Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εβαλα την Official εκδοση την αγγλοκινεζικη, keyboard ελληνικο πως θα βαλω? Το minideal ειχε ενα Google Keyboard. Που θα το βρω αυτο?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια εβαλα την Official εκδοση την αγγλοκινεζικη, keyboard ελληνικο πως θα βαλω? Το minideal ειχε ενα Google Keyboard. Που θα το βρω αυτο?

 

απο το play store μου φαινετε μπορεις να το βρεις να το κατεβασεις το πληκτρολογιο

Link to comment
Share on other sites

απο το play store μου φαινετε μπορεις να το βρεις να το κατεβασεις το πληκτρολογιο

 

μπαα τιποτα, https://play.google.com/store/search?q=Google%20keyboard

 

εδω ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι μονο ενα Debugger , αλλα δεν εχω εγκατεστημενο το keyboard, εσυ πως το εχεις ? Δεν εχεις Ελληνικο πληκτρολογιο?

Link to comment
Share on other sites

μπαα τιποτα, https://play.google.com/store/search?q=Google%20keyboard

 

εδω ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι μονο ενα Debugger , αλλα δεν εχω εγκατεστημενο το keyboard, εσυ πως το εχεις ? Δεν εχεις Ελληνικο πληκτρολογιο?

 

ναι εχω ελληνικο πληκτρολογιο και αγγλικο ειναι.

εμενα ετσι ηταν γιατι εχω την μουλτι εκδοση.

Link to comment
Share on other sites

ναι στην αρχη το βαζεις αφου το στησεις και το ροοταρεις το κινητο κατεβαζεις απο το google store και το βαζεις.

απλα κανεις καποια βηματα διαχωριζεις την καρτα σου,κατσε να βρω το π.μ που μου ειχε στηλει ο φιλος για το link2sd.

 

Ευτυχώς το είχα κρατήσει στα εξερχόμενα!

 

1. Θα κατεβάσεις αυτό εδώ: http://download.cnet.com/M...-10962200.html στον υπολογιστή σου και θα το εγκαταστήσεις.

2. Θα βάλεις την sd σε ένα card reader και θα την συνδέσεις σε μία usb θύρα του υπολογιστή.

3. Πάρε backup ό,τι έχεις στην κάρτα.

4. Άνοιξε το minitool partition wizard (αυτό που κατέβασες). Θα δεις ότι σου εμφανίζει όλα τα drives που έχει ο υπολογιστής (σκληρούς, φλασάκια κλπ). Θα επιλέξεις την κάρτα sd σου. Εδώ πολλή προσοχή, μην τυχόν και επιλέξεις κάναν δίσκο και έχουμε πρόβλημα.

5. Κάνε δεξί κλικ πάνω στην sd και κάνε Delete.

6. Μόλις τελειώσει ξανά δεξί κλικ και πάτα Create Νew. Διάλεξε FAT32 και διάλεξε να μην πιάσει όλη την sd. Αυτό θα είναι το partition για data. Το υπόλοιπο που θα μείνει θα είναι χώρος για τις εφαρμογές.Στην επιλογή Create As διάλεξε Primary.

7. Αφού δημιουργηθεί αυτό το partition, φτιάχνουμε το partition για τις εφαρμογές. Ξανά με τον ίδιο τρόπο, διαλέγεις όσο χώρο έχεις αφήσει και δημιουργείς ένα partition ext2 ή ext3 ή ext4 . Εδώ τώρα θα πρέπει να πειραματιστείς καθώς δεν υποστηρίζουν όλα τα κινητά ext3. Αν δε σου δουλέψει με το ένα format επαναλαμβάνεις τη διαδικασία και απλά σε αυτό το βήμα δοκιμάζεις το άλλο format. Στο Create As πάλι επιλέγουμε Primary και δημιουργούμε το partition. Επίσης να ξέρεις ότι partition με ext2/ext3 ή μάλλον ext4 στο Windows δε θα μπορείς να τα δεις. Φυσιολογικό, μη σε αγχώνει.

8. Βάλε την sd πίσω στο κινητό, άνοιξέ το, φόρτωσε τo link2sd και μόλις το ανοίξεις θα σε ρωτήσει ποιο partition να επιλέξει για εφαρμογές. Διαλέγεις ext2 ή ext3 ή ext4 , ανάλογα με το ποιο έχεις κάνει και μετά θα σου ζητήσει επανεκκίνηση. Μετά την επανεκκίνηση άνοιξε ξανά το link2sd για να σιγουρευτείς ότι πέτυχε. Αν έχει αποτύχει η διαδικασία θα σου το πει.

