Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)


achillesgk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας,

Αγόρασα και εγώ το samsung galaxy s4 mini duos και είναι πολύ καλό!!!

Απλά έχω ένα πρόβλημα και ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρετε. Έχω δυο κάρτες, μια what's up και μια σύνδεση cosmote.

Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το 3g στην σύνδεση γιατι συνδέομαι στο δίκτυο του κινητού και ενώ μπαίνει είναι τρομερά αργό...

Μήπως είναι πρόβλημα της cosmote;

Ευχαριστώ.

 

Το πιο απλο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις την καρτα σιμ που θες να μπαινεις στο ιντερνετ στη υποδοχη σιμ 1 που ειναι ενεργοποιημενο το 3g απο μονο του. Τωρα μπορεις και απο το μενου - ρυθμισεις - περισοτερα δικτυα - δικτυα κινητης τηλεφωνιας - λειτουργια δικτυου και να αλλαξεις την ρυθμιση στην καρτα που θες απο gsm σε 3g.:D

 

Tελικα τι κιν ειναι active η standby?(&μπορει να εξηγησεις καποιος ποια η διαφορα των 2).Επισης σε συγκριση με το galaxy s duo ποια η γνωμη σας?

 

Active ειναι την ωρα που μιλας στην μια γραμμη και σε καλεσουν στην δευτερη ακους απο το ακουστικο ενα ηχο και ταυτοχρονα σου εμφανιζεται στην οθονη το νουμερο που σε καλει. Standby ειναι οταν μιλας στη μια γραμμη και σε παρουν στην αλλη αφου τελειωσεις με την συνομιλια που εχεις σου ερχεται ενα μηνυμα οτι σε πηρε καποιος στην δευτερη γραμμη. Υπαρχει βεβαια και η ενεργοποιηση διπλης σιμ που εχει το κινητο στο μενου και το κανει active αλλα υπαρχει καποια extra χρεωση. Νομιζω δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι active το συγκεκριμενο κινητο. Τωρα για το s duos που ρωτας δεν εχει καμμια σχεση το κινητο. Ειναι κλασης μα κλασης ανωτερο το s4 mini.:D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το βρήκα, όλα οκ!

Απλά τώρα έχω άλλο θέμα, η μπαταρία πρέπει να έχει πρόβλημα. Γίνεται από 67% να πάει στο 48% με όλα απενεργοποιημένα(3g, wifi κτλ) σε 8 ώρες ύπνου;

Την δεύτερη μέρα που το πήρα, και ενώ το είχα φορτίσει μια χαρα πριν το ανοίξω για πρώτη φορά, μου πήγε από το 50% στο 25%, σβήνω μερικές εφαρμογές κάνω και 2 restart και το βράδυ πήγε απο 70% στο 65% σε 8 ώρες ύπνου πάλι (μια χαρά δλδ) και χθές πάλι τα ίδια, από 67% σε 48% με όλα απενεργοποιημένα... :(

Έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το βρήκα, όλα οκ!

Απλά τώρα έχω άλλο θέμα, η μπαταρία πρέπει να έχει πρόβλημα. Γίνεται από 67% να πάει στο 48% με όλα απενεργοποιημένα(3g, wifi κτλ) σε 8 ώρες ύπνου;

Την δεύτερη μέρα που το πήρα, και ενώ το είχα φορτίσει μια χαρα πριν το ανοίξω για πρώτη φορά, μου πήγε από το 50% στο 25%, σβήνω μερικές εφαρμογές κάνω και 2 restart και το βράδυ πήγε απο 70% στο 65% σε 8 ώρες ύπνου πάλι (μια χαρά δλδ) και χθές πάλι τα ίδια, από 67% σε 48% με όλα απενεργοποιημένα... :(

Έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ.

 

Πιστεύω θα στρώσει μετα από μερικές φορτίσεις. Τώρα μου χάνει 12-15% το βράδυ με wifi ανοιχτό.

