά:

 

Από την αναζήτηση μου μου έχουν μείνει τα Merimobiles, Geekbuying, Coolicool και Minideal. Σίγουρα υπήρχαν παράπονα, αλλά μου φάνηκε ότι γενικά ειναι αξιόπιστα. Το P6000 που έχω στο μάτι, το έχουν όλα περίπου 133-143€, ενώ το S3 κυμαίνεται στα 160-170€.

Άλλα καταστήματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα, αλλά θέλω να κάνω την παραγγελία χωρίς ανησυχία :)

 

Σε αυτα που ζήτας φωτογραφίζει σε ολα το jiayu s3 . Θα σε καλύψει με το παραπάνω στα λεφτα που θες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αρκετό καιρό διαβάζω τα θέματα στο forum περί κινέζικων, απλά δεν είχα κάνει τον κόπο να γραφτώ :p .

1. Ψάχνω γενικά συσκευή με:

Οθόνη 5.0 με 5.5 ίντσες, κατά προτίμηση 1080p

Quad Core 64 bit ή Octa Core 64 και μη.

Το λιγότερο 2GB ram και 16GB rom.

Η κάμερα δεν με απασχολεί και πολύ, αρκεί να έχει 1080p video.

Το dual sim και η υποστήριξη 4G επίσης δεν με απασχολεί και πολύ, αν και η πλειοψηφία είναι dual sim.

Έως 160-170€

 

Εδώ και ένα μήνα που ψάχνομαι, είχα βάλει στο μάτι το Umi Zero, τελευταία όμως διάβασα για αρκετά προβλήματα, όπως κακή βιντεοκάμερα, δόνηση, κολλήματα στο UI κλπ.

 

Αυτήν τη στιγμή έχω στο μάτι το Elephone P6000 που φαίνεται να με καλύπτει. Επίσης βλέπω και το Jiayu S3 αλλά δεν γνωρίζω πολλά για την εταιρία. Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος? Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι αντίστοιχο, αλλά ίσως με 1080p οθόνη?

 

2. Μερικές απορίες για την παραγγελία:

Τι συμβαίνει με το τελωνείο? Διάβασα πολλά thread κλπ αλλά θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εάν βάλω για μεταφορική DHL κλπ και όχι την Singapore post κτλ, τότε θα σταματήσει στο τελωνείο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έρθει γρηγορότερα χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση? Ισχύει ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανοτητα να πρέπει να πληρώσω στο τελωνείο για να μπει αν επιλέξω ακριβότερη μεταφορική?

 

3. Τα μαγαζιά:

 

Από την αναζήτηση μου μου έχουν μείνει τα Merimobiles, Geekbuying, Coolicool και Minideal. Σίγουρα υπήρχαν παράπονα, αλλά μου φάνηκε ότι γενικά ειναι αξιόπιστα. Το P6000 που έχω στο μάτι, το έχουν όλα περίπου 133-143€, ενώ το S3 κυμαίνεται στα 160-170€.

Άλλα καταστήματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα, αλλά θέλω να κάνω την παραγγελία χωρίς ανησυχία :)

 

και εγω καπως ετσι το σκευτομαι και...

ετοιμαζομαι να κανω αγορα το ulefone be pro απο gearbest με κουπονι(UBFPROCN) και δωρακια στα 130 ευρω!!νομιζω πολυ καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτό να είσαι σίγουρος μια αγορά έκανα από το κολ@μ@γ@ζο και ας είναι καλά το paypal

 

Εγω με ενα lenovo a820 τον νοεμβριο του 2013 η αγορά, κανενα πρόβλημα + οτι δουλευει ρολόι απο τότε. Απλά μου φαίνεται τον τελευταίο χρόνο, τα έχουν ******* λιγάκι :lol::lol:

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω καιρό απορία τα 1949deal και everbuying κινούνται σε επίπεδα pandawill ή MeriMobiles?

Τα θεωρώ κατώτερα από Gearbest (το οποίο θεωρώ κατώτερο από efox-shop το οποίο με τη σειρά του από vickmall)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω καιρό απορία τα 1949deal και everbuying κινούνται σε επίπεδα pandawill ή MeriMobiles?

Τα θεωρώ κατώτερα από Gearbest (το οποίο θεωρώ κατώτερο από efox-shop το οποίο με τη σειρά του από vickmall)

 

Απο ότι διαβάζω εδω κάπως έτσι είναι, καλά κατάλαβες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έχω καιρό απορία τα 1949deal και everbuying κινούνται σε επίπεδα pandawill ή MeriMobiles?

