Jump to content

ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

E, an to leei h voda teleiwse.

 

Aurio kiolas pame na zhthsoume na mas sthsoun apenantu apo

to spiti enan isto keraiwn gia na dieukolhnoume tis kahmenes tis

etaireies.

 

Etsi 8a kanoume kai tsampa "solarium" sto DNA mas.

 

Etsi akribws diabebaiwne kai h Philip Morris oti

to kapnisma den blaptei. Meta apo poses dekaeties

arage ta krath tis Europhs epebalan auta ta

banners panw sa paketa? Mhpws kai auta einai

uperbolika?

 

Oles oi epishmes ereunes exoun parate8ei sto

 

8ema ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙA: web links

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προς τον φίλο spyleon:

Να σε ρωτήσω κάτι;

Χρησιμοποιείς κινητό; Και αν ναι γιατί;

Έχεις νευριάσει ποτέ με την εταιρία σου, σε στιγμές που θέλεις να επικοινωνήσεις, αλλά δεν έχει κάλυψη, δεν ακούς καλά (κακή ποιότητα, κλπ);

Αν θέλεις απαντάς ,όμως απάντησε ειλικρινά!

Ευχαριστώ. :)

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

File den 3erw poia einai oute h episthmonikh katartish

oute ta sumferonta twn atomwn pou uposthrizoun me mania kai dogmatismo oti den uparxei kanena problhma.

 

Tuxaia brhka to forum auto kai "koufa8hka" me thn afeleia

kai aneu8unothta me thn opoia orismenoi eulogoun tis keraies

me to pseudes aitiologiko oti den uparxoun stoixeia gia thn epikyndinothta.

 

Yparxoun stoixeia. To Web einai gemato.

 

Oso gia sena tronik, an to problhma sou einai oti den mporeis kapoies fores na kaneis klhsh, ena 8a sou pw:

 

Den arnoumai oti fusika kai einai ekneuristiko na mhn mporeis na milhseis otan 8es.

 

Omws to kinhto mas to exoun kanei endoflebia anagkh. Anarwthsou , apo to sunolo twn klhsewn pou kaneis, poses einai pragmatika anagkaies se ba8mo pou na mhn diakiologeitai h adunamia klhshs. Dhladh prin thn kinhth, ti ekane o kosmos? Den epikoinwnouse?

 

Exoume katanthsei cell-maniacs.

Einai oloi me ena kinhto sto xeri. Exei ginei e3arthsh.

 

Kai to endiaferon ths politeias einai kuriws gia th neolaia kai ta sxoleia.

Gi'auto kai uparxei h dia8esh na apomakrun8oun oi keraies apo ta sxoleia, panepisthmia kai nosokomeia.

Auto bre paidia den sas leei kati?

 

Ti na pw, pisteuw oti gia na 8elei h opoia kubernhsh na paei kontra sta sumferonta twn etaireiwn kai na 3hlwsei tis keraies, kati polu sobaro shmbainei.

 

auta ta liga

Link to comment
Share on other sites

Χείμαρρος ο φίλος Αρχιμήδης με τον οποίο συμφωνώ και θα ήθελα να κάνω μια ακόμη επισήμανση υπό μορφή ερωτήσεων:

 

- Ποια είναι η πυκνότητα ΗΜ ακτινοβολίας λόγω εκπομπής των ραδιοφωνικών και τηλεοπτικών σταθμών; Μήπως είναι μεγαλύτερη από αυτή των σταθμών βάσης της κινητής τηλεφωνίας;

 

- Ποιός επιστημονικός φορέας μπορεί να επιβεβαιώσει υπερβάσεις στα όρια της ΗΜ από σταθμούς βάσης;

 

- Ποιός επιστημονικός φορέας έχει συμμετάσχει στο προαναφερθέν σχέδιο νόμου και με ποια επιστημονικά κριτήρια έβγαλε την απόφαση ο Συνήγορος του πολίτη;

 

- Ποιός επιστημονικός φορέας έχει αποδείξεις για μη θερμικές επιπτώσεις της ΜΗ ΙΟΝΤΙΖΟΥΣΑΣ Ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας χαμηλής ισχύος, σε ζωικούς ιστούς;

 

Ίσως να κάνω λάθος, αλλά προτιμώ τις επιστημονικά ( πόσες φορές το έγραψα :) ) τεκμηριωμένες απαντήσεις και όχι τον υπέρμετρο φόβο για το άγνωστο. Γι' αυτό χρησιμοποιώ hands-free στο κινητό μου. ;)