Link to comment
Share on other sites

ολοι εσεις που το εχετε αγορασει το εχετε ψαξει με την samsung hellas αν εχετε εγγυηση ???
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω θα στρώσει μετα από μερικές φορτίσεις. Τώρα μου χάνει 12-15% το βράδυ με wifi ανοιχτό.

 

Με wifi και 12-15%, τέλεια , εγώ το πρώτο βράδυ που άφησα ανοιχτώ το wifi μου έχασε 35%. Χάνει περίπου 3-4% κάθε ώρα (και χωρίς wifi).

Ελπίζω να στρώσει αν και μάλλον θα πάρω και την samsung τηλέφωνο την Δευτέρα να ρωτήσω.

 

ολοι εσεις που το εχετε αγορασει το εχετε ψαξει με την samsung hellas αν εχετε εγγυηση ???

 

Στο κατάστημα που το αγόρασα , μου είπαν ότι έχω δυο χρόνια εγγύηση. Την Δεύτερα θα μάθω περισσότερα όταν θα πάρω τηλέφωνο στην samsung.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

απο ποιο μαγαζι ? αν ειναι διαφημιση τοτε στειλε μου με pm...
Link to comment
Share on other sites

a. Το αγόρασα από ένα Skroutzoμάγαζο που είχε αρκετά χαμηλή τιμή και μπορούσε να μου κόψει τιμολόγιο με 16%. Έχω αγοράσει ξανά απο εκεί και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν θες όνομα στείλε μου Pm.

b. Το κινητό ήταν σφραφισμένο με ταινία γνησιότητας και ένα αυτοκόλλητο Samsung Care για εγγύηση 24 μήνες. Τώρα αν ισχύει η εγγύηση από το κατάστημα η την αντιπροσωπία δε το ξέρω και δε με νοιάζει και πολύ να σας πω την αλήθεια γιατι όταν το κινητό γίνει root κάποια στιγμή θα αποχαιρετήσω την εγγύηση μια και καλή.

c. Είχε κανονικά Ελληνικά στο μενού και στο πληκτρολόγιο.

 

Φιλε bfc, σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Τελικα πηρα για το ξαδερφο ενα απο το εξωτερικο φυσικα και ειναι παρα-εισαγωγης παντα για τα ελληνικα δεδομενα βεβαια (Bahrain αν δεν κανω λαθος βαση σειριακου) δεν ειχε ελληνικα στην γλωσσα εισαγωγης αλλα

οπως πολυ σωστα ανεφεραν και αλλοι χρηστες του forum μπορεις να κατεβασεις τις επιπλεον γλωσσες με data/wifi e.t.c. το κινητο ηταν

σφραγισμενο με ζελατινα και ταινια γνησιοτητας δεν εψαξα και πολυ αλλα λογικα θα εχει και καποιο warranty leaflet. Επισης οπως

πολυ σωστα ανεφερες το Root ειναι on the road (υπαρχει και ηδη οδηγος στο XDA καποιος το εχει ηδη ποστα-ρει) η εγγυηση θα χαθει

ωστοσο ως ενα βαθμο το θεμα την εγγυησης ειναι και υποκειμενικο με την ενοια, αγοραζω κατι πανω απο 100 ευρω και δεν εχω και

εγγυηση; anws σε ευχαριστω και παλι οπως και να'χει.

 

==> Quickly update (!)

Για να μην ποστα-ρω παλι να σημειωσω οτι κατα την συνδεση του κινητου σε wifi/data cell ηρθε μια αναβαθμιση που δυστυχως δεν θυμαμαι

version nummber/stab.Serial και ισως σαν general stability update να ενεργοποιησε και την μεταφορα app to SD (απλα επειδη δεν ειχα τσεκαρει απο πριν αν μετακεινουνται οι εφαρμογες στην SD).

Quickly update (!) <==

Edited by Programmer
additional text added
Link to comment
Share on other sites

το θεμα την εγγυησης ειναι και υποκειμενικο με την ενοια, αγοραζω κατι πανω απο 100 ευρω και δεν εχω και

εγγυηση; anws σε ευχαριστω και παλι οπως και να'χει.

