Jump to content

γιατι πληρωνει η microsoft?


andreas730
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Exposed_Bone (12 Αύγ. 2004 , 23:38)

 

:blink: :wacko: :eek: :worry:

ποτε εγινε αυτο ? :eek:

 

 

To slate ειναι το online περιοδικο της Μικροσοφτ

http://slate.msn.com/id/2103152/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (12 Αύγ. 2004 , 23:46)

Άκου εκει μονοπώλιο η MS και εμποδίζει τους άλλους να φτιάξουν λειτουργικό. Δεν έχει κανείς τα @@ να φτιάξει καλύτερο λειτουργικό όμως γι αυτό και η γκρίνια.

 

Η συζήτηση για το αν υπάρχει καλύτερο λειτουργικό από τα Στόρια ΧΡ είναι μεγαααααααααααλη και είμαι σίγουρος ότι δεν θα σου αρέσει :p :)

 

Το μονοπώλιο παύει, αλλά όχι και η μονοπωλιακή τακτική ;)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο λειτουργικό δεν είναι μόνο το πιο σταθερό.

Είναι και το πιο εύχρηστο, το πιο φιλικό και το πιο απλό και και και...

Είναι αυτό που ταιριάζει στις ανάγκες σου. Και μάλλον τα XP, ταιριάζουν στους περισσότερους από εμάς, γι αυτό και είναι καλύτερο λειτουργικό.]

Δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα στο οτι αγοράζει τις μικρές εταιρίες (για ποιές μιλάς αλήθεια?); Πρόβλημά τους αν δε μπορούν να ανταπεξέλθουν και αναγκάζονται να δεχτούν να εξαγοραστούν από την MS. Τρομάρα τους, θέλουν και λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras (13 Αύγ. 2004 , 08:36)

 

Η συζήτηση για το αν υπάρχει καλύτερο λειτουργικό από τα Στόρια ΧΡ είναι μεγαααααααααααλη και είμαι σίγουρος ότι δεν θα σου αρέσει :p :)

 

 

Kι όμως, καθόλου μεγάλη δεν είναι. Αν νομίζεις ότι υπάρχει καλύτερο λειτουργικό από τα ΧΡ----->

 

1)Πες ποιο είναι αυτό να πάμε να το πάρουμε και εμείς και....

 

2)Εξήγησε γιατί αφού όπως λες είναι καλύτερο δεν κατέχει το 90%+της αγοράς.

 

Α, και δεν θέλω να μου εξηγήσεις γιατί αυτό το λειτουργίκο είναι καλύτερο ΓΙΑ ΣΕΝΑ, γιατί πώς να το κάνουμε, ΕΣΥ, (χωρίς παρεξήγηση) δεν είσαι στο 90%+.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο λειτουργικό; Πιο φιλικό; Πιο εύχρηστο; Πιο απλό;

 

MacOS, Amiga Workbench, Mandrake Linux 9.2 και μετά....

 

Συγγνώμη αλλά αυτά τα OSes είναι (ή ήταν στην περίπτωση του Workbench) ΧΑΛΑΡΑ εφάμιλλης ευκολίας με τα ΧΡ.

 

Το γιατί δεν έχουν το 90% αγοράς είναι θέμα υποστήριξης και marketing. Η MS απέκτησε τον έλεγχο της αγοράς με την καμπάνια των Windows 95 που τα αγόραζαν ακόμα και αυτοί που δεν είχαν καν υπολογιστή (δεν κάνω πλάκα). Οι πωλήσεις των υπόλοιπων προϊόντων της MS έγιναν από κεκτημένη ταχύτητα της αγοράς.

 

Α, ναι, και γιατί όλα τα παιχνίδια τρέχουν σε Windows :P

 

Εεε όχι και 90% της αγοράς... Ας μην μετράμε τα παράνομα αντόγραφα ;)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Ενα δείγμα της "ακριβοδίκαιας" Μ$...2 φορές που βγήκε ένα παράθυρο από την Netscape για μία λειτουργία του Μozilla (δεν θυμάμαι ακριβώς) και τις 2 φορές κράσαρε και μου έκλεισε τον Firefox και όλα τα tabs!!!

Tα συμπεράσματα δικά σας!

 

Δεν φταίει το pc (όσοι το σκέφτηκαν) αλλά η κουτοπονηριά της Μ$.. :mad:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος teras (13 Αύγ. 2004 , 11:38)

 

Καλύτερο λειτουργικό; Πιο φιλικό; Πιο εύχρηστο; Πιο απλό;

 

MacOS, Amiga Workbench, Mandrake Linux 9.2 και μετά....

 

Συγγνώμη αλλά αυτά τα OSes είναι (ή ήταν στην περίπτωση του Workbench) ΧΑΛΑΡΑ εφάμιλλης ευκολίας με τα ΧΡ.

 

Το γιατί δεν έχουν το 90% αγοράς είναι θέμα υποστήριξης και marketing. Η MS απέκτησε τον έλεγχο της αγοράς με την καμπάνια των Windows 95 που τα αγόραζαν ακόμα και αυτοί που δεν είχαν καν υπολογιστή (δεν κάνω πλάκα). Οι πωλήσεις των υπόλοιπων προϊόντων της MS έγιναν από κεκτημένη ταχύτητα της αγοράς.

 

Α, ναι, και γιατί όλα τα παιχνίδια τρέχουν σε Windows :P

 

Εεε όχι και 90% της αγοράς... Ας μην μετράμε τα παράνομα αντόγραφα ;)

 

Καλή και η διαφήμιση, αλλά αν το λειτουργικό είναι σκάρτο δε θα πιάσει. Δεν είναι τόσο βλάκας ο κόσμος όσο νομίζεις, να χάβει κάθε τι που της λέει η MS.

Και πες οτι τα 95 δεν ήταν καλά, πως είναι δυνατόν όλοι να βάζουν Windows μέχρι και σήμερα;

Γιατί δεν παίρνει ο κόσμος Mac;

Γιατί δεν βάζεις εσύ Linux σσν κύριο λειτουργικό;

Και στην τελική που είναι το μεμπτό στην καμπανια της MS; Το προιόν της προωθεί; Ή μήπως να το θάψει όπως κάνουν οι Linuxades που το παίζουν και καλά υπεράνω; Που είναι η προώθηση των άλλων λειτουργικών. Δεν έχουν λεφτα θα μου πεις. Ας κάτσουν στ' αυγά τους τότε και να μην παραπονιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EWS (12 Αύγ. 2004 , 18:32)

 

Το ξερετε οτι την προηγουμενη εβδομαδα η

Μικροσοφτ εκανε συσταση στους χρηστες ΙΕ να χρησιμοποιησουνε Mozilla browsers μεχρι να φτιαχτουν τα κενα ασφαλειας του ΙΕ?

Εκει φτασαμε λογω μονοπωλιου. Ποιος απειλει τι ΙΕ? Κανενας.