Τα θεωρώ κατώτερα από Gearbest (το οποίο θεωρώ κατώτερο από efox-shop το οποίο με τη σειρά του από vickmall)

 

Ετσι ειναι για τα δυο που αναφερεις.Αλλα θεωρω το Gearbest απο τα πλεον αξιοπιστα με τις απιστευτες τιμες (20-30$ κατω απο τα αλλα ειναι τεραστια διαφορα),πολυ πιο αξιοπιστο απο efox-coolicool τα οποια δεν εχουν ουτε τις χαμηλοτερες τιμες,ουτε καλη επικοινωνια ουτε δοκιμασμενο after sale.Απο το Gear δεν εχει παραλαβει κανενας χαλασμενο η ελλατωματικο κινητο,απ οσο εχω διαβασει.Ολες οι αρνητικες ψηφοι προερχονται απο την κατασταση με το Cubot S200.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

To everbuying ειναι σε καλυτερη μοιρα απο pandawill, 1949deal, δοκιμαστηκε και σε aftersales

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι για τα δυο που αναφερεις.Αλλα θεωρω το Gearbest απο τα πλεον αξιοπιστα με τις απιστευτες τιμες (20-30$ κατω απο τα αλλα ειναι τεραστια διαφορα),πολυ πιο αξιοπιστο απο efox-coolicool τα οποια δεν εχουν ουτε τις χαμηλοτερες τιμες,ουτε καλη επικοινωνια ουτε δοκιμασμενο after sale.Απο το Gear δεν εχει παραλαβει κανενας χαλασμενο η ελλατωματικο κινητο,απ οσο εχω διαβασει.Ολες οι αρνητικες ψηφοι προερχονται απο την κατασταση με το Cubot S200.

Αφού είναι τόσο καλό το Gearbest, πώς γίνεται και δεν έχει ούτε Jiayu S3, αλλά ούτε και το Meizu M1 note;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οι καλύτεροι για μένα ειναι το vickmall και το b2cbuying που εκπροσωπουνται και εδω στο φορουμ. To gearbest ειναι αρκετα φτηνότερο όμως και αυτό ειναι γεγονος. Απο κει έφερα ενα cubot s168 για έναν φίλο και όλα καλά. Είναι καλό να υπάρχουν αξιοπιστα sites και επιλογές. Αλλά προσέξτε γιατι τα "νούμερα" , είναι περισσότερα και δεν αξίζει για λίγα ευρώ να μπλεξετε, σκεφτείτε και after sales αν τυχόν συμβεί κάτι. Πράξτε υπεύθυνα. :)
Link to comment
Share on other sites

Το φτηνότερο Gearbest πού το είδατε;

Το THL 5000 το έχει 10$ πιο πάνω από Vickmall.

Το Elephone P5000 30$ πιο πάνω.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το φτηνότερο Gearbest πού το είδατε;

Το THL 5000 το έχει 10$ πιο πάνω από Vickmall.

Το Elephone P5000 30$ πιο πάνω.

Ναι όμως βγάζει κατα περιόδους κάτι τρέλα κουπόνια 20-30$ που διαλύουν τον ανταγωνισμό :p

Link to comment
Share on other sites

To everbuying ειναι σε καλυτερη μοιρα απο pandawill, 1949deal, δοκιμαστηκε και σε aftersales

Με την εγγραφη δινει κουπονι 10-12% και επισης 10 κουπονια των 5$ για αγορες απο 50$ και πανω.

Αφού είναι τόσο καλό το Gearbest, πώς γίνεται και δεν έχει ούτε Jiayu S3, αλλά ούτε και το Meizu M1 note;

Αυτο δεν το ξερω.Δεν εχει την γκαμα αλλων καταστηματων αλλα απ οτι βλεπω φερνει συνεχεια νεες συσκευες.Εφερε πχ το Coolpad F1.Ισως εχει να κανει με το ποσοστο κερδους ανα εταιρεια.Τις ναυαρχιδες της Meizu τις εχει κανονικα.

Το φτηνότερο Gearbest πού το είδατε;

Το THL 5000 το έχει 10$ πιο πάνω από Vickmall.

Το Elephone P5000 30$ πιο πάνω.

