Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εισαι σιγουρος οτι εισαι ρουτ; αν δεν εισαι ρουταρε με το vroot

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα σήμερα από t2c (2 βδομάδες μόνο έκανε)

Επειδή είμαι χαμένος μέσα στις σελίδες του thread, έχω κάποιες απλές ερωτήσεις:

 

  1. Είχα ζητήσει Engilish/chinese, στο about μου λέει MIUI Version JHBCNAH1.0 , είναι αυτή;
  2. Αν πάω στα software updates μου λέει: New version Found MIUI JHBCNAL5.0 (Stable Build). Να προχωρήσω στην αναβάθμιση άφοβα;
  3. Θέλω να εγκαταστήσω Play Store. Πήγα να εγκαταστήσω αρχικά από το market την εφαρμογή του Eric Xiang και μου ζητάει Xiaomi Account. Πρέπει να φτιάξω;
  4. Για να γράφω ελληνικά πρέπει απλά να βάλω ένα ελληνικό πληκτρολόγιο όπως το TouchPal X (εφόσον περάσω το Play store)?
  5. Πώς μπορώ να δω αν είμαι root?
  6. Έχει κάποιες εφαρμογές σε κινέζικα. Θα έπρεπε ?
     
    Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εισαι σιγουρος οτι εισαι ρουτ; αν δεν εισαι ρουταρε με το vroot

 

Κοιτα εχει Super User πανω..ειπα να κανω με vroot αλλα δεν βρησκω το debug mode ..δεν υπαρχει στις ρυθμισεις.Μηπως γνωριζεις που το βρησκω?

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα σήμερα από t2c (2 βδομάδες μόνο έκανε)

Επειδή είμαι χαμένος μέσα στις σελίδες του thread, έχω κάποιες απλές ερωτήσεις:

 

  1. Είχα ζητήσει Engilish/chinese, στο about μου λέει MIUI Version JHBCNAH1.0 , είναι αυτή;
  2. Αν πάω στα software updates μου λέει: New version Found MIUI JHBCNAL5.0 (Stable Build). Να προχωρήσω στην αναβάθμιση άφοβα;
  3. Θέλω να εγκαταστήσω Play Store. Πήγα να εγκαταστήσω αρχικά από το market την εφαρμογή του Eric Xiang και μου ζητάει Xiaomi Account. Πρέπει να φτιάξω;
  4. Για να γράφω ελληνικά πρέπει απλά να βάλω ένα ελληνικό πληκτρολόγιο όπως το TouchPal X (εφόσον περάσω το Play store)?
  5. Πώς μπορώ να δω αν είμαι root?
  6. Έχει κάποιες εφαρμογές σε κινέζικα. Θα έπρεπε ?
     
    Ευχαριστώ

 

Ναι σε ολα(οπως στην βουλη) εκτος μαλλον του 5,κατεβασε μια ρουτ εφαρμογη και δες αν μπορει να δωσεις δικαιωματα su

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τρεξω το mobileuncletolls..Μου διχνει αυτο..Και εχω κινεζικο recovery να πεις οτι θα μπορουσα να κανω κατι απο κει :/

 

Και γω όταν τό είχα πάρει τα ίδια έλεγε το ετρεξα με vroot! Αλλά έγινα development. Πρέπει να πας στις πληροφορίες συστήματος και εκεί που σου λέει τι version android εχεις πατά πανω του πολλές φορες και γίνεται development και εμφανίζεται η επιλογή για να μπορέσει να σου αναγνωρίσει την συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Και γω όταν τό είχα πάρει τα ίδια έλεγε το ετρεξα με vroot! Αλλά έγινα development. Πρέπει να πας στις πληροφορίες συστήματος και εκεί που σου λέει τι version android εχεις πατά πανω του πολλές φορες και γίνεται development και εμφανίζεται η επιλογή για να μπορέσει να σου αναγνωρίσει την συσκευή

 

Γεια σου ρε φιλαρακι.Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τρεξω το mobileuncletolls..Μου διχνει αυτο..Και εχω κινεζικο recovery να πεις οτι θα μπορουσα να κανω κατι απο κει :/

 

Δοκιμασε να το κανεις root με το vroot

Μαλλον εχει αγγλοκινεζικη επανω που γινεται με vroot.

Μετα θα εγκατασταθει το MUT

edit: Δεν προλαβα να διαβασω τα τελευταια ποστς. εδωσε λυση ο φιλος απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ποπο βρε παιδια τι τραβαω...Τωρα περναω κανονικα την recovery CWM 5 Xiaomi WCDMA By Sonik1SVK...Την μετονομαζω recovery και οταν επιλεγω να μπει σε recovery βλεπω μια μαυρη οθονη και μετα απο λιγο ξανα κανει επανεκκινηση και ανοιγει το κινητο.Καμια ιδεα ?? :eek:
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε ολα(οπως στην βουλη) εκτος μαλλον του 5,κατεβασε μια ρουτ εφαρμογη και δες αν μπορει να δωσεις δικαιωματα su

thanks, θα προχωρήσω..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τρεξω το mobileuncletolls..Μου διχνει αυτο..Και εχω κινεζικο recovery να πεις οτι θα μπορουσα να κανω κατι απο κει :/

πήγες απο permissions/root/enable?