 

Σίγουρα. Είπε ένας αρθογράφος τη γνώμη του και αυτόματα σημαίνει πως είναι και επίσημη θέση της Microsoft. :alien:

Το τόσο το κάνατε ΤΟΣΟ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=35626

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Αύγ. 2004 , 11:09)

 

Δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα στο οτι αγοράζει τις μικρές εταιρίες (για ποιές μιλάς αλήθεια?); Πρόβλημά τους αν δε μπορούν να ανταπεξέλθουν και αναγκάζονται να δεχτούν να εξαγοραστούν από την MS. Τρομάρα τους, θέλουν και λειτουργικό.

 

 

Λοιπον.... εχουμε και λεμε...

Η microsoft και αλλες μεγαλες εταιριες του χωρου αρχισαν να πιεζουν καποια ωραια πρωϊα την αμερικανικη κυβερνηση (η το κογκρεσσο - δεν ξερω ακριβως) να δημιουργηθουν οι περιβοητοι νομοι προστασιας πατεντων . ΟΧΙ απλης πνευματικης ιδιοκτησιας, πατεντων για λογισμικο.

Και μετα τα μεγαθηρια της παγκοσμιας παραγωγης λογισμικου αρχισαν να δημιουργουν και να αγοραζουν πατεντες με το κιλο. πχ το δεξι κλικ, το διπλο κλικ, η "loading" bar, το εικονιδιο!!!! και αλλα τετοια δημοφιλη (σε οοοοολους τους τομεις. Απλως ανεφερα μερικα καθαρα των λειτουργικων συστηματων). Μεταξυ τους , εχουν μια αριστη συνεργασια. Ξερουν οτι αν καταπατησουν πατεντα η αλλη εταιρια μπορει να τους κυνηγησει ΑΓΡΙΑ. Οποτε λενε "Σε αφηνω να χρισιμοποιεις αυτες τις πατεντες" -παραχωρηση δικαιωματος χρησης- "αλλα θα με αφησεις να χρησιμοποιω αυτες". Οποτε συμπερασμα - Οι πατεντες δεν λειτουργουν για τις πολυ μεγαλες εταιριας (microsoft, HP, cannon κλπ).

Ελα μου ντε που οι μικροι κατασκευαστες λογισμικου αντε να εχουν 3 πατεντες στο ονομα τους. Η microsoft, οπως εχει δηλωσει, ειναι θεμα γοητρου να αποκτησει οσες περισσοτερες πατεντες μπορει. Οποτε, λενε στις μικρες εταιριες, "η σας κανουμε μηνυση για καταπατηση πατεντων, η ερχομαστε σε καποιο συμβιβασμο".... Δημοκρατικες διαδικασιες. Επειδη εβαλες εναν αλγοριθμο ταξινομησης μπορει να σε κυνηγησει η microsoft.

Ο συμβιβασμος ειναι ειτε ξεπουλημα των πατεντων τους, ειτε εξαγορα της εταιριας (γιατι πανω απ'ολα ανθρωποι ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ εκει και δεν θελουν να βρεθουν στον δρομο, ΚΑΙ να χρωστανε στην microsoft τα απαντα)....

 

Αυτο ηταν ενα μικρο μαθημα της αγορας, απο την οψη της microsoft....

 

Υ.Γ. Το linux καταπατα γυρω στις 260 πατεντες της microsoft... Οταν αποφασισει να παιξει αυτο το χαρτι η microsoft, ΜΟΝΟ οι ευρωπαικες εταιριες διανομης Linux θα επιζησουν.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Αύγ. 2004 , 12:56)

 

Καλή και η διαφήμιση, αλλά αν το λειτουργικό είναι σκάρτο δε θα πιάσει. Δεν είναι τόσο βλάκας ο κόσμος όσο νομίζεις, να χάβει κάθε τι που της λέει η MS.

Και πες οτι τα 95 δεν ήταν καλά, πως είναι δυνατόν όλοι να βάζουν Windows μέχρι και σήμερα;

Γιατί δεν παίρνει ο κόσμος Mac;

Γιατί δεν βάζεις εσύ Linux σσν κύριο λειτουργικό;

Και στην τελική που είναι το μεμπτό στην καμπανια της MS; Το προιόν της προωθεί; Ή μήπως να το θάψει όπως κάνουν οι Linuxades που το παίζουν και καλά υπεράνω; Που είναι η προώθηση των άλλων λειτουργικών. Δεν έχουν λεφτα θα μου πεις. Ας κάτσουν στ' αυγά τους τότε και να μην παραπονιούνται.

 

 

Μου δινεις την εντονη εντυπωση, πως δεν κανεις καν τον κοπο να σκεφτεις λιγο αυτα που γραφονται.....

α) Ο κοσμος χωρις να εχει pc πηγαινε και αγοραζε τα 95. ΕΕΕΕΕ, αμαν!!! Μερικος κοσμος ΕΙΝΑΙ τοσο βλακας....

β) Συνολο 7 φορες εχεις αναφερει το επιχειρημα βαλε αλλο λειτουργικο/βαλε linux. ΕΧΩ-ΔΕΝ ΕΧΩ linux η microsoft θα συνεχισει να μου την σπαει!!!!! Και που ξερεις οτι ΔΕΝ εχουμε linux?

γ) Κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι καλο το λειτουργικο της microsoft. Καλο look&feel, απο μεσα λιγο σουρωτηρι και μια καλη καμπανια + συγκυριες, συνεργασια με την ΙΒΜ οταν φτιαχνοταν το πρωτο pc για σπιτι αλλα και διαθεση του λειτουργικου για τους "συμβατους", και αλλα διαφορα οδηγουν στην microsoft του σημερα.

δ) Επειδη ο Τorvalds δεν ειναι απογονος του μιδα, σημαινει οτι δεν πρεπει να βγαλει λειτουργικο??? Η προωθηση του linux γινεται απο την αξια του καθαρα... Και ολος ο κοσμος μιλαει γι'αυτο τωρα..... Αυτο το γεγονος μιλαει απο μονο του

 

Υ.Γ. Αν δεν ηταν ο υπολογιστης μου "κοινοχρηστος" τα παραθυρια θα ειχαν φυγει προ πολλου.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Αύγ. 2004 , 12:56)

Καλή και η διαφήμιση, αλλά αν το λειτουργικό είναι σκάρτο δε θα πιάσει. Δεν είναι τόσο βλάκας ο κόσμος όσο νομίζεις, να χάβει κάθε τι που της λέει η MS.

Και πες οτι τα 95 δεν ήταν καλά, πως είναι δυνατόν όλοι να βάζουν Windows μέχρι και σήμερα;

 

Και στην τελική που είναι το μεμπτό στην καμπανια της MS; Το προιόν της προωθεί; Ή μήπως να το θάψει όπως κάνουν οι Linuxades που το παίζουν και καλά υπεράνω; Που είναι η προώθηση των άλλων λειτουργικών. Δεν έχουν λεφτα θα μου πεις. Ας κάτσουν στ' αυγά τους τότε και να μην παραπονιούνται.

