Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οκ θα το ψαξω τωρα.Ευχαριστω

 

εδιτ

http://android-revolution-hd.blogspot.gr/2013/12/how-to-copy-rom-zip.html

 

αυτος ειναι οκ?

Edited by hdkeys
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και πως θα κουνιέται μέσα στο CWM χωρίς volume keys; Με ADB πρέπει να την περάσει την ROM.
Χμμμ..υπεθεσα οτι μονον το volume+ δεν εχει...

@hdkeys το τηλεφωνο σου δεν κανει μονο του software update αν πας settings/system updates? Εστω να βαλεις την Β06 κομπλε..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα το ψαξω τωρα.Ευχαριστω

 

εδιτ

http://android-revolution-hd.blogspot.gr/2013/12/how-to-copy-rom-zip.html

 

αυτος ειναι οκ?

 

Όχι γιατί αυτό είναι για να την κάνεις copy στο τηλέφωνο απλά. Για install μετά λέει κανονικά μέσα από την recovery, αλλά εσύ χωρίς volume keys δεν μπορείς.

 

Μάλλον αυτό σου κάνει: http://android-revolution-hd.blogspot.gr/2013/12/ow-to-use-adb-sideload.html

 

Ή αυτό: http://freedupthoughts.com/2013/04/how-to-install-custom-roms-with-help-of.html

 

Αλλά πρόσεχε μη πάει να κάνει update ο ROM Manager την CWM Recovery, μόνο τη rom κάνε install, αν ρωτήσει τίποτα για update πες όχι.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προσπαθω να συνδεθω με 3g και το κινητο δε μπαινει ιντερνετ...καμια ιδεα γιατι το κανει?

 

Αν εναι καινουργιο το τηλεφωνο μηπως δεν εχεις ρυθμισει το apn του παροχου σου;

Link to comment
Share on other sites

Και ετσι πρεπει να μπω σε Recovery.

 

4 Boot your device in recovery mode (Android logo with a exclamation mark) and connect your device to PC

5 Hold down "power" button first, followed quickly by "volume up" button. You should now see the recovery menu

 

δεν κανει update απο το μενου.

 

το ανοιξα και καταφερνω να μπω σε recovery.

Προσπαθω να περασω custom cwm αλλα δεν με παει σε Droidboot.Τι σας βγαζει σε αυτο ?Σ εμενα σταματαει στο logo Intel οταν το ανοιγω με Power vol+ Vol-

 

Edit Καταφερα τελικα και μπηκα στο Droidboot (δεν ειχα root οταν προσπαθουσα πριν) οποτε εβαλα cwm

 

Ερωτηση το Cwm με touch δεν μπαινει στο 975?

 

-περασα το Rom manager εβαλα την μαλαισιανη οποτε ειμαι οκ και fm radio .

 

Ακολουθω τις οδηγιες για root αλλα δεν γινεται,μου κανει abort μολις πατησω για update.

Εχω μπαταρια 60% περιπου οποτε δεν ειναι απ αυτο.Εχετε root στην μαλαισιανη?

Edited by hdkeys
Link to comment
Share on other sites

Ειπαμε παραπανω πως μπαινεις σε cwm με ανοιχτο το τηλεφωνο. Πρεπι ομως να εισαι root. Φορμαρισες την καρτα προηγουμενως? Χρησιμοποιησες το τερμα μεσα zip?

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το 975 παίρνει μόνο τη recovery που δίνουμε, δεν είναι touch και αργεί επίσης στα πάνω κάτω (επειδή είναι port για να δουλεύει σε Intel). Δε σε ενδιαφέρει μιας και δεν μπορείς να κουνήσεις τίποτα.... :p

 

Σε κινητό που δεν είναι root και δεν δουλεύουν τα volume η διαδικασία για να περάσεις custom recovery ή να κάνεις root είναι η εξής:

 

1. Ενεργοποιείς USB Debugging και Unknown Sources (προαιρετικά το τελευταίο αλλά κάν' το)

2. Βάζεις το ADB και τους drivers του κινητού στο PC. Εγώ έχω όλο το Android sdk που περιέχει το ADB αλλά μπορείς να βάλεις και μόνο adb όπως είδες στα guides.

