Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά δυο ερωτήσεις έβαλα το go sms pro έβαλα και την ελληνική γλώσσα πως το κανεις να δουλεύει στο παρασκήνιο;και το μαμά sms πως το απενεργοποιεί;διάβασα που έλεγε ο geokart ρυθμίσεις εφαρμογών δεν το βρήκα πουθενά.

 

Κάτι Άλο που λέτε καλό είναι καθαρίσεις την μνήμη αυτό πως το κανεις;

Τριτη ερώτηση και τελευταία όσο αφορα το link2sd εκανα τα βήματα που λέει το παιδι,στις ρυθμίσεις το αφήνουμε αυτόματα που να αποθηκεύει;η στην εξωτερική τοωρυθμιζουμε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αποφάσισα να το αγοράσω, απλα θέλω να με βοηθήσετε λίγο γιατι είμαι άσχετος απο κινητά.

 

1) απο ποιο κατάστημα να το αγοράσω; δωστε λινκ αν ειναι ευκολο

2) τι πρεπει να τους πω πριν μου το στειλουν; θελω να εχει αγγλικη γλωσσα. να τους πω να το κανουν root?(δεν ξερω τι ειναι)

3)google playstore θελω

4) επισης καποιοι γραφουν να σβησουν τα κινεζικα apps. είναι δυσκολο να τα σβησεις μονος σου;

5)πρεπει να πω κατι για ρομ;

6) πως να τους πω να το στειλουν για να μην πληρωσω φορο (στην κυπρο)

7) το ποιο σημαντικο ειναι να μπορω να παιρνω τηλεφωνο στην κυπρο.. επειδη δεν ξερω απο gsm ξερει καποιος αν θα δουλευει;

8)το 3G δεν με ενδιαφερει καθολου.. μονο wifi χρησιμοποιω

9) οχι απαραιτητο αλλα αν γινεται το πισω μερος του κινητου να είναι σε ασπρο χρωμα

10) θελω να το παραλαβω οσο πιο ετοιμο γινεται

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το αγοράσω, απλα θέλω να με βοηθήσετε λίγο γιατι είμαι άσχετος απο κινητά.

 

1) απο ποιο κατάστημα να το αγοράσω; δωστε λινκ αν ειναι ευκολο

2) τι πρεπει να τους πω πριν μου το στειλουν; θελω να εχει αγγλικη γλωσσα. να τους πω να το κανουν root?(δεν ξερω τι ειναι)

3)google playstore θελω

4) επισης καποιοι γραφουν να σβησουν τα κινεζικα apps. είναι δυσκολο να τα σβησεις μονος σου;

5)πρεπει να πω κατι για ρομ;

6) πως να τους πω να το στειλουν για να μην πληρωσω φορο (στην κυπρο)

7) το ποιο σημαντικο ειναι να μπορω να παιρνω τηλεφωνο στην κυπρο.. επειδη δεν ξερω απο gsm ξερει καποιος αν θα δουλευει;

8)το 3G δεν με ενδιαφερει καθολου.. μονο wifi χρησιμοποιω

9) οχι απαραιτητο αλλα αν γινεται το πισω μερος του κινητου να είναι σε ασπρο χρωμα

10) θελω να το παραλαβω οσο πιο ετοιμο γινεται

Ενδιαφερομαι κι εγω για καποιες απαντησεις καθως την επομενη βδομαδα θα το παραγγειλω κατα πασα πιθανοτητα. Επισης, πώς τα παει η μπαταρια; Μπορει καποιος να αναφερει χρονο ενεργης οθονης και με τί χρηση; Ή κανα screenshot; Ειναι πολυ συμαντικο για μενα η αυτονομια του.

Σας ευχαριστουμε.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eχουν απαντηθει πολλακις, γιαυτο δεν απανταει κανεις. Τα πιο σιγουρα ειναι minideal και to2c, δε χρειαζεται να πειτε τπτ, αλλα αμ θελετε προεραιτικα πειτε να ειναι english version (not multi), WCDMA, root, με Playstore, send as gift (25$). Tα κινεζικα apps τα σβηνεις αμα εισαι root. Ασπρο δεν υπαρχει, αγοραζετε θηκουλα, ευκολακι.

