Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλέ μου λύθηκε το πρόβλημα με τις εισερχόμενες... δημιουργήθηκε με το μικρόφωνο... Δεν σε ακούνε όταν σε παίρνουν τηλέφωνο και πρέπει να έχεις την ανοιχτή ακρόαση...
the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλέ μου λύθηκε το πρόβλημα με τις εισερχόμενες... δημιουργήθηκε με το μικρόφωνο... Δεν σε ακούνε όταν σε παίρνουν τηλέφωνο και πρέπει να έχεις την ανοιχτή ακρόαση...

 

Το έψαξα ναι γιαυτο και έβαλα την 5.4.2.

Φαίνεται οκ σε γενικές γραμμές.. Καμιά φορά όταν μπαίνω στις κλήσεις μου εμφανίζει νούμερα και όχι επαφές.. :worry:

Πάντως στο τηλέφωνο μιλάω κανονικά! Και σε εισερχόμενες και σε εξερχόμενες οπότε οκ

Link to comment
Share on other sites

Multi 26.0.0 (οχι ελληνικη)

Update: Περασα την xiaomi-miui-hellas_sms160mod_HM2013023_Stable29-GTV-5.2.13 σε Multi 26 και δουλευει μια χαρα.

Πρεπει ομως οπως γραφεται και στις οδηγιες να χρησιμοποιει καποιος ΜΟΝΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ γιατι αλλιως γυρναει στους 70 χαρακτηρες.

 

Επιβεβαιώνω πως δουλεύει σε multi 26

https://www.dropbox.com/s/kjmkehjjnjazvcw/xiaomi-miui-hellas_sms160mod_HM2013023_Stable29-GTV-5.2.13.zip?dl=0

 

Πως λειτουργεί:

 

Όσο θα γράφετε κανονικά τα μηνύματά σας με μικρά και κεφαλαία Ελληνικά, τα μηνύματα θα στέλνονται όπως τα γράφετε,

χωρίς να μετατρέπονται σε κεφαλαία και με όριο 70 χαρακτήρες, σαν να μην έχετε βάλει ποτέ το mod.

 

Εαν θελήσετε να γράψετε μήνυμα με 160 χαρακτήρες, θα πρέπει απλά να γυρίσετε το πληκτρολόγιο μόνιμα

στα κεφαλαία και να γράφετε τις Ελληνικές λέξεις μόνο κεφαλαία.

 

Προσοχή γιατί αν οποιαδήποτε στιγμή πληκτρολογήσετε πεζό (μικρό) Ελληνικό χαρακτήρα, το mod θα απενεργοποιείται και το μήνυμα

θα "σπάει" αυτόματα σε 70άδες και θα στέλνεται κανονικά με την αντίστοιχη χρέωση μηνυμάτων αν έχετε ξεπεράσει τους 70 χαρακτήρες.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω πως δουλεύει σε multi 26

https://www.dropbox.com/s/kjmkehjjnjazvcw/xiaomi-miui-hellas_sms160mod_HM2013023_Stable29-GTV-5.2.13.zip?dl=0

 

Πως λειτουργεί:

 

Όσο θα γράφετε κανονικά τα μηνύματά σας με μικρά και κεφαλαία Ελληνικά, τα μηνύματα θα στέλνονται όπως τα γράφετε,

χωρίς να μετατρέπονται σε κεφαλαία και με όριο 70 χαρακτήρες, σαν να μην έχετε βάλει ποτέ το mod.

 

Εαν θελήσετε να γράψετε μήνυμα με 160 χαρακτήρες, θα πρέπει απλά να γυρίσετε το πληκτρολόγιο μόνιμα

στα κεφαλαία και να γράφετε τις Ελληνικές λέξεις μόνο κεφαλαία.

 

Προσοχή γιατί αν οποιαδήποτε στιγμή πληκτρολογήσετε πεζό (μικρό) Ελληνικό χαρακτήρα, το mod θα απενεργοποιείται και το μήνυμα

θα "σπάει" αυτόματα σε 70άδες και θα στέλνεται κανονικά με την αντίστοιχη χρέωση μηνυμάτων αν έχετε ξεπεράσει τους 70 χαρακτήρες.

 

Με αυτά που γράφεις για μένα δεν δουλεύει :) βαλτε κάποιο απ ο το playκαλύτερα

Link to comment
Share on other sites

αυτη αν καταλαβα καλα ειναι kitkat rom;

Εχει πλεονεκτηματα σε σχεση με την V5;

Απο διαχειριση μνημης πως παει. Με την Multi 26 εχω καποια θεματακια

Ειναι σταθερη γενικοτερα;

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η GTV V6 5.4.3 με λυμένο το πρόβλημα με το μικρόφωνο...

