Jump to content

γιατι πληρωνει η microsoft?


andreas730
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προς τον φίλο που άνοιξε το θρεντ: Nα γιατί πληρώνει η MS----->

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=23951&highlight=Microsoft+media+player

 

Υπομονή να έχεις να διαβάζεις :p

 

Kαι επαναλαμβάνω. Δε σε έχασε από πελάτη. Έναν ακόμα τσαμπατζή έχασε που χρησιμοποιύσε σπασμένο το πρόγραμμά της.

:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (11 Αύγ. 2004 , 22:39)

 

Λέει πολλά. Γιατί λυπάσαι την agnitum κι ας χρησιμοποιούσες πειρατικά το λογισμικό της και ταυτόχρονα κατηγορείς την MS ποστάρωντας από... τον IE :wacko: Ο ορισμός του παραλόγου... :alien:

 

Λυπάμαι την agnitum, αλλά περισσότερο λυπάμαι την τσέπη μου και τo pc μου. :D

 

 

Φυσικά. Γιατί δεν τη νοιάζει να πουλήσει σε μας, αλλά στους μεγάλους πελάτες κυρίως. Σιγά μην κάτσει να κυνηγά εσένα και εμένα με τα πειρατικά XP. Που είναι το περίεργο και η συνομωσία που υποννοείς με το ";)"; Και εμείς μένουμε ευχαριστημένοι και το λειτουργικό της εδραιώνεται. Απόλυτα λογική κίνηση

 

 

Δεν υποννοώ καμία συνομωσία, αυτό ακριβώς που είπες εννοώ. Ότι εδραιώνεται το λειτουργικό της. Και αμα κάποια μέρα αποφασίσει να τα κλειδώσει σοβαρά, θα τα σκάσουμε. Αν όχι εγώ και εσύ που ασχολούμαστε και μπορούμε να πάμε σε Linux, οι πιο απλοί users σίγουρα. :D

Το θέμα είναι να κυριαρχήσεις, μετά θα απολαμβάνεις τα οφέλη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (11 Αύγ. 2004 , 22:53)

 

Λυπάμαι την agnitum, αλλά περισσότερο λυπάμαι την τσέπη μου και τo pc μου. :D

Τότε πάψε να κλέβεις και βάλε Linux ή πάψε να παραπονιέσαι για μονωπόλια και γι αυτά που δεν πλήρωσες και κάνε μόκο όπως οι περισσότεροι από μας :p

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (11 Αύγ. 2004 , 22:53)

Δεν υποννοώ καμία συνομωσία, αυτό ακριβώς που είπες εννοώ.

Sorry, παρανοήσις :p

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (11 Αύγ. 2004 , 22:53)

Το θέμα είναι να κυριαρχήσεις, μετά θα απολαμβάνεις τα οφέλη.

Καλά κάνει και μαγκιά της :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Livas_D (11 Αύγ. 2004 , 14:32)

 

Καλα ΟΚ ολα αυτα που λετε!

 

Αλλα δεν το ξερετε οτι η MS τα εχει ολα κλεμμενα???

Αντεγραψε το συστημα UNIX και εβγαλε δικο της DOS ,

 

 

Είναι ΠΟΛΥ κακή αντιγραφή ;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα να πούμε και εμείς ότι το KDE και το Gnome είναι κακές αντιγραφές των Windows; Ας μην ξεκινήσουμε τώρα...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (11 Αύγ. 2004 , 23:38)

 

Τώρα να πούμε και εμείς ότι το KDE και το Gnome είναι κακές αντιγραφές των Windows; Ας μην ξεκινήσουμε τώρα...

 

 

Όχι. Γιατί απλά δεν είναι. (τουλάχιστον κακές) ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς δεν είναι και το dos αντιγραφή του Unix. Δύο διαφορετικά λειτουργικά που προφανέστατα αντιγράφουν το ένα το άλλο αφού και τα 2 χρησιμοποιούν κείμενο για την παρουσίασή τους...