 

Λοιπόν όσον αφορά την εγγύηση νομίζω έχει υπάρξει μια σύγχυση πάνω στο θέμα.

Καταρχάς τα προιόντα που πωλούνται στην Ελληνική και Ευρωπαική αγορά έχουν εγγύηση σύμφωνα με την Ευρωπαική νομοθεσία είτε κοστίζουν 1 ευρώ είτε 1000.

Φυσικά και τα κινητά που αγοράζουμε απο τα skrouτζομάγαζα έχουν εγγύηση από τα αντίστοιχα καταστήματα. Η σωστή ερώτηση είναι αν τα κινητά που αγοράζουμε από τα skroutzομάγα έχουν εγγύση και από την Samsung της Αθήνας.

Όταν είπα ότι δε με ενδιαφέρει αν έχει εγγύηση εννοούσα ότι δε με ενδιαφέρει η εγγύηση της Αθήνας. Φυσικά και αν χαλάσει το κινητό μου θα το στείλω στο μαγαζί που το αγόρασα και θα τακτοποιήσουν εκείνοι την εγγύηση, απλά θα αργήσει σίγουρα παραπάνω!

Το κινητό που πήρες από το εξωτερικό κατα κάποιον τρόπο είναι και αυτό δικιά σου παραεισαγωγή, αφου δεν αγοράστηκε από κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα που το προμηθεύτηκε απευθείας από τη Samsung. Και το δικό σου έχει εγγύηση αλλά θα πρέπει να το στείλεις εκεί που το αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι έχει τραβήξει πολύ το θέμα τις εγγύησης ας το ξεκαθαρίσουμε μια και έξω .:!:

 

Αν συσκευή(οποιαδήποτε) προορίζεται για χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης καλύπτεται κανονικά με εγγύηση δυο χρόνων από την samsung hellas ,δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση για αυτό .

Το στέλνετε για service (αν θέλετε) κατευθείαν στην επίσημο συνεργάτη της samsung ( smartec) και όχι από εκεί που το αγοράσατε .

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και εγω με την σειρα μου να πεσει κιαλλο που θα πεσει κ παρα πολυ μαλιστα ηδη το απλο και οχι το duos το βρισκω στα 255 σφραγισμενο αναμενω την πτωση και απο αυτο που ειμαι σιγουρος πως θα πεσει παρα πολυ.......Απορω ηδη γιατι δεν εχει πεσει στα 250 εφοσον δεν διαθετει και 4γ αναμενω λοιπον.....
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και εγω με την σειρα μου να πεσει κιαλλο που θα πεσει κ παρα πολυ μαλιστα ηδη το απλο και οχι το duos το βρισκω στα 255 σφραγισμενο αναμενω την πτωση και απο αυτο που ειμαι σιγουρος πως θα πεσει παρα πολυ.......Απορω ηδη γιατι δεν εχει πεσει στα 250 εφοσον δεν διαθετει και 4γ αναμενω λοιπον.....

 

Μην απορεις που δεν πεφτει ακομα πολυ γιατι βλεπουν οτι αρχιζει και εχει ζητηση και το ριχνουν λιγο-λιγο καθε μερα. Το παρακολουθω καθε μερα στο σκρουτζ. Υπομονη και θα πεσει.

Edited by george_xp_pro
Link to comment
Share on other sites

1. περιθωρια να πεσει εχει αρκετα.

2. επειδη πουλαει ομως δε το βλεπω να πεφτει γρηγορα.

3.κοιταξτε το γραφημα στο σκρουτζ. το τελευταιο 10ημερο πεφτει με ρυθμους χελωνας.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΜΟΝΟ SIM ΣΕ ΑΘΟΡΥΒΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΗΧΟ...????

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΣΥΡΟΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΑ SIM KAI ΒΑΛΕΙΣ ΑΘΟΡΥΒΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ SIM... ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ...