Μιλαω παντα για αγορα με τα απιστευτα κουπονια που δινει.Οχι τις αρχικες τιμες.Το Mlais M9 πχ ειχε αρχικη 99-109$ και το εδωσε 65$.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

με όσα διαβάζω στα τελευταία posts έχω ένα δίλημμα στις 5,5''

 

Meizu M1 Note, JIAYU S3 ή Coolpad F2 και από που;

 

τελειώσαν οι διακοπές στην Κίνα; (γιατί το βιάζομαι!)

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

με όσα διαβάζω στα τελευταία posts έχω ένα δίλημμα στις 5,5''

 

Meizu M1 Note, JIAYU S3 ή Coolpad F2 και από που;

 

τελειώσαν οι διακοπές στην Κίνα; (γιατί το βιάζομαι!)

Καλό Πάσχα τώρα :-)

Έχουν αρκετή διαφορά σε design και κάποια διαφορά σε τιμή.

Οπότε πρέπει να δεις τι αρέσει σε σένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Tinydeal ακόμη χειρότερα ή ίδια με 1949deal κλπ?

 

 

Θα συμφωνήσω για το gearbest,είναι "κουπονο-μάγαζο" μέχρι αηδίας.Αυτό από μόνο του έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του ταυτόχρονα (πρέπει να συμπέσουν προτιμήσεις καταναλωτή+ύπαρξη/διαθεσιμότητα εμπορεύματος+προωθητική ενέργεια από την επιχείρηση).

 

Θα διαφωνήσω για το παράδειγμα του Mlais, ήταν κάτι τυχαίο (ούτε καν "καθιερωμένο" όπως τα happy hours) και κράτησε λιγότερο από 1 μέρα οπότε δεν αποτελεί αντιπροσωπευτικό παράδειγμα. (Ευκαιριακό+Εξιδανικευμένο)

Ουσιαστικά ότι έκαναν efox+coolicool για πόσο 7-10 συνεχόμενες μέρες δεν θυμάμαι ακριβώς πριν τα Χριστούγεννα το έκανε το gearbest για τα 1α του γενέθλια για ουσιαστικά 1 μέρα....Ουαου :lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλό Πάσχα τώρα :-)

Έχουν αρκετή διαφορά σε design και κάποια διαφορά σε τιμή.

Οπότε πρέπει να δεις τι αρέσει σε σένα.

 

Βγαίνουν προσφορές το Πάσχα ανάλογες με αυτές των Χριστουγέννων; (ή βγαίνουν αλλά ουσιαστικά τίποτα ιδιαίτερο)

Link to comment
Share on other sites

Το νήμα είναι γιά τηλέφωνα, όχι γιά καταστήματα !!!
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

με όσα διαβάζω στα τελευταία posts έχω ένα δίλημμα στις 5,5''

 

Meizu M1 Note, JIAYU S3 ή Coolpad F2 και από που;

 

τελειώσαν οι διακοπές στην Κίνα; (γιατί το βιάζομαι!)

 

Κάποια άλλη πρόταση στις 5,5'' κατά προτίμηση με android 4.4 και πάνω;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη πρόταση στις 5,5'' κατά προτίμηση με android 4.4 και πάνω;

 

KingZone Z1 φαίνεται αρκετά τουμπανάκι http://www.coolicool.com/kingzone-z1-mtk6752-octa-core-55-inch-ips-ogs-hd-screen-android-44-4g-lte-android-smartphone-g-35420

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη πρόταση στις 5,5'' κατά προτίμηση με android 4.4 και πάνω;

iOcean Rock. Μετά θα κοιτούσα τα Zopo.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

όταν ζητάτε γνώμες για νέο κινητό βλέπω δεν συζητά κανείς την λεπτομέρεια του 4G.

εφόσον η αγορά νέου κινητού συνήθως θεωρείται "αναβάθμιση" , χωρίς πχ το 4G είναι "αναβάθμιση" ?

Link to comment
Share on other sites

όταν ζητάτε γνώμες για νέο κινητό βλέπω δεν συζητά κανείς την λεπτομέρεια του 4G.

εφόσον η αγορά νέου κινητού συνήθως θεωρείται "αναβάθμιση" , χωρίς πχ το 4G είναι "αναβάθμιση" ?

Ίσως γιατί δεν έχει ακόμα 4G σε πολλές περιοχές,εδώ καλά καλά δεν έχει παντού 3G!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...