 

Απλά έχε στο νου σου ότι για να δουλέψει το link2sd χρειάζεται να είσαι root. Αν δεν είσαι κατέβασε αυτό: http://forum.xda-developer....php?t=2130276 την τελευταία έκδοση και τρέξε το Barahir exploit. Θα γίνεις root αμέσως!

 

Φιλε μετά από αυτο σου κάνει αντίγραφα κανονικά ή σου λέει οτι δεν υπαρχει χώρος στις κάρτες ?

«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω ελληνικο πληκτρολογιο και αγγλικο ειναι.

εμενα ετσι ηταν γιατι εχω την μουλτι εκδοση.

Καποιος που να εχει την EN/CN παιδια ? Ποιο πληκτρολογιο εβαλε για να εχει Ελληνικα?

Και παλια ειχα κατι τετοια θεματα με τα αλλα τα Sony τα κινητα που εβαζα custom rom's, οπως miui , minicm κτλ σε ενα μου ειχε τυχει το ιδιο θεμα, κατεβαζα κατι GO Keyboard κτλ αλλα κανενα δεν με βολεψε και τα Τ9 στα Ελληνικα ητανε χαλια...

Τελικα ειχα φλασαρει απο αλλο Χperia το πληκτρολογιο. αλλα τωρα με το xiaomi δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Καποιος που να εχει την EN/CN παιδια ? Ποιο πληκτρολογιο εβαλε για να εχει Ελληνικα?

Και παλια ειχα κατι τετοια θεματα με τα αλλα τα Sony τα κινητα που εβαζα custom rom's, οπως miui , minicm κτλ σε ενα μου ειχε τυχει το ιδιο θεμα, κατεβαζα κατι GO Keyboard κτλ αλλα κανενα δεν με βολεψε και τα Τ9 στα Ελληνικα ητανε χαλια...

Τελικα ειχα φλασαρει απο αλλο Χperia το πληκτρολογιο. αλλα τωρα με το xiaomi δεν ξερω..

Γιατι δε δοκιμαζεις κανα αλλο; Τοσα υπαρχουν.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δε δοκιμαζεις κανα αλλο; Τοσα υπαρχουν.

 

Δεν μου αρεσουν εχω δοκιμασει πολλα και τα Ελληνικα τους ειναι χαλια...

Ελα μαγκες το βρηκα! Και για οποιον εχει το ιδιο προβλημα, επειδη μεσω Google play η συσκευη μας δεν ειναι συμβατη για το Google keyboard https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.inputmethod.latin

 

Υπαρχει εδω το APK της τελευταιας εκδοσης!

http://d-h.st/OPr

 

Source και credits:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2312179

Link to comment
Share on other sites

γεια σας συνφορουμιτες,

ειμαι πολυ καινουργιος στον χωρο των smartphones και θα ηθελα να ξεκινησω με κατι οχι πολυ ακριβο οπως το red rice.

Ιδανικα θα ηθελα να ξεκινησω με κατι μεταχειρισμενο εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Μπορει καποιος να με κατευθυνει?

ευχαριστω ολους και σας ευχομαι καλη ανασταση

Link to comment
Share on other sites

γεια σας συνφορουμιτες,

ειμαι πολυ καινουργιος στον χωρο των smartphones και θα ηθελα να ξεκινησω με κατι οχι πολυ ακριβο οπως το red rice.

Ιδανικα θα ηθελα να ξεκινησω με κατι μεταχειρισμενο εαν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.

Μπορει καποιος να με κατευθυνει?

ευχαριστω ολους και σας ευχομαι καλη ανασταση

 

Φιλε μου γιατι να παρεις μεταχειρισμενο?

Παρε καινουργιο να εχεις το κεφαλι σου υσηχο :)

Ουτως η αλλως δεν ειναι πολλα τα λευτα για τετοιο κινητο, κοντα στα 125 ευρω... Και για πρωτο κινητο ισως να ειναι και το τελευταιο :D μετα απο πολλα χρονια ισως το αλλαξεις με τα Updates και τα λοιπα. :) Αυτο θα σου προτεινα, εγω ειμαι καιρο με Smartphones, και αυτο ειναι το καλυτερο που εχω πιασει σε σχεση με την τιμη του :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και το smart keyboard pro για πληκτρολογιο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάστε και το smart keyboard pro για πληκτρολογιο..