 

Η μπαταρια του ειναι μεγαλο ατου (και η οθονη και πολλα αλλα). Αν δεν παιζεις παιχνιδια και με φυσιολογικη χρηση (συνεχως bluetooth ανοιχτο) κραταει 2,5+ μερες..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5221121#post5221121

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Eχουν απαντηθει πολλακις, γιαυτο δεν απανταει κανεις. Τα πιο σιγουρα ειναι minideal και to2c, δε χρειαζεται να πειτε τπτ, αλλα αμ θελετε προεραιτικα πειτε να ειναι english version (not multi), WCDMA, root, με Playstore, send as gift (25$). Tα κινεζικα apps τα σβηνεις αμα εισαι root. Ασπρο δεν υπαρχει, αγοραζετε θηκουλα, ευκολακι.

 

Η μπαταρια του ειναι μεγαλο ατου (και η οθονη και πολλα αλλα). Αν δεν παιζεις παιχνιδια και με φυσιολογικη χρηση (συνεχως bluetooth ανοιχτο) κραταει 2,5+ μερες..

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5221121#post5221121

Σ'ευχαριστω για την απαντηση. Εχω διαβασει τις τελευταιες 20 σελιδες. Γιατι οχι multi; Επειδη δεν ειναι τοσο σταθερη οσο η stock κι εχει το προβλημα στην ηχογραφηση βιντεο; Δηλαδη εγω που θελω ελληνικα τί να κανω;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Aυτο πηγαινε στον keylogia, ειπε θελει αγγλικα, βεβαια και η multi εχει αγγλικα, οποτε...

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι καλυτερο ομως, κανονικο η multi? το ξερω οτι εχουν απαντηθει ηδη απλα δεν μπορω να κατσω να διαβασω 230 σελιδες

Αφου θες αγγλικα τοτε φανταζομαι οτι καλυτερα να μην τους πεις να βαλουν την multi και να κρατησεις την επισημη. Ετσι θα εχεις και OTA updates. Καλα τα λεω εμπειροι Xiaomiτες;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καλυτερο, υποτιθεται η αγγλικη θα εχει εβδομαδιαια updates, που δεν εχει, οποτε παιρνεις και μουλτι που ειναι μια χαρα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

GPS καλα τα παμε;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυο ερωτήσεις έβαλα το go sms pro έβαλα και την ελληνική γλώσσα πως το κανεις να δουλεύει στο παρασκήνιο;και το μαμά sms πως το απενεργοποιεί;διάβασα που έλεγε ο geokart ρυθμίσεις εφαρμογών δεν το βρήκα πουθενά.

 

Κάτι Άλο που λέτε καλό είναι καθαρίσεις την μνήμη αυτό πως το κανεις;

Πας ρυθμισεις-->σύστημα->εφαρμογές σίγουρα στη κατηγορία όλα θα βρεις τα μηνύματα πατά παρατεταμένα πανω του και ανοίξει ενα menu και πατά κάτω χαμηλά απενεργοποίηση! Όταν θες να κλειδώσεις μια εφαρμογή στο παρασκινιο απλα πατά παρατεταμένο το κουμπί home !μόλις βγουν οι εφαρμογές ποιασε οποία θες και συρε την κάτω και θα σου εμφανίσει ενα λουκετακι!

Η μνήμη καθαρίζει ( κλεινουν ολα τα προγραμματα στο παρασκινιο)με τη σκουπα που βγαίνει όταν πατάς το home!εγώ εκτός αυτου προτείνω και την εφαρμογή ,clean master! Καθαρίζει και τη μνήμη και την cash και μη απαρετητα αρχεία!αυτα

Link to comment
Share on other sites

Πας ρυθμισεις-->σύστημα->εφαρμογές σίγουρα στη κατηγορία όλα θα βρεις τα μηνύματα πατά παρατεταμένα πανω του και ανοίξει ενα menu και πατά κάτω χαμηλά απενεργοποίηση! Όταν θες να κλειδώσεις μια εφαρμογή στο παρασκινιο απλα πατά παρατεταμένο το κουμπί home !μόλις βγουν οι εφαρμογές ποιασε οποία θες και συρε την κάτω και θα σου εμφανίσει ενα λουκετακι!

