Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν χρειαζεται να κανεις καμια πατεντα. το playstore θα χρειαστει να βαλεις μονο και αυτο γινεται πολυ ευκολα μπαινοντας στο mi market, που ειναι εφαρμογη στο κινητο, και εγκαθιστας το playstore σαν να ηταν μια οποιαδηποτε εφαρμογη..

αυτο που ειπε το παιδι ειναι οτι το hongmi ειναι η low-range προσεγγιση της xiaomi στα κινητα που σημαινει οτι ηθελε να δωσει κατι φθηνο και πρακτικο και οχι μια συσκευη οπως τα υπολοιπα τουμπανα της που ειναι πολυ mod friendly...

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν χρειαζεται να κανεις καμια πατεντα. το playstore θα χρειαστει να βαλεις μονο και αυτο γινεται πολυ ευκολα μπαινοντας στο mi market, που ειναι εφαρμογη στο κινητο, και εγκαθιστας το playstore σαν να ηταν μια οποιαδηποτε εφαρμογη..

αυτο που ειπε το παιδι ειναι οτι το hongmi ειναι η low-range προσεγγιση της xiaomi στα κινητα που σημαινει οτι ηθελε να δωσει κατι φθηνο και πρακτικο και οχι μια συσκευη οπως τα υπολοιπα τουμπανα της που ειναι πολυ mod friendly...

 

Σε ευχαριστώ. Μόλις πέσει λίγο η τιμή του ή βρω καμιά προσφορά (δώρο καμιά 2η μπαταρία ή sd card) το έχω χτυπήσει στο δευτερόλεπτο. Μετά από 4 χρόνια συνύπαρξης με το iPhone 3GS ήρθε η ώρα για μια αναβάθμιση γιατί η αλήθεια είναι ότι πλέον έχουν αλλάξει οι ανάγκες. Οι 3,5" ίντσες είναι λίγες συν ότι είναι απελπιστικά αργό. Βλέπω ότι με καλύπτει σε πολλά πράγμα (ράδιο, dual sim) που τα ήθελα εξαρχής. ΑΠό την στιγμή που πλέον υπάρχουν πολλοί ευχαριστημένοι κάτοχοι νομίζω μου έφυγαν και οι τελευταίες επιφυλάξεις. Το μόνο που πρέπει να προσέξω πλέον είναι από που θα το παραγγείλω και με ποιον τρόπο για να αποφύγω τελωνεία κτλ... :D

 

ΥΓ

Δηλαδή εφαρμογές κατεβαζεις από το playstore που είναι εφαρμογή στο mi store... Λίγο μπέρδεμα αυτό...

Edited by karlosamos
Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

τα site που εχουν εκπροσωπους μεσα στο myphone ειναι αξιοπιστα. παρε την αποφαση και εδω ειμαστε..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εαν δεν ρουταριστεί και έρθει οπως έιναι απλά θα έχει μόνο αγγλικό μενου; Αυτό δεν με ενοχλεί. Κατά τα άλλα δεν θα χρειάζετε να κάνω εγώ καμιά πατέντα για να δουλέψεις. Βάζω τις κάρτες sim και δουλεύει. Πραγματικά δεν το κατέχω το άθλημα για αυτό αγχώνομαι με τα κινέζικα...

Και multilanguage (που περιεχει ελληνικα) ρομ να θες να βαλεις, και να την ρουταρεις ειναι υποθεση 5 λεπτων αφου τις κατεβασεις πλεον με τον οδηγο που ποσταρε ενας φιλος πιο πισω.

Και γω αγχωνόμουν στην αρχη επειδη δεν ηξερα τι θα συναντησω αλλα το κινητο πραγματικα πεταει και το σημαντικοτερο ειναι πανευκολο στη χρηση του και αλαγκαριστο

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

ΥΓ

Δηλαδή εφαρμογές κατεβαζεις από το playstore που είναι εφαρμογή στο mi store... Λίγο μπέρδεμα αυτό...

 

κανένα μπέρδεμα , θα κατεβάσεις απλά το Playstore από το Mi store (γιατί επίσημα δεν μπορεί να το έχει εγκατεστημένο το κινητό) το κάνεις εγκατάσταση και θα κατεβάζεις κανονικά από το Playstore (και ξεχνάς το mi store)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά βγάζει φωτογραφίες. Δεν είναι θήκη είναι κάλυμμα μπαταρίας.

Αυτή η θήκη που αναφέρεις ποια είναι? Δώσε κανένα λινκ να μην την πατήσει και κανένας άλλος.