 

Δεν είπα ότι υπήρχε κάτι μεμπτό για την καμπάνια της MS. Μαγκιά της και μπράβο της που έγινε η πρώτη εταιρία στον πλανήτη που διαφήμισε λογισμικό στην τηλεόραση. Φυσικά και δεν θα θάψει το ίδιο της το προϊόν, θα ήταν ΗΛΙΘΙΟ να ισχυριστεί κάποιος κάτι τέτοιο.

 

Επαναλαμβάνω, όμως, ότι η καμπάνια ήταν τόσο ισχυρή που δεν είχε σημασία πόσο καλό ήταν το λειτουργικό (μπορεί και να ήταν, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα). Έδειχνε στην τηλεόραση ανθρώπους που είχαν αγοράσει τα Windows 95 και ο διάλογος με τους δημοσιογράφους ήταν:

- Έχετε υπολογιστή;

- Όχι.

- Γιατί πήρατε τα Windows 95;

- Τα είδα στην διαφήμιση που έλεγε ότι ήταν πολύ καλά και ήθελα να δω τι είναι.

 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι η προώθησή τους έπαιξε σημαντικότατο ρόλο στις πωλήσεις (και στις αντιγραφές, βεβαίως-βεβαίως), άσχετα αν ήταν το καλύτερο ή το χειρότερο OS στον γαλαξία....

 

Γιατί δεν παίρνει ο κόσμος Mac;

Ο κόσμος παίρνει Mac. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ δεν παίρνουν Mac. Στην Ελλάδα, μόνο οι γραφίστες και τα μέλη του helmug έχουν mac....

 

Γιατί δεν βάζεις εσύ Linux σσν κύριο λειτουργικό;

Άντε πάλι....

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkantemis (13 Αύγ. 2004 , 13:19)

 

Λοιπον.... εχουμε και λεμε...

Η microsoft και αλλες μεγαλες εταιριες του χωρου αρχισαν να πιεζουν καποια ωραια πρωϊα την αμερικανικη κυβερνηση (η το κογκρεσσο - δεν ξερω ακριβως) να δημιουργηθουν οι περιβοητοι νομοι προστασιας πατεντων . ΟΧΙ απλης πνευματικης ιδιοκτησιας, πατεντων για λογισμικο.

Και μετα τα μεγαθηρια της παγκοσμιας παραγωγης λογισμικου αρχισαν να δημιουργουν και να αγοραζουν πατεντες με το κιλο. πχ το δεξι κλικ, το διπλο κλικ, η "loading" bar, το εικονιδιο!!!! και αλλα τετοια δημοφιλη (σε οοοοολους τους τομεις. Απλως ανεφερα μερικα καθαρα των λειτουργικων συστηματων). Μεταξυ τους , εχουν μια αριστη συνεργασια. Ξερουν οτι αν καταπατησουν πατεντα η αλλη εταιρια μπορει να τους κυνηγησει ΑΓΡΙΑ. Οποτε λενε "Σε αφηνω να χρισιμοποιεις αυτες τις πατεντες" -παραχωρηση δικαιωματος χρησης- "αλλα θα με αφησεις να χρησιμοποιω αυτες". Οποτε συμπερασμα - Οι πατεντες δεν λειτουργουν για τις πολυ μεγαλες εταιριας (microsoft, HP, cannon κλπ).

Ελα μου ντε που οι μικροι κατασκευαστες λογισμικου αντε να εχουν 3 πατεντες στο ονομα τους. Η microsoft, οπως εχει δηλωσει, ειναι θεμα γοητρου να αποκτησει οσες περισσοτερες πατεντες μπορει. Οποτε, λενε στις μικρες εταιριες, "η σας κανουμε μηνυση για καταπατηση πατεντων, η ερχομαστε σε καποιο συμβιβασμο".... Δημοκρατικες διαδικασιες. Επειδη εβαλες εναν αλγοριθμο ταξινομησης μπορει να σε κυνηγησει η microsoft.

Ο συμβιβασμος ειναι ειτε ξεπουλημα των πατεντων τους, ειτε εξαγορα της εταιριας (γιατι πανω απ'ολα ανθρωποι ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ εκει και δεν θελουν να βρεθουν στον δρομο, ΚΑΙ να χρωστανε στην microsoft τα απαντα)....

 

Αυτο ηταν ενα μικρο μαθημα της αγορας, απο την οψη της microsoft....

 

Υ.Γ. Το linux καταπατα γυρω στις 260 πατεντες της microsoft... Οταν αποφασισει να παιξει αυτο το χαρτι η microsoft, ΜΟΝΟ οι ευρωπαικες εταιριες διανομης Linux θα επιζησουν.....

 

Κακώς τότε. Την πήγε κανείς στα δικαστήρια γι' αυτό;

δ) Επειδη ο Τorvalds δεν ειναι απογονος του μιδα, σημαινει οτι δεν πρεπει να βγαλει λειτουργικο??? Η προωθηση του linux γινεται απο την αξια του καθαρα... Και ολος ο κοσμος μιλαει γι'αυτο τωρα..... Αυτο το γεγονος μιλαει απο μονο του

Πρόβλημά του. Μην περιμένει να διαδοθεί τότε και να μην του φταίει η MS.

 

Ο κόσμος παίρνει Mac. ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ δεν παίρνουν Mac. Στην Ελλάδα, μόνο οι γραφίστες και τα μέλη του helmug έχουν mac....

Αφού ο κόσμος παίρνει MAC, γιατί η MS έχει το 90% της αγοράς;

 

Και ξαναλέω. Γιατί συνεχίζει ο κόσμος να αγοράζει Windows αφού είναι σκάρτα και δε βάζει Linux;

Γιατί δε μπορεί να είναι το 90% του κόσμου ζώα και να αγοράζει ότι του πλασάρει η MS

 

Κοίτα. Το να κατηγορείτε κάτι, αλλά να το χρησιμοποιείτε τελικά, πιο πολύ μου ακούγεται για "επανάσταση του καναπέ". Τι πιο λογικό από το να μην χρησιμοποιείς κάτι που δε σου αρέσει δηλαδή; Τόσο παράλογη είναι η απορία μου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Αύγ. 2004 , 14:35)

 

Αφού ο κόσμος παίρνει MAC, γιατί η MS έχει το 90% της αγοράς;

 

 

Giati askei movopwliakn politikn. Av 8es va ma8eis perissotera ep'autou, ya3e tnv istoria twv standard oil kai bell. Evdiaferov exei kai n kataln3n tous.

 

Oi vomoi peri movopwliou stnv amerikn eivai polu austnroi. Oi elegktikes arxes (uparxouv tetoies) dev leve "problnma tous", kai kavouv o,ti eivai aparaitnto gia va tovwsouv tov ugin avtagwvismo (uparxei tetoios) pros ofelos fusika tou katavalwtn.