 

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

 

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ... ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΜΟΝΟ SIM ΣΕ ΑΘΟΡΥΒΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ ΗΧΟ...????

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΣΥΡΟΜΕΝΗ ΟΘΟΝΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΥΡΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΤΗΝ ΜΙΑ SIM KAI ΒΑΛΕΙΣ ΑΘΟΡΥΒΟ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ SIM... ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΛΠΟ...

 

ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Φιλε μου πας ρυθμισεις - η συσκευη μου - ηχος - ηχος κλησης - και τωρα σου εμφανιζει τις 2 σιμ και πας σε αυτη που θες και επιλεγεις αθορυβο και η αλλη σιμ μενει οπως εχει.:D

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαραδεκτοι εκει που ηταν για 2 μερες 245,45 τωρα πηγε 247,24 δλδ τα τυπακια δεν πανε καλα...αντι να πεσει πηρε αυξηση...ετσι μου ερχετε να μην το παρω γιατι ειναι νουμερα οι ανθρωποι...
Link to comment
Share on other sites

Βρισκοντας λιγο χρονο θα ηθελα να γραψω ενα personal review για την συσκευη εχοντας την στην κατοχη μου για 4 ημερες πριν την παραδωσω σημερα στο ενδιαφερομενο ατομο.

 

===========

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ

===========

Η συσκευη σχεδιαστικα είναι πολύ καλη και ακομα και το πλαστικο που την περιβαλει είναι πολύ σωστα «στολισμενο» και δινει μια ωραια αισθηση design και μπορω να πω ότι είναι το πιο βολικο τηλεφωνο 4”+ inch που εχω δοκιμασει και το οποιο «καθεται» με ιδιαιτερη ανεση στο χερι.

 

===========

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ

===========

To Android 4.2.2 φαινεται από την αρχη ότι δεν προοριστηκε για μια τετοια συσκευη τυχαια. Τα 1,5GB RAM είναι απολυτως απαραιτητα για την ομαλη λειτουργεια της συσκευης μιας και η minimum καταναλωση των 504MB αφηνει στο χρηστη ένα μεσο ορο 1000MB – 720MB να τα χρησημοποιησει όπως αυτος θελει (συσχετισμος ευρους παντα με την τρεχουσα ROM/Kernel) και με την χρηση Root** ισως και ένα καθαρο ευρος 1000MB – 802MB. Σε γενικες γραμμες μπορω να πω ότι σαν λειτουργικο είναι βαρυ αλλα όπως προαναεφερα το κινητο με το Dual-Core και το 1,5GB RAM δεν εχει να φοβηθει τιποτα, κανενα lag στην αμεση λειτουργεια και σε πολλες εφαρμογες που το δοκιμασα (εκτος παιχνιδιου). Μπορει το TouchWiz της Samsung να είναι αρκετα ελκυστικο σε μερικες (πραγματικα χρησιμες) λειτουργίες i.e. direct call with right swap over direct message on the left swap over, mid-b answer call, full panel control on the taskbar και γενικοτερα σε διαφορες λειτουργειες αλλα υπαρχει δυστυχως πολύ bloatware το οποιο πρεπει να φυγει αν θελετε να δειτε καλυτερη αυτονομια και γενικοτερα μεγαλυτερη ελευθερια σε patch με ότι συνεπαγεται αυτό (Root).

 

===================

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ DUAL-SIM

===================

Η βασικότερη λειτουργιά του συγκεκριμένου κινητού είναι άπλα εύχρηστη. Ακόμα και από το taskbar μπορείς να κάνεις εναλλαγή στις κάρτες sim. Για ευνόητους λογους και οι δυο κάρτες δεν είναι δυνατο να δουλευουν σε 3G (ακομα σε standby) αλλά γενικότερα υπαρχουν πολλες ρυθμισεις για ένα πληρες customization των λειτουργειων στα μετρα του κάθε χρηστη. Το μονο bug που παρατηρησα ηταν όταν η μια καρτα βρισκονταν σε active mode η χρησημοποιηση δεδομενων από την άλλη ηθελε μια εξτρα ενεργοποιηση/απενεργοποιηση για να ξεκινήσει το data traffic.