3. Συνδέεις το κινητό με usb και ανοίγεις από το pc το cmd και δίνεις "adb devices" και αν αναγνωρίζεται σωστά το κινητό θα σου το εμφανίσει.

4. Δίνεις στο cmd: "adb reboot bootloader" χωρίς τα εισαγωγικά (αν θυμάμαι καλά αυτή είναι η εντολή για το 975 που θα σε πάει στο fastboot menu, μικρή πιθανότητα να κάνω λάθος)

5. Εγκαθιστάς το cwm από το pc όπως λέει το guide που έχουμε στο thread εδώ, δηλαδή με το bat αρχείο κτλ.

6. Αφού δε σου δουλεύουν τα volume για να κάνεις με τη μία reboot recovery κάνεις manual reboot και όταν μπει στο λειτουργικό δίνεις από το cmd: "adb reboot recovery" (πιθανών να πιάνει αυτό και από το fastboot menu, δε θυμάμαι).

7. Είσαι μέσα στο CWM. Δίνεις πάλι "adb devices" για να βεβαιωθείς ότι το βλέπει το κινητό. Μεταφέρεις το αρχείο zip που θες να φλασάρεις στο ίδιο folder που είναι το adb.exe στο PC. Δίνεις από cmd: "adb sideload <filename>.zip" όπου <filename> το όνομα του zip προφανώς, οπότε καλύτερα κάτι μικρό όπως "root.zip" και "rom.zip" για να μη σου βγει η παναγία να γράφεις.

8. Αρχίζει και φλασάρει το zip ότι και να είναι, rom, root, gapps δεν έχει σημασία. Τελειώνει, manual reboot και ...

9. ... Έτοιμος!

 

:lol:

 

Δεν ξέρω ακριβώς αν κάνει αυτόματα wipes αυτή η μέθοδος σε περίπτωση που βάζεις rom. Δε θέλω να σε μπλέξω και οι roms του 975 είναι όλες παρόμοιες, οπότε θα μπουτάρει και χωρίς τα wipes πιστεύω. Όταν μπουτάρει τράβα ένα factory reset μέσα από την rom για σιγουριά. Αν δεν μπουτάρει και θες λίγο περιπέτεια μπορείς να κάνεις τα wipes μέσα από το adb (ενώ είσαι σε CWM. Δεν το έχω κάνει ποτέ, be careful) με αυτές τις εντολές:

 

adb shell

~ # mount /data

~ # mount /system

~ # rm -rf /cache/*

~ # rm -rf /data/*

~ # rm -rf /system/*

 

ή ίσως και:

 

adb shell

format DATA:

format SYSTEM:

format CACHE:

 

(Πρέπει να έχεις root για να κάνεις wipe το system)

 

Προτείνω να χρησιμοποιήσεις αυτό: https://www.dropbox.com/s/pephaop3ghg27hb/SuperUserGeekV975.zip για root. Είναι από το ισπανικό forum και κάνει root και βάζει απλά το Superuser, ούτε κινέζικο Root Explorer ούτε τίποτα.

 

Εγώ το έχω φτιάξει να περνάει το SuperSU αντί για το Superuser, το οποίο είναι ανώτερο πρόγραμμα. Θα χρειαστώ εθελοντή όμως γιατί δεν έχω το 975 πια. Οπότε θα θέλω κάποιον αρουτάριστο να το περάσει και να μου πει αν γίνεται σωστά root και αν μπαίνει το SuperSU. Ψήνεσαι; Αν ναι: https://www.dropbox.com/s/rppo3bn6oa5tnhu/SuperSUGeekV975.zip

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το MOFI flip case και τα 10 screen protectors από aliexpress.

 

Καλό το MOFI, ποιοτικό φαίνεται. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν είναι όλο το πλαστικό κολλημένο πάνω στο leather επειδή έχει αυτή την εγκοπή από πίσω που το διπλώνεις και στέκεται το κινητό για να δεις ταινία κτλ. Φοβάμαι έτσι μισό που είναι κολλημένο μήπως είναι ευκολότερο να φύγει (αν ξέρω γω πάει να πέσει το κινητό και το πιάσει κανείς από το case από την αριστερή μεριά, μήπως ξεκολλήσει η δεξιά)...