Link to comment
Share on other sites

Ποπο βρε παιδια τι τραβαω...Τωρα περναω κανονικα την recovery CWM 5 Xiaomi WCDMA By Sonik1SVK...Την μετονομαζω recovery και οταν επιλεγω να μπει σε recovery βλεπω μια μαυρη οθονη και μετα απο λιγο ξανα κανει επανεκκινηση και ανοιγει το κινητο.Καμια ιδεα ?? :eek:

 

Η CWM εχει αναφερθει οτι δεν ειναι συμβατη με τα τελευταια revisions του Hongmi(οπως το δικο μου :lol:) http://xiaomi.eu/community/threads/english-cwm-for-xiaomi-hongmi-td-wcdma-bugs-in-some-versions-backup-dont-work.22953/page-6

Δοκιμασε την TWRP αν θες custom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά!Απο χθές είμαι κι εγώ κάτοχος του Hongmi!!Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές,το τηλέφωνο σου δίνει την εντύπωση ενός πλήρους εργαλείου στα χέρια εστω ενός μέσου χρήστη όπως εγώ....Δοκίμασα σήμερα το gps με το sygic και είμαι υπερευχαριστημένος!!Η πλοήγηση στο μενού καθώς και στο διαδικτυο είναι ταχύτατη!Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με τον ήχο.Η ένταση είναι αρκετα χαμηλή θα έλεγα οσο καλοπροαιρετος και αν ήμουν,όπως επίσης και το ακουστικο σε ένα τηλεφωνημα που είχα....Δοκίμασα και το tweek με το MUTOOLS αλλά καμία διαφορα.Αυτό που μου έκανε εντυπωση αρκετα ποστ πιο πίσω ήταν ότι παιδιά με την multi v5 δεν είχαν πρόβλημα με τον ηχο του τηλεφώνου. Η εκδοση miui που έχω ειναι η JHBCNAH4.0 και όπως καταλαβαίνετε μου καρφώθηκε να κάνω αναβάθμιση στην v5 multi.Yπάρχει κάποιος πρόθυμος να με βοηθήσει να το κάνω????Γιατί φοβάμαι να πειραματιστώ μονος μου
Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ 10/1 ειχε γινει και μενα despached to overseas αλλα ακομα ομιχλωδες το τοπιο..μαλλον το δικο μου σακί δεν ανοίχτηκε ακόμα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά!Απο χθές είμαι κι εγώ κάτοχος του Hongmi!!Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές,το τηλέφωνο σου δίνει την εντύπωση ενός πλήρους εργαλείου στα χέρια εστω ενός μέσου χρήστη όπως εγώ....Δοκίμασα σήμερα το gps με το sygic και είμαι υπερευχαριστημένος!!Η πλοήγηση στο μενού καθώς και στο διαδικτυο είναι ταχύτατη!Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με τον ήχο.Η ένταση είναι αρκετα χαμηλή θα έλεγα οσο καλοπροαιρετος και αν ήμουν,όπως επίσης και το ακουστικο σε ένα τηλεφωνημα που είχα....Δοκίμασα και το tweek με το MUTOOLS αλλά καμία διαφορα.Αυτό που μου έκανε εντυπωση αρκετα ποστ πιο πίσω ήταν ότι παιδιά με την multi v5 δεν είχαν πρόβλημα με τον ηχο του τηλεφώνου. Η εκδοση miui που έχω ειναι η JHBCNAH4.0 και όπως καταλαβαίνετε μου καρφώθηκε να κάνω αναβάθμιση στην v5 multi.Yπάρχει κάποιος πρόθυμος να με βοηθήσει να το κάνω????Γιατί φοβάμαι να πειραματιστώ μονος μου

 

Μια σελιδα πισω δες το ποστ #2172

Link to comment
Share on other sites

πφφφφφ 10/1 ειχε γινει και μενα despached to overseas αλλα ακομα ομιχλωδες το τοπιο..μαλλον το δικο μου σακί δεν ανοίχτηκε ακόμα..

 

Για να σου δωσω μια νοτα χαρας,εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα δεματα μου ανοιγονται Τριτες :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κανεις να μου πει για το πως συγχρονήσε

Το hotmail του;;;

Link to comment
Share on other sites

Κανεις να μου πει για το πως συγχρονήσε

Το hotmail του;;;

 

Στην στοκ εφαρμογη Email της v5 multi στις ρυθμισεις κατω κατω πατησα προσθηκη λογαριασμου.

