Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδή πήγες στα "Θέματα" και επέλεξες 1 θέμα που σου άρεσε και το έκανες εφαρμογή και ακόμη σου βγάζει κινέζικα? Εγώ που έχω multi (με Ελληνικά) μου το βγάζει κανονικά. Έχεις Αγγλική/Κινέζικη rom?

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δεν χρειάζεται SP tools. Έχω γράψει το τρόπο στο #1901 πόστ χθές

 

φίλε μου αυτά τα διάβασα όλα προσεκτικά και αναφέρονται κυρίως στην multi.

η official με το φλασάρισμα εγκαθιστά και άλλο recovery αυτόματα και φυσικά ακυρώνει το όποιο root.Εγώ πάντως ψάχνω να βρώ εδώ αλλά και σε miui.eu-miui.com ΕΝΑΝ που να το έκανε ο ίδιος και να μας πει πως,αλλά δύσκολο το βλέπω.

περιμένω διευκρίνηση από stratos_21

 

*αυτό με τα κινέζικα το'χω και εγώ, ίσως είναι θέμα της official,δεν αλλάζει με το θέμα.

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δηλαδή πήγες στα "Θέματα" και επέλεξες 1 θέμα που σου άρεσε και το έκανες εφαρμογή και ακόμη σου βγάζει κινέζικα? Εγώ που έχω multi (με Ελληνικά) μου το βγάζει κανονικά. Έχεις Αγγλική/Κινέζικη rom?

πηγα στα θεματα και επελεξα αλλο θεμα αλλα κανει το ιδιο. σημειωσε οτι αυτο γινεται μονο στην lock screen, στην επομενη οθονη (home screen) εμφανιζεται κανονικα (π.χ. 21/01/2014 ) , πριν λιγες μερες το παρελαβα με multi (ελληνικα)

Edited by cosini
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτά τα διάβασα όλα προσεκτικά και αναφέρονται κυρίως στην multi.

η official με το φλασάρισμα εγκαθιστά και άλλο recovery αυτόματα και φυσικά ακυρώνει το όποιο root.Εγώ πάντως ψάχνω να βρώ εδώ αλλά και σε miui.eu-miui.com ΕΝΑΝ που να το έκανε ο ίδιος και να μας πει πως,αλλά δύσκολο το βλέπω.

περιμένω διευκρίνηση από stratos_21

 

*αυτό με τα κινέζικα το'χω και εγώ, ίσως είναι θέμα της official,δεν αλλάζει με το θέμα.

 

γιατι δεν δοκιμαζεις xnikos με το vroot να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα; τι περιεργο κι αυτο με τη lockscreen...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αυτά τα διάβασα όλα προσεκτικά και αναφέρονται κυρίως στην multi.

η official με το φλασάρισμα εγκαθιστά και άλλο recovery αυτόματα και φυσικά ακυρώνει το όποιο root.Εγώ πάντως ψάχνω να βρώ εδώ αλλά και σε miui.eu-miui.com ΕΝΑΝ που να το έκανε ο ίδιος και να μας πει πως,αλλά δύσκολο το βλέπω.

περιμένω διευκρίνηση από stratos_21

 

*αυτό με τα κινέζικα το'χω και εγώ είναι θέμα της official,δεν αλλάζει με το θέμα.

 

Εγώ θεωρώ σημαντικότερο το root από τα OTA updates,και θα γυρνούσα σε multi,αλλά τώρα κι αυτό είναι δύσκολο,αφού για αλλαγή recovery χρειάζεται root.

(αλήθεια φλάσαρε κανείς την multi μέσω 3e recovery αρουτάριστος?)

Πάντως αγόρι αν ενδιαφέρεσαι για multi μπορείς να δοκιμάσεις. Η multi είναι η official με περισσότερες γλώσσες δεν αλλάζει κάτι. Εγώ έχω multi + root + CWM και επειδή ξέρω πώς να περάσω rom μέσω CWM δεν έχω πρόβλημα. Για την ακρίβεια σε όλα τα κινητά μου έβαζα CWM recovery. :)

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

μπορεις μηπως να εξηγησεις λιγο πιο αναλυτικα πως εκανες τα παραπανω για να δεις αν ειναι αυθεντικο ?