 

Fusika, oln autn n diadikasia favtazei e3wfrevikn gia tous ellnves pou exoume suvn8isei se kratika kai kratikodiaita movopwlia kai se plnrn eleiyn ka8e sobarou elegktikou mnxavismou.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (13 Αύγ. 2004 , 14:35)

Αφού ο κόσμος παίρνει MAC, γιατί η MS έχει το 90% της αγοράς;

 

90% της αγοράς δεν έχει η MS, που να χτυπάει τον πωπό της κάτω. Είπαμε, τα clopyright δεν μετράνε...

 

Και ξαναλέω. Γιατί συνεχίζει ο κόσμος να αγοράζει Windows αφού είναι σκάρτα και δε βάζει Linux;

Γιατί βρε παλικάρι μου, τα Χιουντάι είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα; Γι'αυτό είναι πρώτα σε πωλήσεις; Μην μπερδεύουμε την ποιότητα με τις πωλήσεις. Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο.

 

Κοίτα. Το να κατηγορείτε κάτι, αλλά να το χρησιμοποιείτε τελικά, πιο πολύ μου ακούγεται για "επανάσταση του καναπέ". Τι πιο λογικό από το να μην χρησιμοποιείς κάτι που δε σου αρέσει δηλαδή; Τόσο παράλογη είναι η απορία μου;

 

Ο επαναστάτης του καναπέ λοιπόν σου λέει ότι έχει ένα μηχάνημα με Windows ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ λόγω πτυχιακής εργασίας και ένα με RedHat. Μόλις ξεμπερδέψω με την πτυχιακή, φεύγουν τα Παραθύρια. Και δεν το κάνω γιατί γουστάρω να το παίζω επαναστάτης, αλλά γιατί με βολεύει και μ'αρέσει.

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί πρέπει να ΜΗΝ γκρινιάζουμε. Υπάρχουν θέματα με κακώς κείμενα και τα καταδεικνύουμε όσο γίνεται πιο αντικειμενικά. Δηλαδή, αν έχω ΧΡ πρέπει να τα υποστηρίζω και αν έχω Linux πρέπει να κάνω τον σταυρό μου όποτε ακούω Explorer ή -ακόμα χειρότερα- να το βουλώνω και να μην μιλάω για "πράγματα που δεν με αφορούν"; Αν ο Gates το παίζει εξουσία, θα χώσω. Αν η Red Hat κάνει λαλακία, θα ξαναχώσω.

 

Θα ήθελα όμως να 'ξερα πόσοι από τους ένθερμους υποστηρικτές εδώ μέσα των Windows ποστάρουν μέσα από νόμιμα αγορασμένα Windows...

 

Για να μην παρεξηγηθούμε, το παράλογο στην απορία σου είναι ότι την επαναλαμβάνεις ενώ σου έχουν δωθεί απαντήσεις. Nothing more, nothing less.

 

ΥΓ: Έχουμε ξεφύγει. Ο ταλαίπωρος ο andreas730 ρώτησε γιατί δικάζεται η MS και εμείς πλακωνόμαστε γιατί δεν έχω Linux. Κομπιουτεράδες ρε, τι να πεις.... :D ;)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

90% της αγοράς δεν έχει η MS, που να χτυπάει τον πωπό της κάτω. Είπαμε, τα clopyright δεν μετράνε...

Κάποιος άλλος το είπε πριν. Γι' αυτό το ανέφερα.

Τα clopyright φυσικά και μετράνε. Ο κόσμος clopyright χρησιμοποιεί και απο τη στιγμή που μπορεί να διαλέξει ανάμεσα σε free linux και "free" windows, προτιμά το 2o. Τυχαίο;

 

 

Γιατί βρε παλικάρι μου, τα Χιουντάι είναι τα καλύτερα αυτοκίνητα; Γι'αυτό είναι πρώτα σε πωλήσεις; Μην μπερδεύουμε την ποιότητα με τις πωλήσεις. Ουδεμία σχέση το ένα με το άλλο.

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει να πάρει κάτι φτηνό για να κάνει τη δουλειά του, φυσικά και είναι καλύτερο γι' αυτόν. Το καλύτερο είναι πάντα υποκειμενικό.

Και από τη στιγμή που τα win έχουν μεγάλο μερίδιο στην αγορά, μάλλον είναι καλύτερα για τον κόσμο.

Παίζει ρόλο και η προώθηση φυσικά και το μπλα μπλα του Bill, αλλά δε μπορεί να χάψει ο κόσμος το παραμύθι. Άντε το έφαγε με τα 95, άντε και με τα 98, ε είναι τρελό πλέον να λες χαζό τον κόσμο που τα εμπιστεύεται τόσα χρόνια.

 

Ο επαναστάτης του καναπέ λοιπόν σου λέει ότι έχει ένα μηχάνημα με Windows ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ λόγω πτυχιακής εργασίας και ένα με RedHat. Μόλις ξεμπερδέψω με την πτυχιακή, φεύγουν τα Παραθύρια. Και δεν το κάνω γιατί γουστάρω να το παίζω επαναστάτης, αλλά γιατί με βολεύει και μ'αρέσει.

Είδες; Έχεις ελευθερία επιλογής. Δε βλέπω μονοπώλιο πουθενά.

Αν έκαναν όλοι έτσι, θα ήταν καλύτερα και γι' αυτούς και για το Linux και για τον ανταγωνισμό.

Δε μίλησα συγκακριμένα για σένα, αλλά για την πλειοψηφία που αρκείται στη γκρίνια, αντί να κάνει κάτι ουσιαστικό. Αντί να μπουκοτάρει αυτό που δε γουστάρει το χρησιμοποιεί και βοηθά στη διαδοσή του ουσιαστικά.

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί πρέπει να ΜΗΝ γκρινιάζουμε. Υπάρχουν θέματα με κακώς κείμενα και τα καταδεικνύουμε όσο γίνεται πιο αντικειμενικά. Δηλαδή, αν έχω ΧΡ πρέπει να τα υποστηρίζω και αν έχω Linux πρέπει να κάνω τον σταυρό μου όποτε ακούω Explorer ή -ακόμα χειρότερα- να το βουλώνω και να μην μιλάω για "πράγματα που δεν με αφορούν"; Αν ο Gates το παίζει εξουσία, θα χώσω. Αν η Red Hat κάνει λαλακία, θα ξαναχώσω.

Απάντησα παραπάνω :p

 

Θα ήθελα όμως να 'ξερα πόσοι από τους ένθερμους υποστηρικτές εδώ μέσα των Windows ποστάρουν μέσα από νόμιμα αγορασμένα Windows...

Eγώ όχι πάντως και δεν ντρέπομαι.

Δεν κάθομαι να βρίζω την MS όπου σταθώ κι όπου βρεθώ όμως.