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (11 Αύγ. 2004 , 23:45)

 

Όπως ακριβώς δεν είναι και το dos αντιγραφή του Unix. Δύο διαφορετικά λειτουργικά που προφανέστατα αντιγράφουν το ένα το άλλο αφού και τα 2 χρησιμοποιούν κείμενο για την παρουσίασή τους...

 

 

Είπα εγώ ότι το DOS είναι αντιγραφή του UNIX? :eek: :blink:

Θα με τρελλάνεις; :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas730 (11 Αύγ. 2004 , 02:09)mporei na mou pei kapoios giati theorite monopolio?

 

Λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού... προσφέρει λύσεις με τέτοιον τρόπο που δεν επιτρέπει ουσιαστικά στους ανταγωνιστές να προωθήσουν τα προϊόντα τους.

 

Χτύπημα 1ο: Ενσωματώνει τον Internet Explorer στο λειτουργικό σύστημα αρά αμέσως-αμέσως σου λέει ο χρήστης "που να ψάχνω τώρα για browser, αφού έχει ήδη".

 

Χτύπημα 2ο: δεν επιτρέπει την απεγκατάστασή του (δημοκρατικές διαδικασίες). Άρα... σε κάνει να το σκέφτεσαι διπλά για την όλη ιστορία του εναλλακτικού browser.

 

Χτύπημα 3ο: "This page is viewed best with IE". Ναι, καλά. Τα προϊόντα της Microsoft δεν ακολουθούν πλήρως τα πρότυπα της HTML κλπ αλλά χρησιμοποιούν δικές τους πατέντες. Αποτέλεσμα: υπάρχουν σελίδες φτιαγμένες με Frontpage που απλά ΔΕΝ βλέπονται με άλλους browsers. Ευτυχώς αυτό το φαινόμενο σιγά-σιγά εξαφανίζεται.

 

Χτύπημα 4ο: Έχεις δοκιμάσει να κάνεις Update τα Windows με Mozilla; Εμένα πάντως μου λέει να δοκιμάσω με Explorer.....

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος SIRHC (11 Αύγ. 2004 , 14:54)

Και στο κατω - κατω και το Linux δεν εχει προγραμματα οπως το staroffice & το gimp ενσωματωμενα??

 

Ναι αλλά δεν έχει ΜΟΝΟ αυτά....

 

Οι περισσότερες διανομές Linux έχουν τουλάχιστον ΔΥΟ browsers. Konqueror, Mozilla, Lynx (καλά ντε, μη βαράτε). Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Παρομοίως, KOffice, StarOffice, OpenOffice...

 

Εεε για το Gimp δεν ξέρω τι παίζεται. Μάλλον παραείναι καλό για να ασχοληθείς με οτιδήποτε άλλο :)

 

Το γενικό νόημα είναι ότι δεν σε περιορίζει...

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras (11 Αύγ. 2004 , 22:15)

 

Λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού... προσφέρει λύσεις με τέτοιον τρόπο που δεν επιτρέπει ουσιαστικά στους ανταγωνιστές να προωθήσουν τα προϊόντα τους.

 

Χτύπημα 1ο: Ενσωματώνει τον Internet Explorer στο λειτουργικό σύστημα αρά αμέσως-αμέσως σου λέει ο χρήστης "που να ψάχνω τώρα για browser, αφού έχει ήδη".

 

Δικηγόρος του διαόλου:

 

Και που είναι το κακό? Ο ΙΕ είναι ούτως ή άλλως τζάμπα, το τι θα κάνω εγώ αφου βάλω τα παράθυρα και τι πρόγραμμα θα χρησιμοποιήσω είναι δικός μου λογαριασμός, όχι της MS και σίγουρα ούτε και των ανταγωνιστών της. Και τυπικά και ουσιαστικά, κανείς δεν μου επιβάλλει (Δεν θα μπορούσε άλλωστε) τπτ.

