Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εγω παρηγγειλα απο to2c. εκανα την παραγγελια παρασκευη και μου ειπαν οτι θα το στειλουν δευτερα οπως και εκαναν.

στο tracking number που μου εδωσαν μου λεει αυτο

 

11/12/2013 12:37 Processing at Sorting Centre

11/12/2013 12:02 Acknowledged at Transit Centre

10/12/2013 20:00 Shipment ready

 

οχι οτι αργησαν τα παιδια αλλα για να ξερω και εγω τι σημαινει... ασε που δεν μπορω να περιμενω λεμε... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χθες το απόγευμα παρήγειλα και εγώ απο to2c με EMS fast shipping( ουσιαστικά είναι η express αποστολή της Singapore post).

6-12 εργάσιμες υποτίθεται, ωστόσο καλό είναι να είμαστε λίγο απαισιόδοξοι καθώς πλησιάζουν γιορτές και η εμπορευματική κίνηση αυξάνεται κατακόρυφα με εύλογες τις όποιες πιθανές καθυστερήσεις.

Το πρωί επικοινώνησα μαζί τους μέσω του live chat και μου επιβεβαίωσαν ότι έλαβαν την παραγγελία. Δείχνει να έχουν άμεσα και γρήγορα εικόνα για όλα, ενώ είναι αρκετά ακριβής και εξυπηρετικοί.......

Πήρα την προσφορά μαζί με την καρτα SD και την original συσκευασία.......καπου στα 156 ευρώ + 16 ευρώ για EMS fast......όλα μαζί κάπου 179.........

Λίγο αργότερα πήρα και tracking number που φυσικά ακόμη δεν εμφανίζει κάτι.....άλλωστε η ίδια η singapore γράφει στο site ότι έλεγχος καταχώρησης καλό είναι να γίνεται 48 ώρες μετά την αποστολή........Οι γρήγορες αποστολές ξεκινούν με EX(αριθμός) ενώ οι συμβατικές με R(αριθμός)

Πήρα το multilanguage με google frame.......θέλοντας να αποφύγω τα πολλά πολλά και να παίξει κατευθείαν όταν παραλάβω......είναι κάτι που πρέπει να προσέξω? (Μετά απο λίγο μπλα μπλα στο chat μου υποσχεθήκανε και έναν φορτιστή αυτοκινήτου.....).

Link to comment
Share on other sites

Λίγο αργότερα πήρα και tracking number που φυσικά ακόμη δεν εμφανίζει κάτι.....άλλωστε η ίδια η singapore γράφει στο site ότι έλεγχος καταχώρησης καλό είναι να γίνεται 48 ώρες μετά την αποστολή........

Ακριβώς τα ίδια έκανα και εγώ (αποστολή σε UK όμως).

Για tracking καλύτερα εδώ: http://www.speedpost.com.sg/index.php?quickTool=TrackItem

Σίγουρα λόγω εορτών θα κάνουν παραπάνω, αλλά μάλλον θα το έχεις πριν την πρωτοχρονιά...

Edited by navi55
διόρθωση quote
Link to comment
Share on other sites

καλημερα η τιμη του sar τελικα ποια ειναι?ειναι μεχρι 2w/kg?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τα ίδια έκανα και εγώ (αποστολή σε UK όμως).

Για tracking καλύτερα εδώ: http://www.speedpost.com.sg/index.php?quickTool=TrackItem

Σίγουρα λόγω εορτών θα κάνουν παραπάνω, αλλά μάλλον θα το έχεις πριν την πρωτοχρονιά...

 

Μόλις έβαλα αναζήτηση και παίρνω τα παρακάτω(tracking πήρα χθες το μεσημέρι)!:lol:

 

Shipping Information

Date and Time Location Status Reason

13/12/2013 16:20 Processing at Sorting Centre

13/12/2013 16:19 Acknowledged at Transit Centre

13/12/2013 10:30 Shipment ready

Λογικά ήδη έχει φύγει προς Singapore επομένως ίσως να το έχω πριν τα Χριστούγεννα??????

Έβαλα επίσης ειδοποίηση στο site μέσω email....πιθανόν για τις αλλαγές κατα την πορεία της αποστολής????? Το έχει κάνει κάποιος άλλος??

Πάντως εν σχέση με παραγγελίες απο Κίνα περίπου το 2007-08 που έκανα συστηματικά μπορώ με ασφάλεια να πω ότι οι κρατικές τους υπηρεσίες(επικοινωνίες-μεταφορές) έχουν κάνει άλματα.....