 

 

 

ΥΓ: Έχουμε ξεφύγει. Ο ταλαίπωρος ο andreas730 ρώτησε γιατί δικάζεται η MS και εμείς πλακωνόμαστε γιατί δεν έχω Linux. Κομπιουτεράδες ρε, τι να πεις.... :D ;)

:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, αρχίσαμε να συμφωνούμε σιγά-σιγά (κάποιος να πιάσει μια σφουγγαρίστρα να μαζέψουμε τα αίματα :lol: )

 

Μόνη ένσταση, στο θέμα του μονοπωλίου. Δεν υπάρχει μονοπώλιο, ποτέ δεν υπήρχε (τουλάχιστον όχι κατοχυρωμένο νομικά), παρά μόνο μονοπωλιακές τάσεις και τακτικές. Γι'αυτό γίνεται όλο αυτό το νταβαντούρι...

 

Άποψη μου για το ΤΩΡΙΝΟ μερίδιο της αγοράς που έχει ο Βασιλάκης είναι ότι ο κόσμος συνήθισε (χωρίς να είναι χαζός ;) ) στα Windows και την πληθώρα των εφαρμογών για αυτά και του είναι πλέον δύσκολο να κάνει την αλλαγή (κάτι σαν ναρκωμανείς, αλλά χειρότερα :p ). Οι περισσότεροι που άρχισαν να ασχολούνται μετά το 95 με υπολογιστές έχουν σχηματίσει στο μυαλό τους την εξίσωση pc = windows και internet = explorer (αυτά που λέγαμε για την ενσώματωση στο os...). Φυσικά η MS εκμεταλλεύεται αυτό το γεγονός. Το ότι κάνει καλά γιατί κοιτάει το κέρδος της είναι αυτονόητο. Το ότι εγώ, εσύ, ο άλλος εκνευριζόμαστε.... άλλο θέμα (το αναλύσαμε σε σημείο αυτοκτονίας).

 

Όσο για τα "free windows", είναι θέμα θεώρησης... τι να πω...

 

Πάντα φιλικά,

Δημήτρης :)

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τα Windows κατέχουν το 90% της αγοράς. Γιατί είναι το λειτουργικό το οποίο μπορεί να το καταλάβει το 90% της αγοράς. Είναι λειτουργικό που απευθύνεται κυρίως στον απλό χρήστη. Αυτόν που θέλει internet, games και office apps. Και μπορεί να τα κάνει αυτά εύκολα. Χωρίς να χρειάζεται να ανοίγει manuals και να διαβάζει help files. O χρήστης θέλει να εγκαθιστά το λειτουργικό χωρίς να χρειάζεται να μπλέκει με swap partitions και root passwords. Για αυτό καθιερώθηκαν στην παγκόσμια αγορά πληροφορικής (φυσικά και η διαφήμιση παίζει ρόλο αλλά λέω εγώ, μία φορά να την πατήσει κάποιος μέσα από την διαφήμισι. Άντε 2 φορές. Τώρα κάποιος να πάρει 3 συνεχόμενες φορές Windows απλά επειδή γουστάρει τις διαφημίσεις τότε είναι μ@λ@κ@ς).

 

Όσον αφορά τα πρότυπα HTML. Εδώ έχουμε ένα είδος φαύλου κύκλου. Ο ΙΕ χρησιμοποιείται σε πολύ μεγάλο ποσοστό (το μεγαλύτερο όλων των browsers). Η MS θέλει να προωθήσει το Frontpage και για αυτό το κάνει συμβατό με τα standars που υποστηρίζει ο ΙΕ (τα οποία μπορέι να είναι λίγο ανορθόδοξα). Ο δημιουργός ενός site θέλει το site του να είναι viewable από την πλειοψηφία των χρηστών (που έχουν ΙΕ), άρα χρησιμοποιεί frontpage για να το φτιάξει (ή τέλος πάντων βεβαιώνεται πως είναι viewable από τον ΙΕ - και πιθανότατα unviewable από άλλους browsers). Και μέσα από αυτόν τον τρόπο η MS "ορίζει" ουσιαστικά τα πρότυπα.

 

Aυτά για τώρα, πάω βολτούλα.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Τα πρότυπα για την ΗΤΜL δεν ορίζονται και δεν πρέπει να ορίζονται από καμία MS. Τα πρότυπα είναι σαφώς ορισμένα και πρέπει να εφαρμόζονται για να υπάρχει συμβατότητα ένθεν και ένθεν.

Όποιος προγραμματιστής δεν μπορεί να το καταλάβει, και δεν το εφαρμόζει λυπάμαι αλλά δεν έχει ιδέα τι πάει να πει επιστήμη των υπολογιστών και πληροφορική. Είναι μηχανή παραγωγής κώδικα και όχι επιστημων της πληροφορικής (πληροφορικός).

Link to comment
Share on other sites

Thumbs up for Bayern7...

 

shodanjr_gr, το ποσοστό της αγοράς των Mac είναι πάνω από 10% (περίπου 12-15%). Οι Linuxάδες είναι ένα αντίστοιχο ποσοστό, αν όχι μεγαλύτερο. Άρα το ποσοστό της MS δεν βγαίνει πάνω από 75% όσο κι αν χτυπιέται. Και μιλάμε μόνο για workstations και προσωπικά μηχανήματα. Αν βάλουμε και τους servers όπου η MS βλέπει την πρώτη θέση των πωλήσεων από μακρυά..... τα ποσοστά της ουδεμία σχέση έχουν με το 90%. Ναι, είναι μεγάλα τα ποσοστά της, αλλά 90% ούτε στο όνειρό της.

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas730 (11 Αύγ. 2004 , 21:50)

 

nomizo episis oti i oli ipothesi einai poli xazi giati kai an akoma apagoreyteisti MS na bazei extras mesa tha ta moirazei freeware apo to site tis.

 

 

Αυτό ακριβώς ζητούν κι οι υπόλοιποι. Να μην τα ενσωματώνει στο λειτουργικό, αλλά να παρέχει τη δυνατότητα στον χρήστη να επιλέγει τι θα εγκαταστήσει.

 

Πρέπει όμως να παραθέσω κάποια στοιχεία, σχετικά με πράγματα που αναφέρθηκαν στα posts αυτού του thread...

 

The Facts (που λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι)

 

Δεν λεω ομως οτι και η Linux , πρεπει να φαει κανα δικαστηριο για να συμορφωθει και λιγο !!!!

Η MS είναι εταιρεία και φτιάχνει το λειτουργικό σύστημα windows.

Το linux είναι ένα διαφορετικό λειτουργικό σύστημα που δεν δημιουργείται από κάποια εταιρεία, αλλά από πολλούς προγραμματιστές ανά τον κόσμο. Δεν υπάρχει εταιρεία που να λέγεται linux.

 

Και στο κατω - κατω και το Linux δεν εχει προγραμματα οπως το staroffice & το gimp ενσωματωμενα??