 

Χτύπημα 2ο: δεν επιτρέπει την απεγκατάστασή του (δημοκρατικές διαδικασίες). Άρα... σε κάνει να το σκέφτεσαι διπλά για την όλη ιστορία του εναλλακτικού browser.

 

Εδώ ναι, είναι χτύπημα. Αλλά και πάλι, για ποιο λόγο να τον απεγκαταστήσεις? Σου πιάνει χώρο στον δίσκο? Όταν έβαλα κάποια στιγμή τον myIE με χαρά μου πρόσφερε την επιλογή να τον βάλω default browser-όπως και τον έβαλα όσο τον είχα. Άρα?

 

Χτύπημα 3ο: "This page is viewed best with IE". Ναι, καλά. Τα προϊόντα της Microsoft δεν ακολουθούν πλήρως τα πρότυπα της HTML κλπ αλλά χρησιμοποιούν δικές τους πατέντες. Αποτέλεσμα: υπάρχουν σελίδες φτιαγμένες με Frontpage που απλά ΔΕΝ βλέπονται με άλλους browsers. Ευτυχώς αυτό το φαινόμενο σιγά-σιγά εξαφανίζεται.

 

Για τι πρότυπα μιλάμε? Όταν η MS κατέχει ΉΔΗ το 90% της αγοράς με τον ΙΕ? Mε αυτό σαν δεδομένο Για τι browser θα φτιάξει ο άλλος την σελίδα του? Για firefox? Τρελλός είναι?

 

Χτύπημα 4ο: Έχεις δοκιμάσει να κάνεις Update τα Windows με Mozilla; Εμένα πάντως μου λέει να δοκιμάσω με Explorer.....

 

Και σε τι ακριβώς σου κάνει εντύπωση? Γιατί θα έπρεπε να υποστηρίζει KAI ξένα προϊόντα η MS? Και η κάθε MS? Αν είναι έτσι τότε κακώς που το Winamp δεν υποστηρίζει WMA. Σωστά? Λάθος, αλλά αυτό που θέλω να πω το καταλαβαίνεις φαντάζομαι....

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras (12 Αύγ. 2004 , 00:15)

 

Λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού... προσφέρει λύσεις με τέτοιον τρόπο που δεν επιτρέπει ουσιαστικά στους ανταγωνιστές να προωθήσουν τα προϊόντα τους.

 

Χτύπημα 1ο: Ενσωματώνει τον Internet Explorer στο λειτουργικό σύστημα αρά αμέσως-αμέσως σου λέει ο χρήστης "που να ψάχνω τώρα για browser, αφού έχει ήδη".

 

Χτύπημα 2ο: δεν επιτρέπει την απεγκατάστασή του (δημοκρατικές διαδικασίες). Άρα... σε κάνει να το σκέφτεσαι διπλά για την όλη ιστορία του εναλλακτικού browser.

 

Χτύπημα 3ο: "This page is viewed best with IE". Ναι, καλά. Τα προϊόντα της Microsoft δεν ακολουθούν πλήρως τα πρότυπα της HTML κλπ αλλά χρησιμοποιούν δικές τους πατέντες. Αποτέλεσμα: υπάρχουν σελίδες φτιαγμένες με Frontpage που απλά ΔΕΝ βλέπονται με άλλους browsers. Ευτυχώς αυτό το φαινόμενο σιγά-σιγά εξαφανίζεται.

 

Χτύπημα 4ο: Έχεις δοκιμάσει να κάνεις Update τα Windows με Mozilla; Εμένα πάντως μου λέει να δοκιμάσω με Explorer.....

 

Μήπως σε υποχρεώνει να αγοράσεις και τα XP; :rolleyes:

Αν όχι, μπορείς να περάσεις κάλλιστα σε άλλο λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras (12 Αύγ. 2004 , 00:15)

 

Λόγω αθέμιτου ανταγωνισμού... προσφέρει λύσεις με τέτοιον τρόπο που δεν επιτρέπει ουσιαστικά στους ανταγωνιστές να προωθήσουν τα προϊόντα τους.