 

Δικαίωμά σου όμως φίλε spyleon να κάνεις τον αγώνα σου.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απορία μου είναι αν παρόμοιοι κανόνες των 300μ ισχύουν και κάπου αλλού στην Ευρώπη ή αν ο δικός μας κος υπουργός έχει κάνει κάποια μελέτη που την κρατά κρυφή από όλο τον επιστημονικό κόσμο, ή αν μήπως τέλος η επιστημονική προσέγγιση του "πόσα να πούμε ρε σεις? 500μέτρα? α! πολλά είναι. 100? όχι ρε συ κι εκατό φάτσα κάρτα. 300? 250 καλά είναι να τα αφήσω? Ξέρω γω ρε συ βάλε 300 και βλέπουμε."

 

bye

.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον spyleon

 

auta ta liga

 

 

Ωραία, αφού λοιπόν τα θελεις απλά, η ουσία είναι η εξής:

1. Δεν μπορεί να υπάρξει κινητή τηλεφωνία χωρίς κεραίες.

2. Δεν μπορεί να υπάρξει κυψελωτή κινητή τηλεφωνία (με τα πλεονεκτήματα που αυτή παρέχει), με κεραίες στην Πεντέλη,στον Υμηττό και στον Όλυμπο μόνο.

3. Επομένως το θέμα είναι απλό: Η έχουμε κινητή τηλεφωνία, ή δεν έχουμε. Ημίμετρα δεν γίνονται.

4. Συμπέρασμα: Αν είναι να τα βάζουμε με τις κεραίες του θανάτου, καλύτερα να τα βάζουμε με την κινητή τηλεφωνία γενικά, να πετάξουμε τα κινητά στα σκουπίδια, και να γυρίσουμε στην ωραία (όπως λες) εποχή που δεν είχαμε κινητά. Επίσης, να καταργήσουμε και τις τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα (μια χαρά δεν ζούσαν πριν 100 χρόνια χωρίς αυτα;).

 

Αυτά τα λίγα.

 

Πάντα φιλικά (αν και διακρίνω μεγάλη επιθετικότητα εκ μέρους σου)

 

Υ.Γ. Όπως έχω αναφέρει ξανα στο φόρουμ, υπάρχει επιστημονική έρευνα του Παν.Αθηνών (αν θέλεις είναι στη διάθεσή σου), που μεταξύ άλλων, αποδεικνύει ότι πολλές συσκευές που χρησιμοποιούμε άφοβα στο σπίτι, εκπέμπουν απίστευτη Η/Μ ακτινοβολία. Π.χ. το πιστολάκι των μαλλιών. Μιλάω σοβαρά...

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον tronik

 

... Όπως έχω αναφέρει ξανα στο φόρουμ, υπάρχει επιστημονική έρευνα του Παν.Αθηνών (αν θέλεις είναι στη διάθεσή σου), που μεταξύ άλλων, αποδεικνύει ότι πολλές συσκευές που χρησιμοποιούμε άφοβα στο σπίτι, εκπέμπουν απίστευτη Η/Μ ακτινοβολία. Π.χ. το πιστολάκι των μαλλιών. Μιλάω σοβαρά...

 

 

Άλλο όμως το πιστολάκι των μαλλιών και άλλο η κεραία του θανάτου στην ταράτσα του άτιμου γείτονα που τσεπώνει και μερικά χιλιάρικα ενοίκιο από το πουθενά.... ;)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

Άλλο όμως το πιστολάκι των μαλλιών και άλλο η κεραία του θανάτου στην ταράτσα του άτιμου γείτονα που τσεπώνει και μερικά χιλιάρικα ενοίκιο από το πουθενά.... ;)

 

 

Το ενοίκιο του τρόμου! :p

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον spyleon

 

Στην δική μου περιοχή έχει σηκωθεί ιστός απο κεραίες κινητής τηλεφωνίας και δυστυχώς ο κόσμος είναι ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟΣ.

Εγω προσωπικά έχω τυπώσει σελίδες ενημερωτικές και τις επόμενες

μέρες θα τις μοιράσω στους περιοικους για να ενημερωθούν.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.

 

 

 

Για σιγά σιγά γιατί θα τρελλαθούμε δηλαδή....