Link to comment
Share on other sites

Συμφουριτες να κανω μια ερωτηση;; εχει βγαλει η asus ενα κινητο με τον ιδια επεξεργαστη με το δικο μας τον intel με android ομως 4.3 και θα παρει και αναβαθμιση σε 4.4 εμεις μπορουμε να περασουμε τισ αναβαθμισεις;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Όχι 10 χαρακτήρες

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το MOFI flip case και τα 10 screen protectors από aliexpress.

 

Καλό το MOFI, ποιοτικό φαίνεται. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δεν είναι όλο το πλαστικό κολλημένο πάνω στο leather επειδή έχει αυτή την εγκοπή από πίσω που το διπλώνεις και στέκεται το κινητό για να δεις ταινία κτλ. Φοβάμαι έτσι μισό που είναι κολλημένο μήπως είναι ευκολότερο να φύγει (αν ξέρω γω πάει να πέσει το κινητό και το πιάσει κανείς από το case από την αριστερή μεριά, μήπως ξεκολλήσει η δεξιά)...

 

Άλλο αρνητικό του Mofi flip case είναι ότι δεν φαίνεται το led μπροστά. Σκέφτομαι να πάρω dremel και να ανοίξω μια τρύπα αλλά το λυπάμαι, σίγουρα θα φαίνεται άσχημα μετά...

 

λυπαμαι που δεν θα ειμαι κατοχος του v975 , πιστευω πως το αδελφακι απο την ασους θα καλυψει το κενο

 

Δύσκολα θα γίνουν port οι rom. Τα κινητά θα έχουν άλλα drivers λόγω διαφορετικών οθονών, wifi/radio/cell/gps chips κτλ. Το σκεφτόμουν το ASUS αλλά είναι λίγο γομάρι. Επίσης φοβήθηκα λίγο τον Intel, όσες λίγες εφαρμογές δεν δουλεύουν και έλεγα να πάω σε octa MTK. Επίσης η Intel δεν ήταν που θα έβγαζε καινούργιους επεξεργαστές για κινητά με λιγότερα nm και κατανάλωση και αυξημένες επιδόσεις; Περιμένουμε ακόμα! :lol:

 

(Δεν την πρόλαβα την αδερφή μου, πήγα να περάσω το protector και είδα 3 κανονικές γρατσουνιές και πολλές μικρότερες κάτω από φως. Δεν της είχα περάσει και εγώ το protector δώρο από το minideal για να βάλω με τη μια το καλό, που να περιμένω ότι θα γίνει σφαγή... :mad: Γυναικείες τσάντες = death. Αν αυτό είναι gorilla glass εγώ είμαι ουρακοτάγκος...)

Link to comment
Share on other sites

μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει την λειτουργία του scheduled mode;
Γιατι μπερδευεσαι? shedule on=η ωρα και η μερα (η οι μερες) που θα ανοιγει και scedule off=η ωρα και η μερα (η οι μερες) που θα κλεινει το κινητο. Μονο μια ωρα μπορεις να προγραμματισεις, ενω τη μερα η τις μερες τις κανεις επιλογη. Μπορεις να προγραμματισεις μονο το on η μονο το off αμα γουσταρεις. Για να καταλαβεις εγω το εχω Δευτερα εως και Παρασκευη να ανοιγει στις 6.00 και απο Δευτερα εως και Κυριακη (παντα δηλαδη) να κλεινει καθε βραδυ στις 23.00. Μη ξεχασεις να ενεργοποιησεις τον διακοπτη στο on. ΚΑΙ: ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΛΑΡΜ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ SHEDULE ON, δεν θα σου δουλεψει το scedule on..

 

Ρε παιδια εκανε κανενας τις ρυθμισεις APN της Wind για Internet και MMS? Τα εβαλα αλλα δεν μπορω να στειλω MMS. Τα γραφω οπως τα εκανα (και οπως μου τα εστειλε η Wind).