Edited by dimitrish
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα επίσης ειδοποίηση στο site μέσω email....πιθανόν για τις αλλαγές κατα την πορεία της αποστολής????? Το έχει κάνει κάποιος άλλος??

Ναι, αλλά δε μου έστειλε τίποτα στις αλλαγές. Ίσως όταν φτάσει...

και για να σε προλάβω... αν δεις κάτι τέτοιο:

11/12/2013 21:47 Held by Customs at Destination

μην αγχωθείς αμέσως, μάλλον είναι διαδικαστικό το θέμα, εδώ (UK) απλά το προώθησαν μετά.

12/12/2013 07:47 Departed from Destination Transit Centre

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά δε μου έστειλε τίποτα στις αλλαγές. Ίσως όταν φτάσει...

και για να σε προλάβω... αν δεις κάτι τέτοιο:

11/12/2013 21:47 Held by Customs at Destination

μην αγχωθείς αμέσως, μάλλον είναι διαδικαστικό το θέμα, εδώ (UK) απλά το προώθησαν μετά.

12/12/2013 07:47 Departed from Destination Transit Centre

 

Ενδιαφέρον, για να δούμε θα ρίχνω τις ενημερώσεις εδώ......αν έρθει πριν τα Χριστούγεννα θα είναι Θεϊκό:D

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε τι συμβαίνει; έχω 2 παραγγελίες από Κίνα για κινητό.

η μια λέει:

στον προορισμό :

Unknown(Modify)

Unable To Track

και στις πληροφορίες

2013-12-11 00:00, Information Received (This is not an acknowledgment of the physical receipt of the stated Registered Article)

Transporting (κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται εδώ...)

 

και η δεύτερη:

Destination Country - Greece:Tracking2013/12/13 12:12:57

2013-12-06 17:01, Item in conta IPS, IPS

Origin Country - Singapore:Tracking 2013/12/13 12:12:57

2013-12-08 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2013-12-08 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2013-12-08 00:00, Despatched to overseas (Country code: GR)

2013-12-06 00:00, Received from Customer

2013-12-06 00:00, Received from Customer

2013-12-06 00:00, Received from Customer

 

Φαντάζομαι ότι η δεύτερη έρχεται(μινιντιλ).... Με την πρώτη αποστολή τι γίνεται(αλιεξπρες νομίζω); έχει τύχει σε κάποιο

ΥΓ. Συγνώμη μόλις ανακάλυψα αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=375316 . να'ναι καλά ο άνθρωπος που το έγραψε!!!διαφωτιστικότατο!

Edited by pretender_4
Link to comment
Share on other sites

τοσο πολυ??ουτε το iphone δεν εχει τοσο...κριμα..

 

δεν έχει σαρ 2.

Απλώς βάζουν ότι είναι < ή = με 2 , για να δηλώσουν ότι πληρούν τις Ευρωπαικες προδιαγραφές.

Τώρα πόσο είναι ........πάνε βγάλε άκρη.

Γενικά στα Κινέζικα πρέπει να υπάρχει σχετικά με τα σαρ.

Γιαυτό ακουστικάκια , bt , ανοικτή ακρόαση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα αναζήτηση και παίρνω τα παρακάτω(tracking πήρα χθες το μεσημέρι)!:lol:

 

Shipping Information

Date and Time Location Status Reason

13/12/2013 16:20 Processing at Sorting Centre

13/12/2013 16:19 Acknowledged at Transit Centre

13/12/2013 10:30 Shipment ready

Λογικά ήδη έχει φύγει προς Singapore επομένως ίσως να το έχω πριν τα Χριστούγεννα??????

Έβαλα επίσης ειδοποίηση στο site μέσω email....πιθανόν για τις αλλαγές κατα την πορεία της αποστολής????? Το έχει κάνει κάποιος άλλος??

Πάντως εν σχέση με παραγγελίες απο Κίνα περίπου το 2007-08 που έκανα συστηματικά μπορώ με ασφάλεια να πω ότι οι κρατικές τους υπηρεσίες(επικοινωνίες-μεταφορές) έχουν κάνει άλματα.....