 

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

 

Δεν πρόκειται για θήκη του red rice (γι αυτό και δεν έδωσα λεπτομέρειες) αλλά για τη θήκη που στέλνουν μαζί με το THL W100s από minideal.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει φιλε μου..ριξτην εκει να ησυχασεις :D

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει φιλε μου..ριξτην εκει να ησυχασεις :D

 

ενα τελευταιο επειδη το θελω μουλτι θα τικαρω να κανουν install google play.δεν θελω ροοτ ξερεις κανεις αν πρεπει να τους γραψω ωστε να μου στηλουν μουλτι?δεν ξερω καλα αγγλικα αμα χρειαζετε να τους το γραψω

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα κανω την παραγγελεια απο minideal μηπως εχει κανενας κανενα κουπονι εκπτωσης?

Λόγω επίσημης αργίας τα περισσότερα site από αυτά που αναφέρουμε δεν θα εκτελούν παραγγελίες από 27 ιαν- 7 φεβρ . Οπότε θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με minideal για να σου πουν αν θα μπορέσουν να εκτελέσουν την παραγγελία σου πρίν την αργία. (Μην πληρώσεις και έχεις αδικα 2 βδομάδες αναμονή)

Link to comment
Share on other sites

τικαρε το σωστο κουτι και θα το δουν. δεν χρειαζεται να πεις κατι αλλο. οταν πας να πληρωσεις με Paypal, πατα αποστολη μηνυματος και γράψε αυτο που σου ειπα για τη τιμη.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Λόγω επίσημης αργίας τα περισσότερα site από αυτά που αναφέρουμε δεν θα εκτελούν παραγγελίες από 27 ιαν- 7 φεβρ . Οπότε θα σε συμβούλευα να μιλήσεις με minideal για να σου πουν αν θα μπορέσουν να εκτελέσουν την παραγγελία σου πρίν την αργία. (Μην πληρώσεις και έχεις αδικα 2 βδομάδες αναμονή)

 

ναι καπου το διαβασα αυτο το ανεφερε ενα παιδι μπορει να εισαι και εσυ.

δεν ειναι κανεις διαθεσιμος τωρα στο chat

 

----- προσθήκη μηνύματος 88 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τικαρε το σωστο κουτι και θα το δουν. δεν χρειαζεται να πεις κατι αλλο. οταν πας να πληρωσεις με Paypal, πατα αποστολη μηνυματος και γράψε αυτο που σου ειπα για τη τιμη.

 

μαλιστα οκ ευχαριστω,αρα μονο τικαρω install google play και τικαρω που εχει δωρο την θηκη απο πισω και ζελατινα για προστασια οθονης..

βαζω και ems να ερθει τσακα μπαμ

Link to comment
Share on other sites

αν και με ems απ'οτι λένε οι περισσότεροι δεν θα εχεις πρόβλημα, αν μπορέσεις πες τους να το στείλουν ως "gift'' και χαμηλή αναγραφώμενη αξία(κάποιος ανέφερε κάτω από $30) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη λιγο ψιλομπερδευτικα αυτο που το γραφω?στο Shipping Note ( max 500 characters )εκει?η οταν πας στην σελιδα του paypal πριν πληρωσεις εκει που λεει note to seller?
Link to comment
Share on other sites

γραψτο και στα δυο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

η πληρωμη μολις εγινε ο θεος βοηθος:lol:

το εκανα μεσω ems

ανεβηκαν και αυτα 17ευρω αλλα να σου πω το θελω αμεσα εχω ξεμεινει απο κινητο αφου δεν φτιαχτηκε το htc εχω ενα παμπαλαιο sony erricson w610

Link to comment
Share on other sites

των τελευταιο καιρο ενω ανοιγω μια εφαρμογη στο ξαφνηκο κλεινει,χωρις να μου πεταξει μυνημα οτι πχ το ταδε σταματησε να δουλευη..σε διαφορες εφαρμογες..

και αυτα που παρατηρησα επισης ειναι οτι στο viber μια μου δειχνει ολες τις επαφες που εχουν viber μια μισες και μια τιποτα..επισης δεν συνχρονηζη τις επαφες στο gmail...

Λοιπόν, μόλις ετοιμαζόμουν κι εγώ να γράψω για τα συνεχόμενα ανοιγο-κλεισίματα

των εφαρμογών και άλλα πολλά παράξενα που μου έκανε,και δεν έχω ξανασυναντησει σε άλλο android τηλέφωνο.Ενδεικτικά:εξαφάνισμα-uninstall εφαρμογών(πχ smart tools),χάσιμο διάφορων ρυθμίσεων,μη ανανέωση του call log.Πολλές εφαρμογές ήθελαν 2 και 3 φορές πάτημα για να ξεκινήσουν.Πρόσεξα ότι αν πατούσα πρώτα το cleaner για κλείσιμο των apps,μετά άνοιγαν κανονικά...