Η μνήμη καθαρίζει ( κλεινουν ολα τα προγραμματα στο παρασκινιο)με τη σκουπα που βγαίνει όταν πατάς το home!εγώ εκτός αυτου προτείνω και την εφαρμογή ,clean master! Καθαρίζει και τη μνήμη και την cash και μη απαρετητα αρχεία!αυτα

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου,ενα τελευταιο τα εκανα ολα οτι ειπες.

στο go sms pro χρειαζετε να πας στις ρυθμισεις του και να το κανεις default?να το ορισεις?η δεν χρειαζετε αφου το κλειδωσα σαν εφαρμογη?

α κατι αλο αυτη ειναι γενικη ερωτηση παει για ολους τον crhome πως το κλεινετε αμα θελετε να βγειτε απο το home?π.χ στο αλο μου κινητο που ειχα τον opera ειχε απο μονος του κουμπι που τον εκλεινες και εβγαινες απο εκει.

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

σημερα εχω ορεξη για μπλα μπλα.

λοιπον παιδια να πω κατι εχω κανει εγκατασταση το link2sd εκανα οτι ειπε το παλικαρι χωρισα την 32αρα εξωτερικη καρτα σε 2 παρτισιονς το ενα fat32 το αλο ext3 εβαλα το link2sd εδωσα δικαιωματα ροοτ το συνδεσα με το τηλ,επελεξα απο τις ρυθμισεις του να τα πηγαινει στην εξωτερικη,αλλα βλεπω δεν ξερω πως να σας εδειχνα εικονα ακομα το μαθαινω το κινητο.

 

λοιπον στον αποθηκευτικο του link2sd δειχνει αυτα εσωτερικη 70%δοαθεσιμο συνολο 1.97 γιγα σε χρηση 590 διαθεσιμα 1,39

καρτα sd 67%διαθεσιμα συνολο 14,98γιγα σε χρηση 4,81 διαθεσιμα 10,17

 

ext sd 94%διαθεσιμο

864mb σε χρηση 51,34 διαθεσιμα 812mb

 

κασρτα sd 20dimarisma 94%diauesima

συνολο 14,26γιγα σε χρηση 790mb διαθεσιμα 13,49 γιγα,αυτο ειναι λογικα το 2 παρτισιον που εφτιαξα αλλα δεν γεμιζει τι γινετε?(εντωμεταξυ απο τον υπολογιστη μου εχω μεταφερει μουσκικη και φωτο μου στην εξωτερικη λογικα εχει παει στο παρτισιον που ειναι fat32 γιατι αυτο αναγνωριζει ο υπολογιστης,)αλλα αυτο δεν επρεπε να κατεβει?αφου υποτιθετε ειναι για τις εφαρμογες παιχνιδια και τα συναφη?

και τελευταιο

συστημα 32%διαθεσμο

συνολο 640mb σε χρηση 431 διαθεσιμα 209

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω! Θα το παραγγελνα σημερα. Ετσι την πατησα και με το ZTE v967s.

Να περιμενω λετε ή http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html ;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω! Θα το παραγγελνα σημερα. Ετσι την πατησα και με το ZTE v967s.

Να περιμενω λετε ή http://www.minideal.net/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html ;

 

περιμενε αφου το εριξε το σαιτ αυτο θα ριξει την τιμη του και το minideal

Link to comment
Share on other sites

Το to2c εχει 4 διαφορετικά. τι διαφορα έχουν;

http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-smartphone-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-wcdma-3g-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

http://www.to2c.com/xiaomi-hongmi-free-32gb-original-class-10-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

http://www.to2c.com/99-new-xiaomi-hongmi-red-rice-wcdma-3g-android-4-2-mtk6589t-1-5ghz-dual-sim-with-4-7-inch-ips-capacitive.html

 

και το τελευταιο γραφει 99% new και απο κατω απανταει το καταστημα

Dear friend.we write 99% new because when we get the phone from factory we find its IMEI number was invalid so we have to change its mainboard and set it well with valid IMEI number,thank you.