 

Το linux δεν έχει ενσωματωμένα προγράμματα όπως αναφέρθηκε. Το gimp βρίσκεται στα CDs των περισσότερων διανομών, όπως και πολλά άλλα προγράμματα και επαφίεται στον χρήστη να τα εγκαταστήσει αν θέλει. Όσα από αυτά είναι δωρεάν βρίσκονται παντού. Για τα υπόλοιπα, πληρώνουν οι εταιρείες διανομής linux για τα δικαιώματα.

Οι περισσότερες "διάσημες" αποτελούνται από μερικά CDs, τα οποία περιέχουν το λειτουργικό linux και μια συλλογή από προγράμματα για να μην κάθεται ο καθένας να ψάχνει και να κατεβάζει.

 

Πριν 10 χρόνια που κυκλοφορούσαν browsers (mosaic, mozilla δεν θυμάμαι ποιοι ήταν αρχικά) όλοι χρησιμοποιούσαν αυτούς. Μόλις έγινε το μπαμ με το ιντερνετ κάποια χρόνια μετά ενσωμάτωσε η M$ τον IE και δείτε που είναι τώρα και τι μερίδιο έχει στους web browsers.

Πριν 10 χρόνια ο Bill Gates είχε δηλώσει ότι το internet είναι δωρεάν οπότε και δεν τον απασχολεί. Όταν κατάλαβε το χρυσωρυχείο άρχισε να παρέχει τον ΙΕ. Στα πρώτα του βήματα ήταν άθλιος και συγκρινόνταν πάντα με την προηγούμενη (κι όχι την τρέχουσα) γενιά Netscape.

 

H σκοπιά του χρήστη: οπότε καλά κάνει η M$ και ενσωματ΄ωνει τοσα προγραμματα. Κανει καλο στη τσέπη μας. Που να αγόραζα για κάθε απλό πραματάκι που κάνω ολόκληρο πρόγραμμα άλλης εταιρίας.

Οι browsers άλλων είναι επίσης δωρεάν (ομολογώ ότι δεν γνωρίζω τον Opera και την πολιτική που ακολουθείται για αυτό)

 

@Είχες την επιλογή μεταξύ ενός απλού firewall και ενός δυνατού, παραμετροποιήσημου και πιθανόν δύσχρηστου. Διάλεξες το πρώτο...που το πρόβλημα; Αν θυμάμαι καλά η MS δεν σε υποχρεώνει με το ζόρι να ενεργοποιήσεις το firewall της...

Επίσης κανείς επίσημα από τη MS δεν έχει υποχρεώσει κανέναν να εγκαταστήσει τους ιούς τύπου Blaster, ούτε υποχρεώνει τους πελάτες της να τρέχουν για security patches αενάως.

 

Και η Μ$ ξέρει ότι χρησιμοποιώ πειρατικά win. Αλλά δεν μου τα κλειδώνει ενώ μπορεί να το κάνει. Και σε μένα και σε εκατομμύρια άλλους χρήστες.

Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι το κάνει για την ψυχή της μάνας μου. Για κάποιο λόγο προφανώς μας αφήνει όλους εμάς να έχουμε πειρατικά τα προιόντα της

Φυσικά. Γιατί δεν τη νοιάζει να πουλήσει σε μας, αλλά στους μεγάλους πελάτες κυρίως. Σιγά μην κάτσει να κυνηγά εσένα και εμένα με τα πειρατικά XP

Η γνώμη μου είναι ότι το κάνει γιατί προτιμά να χρησιμοποιούν πολλοί windows έστω και πειρατικά, παρά λειτουργικό κάποιου ανταγωνιστή της. Όταν οι άλλοι πεθάνουν από την πείνα και τη δίψα, θα δείτε ότι δεν θα χαριστεί ούτε στα μαυράκια του 7ου δημοτικού σχολείου της Αιθιοπίας που χαίρονται παίζοντας Ναρκαλιευτή στον 486 που τους έστειλε μαζί με μια κούτα σοκολάτες το κολέγιο Philosophers της Άπω Νέας Γουινέας όταν όλοι εκλιπαρούσαν για ανθρωπιστική βοήθεια.

Ελπίζω (για τα παιδάκια της Αιθιοπίας) να φτάσει ποτέ αυτή η μέρα.

 

Όπως ακριβώς δεν είναι και το dos αντιγραφή του Unix. Δύο διαφορετικά λειτουργικά που προφανέστατα αντιγράφουν το ένα το άλλο αφού και τα 2 χρησιμοποιούν κείμενο για την παρουσίασή τους

Κανένα δεν είναι αντιγραφή του άλλου. Στην ελάχιστη πάντως υπόνοια τέτοιου γεγονότος, οι υποψίες συνήθως στρέφονται σε αυτόν που παρουσιάζει ένα προϊόν δεύτερος. Όταν υπάρχουν τόσα χρόνια διαφοράς μεταξύ των 2, είναι σαφές (τουλάχιστον) ποιος ΔΕΝ αντιγράφει ποιον.

 

Για τι πρότυπα μιλάμε? Όταν η MS κατέχει ΉΔΗ το 90% της αγοράς με τον ΙΕ? Mε αυτό σαν δεδομένο Για τι browser θα φτιάξει ο άλλος την σελίδα του? Για firefox? Τρελλός είναι?

...

Οι σελίδες σχεδιάζονται για την πλειοψηφία. Και η πλειοψηφία χρησιμοποιεί IE...

Όχι, κανείς δεν θα φτιάξει τη σελίδα του για firefox. Θα τη φτιάξει όμως, για ΟΛΟΥΣ τους browsers. Αυτό φυσικά προϋποθέτει γνώσεις και θέληση που (δυστυχώς) δεν την έχουν όλοι όσοι αυτο-αποκαλούνται web developers. O X. τυχάρπαστος δημιουργός ιστοσελίδων θα μπορούσε πάντα να σχεδιάσει μια ιστοσελίδα που θα έδειχνε στον επισκέπτη περισσότερα 3D πυροτεχνήματα κι από αυτά που έσκασαν χτες στην έναρξη των Ολ. αγώνων, ακόμα κι αν χρειαζόταν να το κάνει σε πλατφόρμα που θα χρειάζεται όχι μόνο ειδικό λογισμικό, αλλά και ειδικό hardware. Και το κάνει μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσει τον εργοδότη ή τον πελάτη του και όχι γιατί σκέφεται ότι εξυπηρετεί το 90% του κόσμου.

 

Γιατί; Μήπως επειδή τρώει resources; Όταν ο explorer είναι κλειστός, είναι σαν να μην υπάρχει. Αν σε πειράζει τόσο πολύ, σβήσε και τα shortcuts...

Δεν ορκίζομαι, αλλά κάπου πήρε φευγαλέα το μάτι μου να τρέχει κάποιο process με παρόμοιο όνομα, ακόμα κι όταν δεν έχω πατήσει το e. Προφανώς δεν είμαι αυτό που (αυτο)αποκαλείται win guru και ίσως να κατάλαβα λάθος.