 

ναι μονο που ειναι developer εκδοση και οχι stable

Link to comment
Share on other sites

αυτη αν καταλαβα καλα ειναι kitkat rom;

Εχει πλεονεκτηματα σε σχεση με την V5;

Απο διαχειριση μνημης πως παει. Με την Multi 26 εχω καποια θεματακια

Ειναι σταθερη γενικοτερα;

 

ναι μονο που ειναι developer εκδοση και οχι stable

 

Ναι γιατί η V6 μόλις βγήκε από closed beta και δώσανε public dev και αυτή με προβλήματα, να σκεφτείς την “κατέβασαν” από το eu.miui. :wacko:

Η σταθερή μάλλον θα αργήσει...

Την GTV 5.4.3 την έχω εγκαταστήσει και μέχρι τώρα τα πάει αρκετά καλά μιας και τα παιδιά στο xiaomi-miui.gr έχουν κάνει, και κάνουν, απίστευτη δουλειά... :up:

the show must go on...
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί η V6 μόλις βγήκε από closed beta και δώσανε public dev και αυτή με προβλήματα, να σκεφτείς την “κατέβασαν” από το eu.miui. :wacko:

Η σταθερή μάλλον θα αργήσει...

Την GTV 5.4.3 την έχω εγκαταστήσει και μέχρι τώρα τα πάει αρκετά καλά μιας και τα παιδιά στο xiaomi-miui.gr έχουν κάνει, και κάνουν, απίστευτη δουλειά... :up:

 

ποτε δεν εχω βαλει την ελληνικη εχω την μουλτι απο miuandroid πως το λενε.

μια φορα δοκιμασα να βαλω την ελληνικη με full wipes αλλα οποτε πηγα να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου το google δεν επερνε οταν εγραφα το εμαιλ δεν δεχοταν με τιποτα τον χαρακτηρα @ και ξενερωσα τοσο πολυ και ξαναγυρισα σε μουλτι

Link to comment
Share on other sites

ποτε δεν εχω βαλει την ελληνικη εχω την μουλτι απο miuandroid πως το λενε.

μια φορα δοκιμασα να βαλω την ελληνικη με full wipes αλλα οποτε πηγα να ενεργοποιησω τον λογαριασμο μου το google δεν επερνε οταν εγραφα το εμαιλ δεν δεχοταν με τιποτα τον χαρακτηρα @ και ξενερωσα τοσο πολυ και ξαναγυρισα σε μουλτι

 

μα δεν χρειάζεται να γράφεις το @gmail.com όταν προσθέτεις το account google :)))

Link to comment
Share on other sites

ναι ε?:lol::wacko:

βρε κοντορεβιθουλη να σε ρωτησω επειδη θυμαμε καλα εσυ βαζεις την ελληνικη ετσι δεν ειναι?τις stable βαζεις η developer?ειναι καλες οι ελληνικες?απο τα παιδια απο το διπλανο φορουμ?

Edited by saouron35
Link to comment
Share on other sites

ναι ε?:lol::wacko:

βρε κοντορεβιθουλη να σε ρωτησω επειδη θυμαμε καλα εσυ βαζεις την ελληνικη ετσι δεν ειναι?τις stable βαζεις η developer?ειναι καλες οι ελληνικες?απο τα παιδια απο το διπλανο φορουμ?

 

ελληνική έχω αλλά παλιά (από το ελληνικό ναι αλλα είναι παααααρα πολύ παλιά οπότε ό.τι και να πω δε θα ισχύει τώρα ), είχα σταματήσει το παιχνίδι με τις rom, εδώ και καιρό (δεν υπήρχαν dev τότε για το 1, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό) , τώρα λογικά (θα περιμένω την επόμενη μιας και διάβασα για κάποια θέματα) θα βάλω πάλι που άρχισαν να βγαίνουν v6

Link to comment
Share on other sites

ελληνική έχω αλλά παλιά (από το ελληνικό ναι αλλα είναι παααααρα πολύ παλιά οπότε ό.τι και να πω δε θα ισχύει τώρα ), είχα σταματήσει το παιχνίδι με τις rom, εδώ και καιρό (δεν υπήρχαν dev τότε για το 1, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό) , τώρα λογικά (θα περιμένω την επόμενη μιας και διάβασα για κάποια θέματα) θα βάλω πάλι που άρχισαν να βγαίνουν v6

 

εγω εβαλα την ελληνικη v6 που βγαλανε πολυ ωραια την δουλεψα κανενα μισαωρο αλλα ξαναγυρισα σε v5 μιας και η v6 ειναι developer και οχι stable.