 

(Εγω προσωπικά έχω τυπώσει σελίδες ενημερωτικές ...)Δεν κατάλαβα...

Ενημερωτικές ως προς τί? Ενημερωτικές με βάση τί?

Ποιά ακριβώς ιδιότητα έχεις? Ποιόν φορέα εκπροσωπείς?

Τι έρευνες έχεις διεξάγει, με τι συμπεράσματα και από ποιόν αυτές έχουν εγκριθεί?

Με ποιό δικαίωμα θεωρείς ότι ΕΣΥ ξέρεις την αλήθεια?

Από που κι ως πού θεωρείς ότι εσύ μπορείς να παρέχεις έντυπη πληροφόρηση στον κόσμο (φαντάζομαι ότι θα είναι και ανυπόγραφη έτσι?).

Επειδή από τα γραφόμενα σου καταλαβαίνω ότι δεν έχεις σχέση με τις θετικές επιστήμες, (αλλά πολύ περισσότερο επειδή καταλαβαίνω ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ να ασχοληθείς με οτιδήποτε έρχεται σε αντίθεση με αυτά που εσύ πιστεύεις) δεν θα αναλώσω χρόνο στο να σου παραθέσω επιχειρήματα τα οποία ανατρέπουν αυτά που γράφεις.Πολύ απλά διότι δεν σε ενδιαφέρουν τα επιχειρήματα. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι να φύγει η κεραία του γείτονα. Σωστά?

Και βέβαια μόνο του γείτονα...

Γιατί αν σε ενδιέφερε το ζήτημα γενικά, (με όσα πιστεύεις) θα είχες την ίδια αντιμετώπιση και για άλλες κεραίες που δεν βρίσκονται στην περιοχή σου, όπως θα είχες και τις ίδιες ευαισθησίες για άλλα παρόμοια ζητήματα υγείας.(πχ δεν θα έπαιρνες αυτοκίνητο γιατί τα καυσαέρια του ΔΙΚΟΥ ΣΟΥ αυτοκινήτου, σκοτώνουν -και αυτό είναι αποδεδειγμένο- τα παιδιά του γείτονα).

Επειδή όποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να καταλάβει δεν πρόκειται να το κάνει ποτέ, επειδή δεν έχω πρόθεση να μιλήσω ούτε για ζητήματα ηθικής, ούτε για ζητήματα κοινής λογικής,

το μόνο που θα σε καλούσα να κάνεις είναι να βάλεις το όνομα σου κάτω από όσα έχεις γράψει και ετοιμάζεσαι να διανείμεις.

Αυτό θα αποδείξει (άσχετα με το αν είναι σωστά ή όχι αυτά που γράφεις), ότι αναλαμβάνεις την ευθύνη των γραφομένων σου, ότι στηρίζεις τη Δημοκρατία βάσει της οποίας λειτουργείς και ότι δεν κρύβεσαι πίσω από την ανωνυμία ώστε απλά και μόνο να κινδυνολογείς με σκοπό προσωπικά οφέλη.

Πολύ περισσότερο δε, θα δώσει το δικαίωμα σε όσους (μπορεί να )θίγονται από τις (ενδεχομένως παράνομες) ενέργειες σου να αναζητήσουν με όλα τα νόμιμα μέσα την δική τους δικαίωση.

 

 

Προσωπικά μιλώντας, αν ήμουν στη θέση του γείτονα σου ή της εταιρείας κινητής τηλεφωνίας θα κινιόμουν δικαστικά εναντίον σου.

 

Υ.Γ.

Και για να μην υποθέτεις πράγματα που δεν ισχύουν να σε πληροφορήσω ότι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου υπάρχουν δύο κεραίες κινητής τηλεφωνίας εδώ και τέσσερα χρόνια και δεν έχω κανένα πρόβλημα (ναι, ναι,ούτε πονοκεφάλους), ούτε εγώ, ούτε η γυναίκα μου , ούτε ο γιός μου που είναι πέντε ετών.

Link to comment
Share on other sites

Opoios endiaferetai mporei na katebasei apo to site ths

Independent Expert Group on Mobile Phones

thn epishmh melelth se pdf ths IEGMP sthn Agglia.

 

http://www.iegmp.org.uk/report/text.htm

 

Einai mia oloklhrwmenh meleth xwris fanfares kai me nhfaliothta.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει το 100% του κειμένου, αλλά την παρακάτω φράση την συνάντησα αρκετές φορές στο θέμα "Interaction of Radiofrequency Fields with Tissues":

 

"We conclude that there is little evidence to support resonant behaviour, but further work to investigate this proposed mechanism could be worthwhile."