 

Και ξέρεις, σχετικά με τις πατέντες στην ασυμβατότητα, ανάμεσα σε προιόντα της MS δεν υπάρχει καμία ασυμβατότητα. Το προτιμάω έτσι. Και όλος ο υπόλοιπος κόσμος επίσης.

Καταρχήν, δηλώνω ευθαρσώς ότι επιθυμώ να με εξαιρέσετε από τον "υπόλοιπο κόσμο". Τα πρότυπα δημιουργούνται για συγκεκριμένο λόγο και όλοι καταλαβαίνουμε το λόγο. Η ασυμβατότητα που παρατήρησα σε MS πατέντες είναι δύσκολο να κατανοηθούν από πολλούς, αλλά σίγουρα τις γνωρίζουν, όσοι έφαγαν ώρες για να στήσουν vpn με δυνατότητα σύνδεσης από win clients. Κάποιος πρέπει να πει στη MS ότι δεν είναι σωστό να δημιουργείς κάτι, να το προωθείς ως πρότυπο και να μην το τηρείς στα προϊόντα που εμπορεύεσαι.

 

Καλύτερο λειτουργικό δεν είναι μόνο το πιο σταθερό ...

Σίγουρα. Το τέλειο λειτουργικό είναι αυτό που είναι αρκετά σταθερό, αλλά και αρκετά εύχρηστο για τους απλούς χρήστες, τους εξιδικευμένους χρήστες και τους μυστήριους τύπους που διοχετεύουν ιούς στον κόσμο.

 

Και στην τελική που είναι το μεμπτό στην καμπανια της MS; Το προιόν της προωθεί

Ποιος είπε ότι δεν μπορείς λες ψέματα στις διαφημίσεις σου? Κανείς. Εννοείται ότι οι καταναλωτές δεν έχουν κανένα δικαίωμα να προστατεύονται.

Ναυτεμπορική (26/1/2004): Συνέντευξη του κ. Τσάγκου, ΔΣ της Microsoft Hellas.

"Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα της IDC, τα Windows είναι το λιγότερο ευάλωτο λειτουργικό σύστημα στον τομέα της ασφάλειας. Η έρευνα αναδεικνείει υπερδιπλάσιο αριθμών ιών για Linux από ότι για Windows".

 

Το linux καταπατα γυρω στις 260 πατεντες της microsof

Να εύχεστε να μην μου την καρφώσει εμένα και πάω να κατοχυρώσω την πατέντα του να περπατάει ο άνθρωπος στα 2 του πόδια(μην ξεχνάτε ότι είμαι μεγαλύτερος από αρκετούς από εσάς στην ηλικία και περπάτησα πριν από σας). Τότε θέλω να δω μερικούς υποστηρικτές των πατεντών.

 

Αρκετά με τα quotes.

 

Αυτό που δε μου αρέσει είναι να βλέπω ανθρώπους να υποστηρίζουν κάτι που δεν τους ανήκει με τον φανατισμό που (όλοι μας) υποστηρίζουμε την ομάδα μας (που επίσης δεν μας ανήκει). Υπάρχουν 2 διαφορετικές στάσεις: ή είσαι με τη MS (και άλλες εταιρείες) και τις πατέντες ή είσαι με την κοινότητα του Open Source. Προσωπικά συντάσσομαι με το δεύτερο, γιατί πιστεύω ότι είναι η μοναδική εγγύηση για βελτιωμένα προϊόντα.

Αν ήταν στο χέρι μου, θα υποχρέωνα όλες τις εταιρείες κλειστού λογισμικού να αναγράφουν στις συσκευασίες και στο splash screen των προγραμμάτων να αναγράφουν "Οι πατέντες βλάπτουν σοβαρά", όπως συμβαίνει και στα προϊόντα καπνού.

 

Να προσθέσω και την άποψή μου επί του θέματος που αναγράφεται στον τίτλο του thread? Τα πράγματα είναι λίγο-πολύ γνωστά σε όλους. Θα παραθέσω μόνο την άποψη κάποιου γνωστού καθηγητή, ο οποίος δεν διαφωνεί με την μονοπωλιακή εξάπλωση σε καθεστώς ελεύθερης αγοράς.

"Για να είμαι ειλικρινής, σ' αυτόν τον διάλογο για τη Microsoft –που τώρα έχει τελειώσει, γιατί ήρθε ο Μπους και έβαλε τέλος στα πράγματα: «αθώος ο κατηγορούμενος λόγω πολιτικών μέσων»– εγώ ήμουν μάλλον με το μέρος της Microsoft. Κύριοι, αυτό δεν σημαίνει καπιταλισμός; Όλοι δεν προσπαθούν να γίνουν μονοπώλια;

" (Χρίστος Παπαδημητρίου, καθηγητής Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Berkeley, σε συνέντευξή του ).

Ε λοιπόν... αν είχε όντως το δίκαιο με το μέρος της, γιατί η MS χρησιμοποίησε πολιτικά μέσα?

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος VaradeRo (14 Αύγ. 2004 , 11:55)

 

Καταρχήν, δηλώνω ευθαρσώς ότι επιθυμώ να με εξαιρέσετε από τον "υπόλοιπο κόσμο".

 

 

Κατά πρώτον, όταν δεν έχεις καταλάβει τι εννοεί ο άλλος, να λες "Δεν κατάλαβα, εξήγησέ το καλύτερα". Να μην καταλήγεις σε αυθαίρετα (και λανθασμένα) συμπεράσματα σχετικά με το τι εννοεί ο άλλος. Τελείως φιλικά και χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας. :)

 

Κατά δεύτερον, το τελευταίο πράγμα που θέλεις, είναι να είσαι εκτός του υπόλοιπου κόσμου. Αυτήν την στιγμή δεν είσαι. Και αυτό χάρη στην συμβατότητα που έχουν φέρει τα προϊόντα της MS.... στον υπόλοιπο κόσμο.

 

Αν και πάλι δεν καταλαβαίνεις, ανέτρεξε στην υπόθεση "Πολλαπλασίασε την σημερινή σχέση συμβατότητας μεταξύ PC και MAC επί 4" σε προηγούμενο ποστ. Ούτε την πολυτέλεια να γράφεις ελληνικά δεν θα είχες στην διάθεσή σου..........

 

Τέλος αν και όταν κάποτε καταλάβεις ότι η MS δεν είναι φιλανθρωπικός αλλά κερδοσκοπικός οργανισμός (όπως ακριβώς όλοι οι υπόλοιποι) θα συνειδητοποιήσεις ότι και εσύ (και εγώ και όλοι) τα ίδια θα έκανες αν ήσουν στην θέση της MS. Ίσως και χειρότερα. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είπε ότι δεν μπορείς λες ψέματα στις διαφημίσεις σου? Κανείς. Εννοείται ότι οι καταναλωτές δεν έχουν κανένα δικαίωμα να προστατεύονται.

Ναυτεμπορική (26/1/2004): Συνέντευξη του κ. Τσάγκου, ΔΣ της Microsoft Hellas.

"Σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα της IDC, τα Windows είναι το λιγότερο ευάλωτο λειτουργικό σύστημα στον τομέα της ασφάλειας. Η έρευνα αναδεικνείει υπερδιπλάσιο αριθμών ιών για Linux από ότι για Windows".

Τι ψέματα δηλαδή;

 

Σίγουρα. Το τέλειο λειτουργικό είναι αυτό που είναι αρκετά σταθερό, αλλά και αρκετά εύχρηστο για τους απλούς χρήστες, τους εξιδικευμένους χρήστες και τους μυστήριους τύπους που διοχετεύουν ιούς στον κόσμο.

Σόρρυ. Είναι αυτό που χρειάζεσαι μισή ώρα να σετάρεις το netmod...

 

 

Αυτό που δε μου αρέσει είναι να βλέπω ανθρώπους να υποστηρίζουν κάτι που δεν τους ανήκει με τον φανατισμό που (όλοι μας) υποστηρίζουμε την ομάδα μας (που επίσης δεν μας ανήκει)

Aπαγορεύται να υποστηρίζουμε κάτι που μας αρέσει δηλαδή και να λέμε τη γνώμη μας;

 

Υπάρχουν 2 διαφορετικές στάσεις: ή είσαι με τη MS (και άλλες εταιρείες) και τις πατέντες ή είσαι με την κοινότητα του Open Source. Προσωπικά συντάσσομαι με το δεύτερο, γιατί πιστεύω ότι είναι η μοναδική εγγύηση για βελτιωμένα προϊόντα.

Υπάρχει και η 3η στάση. Είσαι κάπου στη μέση και είσαι ανοιχτός σε όλα χωρία παρωπίδες του στυλ "είναι Microsoft οπότε sucks"/"linux rulez κι όλοι οι άλλοι να πάτε να γα***"

Link to comment
Share on other sites

Trobocop: Συγγνώμη, δεν κατάλαβα, εξήγησέ το καλύτερα.

 

Πίστευα πάντως ότι είχα καταλάβει.

 

1. Ίσως δεν έγινε αντιληπτό, αλλά μίλησα για σημεία ασυμβατότητας ανάμεσα στα papers της Microsoft και την υλοποίηση στα προϊόντα της. Ακόμα και κομμάτια του κώδικα που παρουσίασε στον "υπόλοιπο κόσμο" για να ενσωματωθούν στα css για html, ο δικός της browser τα αντιλαμβάνεται με διαφορετικό τρόπο.

 

2. Δεν είμαι μέλος του "υπόλοιπου" κόσμου που ανέφερες στο post σου. Δηλαδή, δεν είμαι ένας από αυτούς που "τα προτιμάνε έτσι". Αν έγραφες "ο περισσότερος κόσμος", προφανώς θα το άφηνα ασχολίαστο.

Δεν νομίζω πως πρέπει να απολογηθώ κιόλας επειδή το PC μου δεν είναι dual boot.

 

3. Ελληνικά γράφω μια χαρά και στο linux μου, χωρίς να με βοήθησε η MS.

 

4. Έγραψα "Η MS είναι εταιρεία και φτιάχνει το λειτουργικό σύστημα windows". Προφανώς. Αν η φράση σου περί αντίληψης και συνειδητοποίησης απευθύνεται σε μένα, τότε μάλλον δεν διάβασες τις 2 τελευταίες παραγράφους του post μου.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (14 Αύγ. 2004 , 12:41)

 

Τι ψέματα δηλαδή;

 

 

Σόρρυ. Είναι αυτό που χρειάζεσαι μισή ώρα να σετάρεις το netmod...

 

 

 

Aπαγορεύται να υποστηρίζουμε κάτι που μας αρέσει δηλαδή και να λέμε τη γνώμη μας;

 

 

Υπάρχει και η 3η στάση. Είσαι κάπου στη μέση και είσαι ανοιχτός σε όλα χωρία παρωπίδες του στυλ "είναι Microsoft οπότε sucks"/"linux rulez κι όλοι οι άλλοι να πάτε να γα***"

 

 

Έχει κανείς αμφιβολίες για ποιοι είναι οι περισσότερο διαδεδομένοι ιοί? Έχει κανείς αμφιβολίες για το ποιο είναι το περισσότερο ευάλωτο (από άποψη ασφαλείας) λειτουργικό?

Κάποια στιγμή έγραψα σε αυτό εδώ το forum ότι δεν συνιστώ σε όλον τον κόσμο να βάλει linux. Ο συγχωρεμένος, ο παππούς μου δυσκολευόταν το ίδιο να μπει στο internet με το linux, όσο και με τα windows. Έπρεπε να πάει κάποιος να δημιουργήσει τη "Νέα Σύνδεση" στο desktop του, για να αρχίσει τα διπλά κλικ πάνω στο shortcut.

Δεν απαγόρεψα σε κανέναν να λέει τη γνώμη του. Είπα όμως ότι δε μου αρέσει ο φανατισμός. Σχεδόν το ίδιο με την 3η στάση που αναφέρεις.

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (14 Αύγ. 2004 , 12:19)

 

Αν και πάλι δεν καταλαβαίνεις, ανέτρεξε στην υπόθεση "Πολλαπλασίασε την σημερινή σχέση συμβατότητας μεταξύ PC και MAC επί 4" σε προηγούμενο ποστ. Ούτε την πολυτέλεια να γράφεις ελληνικά δεν θα είχες στην διάθεσή σου..........

 

 

Μην λεμε τρελα για να ακουγονται ωραια.....

Μεχρι και στον amstrad 6128 εγραφα ελληνικα. Το unicode που εχει δημιουργηθει εδω και πολυ καιρο για ολες της πλατφορμες, ειναι ο πλεον ευκολος τροπος υποστηριξης ελληνικων. Υπαρχουν κι αλλοι βεβαια.

 

Σόρρυ. Είναι αυτό που χρειάζεσαι μισή ώρα να σετάρεις το netmod...

ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ NETMOD!!! Εχω φαει την φρικη της ζωης μου για το βρωμοmodem..... Το βαρεμενο μου εκανε τη ζωη μαυρη στα windows (εβαλα dsl και ησυχασα :D ) . Μη μου λες τωρα οτι το netmod ειναι πιο συμβατο με windows απ'οτι με linux, γιατι θα πηδηξω απο το παραθυρο!!!

 

P.S. Το ποσες πατεντες καταπατα το linux αναφερθηκε μονο και μονο για να θιξω την πολιτικη (οικονομικη, μονοπωλιακη οπως θελετε πεστε την) της MS στο θεμα των πατεντων. ΑΣΦΑΛΩΣ και δεν θα επρεπε καν να μιλαμε για πατεντες στο λογισμικο... Ειναι σαν να σου λενε, οταν φτιαξεις μια ντουλαπα, μην κανεις ραφια, γιατι το σκεφτηκε καποιος αλλος πρωτα.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...