το περιμενω και εγω σε λιγες μερες και θα ηθελα να το ξερω.

 

Στο πίσω μέρος του κουτιού έχει ενα σημείο που το ξυνεις και εμφανιζει εναν κωδικό.μπαινεις στην σελιδα που γράφει ακριβως κάτω απτό ξυστο και βαζεις τον κωδικό.

Επίσης αφού κανεις αυτό σου δίνει δυνατότητα να βάλεις το ΙΜΕΙ και το sn για επιπλέον επιβεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

πηγα στα θεματα και επελεξα αλλο θεμα αλλα κανει το ιδιο. σημειωσε οτι αυτο γινεται μονο στην lock screen, στην επομενη οθονη (home screen) εμφανιζεται κανονικα (οπως φαινεται και στη φωτο ) , πριν λιγες μερες το παρελαβα με multi (ελληνικα)
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αγόρι αν ενδιαφέρεσαι για multi μπορείς να δοκιμάσεις. Η multi είναι η official με περισσότερες γλώσσες δεν αλλάζει κάτι. Εγώ έχω multi + root + CWM και επειδή ξέρω πώς να περάσω rom μέσω CWM δεν έχω πρόβλημα. Για την ακρίβεια σε όλα τα κινητά μου έβαζα CWM recovery. :)

μα κι εγώ έτσι ήμουν πάντα,αλλά επειδή δεν έχω θέμα με τα αγγλικά είπα να κάνω τα update πιο απλά,αλλά η έλλειψη root με τσούζει.

και φυσικά δοκίμασα και το τελευταίο vroot,αλλά...

με βλέπω για multi πάντως.

Link to comment
Share on other sites

πηγα στα θεματα και επελεξα αλλο θεμα αλλα κανει το ιδιο. σημειωσε οτι αυτο γινεται μονο στην lock screen, στην επομενη οθονη (home screen) εμφανιζεται κανονικα (οπως φαινεται και στη φωτο ) , πριν λιγες μερες το παρελαβα με multi (ελληνικα)

 

μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο να δοκιμάσεις τα θέματα:

SS Mix

Smartisan OS

 

σίγουρα πάντως είναι θέμα οθόνης κλειδώματος.

 

ρίξε μία ματιά εδώ μήπως θες να δοκιμάσεις αλλά η δικιά μου άποψη είναι ψάξε στα θέματα να βρείς 1 έτοιμο χωρίς Κινέζικα

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=21454362&postcount=1371

http://en.miui.com/thread-10573-1-1.html

http://xiaomi.eu/community/threads/welcome-lockscreen-preview-collection-last-updated-02-10-12.18090/

Edited by bull2oo4

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι είναι Κινέζικο :lol:

 

Μια εξήγηση με δικά σου λόγια για τους 2 αυτούς όρους υπάρχει?

 

ειναι για την οθονη τη αναλυση..πιο πολυ για θεματα εικονες και εφαρμογες απο θεμα αναλυσης ρωταω

 

επισης πως μπορουμε να βαλουμε ενα θεμα εκτος mui market?

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιώ 160χαρακτιρες στα μηνύματα? Μου εφάγε όλη τη κάρτα θα το σκίσω
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ενεργοποιώ 160χαρακτιρες στα μηνύματα? Μου εφάγε όλη τη κάρτα θα το σκίσω

 

Βάλε https://play.google.com/store/apps/details?id=com.handcent.nextsms&hl=el να βρεις την υγειά σου. Αυτό δουλεύω χρόνια και με έχει βολέψει.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανα mod για τους 160 που να δουλευει με το default app?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

ειναι για την οθονη τη αναλυση..πιο πολυ για θεματα εικονες και εφαρμογες απο θεμα αναλυσης ρωταω

 

επισης πως μπορουμε να βαλουμε ενα θεμα εκτος mui market?