 

Επίσης:

 

"As already noted, it seems impossible, therefore, that RF radiation could damage DNA directly, which might start cells on the path to cancer.

 

Θα επανέλθω.... :)

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω τελειώσει ολόκληρο το κείμενο, διαβάζω εδώ και δυό ώρες και ακόμη δεν έχω βρει τα σημεία εκείνα που δικαιολογούν τον αφορισμό της κινητής τηλεφωνίας.

 

Εάν κάποιος έχει βρει κάτι τέτοιο παρακαλώ ας επισημάνει το σημείο.

 

 

Thanks !

Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ πιο κοντά στους ανθρώπους που δε γνωρίζουν και ανησυχούν παρά σε αυτούς που (νομίζουν ότι) γνωρίζουν και διαβεβαιώνουν.

 

Με την υγεία δεν παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ε? Τα κινητά μας φταίξανε τώρα... Για δες τι άλλο τρως ΧΡΟΝΙΑ τώρα (μην πω 2 δεκαετίες): http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=121739#post121739

 

Έπαθες τίποτα? ;)

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

και επειδή λοιπόν πολλοί δήθεν ανησυχούν και κατηγορούν,θα χαρώ πολύ να γίνουν πρωτοπόροι και να πετάξουν τα κινητά τους μειώνοντας έτσι την ακτινοβολία...περιμένω δηλώσεις απαλλαγής συσκευών από τους επικριτές...άντε γιατί από λόγια λέω και εγώ ό,τι θέλω...λοιπόν..??:whistle:
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες είναι το motto εδώ μέσα να απαντάνε οι κεραιολιγούρηδες λέγοντας "ναι αλλά κι εσείς καταπιέζετε τους μαύρους" κατά το ανέκδοτο;

 

Το ότι υπάρχει ήδη ηλεκτρομαγνητική ρύπανση δε σημαίνει ότι πρέπει να την αυξήσουμε! Εκτός αυτού μιλάμε για άλλες συχνότητες.

 

Αντί να παραδεχτείς ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ αν είναι επιβλαβής η ακτινοβολία κάθεσαι και κάνεις δήθεν αποκαλυπτικές μετρήσεις με αναλυτές φάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Δε μου λες είναι το motto εδώ μέσα να απαντάνε οι κεραιολιγούρηδες λέγοντας "ναι αλλά κι εσείς καταπιέζετε τους μαύρους" κατά το ανέκδοτο;

 

Το ότι υπάρχει ήδη ηλεκτρομαγνητική ρύπανση δε σημαίνει ότι πρέπει να την αυξήσουμε! Εκτός αυτού μιλάμε για άλλες συχνότητες.

 

Αντί να παραδεχτείς ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ αν είναι επιβλαβής η ακτινοβολία κάθεσαι και κάνεις δήθεν αποκαλυπτικές μετρήσεις με αναλυτές φάσματος.

 

 

:wacko: :wacko: :wacko:

 

Οι μετρήσεις με αναλυτές φάσματος είναι ΔΗΘΕΝ των κεραιολιγούρηδων (Zouraris speaking?), ενώ οι δεισιδαιμονίες είναι απτή απόδειξη; :confused:

 

Η μείωση της ΗΜ ρύπανσης μπορεί να επιτευχθεί με την ελάττωση των ισχύων εκπομπής αυτών που είναι ισχυρών, δηλαδή radio & TV. Δεν μειώνουμε την ρύπανση του περιβάλλοντος καταργώντας τους κάδους και διατηρώντας τις άθλιες χωματερές...

 

Αν κάτι είναι επιβλαβές, φτάνει μόνο μια περίπτωση για να αποδειχθεί. Αν δεν είναι, μπορεί να περάσουν πολλά πολλά χρόνια ερευνών χωρίς και πάλι να υπάρχει 100% σιγουριά. Με αυτό το σκεπτικό είναι άδικο να θεωρείς κάτι επιβλαβές εξ ορισμού και να περιμένεις την απόδειξη του εναντίον (αν ποτέ υπάρξει).

 

Το άλλο με το motto για τους "καταπιεσμένους μαύρους" που κολλάει;

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

As pesoun ligo oi tonoi.