 

Χτύπημα 1ο: Ενσωματώνει τον Internet Explorer στο λειτουργικό σύστημα αρά αμέσως-αμέσως σου λέει ο χρήστης "που να ψάχνω τώρα για browser, αφού έχει ήδη".

 

"που να ψάχνω για image viewer, αφού έχει ήδη...","που να ψάχνω για email program, αφού έχει ήδη...", όπως είπα και παραπάνω, ας δίνει σκέτο τον πυρήνα των ΧΡ η MS σε μία δισκέτα να τελειώνουμε...

 

Χτύπημα 2ο: δεν επιτρέπει την απεγκατάστασή του (δημοκρατικές διαδικασίες). Άρα... σε κάνει να το σκέφτεσαι διπλά για την όλη ιστορία του εναλλακτικού browser.

Γιατί; Μήπως επειδή τρώει resources; Όταν ο explorer είναι κλειστός, είναι σαν να μην υπάρχει. Αν σε πειράζει τόσο πολύ, σβήσε και τα shortcuts...

 

Χτύπημα 3ο: "This page is viewed best with IE". Ναι, καλά. Τα προϊόντα της Microsoft δεν ακολουθούν πλήρως τα πρότυπα της HTML κλπ αλλά χρησιμοποιούν δικές τους πατέντες. Αποτέλεσμα: υπάρχουν σελίδες φτιαγμένες με Frontpage που απλά ΔΕΝ βλέπονται με άλλους browsers. Ευτυχώς αυτό το φαινόμενο σιγά-σιγά εξαφανίζεται.

Οι σελίδες σχεδιάζονται για την πλειοψηφία. Και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί IE...

 

Χτύπημα 4ο: Έχεις δοκιμάσει να κάνεις Update τα Windows με Mozilla; Εμένα πάντως μου λέει να δοκιμάσω με Explorer.....

 

Έχεις δοκιμάσει να δεις QuickTime Video με τον Windows Media Player;

Εμένα πάντως μου λέει να δοκιμάσω με το Quick Time της Apple ;)

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε MS δεν υποστηρίζεις Real και Quick Time formats στον Media Player; Γιατί πρέπει να γεμίζουμε το σύστημά μας με αυτά τα lame progs για να βλέπουμε/ακούμε 1-2 videos/samples το μήνα;

Το επιβάλλεις που το επιβάλλεις το μονοπώλιο, κάντο ολοκληρωμένα τουλάχιστον! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία.... άναψαν τα αίματα :whistle:

 

Τα δύο πρώτα "χτυπήματα" που ανέφερα, δεν είναι πρακτικά προβλήματα. Ουσιαστικά δεν υποχρεώνουν τίποτα και κανέναν. Ούτε resources τρώνε, ούτε και μας νοιάζει ιδιαίτερα αν ξεμείνει κάπου κρυμμένος ο ΙΕ. Αλλά όπως και να το κάνουμε, είναι "ψυχογολογική" πίεση (λίγο αδόκιμος ο όρος) για έναν πιο απλό χρήστη. Το μυστήριο είναι ότι οι δίκες για το μονοπώλιο της Μ$ βασίζονται πάνω σε αυτά τα χαρακτηριστικά.