 

Ρυθμισεις Internet:

Όνομα: WIND Internet

APN: gint.b-online.gr

MCC: 202

MNC: 10

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ρυθμίσεις MMS:

Όνομα: WIND MMS

APN: mnet.b-online.gr

MMSC: http://192.168.200.95/servlets/mms

Διακομιστής μεσολάβησης ΜΜS: 192.168.200.11

Θύρα ΜΜS: 9401

MCC: 202

MNC: 10

Όλα τα άλλα στοιχεία μένουν κενά

 

Ριξτε φως στην υποθεση..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

στο apn βαλε default. για δοκιμασε το. ΤΟ mms ακομα δε το ενεργοποιησει

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΣΟΡΡΥ βαλε default στην επιλογη τυπος apn.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οσο για τα mms πρεπει να κοιταξω τις ρυθμισεις του παλιου κινητου για να σου πω.ελπιζω να τα καταφερω συντομα διοτι βρισκεται στη Κρητη παρεα με τον αδελφο μου ο οποιος στη τεχνολογια ειναι χειροτερος και απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα Τυπος APN: default

"Δεν ειναι δυνατη η ληψη αυτη την στιγμη, δοκιμαστε ξανα αργοτερα" μου βγαζει οσες δοκιμες κι αν εκανα..

Πρεπει και ο παραληπτης να εχει κανει τις ρυθμισεις?

Thanks Dim

Υ.Γ. Χαχαχα

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια και απο εμενα.Ειμαι κατοχος και εγω αυτου του τηλεφωνου και εχω αριστες εντυπωσεις.το μοναδικο μου προβλημα ειναι οταν η μπαταρια φτασει στο 6% το τηλεφωνο σβηνει.τι να κανω? ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια και απο εμενα.Ειμαι κατοχος και εγω αυτου του τηλεφωνου και εχω αριστες εντυπωσεις.το μοναδικο μου προβλημα ειναι οταν η μπαταρια φτασει στο 6% το τηλεφωνο σβηνει.τι να κανω? ευχαριστω

 

Δεν γνωριζω αν μπορεις να κανεις κατι,απλα για να σε παρηγορησω εμενα απο 13 παει κατευθειαν στο 10....

Link to comment
Share on other sites

για βαλε το d με κεφαλαιο
Μπααα..ουτε κι αυτο γουσταρει..

 

καλημερα παιδια και απο εμενα.Ειμαι κατοχος και εγω αυτου του τηλεφωνου και εχω αριστες εντυπωσεις.το μοναδικο μου προβλημα ειναι οταν η μπαταρια φτασει στο 6% το τηλεφωνο σβηνει.τι να κανω? ευχαριστω
Εχω την εντυπωση οτι καπου στα downloads του xposed framework η μεσα στο gravity box κατι υπαρχει που το ρυθμιζεις εσυ να κλεινει οπου θες..Αν το ξαναπαρει το ματι μου θα σου πω..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Συνφορουμιτες καλησπέρα

 

Εχω βάλει την μαλαισιανη εχω κάνει root και ολα καλα

 

Προσπάθησα να το κανω με τον οδηγό του guideman αλλα ειχα κάποια προβληματακια

 

π.χ. στην εντολή sideload μου εδινε closed ,επρεπε να το ενεργοποιήσω πρωτα απο το cwm για να δουλέψει , αρα χρειαζόμουν volume buttons(θυμίζω το προβλημα ηταν οτι ειναι χαλασμένα και τα δυο).

Αναγκάστηκα να το ανοίξω και να βραχυκυκλώνω τις πίστες της καλωδιοταινιας πανω στην πλακέτα για να μετακινούμαι στα μενου. Ειδικά το Cwm μου έβγαλε την παναγια...

Το root αρχειο με SU του guideman δεν το δοκιμασα ,ειχα φτασει ξημερωματα και δεν ειχα χρονο θα το κανω καποια στιγμη.

 

Ευχαριστω για τη βοηθεια guys

Edited by hdkeys
Link to comment
Share on other sites

ειχα φτασει ξημερωματα και δεν ειχα χρονο θα το κανω καποια στιγμη.
Καλα βρε αρχιμαζοχα, πας να φλασαρεις ΡΟΜ (και οχι μονο..) χωρις πλαινα κουμπια..?:(:( Απιστευτο..

Μαλλον ετσι το πηρες απο χερι, σωστα? Αντε κουραγιο, ελπιζω να τελειωσες..

 

εγω μιλαω παντα για data δλδ διαδικτυο
δεν ξερω ρε Δημητρη, καποια στιγμη, οταν δεν θα το χρειαζομαι θα βγαλω ακρη.. Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...