Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια κατι παραξενο, εδω και δυο μερες στην φωτογραφικη μηχανη εχω ενα μαυραδι αλλα οταν το γυρναω σε καμερα εξαφανιζεται, τι παιζει?

Τα κινητα μου: Motorola Krzr K1m, Samsung SGH-U600, Nokia 2710, Vodafone joy 845, Samsung gte1182, Zte v889s, Zte Geek v975, Xiaomi mi3, Xiaomi Redmi note 3 pro

Xiaomi σημαινει κεχρι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν σκεφτεται να πουλησει κανεις το v975 , θα με ενδιέφερε , φυσικα θα με ενδιεφερε να ειναι απο την πρωτη παρτιδα σν και πιστευω οτι και της δευτερης να ειναι ισως κατεφερω να το κανω κατι αν το βαλω χερι
Link to comment
Share on other sites

Ξηλωσα το Gravity box, ξηλωσα το xposed, επανεφερα την ενδειξη της μπαταριας στην μαμα κατασταση βαζοντας το original .apk και παρ ολ αυτα τα shortcuts της notification bar εξακολουθουν να δειχνουν αλλα αντι αλλων.

Αρα ουτε το patch της μπαταριας φταιει, ουτε το Gravity Box. Η ROM φταιει..(της Μαλαισιας). Σωστα κατα βαθος δεν το ειχα πιστεψει..

 

Υ.Γ. Απ οτι φαινεται ουτε η ΡΟΜ φταιει..

Υ.Γ. Ξαναφλασαρισα τη ΡΟΜ και ηρθαν τα shortcuts στα κανονικα τους..;)

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποστ για το galaxy s2 διάβασα τα παρακάτω και το έκανα και στο δικό μας κινητό. Το κινητό μου φαίνεται ότι πάει σφαίρα. Ας πάμε λοιπόν στο κυρίως θέμα:

 

1. Ανοίξτε τις Ρυθμίσεις συστήματος

 

2. Κατεβείτε προς τα κάτω και βρείτε τις Επιλογές προγραμματιστών

 

3. Εαν έχετε συσκευή με Android 4.2 και πάνω, τότε για να εμφανιστούν οι Επιλογές προγραμματιστών ακολουθήστε τα βήματα που γράφω στο τέλος.

 

4. Πατήστε το Επιλογές προγραμματιστών και βρείτε τις εξής επιλογές:

 

Κλίμακα κιν.Παραθύρων

 

Κλίμακα γραφικών μετ...

 

Κλίμακα διάρκειας προ...

 

και Εξαν.απόδοση GPU

 

5. Πατήστε στις 3 πρώτες μία-μία και βάλτε τις από 0.5x ή εντελώς OFF (προτείνεται)

 

6. Έαν δεν παίζεται πολλά 3D παιχνίδια στη συσκεύή σας προτείνω να τικάρετε και το κουτάκι δίπλα στο Εξαν.απόδοση GPU. Ειδάλλως αφήστε το ως έχει.

bodo
Link to comment
Share on other sites

Οταν λες `παει σφαιρα` τι εννοεις? Εγω και τα δυο που εχω σφαιρα πηγαινουν. Το προβλημα που εχουν τα της δευτερης φουρνιας ειναι στο WiFi.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ξηλωσα το Gravity box, ξηλωσα το xposed, επανεφερα την ενδειξη της μπαταριας στην μαμα κατασταση βαζοντας το original .apk και παρ ολ αυτα τα shortcuts της notification bar εξακολουθουν να δειχνουν αλλα αντι αλλων.

Αρα ουτε το patch της μπαταριας φταιει, ουτε το Gravity Box. Η ROM φταιει..(της Μαλαισιας). Σωστα κατα βαθος δεν το ειχα πιστεψει..

 

Φίλε μου, αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτό το shortcuts στο notifications bar, και όλα είναι σωστα!! Κάτω απο το μεγάφωνο γράφει sound, απο το εικονίδιο toy wi fi γράφει wifi, κ.ο.κ...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου το κάνει αυτό..Εγώ της Μαλαισίας την έχω βολευτεί πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτό το shortcuts στο notifications bar, και όλα είναι σωστα!! Κάτω απο το μεγάφωνο γράφει sound, απο το εικονίδιο toy wi fi γράφει wifi, κ.ο.κ...