...δεν θα διαφωνήσω, τα κατηγορητήρια είναι γελοία.... :lol:

 

Το θέμα με την υποστήριξη της HTML όμως, θα μου επιτρέψετε να πιστεύω ότι είναι σοβαρό... Βασικά δεν έχω πρόβλημα με το Frontpage (γραμμένο το έχω) αλλά μου την δίνει που ο ΙΕ ορισμένες φορές δεν βλέπει σελίδες καθαρής HTML (σύμφωνα με τα πρότυπα δηλαδή). Π.χ. προσπαθούσαμε να ρυθμίσουμε ένα φωτοτυπικό/εκτυπωτή/scanner/καφετιέρα/σκούπα/κλπ μέσω web interface και ο ΙΕ σήκωνε ψηλά τα χέρια ενώ το Netscape (το 4.8 κιόλας, όχι κάποιο πρόσφατο) δεν μασούσε μία. Το πολυμηχάνημα ήταν certified HTML μπλα-μπλα-μπλα.... Αυτό εμένα μου δείχνει ότι η MS έχει εγγεγραμμένα τα πρότυπα (άλλο παράδειγμα είναι και το TCP/IP stack, το οποίο επίσης έχει τα χάλια του).

 

Τεσπα.... ξέφυγα...

 

ΥΓ: Trobocop, point taken, μην ανησυχείς :)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος shodanjr_gr (12 Αύγ. 2004 , 00:35)

 

Έχεις δοκιμάσει να δεις QuickTime Video με τον Windows Media Player;

Εμένα πάντως μου λέει να δοκιμάσω με το Quick Time της Apple ;)

 

 

Aυτό είναι δικό σου προβλημα. Τα mov μια χαρά βλέπονται με media player. Οπως και τα rm βεβαίως βεβαίως.

 

Όσο γι αυτο που λέει για το update το τέρας είναι σωστός ΑΠΟΛΥΤΑ. Ναι κυρία ΜΣ μου αρέσει το λειτουργικό, γιατί να μην μπορώ να το λειτουργήσω και με αλλο browser? Mα αφού δεν χρειάζεται ο ΙΕ πουθενά. Και όμως χχρειάζεται. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Αύγ. 2004 , 01:49)

 

Aυτό είναι δικό σου προβλημα. Τα mov μια χαρά βλέπονται με media player. Οπως και τα rm βεβαίως βεβαίως.

 

Όσο γι αυτο που λέει για το update το τέρας είναι σωστός ΑΠΟΛΥΤΑ. Ναι κυρία ΜΣ μου αρέσει το λειτουργικό, γιατί να μην μπορώ να το λειτουργήσω και με αλλο browser? Mα αφού δεν χρειάζεται ο ΙΕ πουθενά. Και όμως χχρειάζεται. :o

 

Ναι βλέπονται. Μέσω plugins. Το λειτουργικό δεν τα υποστηρίζει by default. Γιατί όπως είπε ο trobo, δεν υποστηρίζει (και καλά κάνει) ξένα προιόντα η MS.

 

Και μη μας πεις τώρα οτι είναι τόσο ενοχλητικό πια, να έχει κάποιος τον ΙΕ στο PC του και μια στο τόσο να τον ανοίγει για να κάνει update τα ΧP. Αλλά και να μη θες, δε σε υποχρεώνει κανείς. Μείνε χωρίς τα updates αν ντε και καλά δε θες να ανοίξεις τον ΙΕ.

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν είπα εγώ οτι είναι ενοχλητικό. Άλλωστε τον ΙΕ χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο. Αλλά αυτός που δεν θέλει τον ΙΕ δεν μπορεί να τον πετάξει γιατί απλά κάποια πράματα δεν μπορεί να τακάνει με άλλους browsers.

Και μη μου πεις ας μη κάνει update. Γιατί τότε θα έχει ένα τρύπιο σύστημα. Τα updates είναι μέρος του λειτουργικό.

Τώρα αν μου πεις ας μη βάλουν M$ αυτό δεν μπορεί να το πει η MS γιατί τότε θα ήταν μια ασόβαρη εταιρία, και κανείς δεν θέλει να χαρακτηρίζεται το προιον του ασόβαρο...