μήπως είναι προβληματικό γι' αυτό και έχει αυτή την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Έχω στις ρίζακι μια 7GB κάρτα χωρισμένη σε δυο partitions των 3,62GB Το ένα εχτ4 και το άλλο Fat32 Αυτο για να δουλεύει το link2sd Όμως δεν δημιουργεί αντίγραφα γιατί λέει δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη κάρτα SD. Γιατί να συμβαίνει αυτό αφού υπάρχει χώρος

1 ΕΣΩΤ ΧΩΡΟΣ..... Available 1,50GB Total 2,11GB

2 ΚΑΡΤΑ SD..... Available 3,50BG Total 3,62GB

3 PHONE STORAGE....Available 522MB Total 855

που πήγαν τα υπόλοιπα 3,62GB της SD? και λει total 3,62GB και όχι 7,00GB. Δεν έπρεπε να βλέπει και τα δυο partitions?

«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

Έχω στις ρίζακι μια 7GB κάρτα χωρισμένη σε δυο partitions των 3,62GB Το ένα εχτ4 και το άλλο Fat32 Αυτο για να δουλεύει το link2sd Όμως δεν δημιουργεί αντίγραφα γιατί λέει δεν υπάρχει αρκετός χώρος στη κάρτα SD. Γιατί να συμβαίνει αυτό αφού υπάρχει χώρος

1 ΕΣΩΤ ΧΩΡΟΣ..... Available 1,50GB Total 2,11GB

2 ΚΑΡΤΑ SD..... Available 3,50BG Total 3,62GB

3 PHONE STORAGE....Available 522MB Total 855

που πήγαν τα υπόλοιπα 3,62GB της SD? και λει total 3,62GB και όχι 7,00GB. Δεν έπρεπε να βλέπει και τα δυο partitions?

δοκιμασε να το κανεις ξανα με ext3 αντι για 4 κοιτα εμενα να δεις,εγω εχω αλο θεμα ενω τα αναγνωριζει δεν το χρησιμοποιει δεν ξερω γιατι

 

σημερα εχω ορεξη για μπλα μπλα.

λοιπον παιδια να πω κατι εχω κανει εγκατασταση το link2sd εκανα οτι ειπε το παλικαρι χωρισα την 32αρα εξωτερικη καρτα σε 2 παρτισιονς το ενα fat32 το αλο ext3 εβαλα το link2sd εδωσα δικαιωματα ροοτ το συνδεσα με το τηλ,επελεξα απο τις ρυθμισεις του να τα πηγαινει στην εξωτερικη,αλλα βλεπω δεν ξερω πως να σας εδειχνα εικονα ακομα το μαθαινω το κινητο.

 

λοιπον στον αποθηκευτικο του link2sd δειχνει αυτα εσωτερικη 70%δοαθεσιμο συνολο 1.97 γιγα σε χρηση 590 διαθεσιμα 1,39

καρτα sd 67%διαθεσιμα συνολο 14,98γιγα σε χρηση 4,81 διαθεσιμα 10,17

 

ext sd 94%διαθεσιμο

864mb σε χρηση 51,34 διαθεσιμα 812mb

 

κασρτα sd 20dimarisma 94%diauesima

συνολο 14,26γιγα σε χρηση 790mb διαθεσιμα 13,49 γιγα,αυτο ειναι λογικα το 2 παρτισιον που εφτιαξα αλλα δεν γεμιζει τι γινετε?(εντωμεταξυ απο τον υπολογιστη μου εχω μεταφερει μουσκικη και φωτο μου στην εξωτερικη λογικα εχει παει στο παρτισιον που ειναι fat32 γιατι αυτο αναγνωριζει ο υπολογιστης,)αλλα αυτο δεν επρεπε να κατεβει?αφου υποτιθετε ειναι για τις εφαρμογες παιχνιδια και τα συναφη?