 

Enhmerwtiko site understanding radiation

 

http://www.nrpb.org/understand/index.htm

http://www.nrpb.org/press/information_sheets/mobile_telephony/base_stations.htm

 

Kai to site twn kataskeuastwn:

 

http://www.mmfai.org/

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

 

Αντί να παραδεχτείς ότι ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ αν είναι επιβλαβής η ακτινοβολία κάθεσαι και κάνεις δήθεν αποκαλυπτικές μετρήσεις με αναλυτές φάσματος.

 

 

Αυτή ήταν κατά πρόσωπο επίθεση, και παρακαλώ να ανακαλέσεις.

Αν έχεις χειροπιαστά επιχειρήματα όπως εγώ, παράθεσέ τα αντί να ρίχνεις το επίπεδο.

 

Τις μετρήσεις που έκανα, δεν τις χαρακτήρισε κανείς "αποκαλυπτικές", εκτός από εσένα πάνω στον εκνευρισμό σου, γιατί αποδείχθηκε το αντίθετο από αυτα που υποστηρίζεις.

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον johnywh

 

Εμένα η απορία μου είναι αν παρόμοιοι κανόνες των 300μ ισχύουν και κάπου αλλού στην Ευρώπη ή αν ο δικός μας κος υπουργός έχει κάνει κάποια μελέτη που την κρατά κρυφή από όλο τον επιστημονικό κόσμο, ή αν μήπως τέλος η επιστημονική προσέγγιση του "πόσα να πούμε ρε σεις? 500μέτρα? α! πολλά είναι. 100? όχι ρε συ κι εκατό φάτσα κάρτα. 300? 250 καλά είναι να τα αφήσω? Ξέρω γω ρε συ βάλε 300 και βλέπουμε."

 

bye

.

 

 

να ρωτησω και εγω κατι , εαν θυμαμαι καλα τα 300 μετρα υσχει και για νοσοκομεια ετσι? , εαν ναι τοτα ασ μου εξηγησει καποιος γιατι εχτες στηθηκε κεραια που βγηκε απο φορτηγακι μπλε χρωματος πανω στην ταρατσα του τοπικου ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΜΑΣ????????????? :!: :!: :!: :!:

 

το πρωι βγαζω και φωτογραφια αμα θελει κανεις

 

ΥΓ υπαρχουν αλλες δυο κεραιες πανω στην ταρατσα , το πιο πιθανων να ειναι και αυτες κινητης

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

 

 

Αν κάτι είναι επιβλαβές, φτάνει μόνο μια περίπτωση για να αποδειχθεί. Αν δεν είναι, μπορεί να περάσουν πολλά πολλά χρόνια ερευνών χωρίς και πάλι να υπάρχει 100% σιγουριά. Με αυτό το σκεπτικό είναι άδικο να θεωρείς κάτι επιβλαβές εξ ορισμού και να περιμένεις την απόδειξη του εναντίον (αν ποτέ υπάρξει).

 

 

 

 

 

Συμφωνούμε απόλυτα !!!

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι όλοι είναι αθώοι έως αποδείξεως του εναντίον...

κι όχι το αντίθετο.

 

Δεν μπορείς να αποδείξεις ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ότι δεν βλάπτει πουθενά.(Ξέρει κανείς ανάλογη περίπτωση?)

Άν η ίδια λογική επικρατούσε και για τα τρόφιμα π.χ. είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι θα ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ να τρώμε?

 

Μάλλον ...τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον sigmacom

 

Αυτή ήταν κατά πρόσωπο επίθεση, και παρακαλώ να ανακαλέσεις.

Αν έχεις χειροπιαστά επιχειρήματα όπως εγώ, παράθεσέ τα αντί να ρίχνεις το επίπεδο.

 

Τις μετρήσεις που έκανα, δεν τις χαρακτήρισε κανείς "αποκαλυπτικές", εκτός από εσένα πάνω στον εκνευρισμό σου, γιατί αποδείχθηκε το αντίθετο από αυτα που υποστηρίζεις.

 

 

Να ανακαλέσω τι; Το ότι δεν ξέρεις; Αλήθεια δεν είναι; Ούτε εγώ ξέρω. Το ύφος μου πιθανόν σε ενοχλεί αλλά το ύφος μου προέρχεται από τη σιγουριά που εκπέμπεις ότι εσύ είσαι ο σωστός. Η διαφωνία μου συνίσταται ακριβώς σε αυτό που υποστηρίζεις παρακάτω, ότι δηλαδή αυτά που γράφεις δεν είναι χειροπιαστά επιχειρήματα.