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το "τζαμπα ειναι" για τον explorer.... Καθολου τζαμπα δεν ειναι. Τζαμπα ειναι τα Linux που η αντιγραφη τους και το μοιρασμα τους ειναι ελευθερο. Οτι βλακεια προγραμματακι βαζει η MS στο λειτουργικο, επιβαρυνει τον χρηστη που θα το πληρωσει (κανουμε μια θεωρηση οτι οι χρηστες των windows τα εχουν πληρωσει, οπως εγω πχ στον φρεσκοαγορασμενο φορητο κλπ). Θελει να πληρωσει προγραμματιστες να φτιαξουν νεα εκδοση explorer, να βγαλουν 2-3 service packs, να φτιαξουν το paint (λεμε τωρα, απο τα 3.1 ιδιο ειναι).

 

Βγαλε απο τα windows τα αχρηστα -> κατεβαινει το τελικο κοστος κατω απο 30 euro για τον χρηστη -> ΠΟΛΛΟΙ αγοραστες θα τα προτιμησουν αυθεντικα (για να μην ψαχνουν *****s κλπ) οπως και γω -> πολλαπλασια κερδη.

Αλλα ετσι, θα διαλεξεις τα υπολοιπα προγραμματα σου με αντικειμενικους σκοπους (το mozilla ειναι καλυτερο, ασφαλεστερο και τζαμπα. ΣΙΓΑ μην παρω τον ΙΕ). Οποτε αρχιζει να χανεται η πιτα...

 

Αλλα μονο ως νταβατζιλικι μπορει να θεωρηθει ο standard explorer που δεν μπορει να απεγκατασταθει. Και στην εποχη των 98, καποιος ειχε κανει ενα ποργραμμα απεγκαταστασης, που αποδυκνυε το αντιθετο απ'αυτο που υποστηριζε η MS , δηλαδη "ο IE ειναι βασικο μερος του λειτουργικου, θα εχει πολλα προβληματα αν βγει".

 

 

Αθεμιτος ανταγωνισμος. Εγω το βλεπω οπως στα καταστηματα. Υπαρχουν καποια ωραρια λειτουργιας. Οταν καποιος το κραταει ανοιχτο ολο το βραδυ (πραγμα που βολευει τους πελατες) οι υπολοιποι τον σερνουν στα δικαστηρια (και με το δικιο τους συμφωνα με τη νομοθεσια).

Οι συσχετισεις δικες σας....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Αύγ. 2004 , 02:40)

 

Βρε δεν είπα εγώ οτι είναι ενοχλητικό. Άλλωστε τον ΙΕ χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο.

Δε μίλησα για σένα

 

Αλλά αυτός που δεν θέλει τον ΙΕ δεν μπορεί να τον πετάξει γιατί απλά κάποια πράματα δεν μπορεί να τακάνει με άλλους browsers.

Όπως (εκτός από το update);

 

Και μη μου πεις ας μη κάνει update. Γιατί τότε θα έχει ένα τρύπιο σύστημα. Τα updates είναι μέρος του λειτουργικό.

Τώρα αν μου πεις ας μη βάλουν M$ αυτό δεν μπορεί να το πει η MS γιατί τότε θα ήταν μια ασόβαρη εταιρία, και κανείς δεν θέλει να χαρακτηρίζεται το προιον του ασόβαρο...

Nα βάλει Linux τότε. Αυτό λέει ο νόμος της ελεύθερης αγοράς. Αν σου κάνει το κρατάς, αν δε σου κάνει πέτα το και πήγαινε αλλού.

Δεν το λέει η MS, εγώ το λέω. :p

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα plugins. Και για να δεις ένα avi encoded me to divx πρέπει να κατβάσεις και να περάσεις το κατάλληλο codec. Ε το ίδιο κάνεις και για τα rm και mov.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (12 Αύγ. 2004 , 02:32)

 

Ναι βλέπονται. Μέσω plugins. Το λειτουργικό δεν τα υποστηρίζει by default. Γιατί όπως είπε ο trobo, δεν υποστηρίζει (και καλά κάνει) ξένα προιόντα η MS.

Και η ΙΒΜ κάτι τέτοιο έκανε στον τομέα του hardware και μετά έτρεχε...