και τελευταιο

συστημα 32%διαθεσμο

συνολο 640mb σε χρηση 431 διαθεσιμα 209

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια χελπ μι εχω πανικοβληθεί...

ενεργοποίησα το senior mode από το μενού ρυθμίσεις για να δω τι κάνει και αυτή η επιλογή και μου brickare το κινητό. δεν περίμενα να είναι τόσο unstable η default ρομ του κινητου.

ξεκιναει το κινητο εκεί που δείχνει το σήμα ΜΙ xiaomi.com και μένει εκεί πέρα. μετά από λίγο κάνει και δόνηση το κινητό σαν να φόρτωσε αλλά δεν μου δείχνει τπτ, εννοώ ότι συνεχίζει να δείχνει το default σήμα. το χειρότερο είναι που θα βρώ adb drivers για να μπορέσω τουλάχιστον να του περάσω καμιά ρόμ ή κάτι για να το επαναφέρω σε μια λειτουργίσιμη κατάσταση.

καινούργιο κινητό 2 ημερών.. ξεφτίλα ενώ ήταν τοσο κορυφή για μια κωλοεπιλογή διαλύετε ολόκληρο...

τέσπα αν ξέρει κανείς τπτ ας βοηθήσει...

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια χελπ μι εχω πανικοβληθεί...

ενεργοποίησα το senior mode από το μενού ρυθμίσεις για να δω τι κάνει και αυτή η επιλογή και μου brickare το κινητό. δεν περίμενα να είναι τόσο unstable η default ρομ του κινητου.

ξεκιναει το κινητο εκεί που δείχνει το σήμα ΜΙ xiaomi.com και μένει εκεί πέρα. μετά από λίγο κάνει και δόνηση το κινητό σαν να φόρτωσε αλλά δεν μου δείχνει τπτ, εννοώ ότι συνεχίζει να δείχνει το default σήμα. το χειρότερο είναι που θα βρώ adb drivers για να μπορέσω τουλάχιστον να του περάσω καμιά ρόμ ή κάτι για να το επαναφέρω σε μια λειτουργίσιμη κατάσταση.

καινούργιο κινητό 2 ημερών.. ξεφτίλα ενώ ήταν τοσο κορυφή για μια κωλοεπιλογή διαλύετε ολόκληρο...

τέσπα αν ξέρει κανείς τπτ ας βοηθήσει...

 

Στείλε ενα email απο κει που το πήρες!!Κάποια λύση θα υπάρχει"Μην αγχωνεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια χελπ μι εχω πανικοβληθεί...

ενεργοποίησα το senior mode από το μενού ρυθμίσεις για να δω τι κάνει και αυτή η επιλογή και μου brickare το κινητό. δεν περίμενα να είναι τόσο unstable η default ρομ του κινητου.

ξεκιναει το κινητο εκεί που δείχνει το σήμα ΜΙ xiaomi.com και μένει εκεί πέρα. μετά από λίγο κάνει και δόνηση το κινητό σαν να φόρτωσε αλλά δεν μου δείχνει τπτ, εννοώ ότι συνεχίζει να δείχνει το default σήμα. το χειρότερο είναι που θα βρώ adb drivers για να μπορέσω τουλάχιστον να του περάσω καμιά ρόμ ή κάτι για να το επαναφέρω σε μια λειτουργίσιμη κατάσταση.

καινούργιο κινητό 2 ημερών.. ξεφτίλα ενώ ήταν τοσο κορυφή για μια κωλοεπιλογή διαλύετε ολόκληρο...

τέσπα αν ξέρει κανείς τπτ ας βοηθήσει...

 

Νομίζω ότι αν κάνεις ένα full wipe από το recovery θα συνέλθει.

Link to comment
Share on other sites

http://xiaomi.eu/community/threads/restore-stock-firmware-and-lost-imei-baseband-by-spflash-tool.23188/

 

θα ακολουθήσω τις οδηγίες των παιδιών εδω πέρα...

ελπίζω να παίξει... θα έκανα full wipe στο recovery αν ήξερα κινέζικα... δυστηχώς πρέπει να έχασα το μάθημα κινέζικων όταν το παρέδιδαν... :lol:

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...