ωραια ομως πολλα υποσχομενη και καλη διαχειρηση μνημης ειδα,αυτο το λιγο που δουλεψα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει κολλήσει το τηλ. στο σηματάκι, μετά από προσπάθεια να περάσω TWRP recovery μεσω update, και κατοπιν μέσω adb tools

:mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Δοκίμασα μέσω recovery (αφου ξεκόλισε κι αυτό κάποια στιγμή) να περάσω κάποιο backup και να καθίσω στα αυγά μου..:ninja:

Αλλά ούτε κι αυτό με άφησε (δοκίμασα 5-7 παλια back up- tzifos) μου βγάζει [checking MD5 sums....MD5 mismatch! ] σε όλες τις προσπάθειες:(:(:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα την ελληνικη v6 που βγαλανε πολυ ωραια την δουλεψα κανενα μισαωρο αλλα ξαναγυρισα σε v5 μιας και η v6 ειναι developer και οχι stable.

ωραια ομως πολλα υποσχομενη και καλη διαχειρηση μνημης ειδα,αυτο το λιγο που δουλεψα

 

ε καλά το stable και dev δεν λέει και κάτι :)

 

Παιδιά έχει κολλήσει το τηλ. στο σηματάκι, μετά από προσπάθεια να περάσω TWRP recovery μεσω update, και κατοπιν μέσω adb tools

Δοκίμασα μέσω recovery (αφου ξεκόλισε κι αυτό κάποια στιγμή) να περάσω κάποιο backup και να καθίσω στα αυγά μου..:ninja:

Αλλά ούτε κι αυτό με άφησε (δοκίμασα 5-7 παλια back up- tzifos) μου βγάζει [checking MD5 sums....MD5 mismatch! ] σε όλες τις προσπάθειες:(:(:(:(:(:(:(:(

 

δεν έχει το recovery (το twrp σίγουρα έχει, για cwm δεν θυμάμαι) καμιά επιλογή να μην ελέγχει Md5 ;

Link to comment
Share on other sites

ε καλά το stable και dev δεν λέει και κάτι :)

 

 

 

δεν έχει το recovery (το twrp σίγουρα έχει, για cwm δεν θυμάμαι) καμιά επιλογή να μην ελέγχει Md5 ;

Θα το κοιτάξω...

βρήκα αυτό { http://www.androidlegend.com/fix-md5-mismatch-error-occurring-restoring-rom/ } θα το δοκιμάσω..

 

 

Μια χαρά τα κατάφερα να το ανοίξω.....με το 1ο μου back up...ευχαριστώ για τη βοήθεια φίλε

Edited by Dragoloth
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες (clean install) την Developer [5.4.10] Xiaomi Hongmi - Redmi 1S 3G/WCDMA (GTV-5.4.10) (Έκδοση android 4.4.2 HM2013023)

 

Για την ώρα το κινητό πετάει χωρίς κανενα πρόβλημα πουθενά.

 

Το μονο που έχω παρατηρήσει είναι μια μικρή διαφορά σε ότι αφορά τη κατανάλωση μπαταρίας (ίσως να είναι και η ιδέα μου επειδή περνούσα όλα τα app απο την αρχή νομίζω ότι μου τη ρουφηξε πολύ γρήγορα.)

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα χθες (clean install) την Developer [5.4.10] Xiaomi Hongmi - Redmi 1S 3G/WCDMA (GTV-5.4.10) (Έκδοση android 4.4.2 HM2013023)

 

Για την ώρα το κινητό πετάει χωρίς κανενα πρόβλημα πουθενά.

 

Το μονο που έχω παρατηρήσει είναι μια μικρή διαφορά σε ότι αφορά τη κατανάλωση μπαταρίας (ίσως να είναι και η ιδέα μου επειδή περνούσα όλα τα app απο την αρχή νομίζω ότι μου τη ρουφηξε πολύ γρήγορα.)

 

εδώ είναι για το 1 μόνο , για το 1S υπάρχει άλλο θέμα :))

 

τέσπα , είμαι στο τσάκ να την βάλω μόνο και μόνο γιατί τώρα αναγκάζομαι να έχω το vbox για να δουλεύει το mi fit

Link to comment
Share on other sites

Sorry από κεκτημένη ταχύτητα στο paste πρόσθεσα το S

Πέρασα την GTV-5.4.3 και από ΟΤΑ Update κατέβασα και πέρασα (clean install) την GTV-5.4.10

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η V6 ακόμη και στη μορφή που είναι. Σταθερή όλα οκ.

ΑΛΛΑ.... πως γίνεται να αλλάξω το default να τα γράφει όλα στην μνήμη του κινητού?????

 

Κατέβασα ενα Kitkat SD fix αλλα διόρθωσε μόνο το ένα κομμάτι.