 

Δεν εχει φυγει ακομα, εμενα στο Shipment ready εμεινε 5 μερες οταν θα φυγει απο εκει θα σου εμφανεισει αυτη τη κατασταση

 

11/12/2013 09:08 Handover to Airline

10/12/2013 23:17 Acknowledged at Transit Centre

10/12/2013 16:22 Processing at Air Transit Center

10/12/2013 11:11 Processing at Sorting Centre

05/12/2013 11:32 Shipment ready

 

τις αλλαγες με mail το εχω κανει και εγω αλλα οταν εγινε αλλαγη δεν ηρθε κανενα mail

 

Λίγο αργότερα πήρα και tracking number που φυσικά ακόμη δεν εμφανίζει κάτι.....άλλωστε η ίδια η singapore γράφει στο site ότι έλεγχος καταχώρησης καλό είναι να γίνεται 48 ώρες μετά την αποστολή........Οι γρήγορες αποστολές ξεκινούν με EX(αριθμός) ενώ οι συμβατικές με R(αριθμός)

 

οταν εχει αποστολη με EMS ο αρ.αποστολης ξεκιναει με ΕΜ******* οχι ΕΧ

Σε μια αλλη παραγγελια με απλο ταχυδρομιο RF μου εχει δωσει

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

οταν εχει αποστολη με EMS ο αρ.αποστολης ξεκιναει με ΕΜ******* οχι ΕΧ

Σε μια αλλη παραγγελια με απλο ταχυδρομιο RF μου εχει δωσει

 

EMS είναι η γρήγορη αποστολή και χρησιμοποιούν η SG(Singapore Post), τα ταχυδρομεία του HK αλλά και της Κίνας.

 

Το EMS format στην δική μου αποστολή της Singapore Post είναι EX00997ΧΧΧΧSG

 

Ουσιαστικά η Σινγκαπούρη είναι ανεξάρτητη πόλη κράτος με το δικό της ταχυδρομείο, το Χονγκ Κονγκ ήταν πρώην βρεταννική αποικία η οποία σχετικά πρόσφατα εντάχθηκε στην Κίνα αλλά διατηρεί τα ταχυδρομεία της ενώ τα ταχυδρομεία της Κίνας(China Post) είναι γνωστά σε όλους μας. Όλα τα παρπάνω στη χώρα μας συνεργάζονται με τα αντίστοιχα, ως προς αυτούς κρατικά ταχυδρομεία(ΕΛΤΑ), τα οποία διαχειρίζονται με συγκεκριμένο τρόπο τις αποστολές που όλοι ξέρουμε, εν αντιθέσει με τις ιδιωτικές εταιρείες courier που παράγουν τα γνωστά αποτελέσματα και εκτελωνισμούς.

 

Δεν εχει φυγει ακομα, εμενα στο Shipment ready εμεινε 5 μερες οταν θα φυγει απο εκει θα σου εμφανεισει αυτη τη κατασταση

 

11/12/2013 09:08 Handover to Airline

10/12/2013 23:17 Acknowledged at Transit Centre

10/12/2013 16:22 Processing at Air Transit Center

10/12/2013 11:11 Processing at Sorting Centre

05/12/2013 11:32 Shipment ready

 

τις αλλαγες με mail το εχω κανει και εγω αλλα οταν εγινε αλλαγη δεν ηρθε κανενα mail

 

και εκεί που χάρηκα απο ότι φαίνεται πρεπει να περιμένω αρκετά και μάλλον πάμε για Πρωτοχρονιά:(

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σαρ 2.

Απλώς βάζουν ότι είναι < ή = με 2 , για να δηλώσουν ότι πληρούν τις Ευρωπαικες προδιαγραφές.

Τώρα πόσο είναι ........πάνε βγάλε άκρη.

Γενικά στα Κινέζικα πρέπει να υπάρχει σχετικά με τα σαρ.

Γιαυτό ακουστικάκια , bt , ανοικτή ακρόαση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο

 

απλα απ οσο ξερω ολα τα mtk ειναι μεχρι 0,80 το πολυ για αυτο...

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον άρθρο για την xiaomi σαν εταιρεία......

http://www.imd.org/research/challenges/TC088-13-chinese-firms-no-factory-howard-yu.cfm

 

'Αξια αναφοράς:

-Η αξία της εταιρείας αποτιμάται στα 10 δισ. δολάρια.(όσο ακριβώς αποτιμάται σήμερα η Lenovo)

- Η εταιρεία δεν έχει δικό της εργοστάσιο αλλά χρησιμοποιεί τη γραμμή παραγωγής της Ταϊβανέζικης Foxcon όπου γίνεται και η συναρμολόγηση του iphone της apple.

- Οι συσκευές δεν διατίθενται με συμβόλαιο και γενικότερα δεν διατίθενται απο καταστήματα στην Κίνα και στο εξωτερικό παρά μόνο από τα website της ίδιας της Xiaomi στο εσωτερικό της χώρας και τα γνωστά e-shop στο εξωτερικό. Μέση τιμή διάθεσης για τις συσκευές στην Κίνα είναι τα 326$(μισή τιμή απο ανάλογα μοντέλα της Samsung).