 

Επίσης να σημειώσω ότι οι πομποί των ραδιοφώνων και τηλεοράσεων που κάποιοι εδώ τους χαρακτήρισαν "αρκετών kW" στην πραγματικότητα είναι ζήτημα να είναι πάνω από 100W! Οι πομποί των ΔΟΡΥΦΟΡΩΝ που απέχουν περίπου 36000km από τη γη (για GEO δορυφόρους) είναι στα 30-40dBW (δηλαδή 1-10kW) και βέβαια αυτό που δεχόμαστε εδώ είναι της τάξης κάποιων pW.

 

Παράθεση

Αρχικό Μήνυμα από τον Codert

 

Παράθεση

Αρχικό Μήνυμα από τον panosFL

 

 

 

Αν κάτι είναι επιβλαβές, φτάνει μόνο μια περίπτωση για να αποδειχθεί. Αν δεν είναι, μπορεί να περάσουν πολλά πολλά χρόνια ερευνών χωρίς και πάλι να υπάρχει 100% σιγουριά. Με αυτό το σκεπτικό είναι άδικο να θεωρείς κάτι επιβλαβές εξ ορισμού και να περιμένεις την απόδειξη του εναντίον (αν ποτέ υπάρξει).

 

 

 

 

 

 

 

 

Συμφωνούμε απόλυτα !!!

 

Αυτό που ισχύει είναι ότι όλοι είναι αθώοι έως αποδείξεως του εναντίον...

κι όχι το αντίθετο.

 

Δεν μπορείς να αποδείξεις ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ότι δεν βλάπτει πουθενά.(Ξέρει κανείς ανάλογη περίπτωση?)

Άν η ίδια λογική επικρατούσε και για τα τρόφιμα π.χ. είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι θα ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ να τρώμε?

 

Μάλλον ...τίποτα .

 

 

Μάλλον εδώ είναι και η ουσία της διαφωνίας μας, σε θέματα υγείας τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά για να λέμε ΑΝ αποδειχτεί ΤΟΤΕ θα ανησυχήσουμε. Συνεχής έρευνα και πάντα επιφυλακτικότητα. Εξάλλου γνωρίζουμε ότι σε πολύ έντονα πεδία ΟΝΤΩΣ δημιουργούνται βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Lycos

Επίσης να σημειώσω ότι οι πομποί των ραδιοφώνων και τηλεοράσεων που κάποιοι εδώ τους χαρακτήρισαν "αρκετών kW" στην πραγματικότητα είναι ζήτημα να είναι πάνω από 100W! Οι πομποί των ΔΟΡΥΦΟΡΩΝ που απέχουν περίπου 36000km από τη γη (για GEO δορυφόρους) είναι στα 30-40dBW (δηλαδή 1-10kW) και βέβαια αυτό που δεχόμαστε εδώ είναι της τάξης κάποιων pW.

 

... γι' αυτό και χρειάζεσαι πανάκριβα κάτοπτρα και οπτική επαφή για να "ακούσεις" το πολύ ασθενές τους σήμα όπως φτάνει στη γη, αντίθετα με τη ραδιοτηλεόραση που έχεις κάποια λήψη με οποιοδήποτε κομμάτι σύρμα να χρησιμοποιήσεις για κεραία, επειδή έχουν πολύ ισχυρότερο σήμα αφού εκπέμπουν σε kW σε πολύ μικρότερη απόσταση από τους δορυφόρους...

 

 

Θα παρακαλέσω ως moderator να πέσουν οι τόνοι. Ο sigmacom διεκδικεί το ρόλο του ειδικού σε επικοινωνίες RF, και το γεγονός και μόνο ότι διαθέτει φασματογράφο κάτι υποδηλώνει. Το αν είναι συγκρίσιμες οι μετρήσεις στο φάσμα της ραδιοτηλεόρασης και του GSM σε ό,τι αφορά τις βιολογικές επιπτώσεις κανείς δεν ισχυρίστηκε ότι το γνωρίζει, αλλά από την άλλη κανείς δεν προσκόμισε αποδείξεις ότι διαφέρει. Το επιχείρημα λοιπόν είναι αν δεν ξέρεις ότι είναι διαφορετικά, γιατί ανησυχείς επιλεκτικά.

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...