 

======

ΚΑΜΕΡΑ

======

Για μενα προσωπικα είναι ένα από τα πιο δυνατα σημεια του και μιλαω σαν κατοχος Sony κινητου. Δεν σας κουρασω ιδιαιτερα απλα θα πω ότι ο αλγοριθμος επεξεργασιας της Samsung είναι οντως πολύ μπροστα και αυτό θα το καταλaβετε ακομα και στην Wide 6MP ληψη φωτογραφιων. Χρησημοποιωντας και το CameraFV5 για τον πληρη προγραμματισμο της ληψης μπορω να πω ότι το default camera app είναι ένα κλικ πιο πανω. Το βιντεο είναι αρκετα ικανοποιητικο και μπορω να πω ελαχιστα καλυτερο από το HD του Sony. Προσωπικα πιστευω ότι με τις υπαρχουσες λειτουργιες της προ-εγκατεστημενης εφαρμογης δεν θα χρειαστειτε να αναζητησετε άλλες εφαρμογες εκτος από την ποικιλια φιλτρων και εφε.

 

====

ΗΧΟΣ

====

 

Ο ηχος του πιστευω προσωπικα ότι είναι αρκετα ικανοπιητικος και το ηχειο του καλυπτει τις βασικες αναγκες μουσικης/ηχων κλησεων-ειδοποιησεων. Δυστυχως είναι το μονο Samsung κινητο που ειχα στα χερια μου οποτε δεν μπορω να εκφερω αρκετα τεκμηριωμενη γνωμη. Παντως υπαρχει και το pocket/bag boost το οποιο δεν ξερω με τι heuristic algorithm δουλευει αλλα ισως να αποτελει και ένα επιπλεον θετικο στην επεξεργασια εντασης ηχου. Βεβαια θα ηθελα να σημειωσω ότι συγκριτικα με το μοντελο Sony το οποιο εχω και τεστ-αρωντας στις ιδιες εφαρμογες PowerAmp & PlayerPro (with DSP Pack) και τα ιδια ακουστικα DJ-Headset (Simple Amplify) το Sony εδινε ένα πιο καθαρο/εντονο τονο ωστοσο η διαφορα πιστευω ότι είναι αμελητεα και για ένα πιο καθαρο τεστ θα πρεπει μεσω Adobe SoundBooth/Audition να μεταβληθει το ΕQ/HPF-LPF κατά -3DB σε ένα επιλεγμενο κοματι και μονο τοτε θα καταλαβει κανεις την διαφορα.

 