 

Εγω αυτο που εδωσα ειναι Free, και να ενα τεραστιο προβλημα με αυτες τις εφαρμογες, οταν ειναι Free ειναι γεματα διαφημησεις! :/ μερικα απ'αυτα που ειπε ο φιλος τα ειχα δοκιμασει και ειχανε ads. ενω το google δεν εχει :p

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μετά από αυτο σου κάνει αντίγραφα κανονικά ή σου λέει οτι δεν υπαρχει χώρος στις κάρτες ?

 

κανονικα αντιγραφα μου κανει μια χαρα δουλευει.

κατεβαζω εφαρμογες και παιχνιδια και εχω επιλεξει απο τις ρυθμισεις του link2sd να τα πηγαινει στην εξωτερικη καρτα.

δεν μου εχει βγαλει ποτε οτι δεν υπαρχει χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Η Mediatek βγαζει kitkat drivers για το soc μας(mt6589 με mt6589t δεν νομιζω να εχουν τρομερες διαφορες) στο τελος απριλη...λετε η xiaomi να μας κανει το χατιρι?

 

http://chinamobilemag.com/mediatek-android-4-4-updates-rolling-end-april/

 

Καλη Ανασταση σε ολους!!

Edited by Shinig
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Tελικα με την ανανεωση 4.4.18 τι παιζει;

Και με την 4.4.19 της Ultimate, την κανουμε; εχει ελληνικα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους και ειδικά στους εορτάζοντες !

 

Tελικα με την ανανεωση 4.4.18 τι παιζει;

Και με την 4.4.19 της Ultimate, την κανουμε; εχει ελληνικα;

 

Η ultimate είναι multi αλλά έχει σταματήσει τις ανανεώσεις καθώς η miui σταμάτησε την υποστήριξη του JB. Η 4.4.19 είναι η τελευταία και βασίζεται στη 4.3.28.

Καθώς η ΜΤΚ ανακοίνωσε ότι από τέλος Απριλίου θα υποστηρίζει KitKat και στον MT6589, παίζει να το δούμε και στο ρύζι ίσως με τη V6, αν και προσωπικά κρατάω μικρό καλάθι..

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να πάμε από miui σε kitkat ?

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου γιατι να παρεις μεταχειρισμενο?

Παρε καινουργιο να εχεις το κεφαλι σου υσηχο :)

Ουτως η αλλως δεν ειναι πολλα τα λευτα για τετοιο κινητο, κοντα στα 125 ευρω... Και για πρωτο κινητο ισως να ειναι και το τελευταιο :D μετα απο πολλα χρονια ισως το αλλαξεις με τα Updates και τα λοιπα. :) Αυτο θα σου προτεινα, εγω ειμαι καιρο με Smartphones, και αυτο ειναι το καλυτερο που εχω πιασει σε σχεση με την τιμη του :)

 

Αγαπητε φιλε,

ο λογος ειναι απλος,στενοτητα χρηματων...τι αλλο.

Αναρρωτιομουνα εαν υπαρχουν μεταχειρισμενα και σε τι τιμη θα το επαιρνα.

το wifi tou πως το κρινεις σε σχεση με αλλα?

Επισης εαν αξιζει καλυτερα να εδινα καποια χρηματα παραπανω και να παω σε κατι σαν το thl t11 (+30 ευρω)

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλό να πάμε από miui σε kitkat ?

 

η miui βασίζεται σε κάποια έκδοση του android (jb 4.2)

αν βγει Miui που βασίζεται στην kitkat γιατί να είναι κακό ;

 

απλά θα υπάρχουν ίσως κάποια bugs που δεν υπήρχαν πριν

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, επειδή η κάρτα σδ πέθανε και θέλω να παραγγείλω καινούρια έχει δοκιμάσει κανείς 64αρα αν την βλέπει σωστά ;
Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω μια χαρη οποιος ξερει.

ας μου στηλει ενα π.μ η εδω να βαλει ενα λινκ θελω την τελευταια εκδοση μουλτι σταθερη ομως.

εγω εχω βαλει αυτη που εχει βαλει ο geokart στην πρωτη σελιδα ποστ.

δεν ξερω αμα ειναι η τελευταια οταν την εβαλε.

Link to comment
Share on other sites

η miui βασίζεται σε κάποια έκδοση του android (jb 4.2)

αν βγει Miui που βασίζεται στην kitkat γιατί να είναι κακό ;

 

απλά θα υπάρχουν ίσως κάποια bugs που δεν υπήρχαν πριν

Οk I see..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...