Jump to content

O υπολογιστής κολλάει


bbbb
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα υπολογιστή με τα εξής χαρακτηριστικά:

celeron 1,1ghz 256ram motherboard soltek και κάρτα γραφικών geforce 2mx.Eπίσης έχω ένα σκληρό δίσκο 60gb και ένα dvd-rw και ένα cd-rw.Tέλος έχω μια Pci κάρτα video av master και μια pci scsi κάρτα με 4 εξωτερικούς δίσκους(σε κουτί).Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν ο υπολογιστής είναι σε κατάσταση αναμονής κολλάει και θέλει ρεσταρτ.Όση ώρα κάνω μια εργασία είναι εντάξει.Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει κι εγώ κάποτε... Δεν νομίζω να παίζουν ρόλο αυτά που έχεις στο pc.

Μάλλον είναι μία ρύθμιση των windows (ή ό,τι άλλο λειτουργικό έχεις). Δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν...(μάλλον κάπου στον πίνακα ελέγχου) αλλά ήταν μία επιλογή για εξοικονόμηση ενέργειας όταν είναι σε αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά έκδοση των Windows έχεις;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkandir (13 Αύγ. 2004 , 12:48)

 

Ποιά έκδοση των Windows έχεις;

 

98se

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Sorry για την καθυστέρηση, αλλά το ΠΣΚ... :D

Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι για το πρόβλημα φταίνε οι ρυθμίσεις στο Power Options.

Λοιπον, τώρα, για τα 98SE, δε θυμάμαι πως είναι, αλλά πήγαινε στο Control Panel\Power Options και απενεργοποίησε τα πάντα. Δηλαδή Always on ή Never, ανάλογα με την περίπτωση. Αν τα 98SE έχουν Hibernate απενεργοποιησέ το κι αυτό.

Στην πραγματικότητα, συνήθως, δε χρειάζονται όλα αυτά.

Δοκίμασέ το...

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkandir (16 Αύγ. 2004 , 11:09)

 

Καλημέρα.

Sorry για την καθυστέρηση, αλλά το ΠΣΚ... :D

Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι για το πρόβλημα φταίνε οι ρυθμίσεις στο Power Options.

Λοιπον, τώρα, για τα 98SE, δε θυμάμαι πως είναι, αλλά πήγαινε στο Control Panel\Power Options και απενεργοποίησε τα πάντα. Δηλαδή Always on ή Never, ανάλογα με την περίπτωση. Αν τα 98SE έχουν Hibernate απενεργοποιησέ το κι αυτό.

Στην πραγματικότητα, συνήθως, δε χρειάζονται όλα αυτά.

Δοκίμασέ το...

 

Δεν έγινε τίποτε.Και δυστυχώς ούτε με φορματ λύθηκε το πρόβλημα.Αλλαγή windows σε XP δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν υπάρχουν drivers για την κάρτα video.Άνοιξα το κουτί να ελέγξω μήπως υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο ανεμιστηράκι αλλά δουλεύουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bbbb (16 Αύγ. 2004 , 20:08)

Δεν έγινε τίποτε.Και δυστυχώς ούτε με φορματ λύθηκε το πρόβλημα.Αλλαγή windows σε XP δεν μπορώ να κάνω γιατί δεν υπάρχουν drivers για την κάρτα video.Άνοιξα το κουτί να ελέγξω μήπως υπάρχει πρόβλημα σε κάποιο ανεμιστηράκι αλλά δουλεύουν μια χαρά.

 

Αναγκάστηκες και έκανες format, ε; :(

Δε μου λες, η κατάσταση αυτή συνεχίζεται ενώ έχεις αλλάξει τα settings, σωστά; Τα κολλήματα αυτά τα έκανε πάντα ή ξεκίνησαν από κάποια στιγμή και μετά; Αν ναι, θυμάσαι αν άλλαξες κάτι τότε; Δηλαδή, έβαλες κάποια συσκευή, κάποια κάρτα κλπ; :worry:

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

και έγω είχα ένα τέτοιο πρόβλημα με win 98se στο παλιό μου μηχάνημα τελικά δεν έβγαλα άκρη, βαρέθηκα να κάνω συνέχεια restart και δεν το έβαζα πότε σε stand-by (συμπέρασμα)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkandir (17 Αύγ. 2004 , 10:55)

 

Αναγκάστηκες και έκανες format, ε; :(

Δε μου λες, η κατάσταση αυτή συνεχίζεται ενώ έχεις αλλάξει τα settings, σωστά; Τα κολλήματα αυτά τα έκανε πάντα ή ξεκίνησαν από κάποια στιγμή και μετά; Αν ναι, θυμάσαι αν άλλαξες κάτι τότε; Δηλαδή, έβαλες κάποια συσκευή, κάποια κάρτα κλπ; :worry:

 

Από την πρώτη στιγμή που το δούλεψα είχε αυτά τα κολλήματα δυστυχώς.

και έγω είχα ένα τέτοιο πρόβλημα με win 98se στο παλιό μου μηχάνημα τελικά δεν έβγαλα άκρη, βαρέθηκα να κάνω συνέχεια restart και δεν το έβαζα πότε σε stand-by (συμπέρασμα)

Συγνώμη δεν το εξήγησα καλά.Όταν λέω σε κατάσταση αναμονής δεν εννοώ το stand by αλλά ότι φαίνεται η επιφάνεια εργασίας στο Pc και δεν το ακουμπάω καθόλου.Μετά από 10 λεπτά περίπου παγώνουν τα win σε αυτή την κατάσταση και το restart είναι η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

μήμπως παίζει τίποτα με κανένα screen saver? Δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις..
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει όση ώρα και να δουλεύεις πριν;

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει screensaver και συμβαίνει ανεξάρτητα τον χρόνο που δούλευα πριν
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μπορεί να ανοίξεις το μηχάνημά σου, να το αφήσεις για 10, ας πούμε, λεπτά χωρίς να το πειράζεις, και χωρίς screansaver, και να κολλήσει, με μόνη λύση το restart; :eek:

Ρωτάω, γιατί αν δουλεύεις έστω κάποιο χρονικό διάστημα -1 ώρα, 2 ή 5 ώρες- κάτι να παίζει με την θερμοκρασία.

Άλλο: Αφού αυτό συμβαίνει από τη στιγμή που το αγόρασες -κακώς δεν το γύρισες πίσω- μήπως υπάρχει κάποιο conflict ανάμεσα σε δυο ή περισσότερες συσκευές. Κάνε έναν έλεγχο, αν δεν έχεις κάνει ήδη δηλαδή, στα properties και στα resources των συσκευών σου.

Αν δε συμβαίνει τίποτα απ' όλα αυτά, τότε το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο αγιασμός... :D :p :D

Had: Philips Diga, Nokia 6110, Nokia 6210, Nokia 7110, Nokia 5210, Nokia 8310, Sony Ericsson T610, Sony Ericsson T230, Samsung E700, Sony Ericsson T290i, LG KU990 Viewty, Nokia Lumia 620.

Have: Xiaomi Mi A1, Sony Ericsson K750i.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας αλλά δυστυχώς δεν βρήκα λύση.Το pc δεν το πήγα πίσω στο μαγαζί που το αγόρασα γιατί δεν είναι δικό μου αλλά ανήκει στην εταιρεία που δουλεύω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...