 

Για αλλαγή Lockscreen λέει

download place on your sd card in the miui/theme folder, apply the lockscreen using the miui theme manager app

 

http://xiaomi.eu/community/threads/welcome-lockscreen-preview-collection-last-updated-02-10-12.18090/

 

Λογικά πετάς το θέμα εκεί που λέει και το περνάς με τον miui theme manager

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ xnikos αλλα ημουν δουλεια!

Το ρουτ ειναι λειτουργικοτατο(απλα δεν δουλευει με τα permissions,αλλα σου εγκαθιστα προγραμμα)

Κατεβαζεις αυτο>usb debugging στο κινητο και το συνδεεις με pc>τρεχεις το .exe(ειναι κινεζικα αλλα θα πατας το πρασινο κουμπι κατω δεξια :lol:)>θα σου πεταξει και κατι στο κινητο και θα κανει μονο του reboot...

Μαλιστα οταν αναγνωριζει το κινητο πρεπει να το καταλαβεις εστω και στα κινεζικα,βγαζει κατι σαν OK,και γραφει το μοντελο(2013023),αν δεν το αναγνωριζει εχει ενα X και δεν σ'αφηνει να προχωρησεις.

Μαλιστα με φακτορυ ρισετ,ΔΕΝ φευγει το ρουτ!

 

Edit:Επισης κατι αλλο,ειδα οτι η xiaomi απαγορευσε απο 1/1/14 την εγκατασταση theme εκτος theme manager του κινητου(πχ κατεβασμα απο φορουμ),και οταν πηγα να κανω εγκ/ση απο sd παει να κανει ταυτοποιηση και πεταει error.Προσπαθουν να ανεβασουν ολα τα θεματα στο μαρκετ πλεον

 

Εdit #2:Επισης να αναφερω οτι το ρουταρισμα μου εγινε,εχοντας την official απο minideal κατ'ευθειαν,απλα εκανα οτα στην 5(ηρθε με 4),και 3e recovery...

Edited by stratos_21
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανα mod για τους 160 που να δουλευει με το default app?

 

και κάθε φορά που κάνεις update θα χάνετε? Λογικό είναι. Ενώ με το Handcent sms δεν χάνεις τίποτα.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν διαφωνω..ενα θεμα που ειχε αναφερθει με το +30 στους αριθμους λυθηκε; τσεκαρετε το 8 απο εδω http://en.miui.com/thread-12967-1-1.html

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το root.

Νομιζω οτι το εκανα τελικα με το vroot.

Ανεβασα δυο φωτο για να μου πειτε και εσεις. Παρατηρησα οτι αντι για superu που διαβαζω μου εγκατεστησε ενα kinguser!

http://imageshack.com/a/img850/638/tl1g.png

http://imageshack.com/a/img835/2748/1ym9.png

 

Ειμαι root τελικα; To kinguser ειναι σωστο;

 

[img=http://imageshack.com/a/img850/638/tl1g.png]
[img=http://imageshack.com/a/img835/2748/1ym9.png]

Edited by giannisgoku
φωτογραφιες
Link to comment
Share on other sites

Προφανως και θα εισαι,εμενα μου εβαλε rootmaster...

Φτιαξε τις εικονες ομως γιατι θελουν κυαλια!!

Δοκιμασε και καποιο root προγραμμα για επιβ/ση

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα στο miui/themes αλλα μολις παω να το κανω εφαρμογη μου λεει rejected error 406..επειδη δεν ειναι κατεβασμενο απο το miui market το εβαλα και στο download φακελο μεσα στο miui αλλα παλι τιποτα..
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ναι,μονο απο το μαρκετ μπορεις πλεον

 

ολα κινεζικα ειναι πλεον!!:mad::mad:

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ xnikos αλλα ημουν δουλεια!