=========

ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ

=========

Φυσικα και είναι το πιο σημαντικο κομματι και για αυτό το αφησα τελευταιο. Βγαζοντας την συσκευη από το κουτι και (κατά την πρωτη εκκινηση) μετα από πολλη επεξεργασια-ψαξιμο η αυτονομια του με ειχε εκπληξει. Ετσι και αποφασισα να το κρατησω για battery calibration πριν το δωσω στο τελικο κατοχο. Οι πρωτες φορτισεις ακολουθησαν ολους τους βασικους κανονες και η μετεπειτα χρηση ηταν ιδιαιτερη προσεκτικη φορτιση πριν το την πτωση του 20% και πληροτητα στο 92%-96% max. Το κινητο ειχε πολύ καλη αυτονομια και φανταστειτε με standby mode 7-8ωρες καταναλωση 2%min-4%max (κατά την διαρκεια της νυχτας) ωστοσο μετα την 9η -10η φορτιση η καταναλωση αυξηθηκε κατακορυφα και ακομα και το standby mode εφτασε το 8%min-16%max. Χαρακτηριστικο είναι ένα παραδειγμα standby καταλανωσης 2%-5% σε μιαμιση ωρα (1ωρα:23λεπτα). Σκεφτηκα ότι μπορει να ηταν καποια εφαρμογη αν και το σεταρισμα των αναγκαιων εφαρμογων ειχε γινει από την αρχη από το πρωτο κιολας boot και στις πρωτες φορτισεις δεν υπηρχε προβλημα. To wakelock detector εδειξε καθαρα τις επιμαχες εφαρμογες που εκαναν συνεχεια wakeup trigger το wakelock CPU. Απενεργοποιηθηκαν οι αναγκαιες εφαρμογες , αυτό είναι ευθυκτο και μπορει να τις επαναφερεις αν το θελησεις μετα (φυσικα σε μερικες εφαρμογες του συστηματος δεν ηταν ευθικτο αλλα ωστοσο καμια από αυτές δεν εμφανιζε υπερ-δραστηριοτητα ). Δυστυχως μια από τα ιδια με μια διορθωση της ταξεως 2%. Το Root ηταν αναγκαιο και όπως ηταν φυσικο το standby mode εφτασε την τιμη καταναλωσης μολις 2%min – 3%max για 8-9 ωρες. Ακομα και στην αμεση χρηση η καταναλωση μειωθηκε αξιοσημειωτα αν υποθεσουμε ότι οι πιο επιμαχες εφαρμογες λειτουργουν μονο βαση του χρονο λειτουργειας που χρησημοποιουνται. Φυσικα και οι λειτουργιες Wifi/3G/GPS/GoogleLocationServices e.t.c. αποτελουν βασικες πηγες καταναλωσης αλλα από εκει και περα το ολο ζητημα υπαγεται και στην προσωπικη χρηση του κάθε χρηστη.

 

============

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

============

 

Το κινητο είναι παρα πολύ καλο και εγω θα εδινα ένα σκορ 8.0/10.0 με βασικο μειονεκτημα παλι την αυτονομια. Πραγματικα σαν προσωπικη αποψη πιστευω ότι το Root είναι μια από τις πιο βασικες λυσεις στο θεμα αυτονομιας* και από το να τρελενομαστε με third party εφαρμογες για να δουμε και να ψαχνουμε μερο-νυχτα τι συμβαινει με την καταναλωση ο αλγοριθμος μεσω του hibernation flag (Root Access) είναι ότι χρειαζεται την τρεχουσα κατασταση. Πραγματικα η αυτονομια ενός κινητου εχει καταντησει πλεον λες και κυνηγαμε φαντασμα. Στατιστικα και αν το δουμε 1 ανα 3 ατομα το πρωτο που ρωτανε για ένα κινητο είναι η αυτονομια (οκ και η τιμη φυσικα).

Και εδώ θα ηθελα να σταθω και να πω ότι πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω την χωρητικοτητα των αφαιρουμενων μπαταριων και τον λογο περιορισμου των mAh. Φυσικα και καταλαβαινω ότι μεγαλυτερη αυτονομια σημαινει και μεγαλυτερη μπαταρια η μηπως και όχι. Η επιστημη των Physical Electronics εχει προχωρησει σε ενα απιστευτο βαθμο ερευνας και πραξης. Μηπως δεν είναι τυχαια και η εμφανιση extra battery kit από την Samsung? Προσωπικα πιστευω ότι όλα είναι θεμα marketing και ναι, βαση αυτου εχουν να παιζουν και με την αυτονομια και φυσικα να επιτυγχανουν την εναλλαγη συσκευων στο πιο (δυνατο) συντομο χρονικο διαστημα. Πιστευω ότι τεχνολογια για μεγαλυτερη χωρητικοτητα στο ιδιο μεγεθος υπαρχει αλλα όπως προαναφερθηκε υποκυπτει στο κανονα marketing.Και φυσικα αυτό το λεω, γιατι δεν εχω καποια εμπειρια δοκιμης από μπαταριες μεγαλυτερης χωρητικοτητας (high capacity batteries). Αν θα το αγοραζα; Φυσικα και ναι και πιστευω πως στην τρεχουσα τιμη που υπαρχει τωρα στο διαδίκτυο αξιζει μια τετοια αγορα. Ωστοσο για μενα η αυτονομια (ισως και η καμερα) είναι το κυριαρχο στοιχεια για μια αγορα μου. Όταν η θεωρια και η πειραματικη πραξη της φορτισης των 30sec από 1%-100% γινει πραγματικοτητα/εμπορικη πιστευω ότι θα σταματησει το ολο προβλημα της αυτονομιας. Σας ευχαριστω ολους για την προσοχη σας και παρακαλω συγχωρεστε αν καποιο σημειο σαν φανει λαθος/ανακριβης αλλα όλα τα παραπανω βασιζονται αποκλειστικα σε προσωπικη εμπειρια/χρηση/αντιληψη.