π.χ. εκεί που στο titanium backup ο φάκελος στην ext. sd φαινόταν read only, τώρα είναι κανονικά read-write.

Εγώ θέλω τα αρχεία των εφαρμοφών όλων (π.χ. ο φάκελος viber, τα obb των εφαρμαφών κλπ.) να γράφονται κατευθείαν στην ext. sd όπως γινόταν στις V5. :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η V6 ακόμη και στη μορφή που είναι. Σταθερή όλα οκ.

ΑΛΛΑ.... πως γίνεται να αλλάξω το default να τα γράφει όλα στην μνήμη του κινητού?????

 

Κατέβασα ενα Kitkat SD fix αλλα διόρθωσε μόνο το ένα κομμάτι.

π.χ. εκεί που στο titanium backup ο φάκελος στην ext. sd φαινόταν read only, τώρα είναι κανονικά read-write.

Εγώ θέλω τα αρχεία των εφαρμοφών όλων (π.χ. ο φάκελος viber, τα obb των εφαρμαφών κλπ.) να γράφονται κατευθείαν στην ext. sd όπως γινόταν στις V5. :wacko:

 

δεν γινόταν ούτε στην v5 , πάλι πατέντες κάναμε :)

 

λοιπόν την έβαλα κι εγώ την ελληνική (για το mi fit κυρίως, αλλά έβαλα την νεώτερη έκδοση με τα notification)

ένας μίνι οδηγός (για όσους ξέρουν τι κάνουν)

 

1) To root είναι γτπ , βάλτε το supersu από το store , δώστε δικαιώματα σε αυτό από το ενσωματωμένο root και μετά σαν default ας έχετε το supersu

 

2) Για τον χώρο , έχει βγει αυτός ο Kernel http://en.miui.com/thread-99836-1-1.html

ο οποίος αντιστρέφει internal storage Με την εξωτερική sd (έχει και twrp εκεί , είχα τον 2.5 αλλά γράφει ότι για κκ θέλει νεότερο οπότε δοκίμασα να τον βάλω και μπήκε)

 

3) Κουμπιά δε ξέρω αν είναι γενικό αλλά σε μένα τα κουμπιά κάναν ό.τι νάναι , λύση -> Ρυθμίσεις ->Πρόσθετες Ρυθμίσεις -> Πλήκτρα και τα ρυθμίζεται όπως θέλετε

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό trick αυτό με τον kernel ευχαριστώ! :)

(Έχω θέμα τώρα με τις φωογραφίες-video) που με το ζόρι τις αποθηκεύει στη μικρή μνήμη αλλα μικρό το κακό..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό trick αυτό με τον kernel ευχαριστώ! :)

(Έχω θέμα τώρα με τις φωογραφίες-video) που με το ζόρι τις αποθηκεύει στη μικρή μνήμη αλλα μικρό το κακό..

 

πήγαινε στο

ρυθμίσεις -> πρόσθετες ρυθμίσεις -> αποθηκευτικός χώρος -> τέρμα κάτω ρυθμίσεις αποθήκευσης , εκεί επιλέγεις που να σώζει (σαν εσωτερικός χώρος πλέον θα θεωρείτε υποθέτω η sd σου αν έβαλες τον Kernel )

 

γενικά ωραία είναι η v6 απλά θεωρώ ότι την έχουν κάνει "χαζά δύσκολη"

δηλαδή για κάποια πράγματα πρέπει να ψάχνεις στις ρυθμίσεις ή (όπως και στην v5) το βρίσκω χαζό να κάθομαι να ρυθμίζω ένα ένα τα προγράμματα για το αν θα μου εμφανίζουν εικονίδιο στις ειδοποιήσεις ή να μην δίνει κάποια βασικά δικαιώματα κ.ο.κ. (κάτι χαζά κινέζικα xunlei δεν τα σχολιάζω καν)

 

μάλλον απέχουμε μερικά χρόνια ακόμα για να βγει καμιά σωστή "διεθνή" εκδοχή :)))

Link to comment
Share on other sites

μάλλον απέχουμε μερικά χρόνια ακόμα για να βγει καμιά σωστή "διεθνή" εκδοχή :)))

kodorevi8uli να σε ρωτήσω 2 πραγματάκια:wsm tools χρησιμοποιούσες?λειτουργεί στην 6?

αυτήν την "αντιστροφή" που κάνει ο kernel,έκανε περιέργως ο root browser,μήπως το δοκίμασες?

εφαρμογή μεταφοράς app σε SD,όπως πχ το system app safe remover παίζει άραγε?

στην v.15 που είμαι δουλεύει κανονικά.

έκανες "καθαρή" εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...