- Λόγω του παραπάνω τρόπου διάθεσης κόβονται τα κέρδη μεσαζόντων με αποτέλεσμα τη χαμηλή τιμή σχετικά με άλλες εταιρείες χωρίς να απαιτείται η χρήση κατώτερου Hardware (το αντίθετο).

- Τακτική ψυχολογικής πώλησης, η παραγωγή σε παρτίδες, δημιουργώντας τεχνητά ελλείμματα στην αγορά(ενδιάμεσα) με αποτέλεσμα την απορρόφηση των συσκευών(ότι δεν εχεις το θες ποιο πολύ) και την αποφυγή δημιουργίας stock συσκευών και ζημιάς απο αυτό.

- Η MIUI ενημερώνεται εβδομαδιαία απο την εταιρεία ωστόσο οι μεταφράσεις στις υπόλοιπες γλώσσες γίνονται απο την αφοσιωμένη κοινότητα χρηστών εντελώς δωρεάν για την εταιρεία!!!!!!!!!!!!

 

Προφίλ Ηγεσίας

 

http://www.xiaomi.com/en/founder

 

Τυπική κινέζική εταιρεία στελεχιακά, με μόνη ξεχωριστή παρουσία απο τον Οκτώβριο 2013 του Hugo Barra, μέχρι πρόσφατα Διευθυντή του τμήματος διαχείρισης Android στη Google. Του έχουν ανατεθεί τα καθήκοντα (τυχαίο???) της διαχείρισης των εκτός Κίνας αγορών!!!!!!

Edited by dimitrish
Link to comment
Share on other sites

To gravity box δουλευει σε σας προσπαθω να το περασω για να φτιαξω τους 70 χαρακτηρες στη στοκ εφαρμογη αλλα ενω δειχνει να εγκαθισταται κανονικα δε κανει καμμια αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

To gravity box δουλευει σε σας προσπαθω να το περασω για να φτιαξω τους 70 χαρακτηρες στη στοκ εφαρμογη αλλα ενω δειχνει να εγκαθισταται κανονικα δε κανει καμμια αλλαγη

 

...Xposed framework έβαλες; Προαπαιτείται εφόσον η rom που χρησιμοποιείς δεν εμπεριέχει το GravityBox. Στην ουσία το εγκαθιστάς μέσω αυτού και διαχειρίζεται και τις μελλοντικές αναβαθμίσεις έκαστου.

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα το εχω ξαναδουλεψει το gravity σε αλλο τηλεφωνο εδω απλα αρνειται εκανα επανεκινησεις πολλες τιποτα
Link to comment
Share on other sites

To gravity box δουλευει σε σας προσπαθω να το περασω για να φτιαξω τους 70 χαρακτηρες στη στοκ εφαρμογη αλλα ενω δειχνει να εγκαθισταται κανονικα δε κανει καμμια αλλαγη

 

δοκίμασε αυτό

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=46415123

Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι είναι κορυφή!! Παρέλαβα σήμερα το πρωί και του έβαλα και την τελευταία ROM https://xiaomi-miui.gr/forums/downloads/index.php?page=Entry&entryID=3096. Η οθόνη τα σπάει το ηχείο δυνατό και καθαρό και η ποιότητα κατασκευής είναι τέλεια. Handsfree συνεργάζεται άψογα με κάτι samsung από s4 που έχω. Η κάμερα βγάζει καθαρές φωτογραφίες με πολύ ζωντανά χρώματα! Άριστο κινητό :happy:

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

ετρεξε κανεις το antutu? τι σκορ βγαζει;

 

Κανένα 15άρι ανάλογα την rom που φοράς. Άλλα τι να το κάνεις το σκορ το κινητό ρολάρει τέλεια . GPS κουμπώνει σε 5sec!

Edited by bull2oo4

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

 

αυτο οντως δουλευει αλλα δεν εχει πολλα modules ευχαριστω πολυ παντως

Link to comment
Share on other sites

Κανένα 15άρι ανάλογα την rom που φοράς. Άλλα τι να το κάνεις το σκορ το κινητό ρολάρει σαν βούτυρο. GPS κουμπώνει σε 5sec!

 

Πως ρολαρει το βουτυρο δηλαδη; Nα μην ξεχασουμε και τα Ελληνικα που ξερουμε δηλαδη βρε αδερφέ :p

 

Ειναι 'απαλο σαν βουτυρο' ηθελες να γραψεις. Φραση που δεν υπαρχει βεβαια στα Ελληνικα, οποτε την επομενη φορα γραψε 'smooth as butter' !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...