Το ρουτ ειναι λειτουργικοτατο(απλα δεν δουλευει με τα permissions,αλλα σου εγκαθιστα προγραμμα)

Κατεβαζεις αυτο>usb debugging στο κινητο και το συνδεεις με pc>τρεχεις το .exe(ειναι κινεζικα αλλα θα πατας το πρασινο κουμπι κατω δεξια :lol:)>θα σου πεταξει και κατι στο κινητο και θα κανει μονο του reboot...

Μαλιστα οταν αναγνωριζει το κινητο πρεπει να το καταλαβεις εστω και στα κινεζικα,βγαζει κατι σαν OK,και γραφει το μοντελο(2013023),αν δεν το αναγνωριζει εχει ενα X και δεν σ'αφηνει να προχωρησεις.

Μαλιστα με φακτορυ ρισετ,ΔΕΝ φευγει το ρουτ!

Edit:Επισης κατι αλλο,ειδα οτι η xiaomi απαγορευσε απο 1/1/14 την εγκατασταση theme εκτος theme manager του κινητου(πχ κατεβασμα απο φορουμ),και οταν πηγα να κανω εγκ/ση απο sd παει να κανει ταυτοποιηση και πεταει error.Προσπαθουν να ανεβασουν ολα τα θεματα στο μαρκετ πλεον

 

Εdit #2:Επισης να αναφερω οτι το ρουταρισμα μου εγινε,εχοντας την official απο minideal κατ'ευθειαν,απλα εκανα οτα στην 5(ηρθε με 4),και 3e recovery...

 

κάτσε γιατί έχω θολώσει με τόσο διάβασμα που έριξα παντού,

τι εννοείς "κατεβάζεις usb debugging στο κινητό",αναφέρεσαι στην ρύθμιση,ή κάποιο αρχείο,πρόγραμμα,ποιό?

το vroot που είχες πει?

έχεις δηλαδή JHBCNAL5.0 (V5) και 3e recovery?

για βοήθα λίγο παραπάνω σε παρακαλώ:)

 

edit:τα παραπάνω αφορούν τα permissions?

το root με ενδιαφέρει με ποια έκδοση του vroot το έκανες?

ποιούς drivers εγκατέστησες?

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Xnikos εδώ http://xiaomi.eu/community/index.php?posts/179859 στα έχει όλα. Και drivers και vroot και τα παντα. Κάνε εγκατάσταση τον driver, ενεργοποίησε το usb debugging και κάνε οτι λέει ο οδηγός. Μπορείς να μην αλλαξεις recovery αν δεν θες..

Με αυτον τον τροπο δεν μπορείς να ενεργοποιήσεις τα permisions της miui απο εδώ System & Security folder -> Permissions -> Root -> Enable Permission manager αλλά είσαι Ρουτ με supersu.

Αντιθέτως στις multi με το ζιπ που κυκλοφορεί ενεργοποιείς κανονικά τα παραπάνω permisions..

Edited by gsir

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ωπα,σορρυ γιατι εγραφα γρηγορα!

Λοιπον,κατεβαζεις vroot απο εδω http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=8101&extra=&highlight=root%2Bhongmi&page=1,την τελευταια εκδοση που γραφει στο 1ο ποστ.Ενεργοποιεις usb debug στο κινητο,συνδεει και μετα οτι ειπα.

Drivers δεν εβαλα,νομιζω δεν χρειαζονται(αν χρειαστουν θα βγαλει μυνημα λογικα),αλλα το πισι που χρησιμοποιησα ειχε το pdanet εγκατεστημενο απο το thl w100s.

Ναι εχω JHBCNAL5.0 (V5) και 3e recovery.

Επαναλαμβανω,με το vroot ΔΕΝ ενεργοποιησεις τα ρουτ permissions της miui,αλλα χρησμιποιεις αυτο του προγραμματος(rootmaster σε μενα).

 

Edit:Με προλαβε ο gsir!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...