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σου το κάνει αυτό..Εγώ της Μαλαισίας την έχω βολευτεί πολύ!

Αφου σ εσενα ειναι οκ τοτε σε μενα μαλλον κατι κρασαρε.. Θα κανω factory data reset κι αν δεν στρωσει, φτου κι απ την αρχη.. Σ ευχαριστω.

ΥΓ. Με το factory reset δεν εγινε τιποτα, ομως με φλασαρισμα της ΡΟΜ απο την αρχη αποκατασταθηκε το προβλημα;)

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η ΡΟΜ της Μαλαισιας δουλευει μια χαρα, ειναι μια Β06 official με μονη διαφορα την επιλογη για ανοιχτη ακροαση του ραδιοφωνου. Αλλη διαφορα δεν βλεπω εγω.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Αφου σ εσενα ειναι οκ τοτε σε μενα μαλλον κατι κρασαρε.. Θα κανω factory data reset κι αν δεν στρωσει, φτου κι απ την αρχη.. Σ ευχαριστω.

ΥΓ. Με το factory reset δεν εγινε τιποτα, ομως με φλασαρισμα της ΡΟΜ απο την αρχη αποκατασταθηκε το προβλημα;)

 

Βλέπω μέρες που παιδεύεσαι και είχα γράψει και γιατί σου συμβαίνει αυτό αλλά δεν δούλευε το site όταν πάτησα "post" και την άλλη μέρα το ξέχασα να ξαναγράψω.

 

Αυτό που κάνει το battery mod που είχες βάλει είναι να πάρει το κατάλληλο αρχείο της Β06 και να το αλλάξει ώστε να σου δείχνει τη στρογγυλή μπαταρία. Προφανώς και το mod είναι μόνο για την Β06 επειδή το δικό της αρχείο έχουν μοντάρει, οπότε σε άλλη rom όπως είδες δημιουργεί πρόβλημα. Αυτό που δεν σκέφτηκες όταν αφαίρεσες το mod για να δεις αν φτιάξει το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο που αφαιρεί το mod είναι απλά το original αρχείο της Β06. Οπότε και αυτό όπως είδες σε άλλη rom πάλι πρόβλημα προκαλεί. Αν έπαιρνες το κατάλληλο αρχείο από κάποιον με την Μαλαισιανή rom και το έβαζες εκεί που πρέπει όπως πρέπει θα σου λυνόταν το θέμα. Το factory reset δεν έκανε τίποτα γιατί σβήνει το /data partition ενώ το mod και γενικά όλα τα αρχεία που πειράζουμε σε mod είναι στο /system.

 

Σαν κανόνα κράτα ότι δεν βάζουμε mod που προορίζεται για μια rom σε διαφορετική. Το λιγότερο είναι αυτό που έπαθες. Στη χειρότερη απλά δεν μπουτάρει το τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως δεν πηρα χαμπαρι ποτε ακριβως εμφανιστηκε το προβλημα, γι αυτο και δεν ημουν σιγουρος τι το προκαλεσε. Δεν θεωρησα πως αυτη η μοντιφια θα εκανε ζημια μια που οι δυο ΡΟΜ ειναι σχεδον πανομοιοτυπες, ουτε και τωρα ακομη ειμαι σιγουρος οτι αυτο εφταιγε (δεν θα το δοκιμασω βεβαια..). Ομως, το original apk. που επανεφερα στο system ηταν αυτο που κρατησα backup απο την ΡΟΜ της Μαλαισιας. Λογικα μετα απο αυτο επρεπε να διορθωθει το προβλημα. Ομως δεν..

Οχι πως με ενοχλουσε ιδιαιτερα, αλλα καθ οτι τελειομανης ων..

Παντως τωρα για το ποσοστο της μπατταριας χρησιμοποιω την ρυθμιση του Gravity box. Τελος καλο, ολα καλα..:) Thanks

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη σε βλεπω να παιδευεσαι καιρο με αυτο το θεμα υποψιαζομαι οτι η ερωτηση που θα κανω ειναι βλακεια, ομως θα την κανω.. Γιατι δεν το εγκαθιστας απο το play store?