 

Hope to find this review useful, all the best, Programmer

 

* H αυτονομια μπορει να ποικιλει απο συσκευη σε συσκευη, αναλογα την χρηση απο την χρηστη και την χωρα/εταιρια προελευσεως με τις προ-σεταρισμενες εφαρμογες.

** Θα ηθελα να ευχαριστησω και παλι τον φιλο HOC_MODO για το link.

 

:!: p.s.: If moderators think subject should be moved into a different page-section (due text page limitation) please do so. Thanks in advance.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, έχω το S7652 και το σκέφτομαι για το επόμενο εάν πεσει η τιμή του
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι έχει τραβήξει πολύ το θέμα τις εγγύησης ας το ξεκαθαρίσουμε μια και έξω .:!:

 

Αν συσκευή(οποιαδήποτε) προορίζεται για χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης καλύπτεται κανονικά με εγγύηση δυο χρόνων από την samsung hellas ,δεν υπάρχει καμία αμφισβήτηση για αυτό .

Το στέλνετε για service (αν θέλετε) κατευθείαν στην επίσημο συνεργάτη της samsung ( smartec) και όχι από εκεί που το αγοράσατε .

Δηλαδη θελεις να πεις πως τοσα παιδια που δωσανε 400 ευρω και αγορασαν απο σκρουτζομαγαζα δεν εχουν εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θελεις να πεις πως τοσα παιδια που δωσανε 400 ευρω και αγορασαν απο σκρουτζομαγαζα δεν εχουν εγγυηση?

 

Από που το κατάλαβες αυτό ? :confused::confused:

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Από που το κατάλαβες αυτό ? :confused::confused:

Εξηγησε το αν θες λιγο καλυτερα γιατι μαλλον στην ουσια δεν το καταλαβα καθολου τι γινεται με τα τηλεφωνα που ειναι απο Μπαχρειν Κενυα κτλ.....Ποια η διαδικασια αν παθουν κατι για να καταλαβω....Κιαν θα ερθουν η οχι τηλεφωνα στην Ελλαδα ευρωπαικα.....Ευχαριστω....

 

ΥΓ:Και κατι αλλο για την Σαμσουνγ χρειαζεται οποσδηποτε η αποδειξη αγορας για να παει στην εγγυηση η αρκει μονο το ιμει οπως γινεται με τα Ιφονε?

Edited by stef31nos
Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα τα οποία δεν προορίζονται για χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης δεν καλύπτονται από εγγύηση στην Ελλάδα ,και συνεπώς θα πληρώσεις στο srvice .

Απόδειξη χρειαζεται που να αναγράφει το imei .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τα τηλέφωνα τα οποία δεν προορίζονται για χώρες της Ευρωπαϊκής ένωσης δεν καλύπτονται από εγγύηση στην Ελλάδα ,και συνεπώς θα πληρώσεις στο srvice .

Απόδειξη χρειαζεται που να αναγράφει το imei .

Δηλαδη μου λες πως μαγαζια στην Ελλαδα πωλουν τηλεφωνα με 300-400 ευρω τα οποια δεν καλυπτοντε απο εγγυηση....Η μηπως παλι καταλαβα λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini Duos (I9192)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...