Εβαλα κανονικα τα στοιχεια στο outlook mail και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά!Απο χθές είμαι κι εγώ κάτοχος του Hongmi!!Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές,το τηλέφωνο σου δίνει την εντύπωση ενός πλήρους εργαλείου στα χέρια εστω ενός μέσου χρήστη όπως εγώ....Δοκίμασα σήμερα το gps με το sygic και είμαι υπερευχαριστημένος!!Η πλοήγηση στο μενού καθώς και στο διαδικτυο είναι ταχύτατη!Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω έχει να κάνει με τον ήχο.Η ένταση είναι αρκετα χαμηλή θα έλεγα οσο καλοπροαιρετος και αν ήμουν,όπως επίσης και το ακουστικο σε ένα τηλεφωνημα που είχα....Δοκίμασα και το tweek με το MUTOOLS αλλά καμία διαφορα.Αυτό που μου έκανε εντυπωση αρκετα ποστ πιο πίσω ήταν ότι παιδιά με την multi v5 δεν είχαν πρόβλημα με τον ηχο του τηλεφώνου. Η εκδοση miui που έχω ειναι η JHBCNAH4.0 και όπως καταλαβαίνετε μου καρφώθηκε να κάνω αναβάθμιση στην v5 multi.Yπάρχει κάποιος πρόθυμος να με βοηθήσει να το κάνω????Γιατί φοβάμαι να πειραματιστώ μονος μου

 

Εγώ πουχω την V5 είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Πεντακαθαρος ήχος στο ακουστικό και δυνατό ηχείο! Ελεξες για γνησιότητα μέσω ΙΜΕΙ κ SN ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σου ρε φιλαρακι.Σ'ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!! :) :)

 

Τίποτα φιλέ σε ότι μπορούμε βοηθάμε!

Link to comment
Share on other sites

Για να σου δωσω μια νοτα χαρας,εχω παρατηρησει οτι τα περισσοτερα δεματα μου ανοιγονται Τριτες :rolleyes:

 

αν και μαλλον δεν παιζει ρολο η μερα, ευχαριστώ για την εμψύχωση :)

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ποπο βρε παιδια τι τραβαω...Τωρα περναω κανονικα την recovery CWM 5 Xiaomi WCDMA By Sonik1SVK...Την μετονομαζω recovery και οταν επιλεγω να μπει σε recovery βλεπω μια μαυρη οθονη και μετα απο λιγο ξανα κανει επανεκκινηση και ανοιγει το κινητο.Καμια ιδεα ?? :eek:

 

Με το mobileuncle την περνάς; δοκίμασε να την βάλεις στην εξωτερική ,SD και μετα να την κανεις update μέσω mobileuncle μήπως την πάρει!!!αλλιως έχω και αλλη πρόταση

Link to comment
Share on other sites

@GEOKART

Ελεγξες αυτο που σου γραψα για το hotmail;

Εχεις προταση να φλασαρω μονιμα και να αλλαξει η στοκ recovery E3 σε CWM?

Link to comment
Share on other sites

@geokart

Τελικά μετά απο διάβασμα πήρα το ρίσκο και περασα την multi v5 με CWR και όλα καλά.Καλύτερος ήχος σαν αποτέλεσμα,εμφανίστηκαν λειτουργειες που δεν υπήρχαν πριν(updater, transfer,πιο σωστα παρουσιασμένα ελληνικα). Όμως χάθηκε το root της συσκευής.Ξέρει κανείς στην κατασταση που περιέγραψα,έναν απλό τρόπο να ρουτάρω????

@geokart

Φιλε μου έβαλα s/n kai IMEI και μου εδειξε:Αυτο ειναι ενα κοκκινο ρυζι (και το cpu-z μοθ δείχνει σωστά όλα τα specs).

Link to comment
Share on other sites

@geokart

Τελικά μετά απο διάβασμα πήρα το ρίσκο και περασα την multi v5 με CWR και όλα καλά.Καλύτερος ήχος σαν αποτέλεσμα,εμφανίστηκαν λειτουργειες που δεν υπήρχαν πριν(updater, transfer,πιο σωστα παρουσιασμένα ελληνικα). Όμως χάθηκε το root της συσκευής.Ξέρει κανείς στην κατασταση που περιέγραψα,έναν απλό τρόπο να ρουτάρω????

@geokart

Φιλε μου έβαλα s/n kai IMEI και μου εδειξε:Αυτο ειναι ενα κοκκινο ρυζι (και το cpu-z μοθ δείχνει σωστά όλα τα specs).

 

Κατεβάζουμε απο εδω http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip

κανουμε flash απο το updater (κεντρο ασφαλεια/ενημερώσεις) το miuiandroid-HM1W-JHBCNAL5.0-root.zip

Πλεον θα ενεργοποιηθουν τα root permission. (κεντρο ασφαλεια/permissions)

 

Αν έχεις προβλήμα με το ζιπακι πες και υπάρχει λύση

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ψάχνει για bluetooth μόλις παρέλαβα αυτό. Έκανε 14 μέρες να έρθει με singapore post. Πολύ όμορφο και είναι και Miui το μόνο κακό ότι... μιλάει κινέζικα!!! και είναι λίγο σπαστικό να το ακούς συνέχεια στο αυτί σου να λέει κινεζιές.... :lol::lol:
BORN TO BE AEL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...