 

δεν το εμφανιζει συμβατο για την συσκευη. Σε μενα στο Nubia το περασα κανονικα και στο geek της γυναικας μου το εμφανιζε σαν μη συμβατο. με sideload οταν ετρεχε κολλουσε αμεσως

 

Μα δεν υπάρχει στο play store! Ψάχνοντάς το από το web site του play store το δείχνει ως μη συμβατό με τη συσκευή μου!!

 

Περιεργο, στο δικο μου εγκαθισταται κανονικα. (Ρομ Μαλαισιας) Μπορω να σας ανεβασω και ενα screenshot αν δεν με πιστευετε (αυριο..)

 

Όπα φίλε! Έχω την B06, κάποιες ερωτήσεις για την Μαλαισίας;

 

1) Έχει ελληνικά όπως και η B06;

 

2) Είναι βασισμένη στην B06 ή σε παλιότερη;

 

3) Χρειάζεται root φαντάζομαι. Υπάρχει αξιόπιστη μέθοδος; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια στο 1ο post;

 

4) Google apps περιέχονται, κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υπάρχει στο play store! Ψάχνοντάς το από το web site του play store το δείχνει ως μη συμβατό με τη συσκευή μου!!

Όπα φίλε! Έχω την B06, κάποιες ερωτήσεις για την Μαλαισίας;

1) Έχει ελληνικά όπως και η B06;

2) Είναι βασισμένη στην B06 ή σε παλιότερη;

3) Χρειάζεται root φαντάζομαι. Υπάρχει αξιόπιστη μέθοδος; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ίδια στο 1ο post;

4) Google apps περιέχονται, κατάλαβα καλά;

Στο Playstore υπαρχει το Google plus και οπως ειπα εγκαθισταται κανονικα, οπως επισης το ιδιο ανεφερε και ο EXILES.

1) Ναι

2) Στην Β01

3) Ναι, χρειαζεται ρουτ με την ιδια μεθοδο οπως αναφερεται στο doc

4) Ναι

Δεν θα δεις καμμια ουσιαστικη διαφορα με την Β06, μονο την ανοιχτη ακροαση του ραδιοφωνου. Καποιος μιλησε για καλυτερη διαχειρηση της μπαταριας αλλα εγω κατι τετοιο δεν διαπιστωσα.

Παρατηρησα ακομη οτι εκεινο το ασπρο στρογγυλο S που εμφανιζοταν στην ακρη της οθονης, δεν εμφανιζεται πια καθολου.

Νομιζω οτι η ρομ αυτη ειναι η καλυτερη. Βαλτην ανεπιφυλακτα.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Καλωδιωμένος στο δίκτυο είσαι βρε θηρίο, σε πάω! :lol:

 

Όλα καλά, με χαλάει μόνο ότι είναι βασισμένη στην Β01... Δεν έχουν περάσει δλδ bug fixes των ενδιάμεσων σε αυτήν. Να πάρει.

 

EDIT: Βασικός λόγος που μου αρέσει είναι ότι παίζει το Google+

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίζει κανά mirror της Μαλαισιανής, από άλλο ZTE site; Το βασικό link είναι αργόοοοοοοοοοοοοοοο...

Edited by carmik
Link to comment
Share on other sites

Καλωδιωμένος στο δίκτυο είσαι βρε θηρίο, σε πάω! :lol:

 

Όλα καλά, με χαλάει μόνο ότι είναι βασισμένη στην Β01... Δεν έχουν περάσει δλδ bug fixes των ενδιάμεσων σε αυτήν. Να πάρει.

 

EDIT: Βασικός λόγος που μου αρέσει είναι ότι παίζει το Google+

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παίζει κανά mirror της Μαλαισιανής, από άλλο ZTE site; Το βασικό link είναι αργόοοοοοοοοοοοοοοο...

Το αποτελεσμα να βλεπεις, ας ειναι βασισμενη οπου θελει, bugs δεν βλεπω, αυτος που την εφτιαξε κατι θα ξερει, μια που την εφτιαξε τελευταια.. Οσο για το Google+ ειναι θεμα ΡΟΜ? Δεν ειμαι σιγουρος. Μονο αν την περασεις θα το ανακαλυψεις. Εγκατεστησε τον free download manager, θα στην κατεβασει σε μιση ωρα..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα με την Μαλαισιανή. Έφαγα κανά 2 fc, ελπίζω να είναι περαστικά. Παίζουν ΟΛΑ τα Gapps, ακόμα και το Garmin Fit που δεν έπαιζε στην B06!