 

Και μη μας πεις τώρα οτι είναι τόσο ενοχλητικό πια, να έχει κάποιος τον ΙΕ στο PC του και μια στο τόσο να τον ανοίγει για να κάνει update τα ΧP. Αλλά και να μη θες, δε σε υποχρεώνει κανείς. Μείνε χωρίς τα updates αν ντε και καλά δε θες να ανοίξεις τον ΙΕ.

 

Τα updates είναι μέρος της υποστήριξης που έχεις πληρώσει (θεωρούμε την απίθανη περίπτωση να έχεις αυθεντικά Winows :lol: ) και απαιτείς να τα πάρεις. Δεν θες όμως να τα πάρεις με τον ΙΕ...

 

...γιατί δεν εμπιστεύεσαι τις τρύπες ασφαλείας του ΙΕ, γιατί δεν θέλεις να χαραμίσεις bandwidth πρώτα για να κάνεις update τον IE και μετά τα Windows, γιατί ο browser κανονικά είναι εφαρμογή και όχι μέρος του λειτουργικού, γιατί δεν σ'αρέσει η φάτσα του Gates, γιατί η κοπέλα σου έχει Linux και σε φωνάζει "θύμα" όταν ανοίγεις τον ΙΕ, γιατί έχασε η ομάδα σου και σου φταίνε όλα, γιατί γιατί γιατί....

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Αύγ. 2004 , 02:47)

 

Όσο για τα plugins. Και για να δεις ένα avi encoded me to divx πρέπει να κατβάσεις και να περάσεις το κατάλληλο codec. Ε το ίδιο κάνεις και για τα rm και mov.

 

Για υποστήριξη από το λειτουργικό ανταγωνιστικών προγραμμάτων μιλάμε. Το divx είναι codec που διανέμεται δωρεάν και δεν αποτελεί σοβαρή απειλή για την MS, όπως real kai quick time.

 

Τα updates είναι μέρος της υποστήριξης που έχεις πληρώσει (θεωρούμε την απίθανη περίπτωση να έχεις αυθεντικά Winows ) και απαιτείς να τα πάρεις. Δεν θες όμως να τα πάρεις με τον ΙΕ...

 

...γιατί δεν εμπιστεύεσαι τις τρύπες ασφαλείας του ΙΕ, γιατί δεν θέλεις να χαραμίσεις bandwidth πρώτα για να κάνεις update τον IE και μετά τα Windows, γιατί ο browser κανονικά είναι εφαρμογή και όχι μέρος του λειτουργικού, γιατί δεν σ'αρέσει η φάτσα του Gates, γιατί η κοπέλα σου έχει Linux και σε φωνάζει "θύμα" όταν ανοίγεις τον ΙΕ, γιατί έχασε η ομάδα σου και σου φταίνε όλα, γιατί γιατί γιατί....

Τα updates είναι μέρος του λειτουργικού, όπως και ο IE. Οπότε που βλέπεις το παράλογο να γίνονται μέσα από το ίδιο το λειτουργικό κι όχι από κάποιο εξωτερικό πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (12 Αύγ. 2004 , 03:13)

Τα updates είναι μέρος του λειτουργικού, όπως και ο IE.

 

Παρντόν; Από πότε οι browsers είναι μέρος του λειτουργικού συστήματος; Οι browsers είναι ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ και ως τέτοιες πρέπει να τις αντιμετωπίζουμε. Το λειτουργικό σύστημα είναι αυτό που φέρνει σε επαφή το hardware με το software. Ακόμα και τα παραθυράκια και ο mouse pointer αποτελούν ένα shell (γραφικό στην προκειμένη περίπτωση) για επικοινωνία με το OS. Το ότι η Μικροαπαλή ενσωμάτωσε το μπρίκι της στα Windows, δεν σημαίνει ότι άλλαξε η επιστήμη των υπολογιστών.

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...