 

Μιά ερώτηση: στον ES explorer, άμα πάτε στο αριστερό πάνελ (έχει τη συνολική εικόνα του κινητού από ελεύθερη μνήμη σε κάρτες κτλ), πόση μνήμη σας λέει ότι έχει η εσωτερική κάρτα SD του κινητού; 2 ή 8Gb; Είχα την ιδέα ότι είναι 8, αλλά εδώ δείχνει 2,85Gb(!)

Link to comment
Share on other sites

Μιά ερώτηση: στον ES explorer, άμα πάτε στο αριστερό πάνελ (έχει τη συνολική εικόνα του κινητού από ελεύθερη μνήμη σε κάρτες κτλ), πόση μνήμη σας λέει ότι έχει η εσωτερική κάρτα SD του κινητού; 2 ή 8Gb; Είχα την ιδέα ότι είναι 8, αλλά εδώ δείχνει 2,85Gb(!)

 

Ωπα...περίμενε.. τα ίδια μου γράφει και μένα.. sdcard1 2.85 GB..

Πάω τώρα στις ρυθμίσες, αποθηκευτικός χώρος, και λέει 8 GB. Μείον firmware 2.20 G, μείον system ROM 0,98 GB, μείον user ROM 1,97 GB, και στο τέλος user virtual sdcard 2,85 GB! Αν τα προσθέσουμε όλα μαζί να τα 8 GB..

Link to comment
Share on other sites

ZTE geek 2 pro με MTK επεξεργαστή...

 

http://etkchina.com/2014/06/25/intel-prcessor-was-abandonedzte-geek-%e2%85%a1-pro-will-use-mtk6592-processor-and-support-4g-lte/

 

Με τέτοια πράγματα δεν βλέπω KK για το κινητό

 

http://etkchina.com/wp-content/uploads/2014/06/1-140624231014542.jpg

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πφφφφ..ο κοσμος παει μπροστα (βλεπε Zenfone http://www.asus.com/Phones/ASUS_ZenFone_5/ ), αυτοι πανε πισω.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσαν να τα βγαζουν και τα δυο αφου εχουν τοσο μεγαλο καημο με ΜΤΚ (αν φυσικα δεν ειχαν μαμισει την δευτερη παρτιδα του δικου μας..)

Αραγε κανενα ΤΙΖΕΝ δεν θα δουμε να μαθουμε τι καπνο φουμαρει?

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω πως όντας η μόνη συσκευή της ZTE με Intel ίσως η εταιρία αποφάσισε λογικά και λόγω πωλήσεων να μην συνεχίσει την υποστήριξη...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα το υποστήριζε δηλαδή; Στη μοίρα του πεταμένο το είχε το πρώτο της κινητό με Intel CPU. Ποτέ ξανά ΖΤΕ από εμενα, φάνηκε μη σοβαρή εταιρία...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τώρα το υποστήριζε δηλαδή; Στη μοίρα του πεταμένο το είχε το πρώτο της κινητό με Intel CPU. Ποτέ ξανά ΖΤΕ από εμενα, φάνηκε μη σοβαρή εταιρία...

 

Έβγαλε από B01 έως B06 μία Λευκορωσσική και μία Μαλαισιανή ROM. Εντάξει δεν το λες και υποστήριξη αλλά όχι και πεταμένο :P

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε από B01 έως B06 μία Λευκορωσσική και μία Μαλαισιανή ROM. Εντάξει δεν το λες και υποστήριξη αλλά όχι και πεταμένο :P

 

Πεταμένο, πεταμένο! :lol:

 

Το θέμα είναι τι διόρθωσε και τι πρόσφερε. Δεν βλέπω διάφορα δηλαδή από Β03 σε Β06. Και ενώ η Lenovo έχει δώσει sources για το Κ900 η ΖΤΕ τίποτα. Μέχρι και Kit Kat θα μπορούσε να δώσει. Για να μην πω για το WiFi, το οποίο πιστεύω είναι δικό της σφάλμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...