Πήγα να μπώ σε recovery και διαπιστώνω ότι έχει ξαναγυρίσει στην 3e.(είχα βάλει την CWM) Με το MUT έβαλα ξανά CWM και μόλις μπούταρε σ'αυτήν έκανα:

1.wipe cache 2.wipe dalvic cache 3.fix permissions 4.reboot

Επιτέλους,δείχνει για πρώτη φορά να δουλεύει σωστά,δεν έκανε ακόμη κάτι απ'τα προηγούμενα.

Εννοείται ότι είχα κάνει τα wipes από multi σε official,όμως η 3e δεν έχει επιλογή για

dalvic cache,και ίσως αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

Σχετικά με την αγγλική official,ένα σοβαρό μείον είναι η μη διαχείρηση των ελληνικών στον dialer αλλά και στις επαφές.Έβαλα τον exDialer που χρησιμοποιώ χρόνια και έχει τέλεια υποστήριξη ελληνικών,το μόνο κακό είναι ότι πριν την κλήση ρωτάει από ποια SIM,παρ'όλο που έχω απενεργοποιημένη την δεύτερη στις ρυθμίσεις(σε άλλα δίκαρτα δεν ρωτάει).Κανείς που να έχει καλύτερη πρόταση?

Επίσης δοκίμασε κανείς εφαρμογή για schedule πχ του wifi ή airplane mode,γιατί αυτές που δοκίμασα δεν δουλεύουν.

Link to comment
Share on other sites

από etotalk.com πήρε κανένας ή διάβασε κανένας τίποτα αν έχει fake xiaomi ; (γιατί γενικά ήταν αξιόπιστο το σαιτ)

 

γιατί μάλλον θα παραγγείλω αυτές τις μέρες και βλέπω ότι αυτοί δεν έχουν αργία :))))

Link to comment
Share on other sites

για να γινει αναβαθμιση χρειαζεται να εχω καρτα μνημης ?

εαν βαλω αυτη που εχει ελληνικα [4.1.17 Stable] Xiaomi Hongmi -Red Rice (miuiandroid.com) θα πρεπει να βαλω και το πακετο γλωσσων [3.11.1] MIUI v5 Multi Language (miuiandroid.com) ???

Edited by cosini
Link to comment
Share on other sites

για να γινει αναβαθμιση χρειαζεται να εχω καρτα μνημης ?

εαν βαλω αυτη που εχει ελληνικα [4.1.17 Stable] Xiaomi Hongmi -Red Rice (miuiandroid.com) θα πρεπει να βαλω και το πακετο γλωσσων [3.11.1] MIUI v5 Multi Language (miuiandroid.com) ???

όχι,μπορείς να βάλεις το αρχείο στην εσωτερική sd.

κατεβάζεις μόνο την multi που έχει μέσα και τα ελληνικά

http://media.celogeek.com/roms/android/miui/hongmi/miuiandroid_multi_HM2013023_WCDMA_JHBCNAL5.0_jb-4.2.zip

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μόλις ετοιμαζόμουν κι εγώ να γράψω για τα συνεχόμενα ανοιγο-κλεισίματα

των εφαρμογών και άλλα πολλά παράξενα που μου έκανε,και δεν έχω ξανασυναντησει σε άλλο android τηλέφωνο.Ενδεικτικά:εξαφάνισμα-uninstall εφαρμογών(πχ smart tools),χάσιμο διάφορων ρυθμίσεων,μη ανανέωση του call log.Πολλές εφαρμογές ήθελαν 2 και 3 φορές πάτημα για να ξεκινήσουν.Πρόσεξα ότι αν πατούσα πρώτα το cleaner για κλείσιμο των apps,μετά άνοιγαν κανονικά...

Πήγα να μπώ σε recovery και διαπιστώνω ότι έχει ξαναγυρίσει στην 3e.(είχα βάλει την CWM) Με το MUT έβαλα ξανά CWM και μόλις μπούταρε σ'αυτήν έκανα:

1.wipe cache 2.wipe dalvic cache 3.fix permissions 4.reboot

Επιτέλους,δείχνει για πρώτη φορά να δουλεύει σωστά,δεν έκανε ακόμη κάτι απ'τα προηγούμενα.

Εννοείται ότι είχα κάνει τα wipes από multi σε official,όμως η 3e δεν έχει επιλογή για

dalvic cache,και ίσως αυτό ήταν το πρόβλημα.

 

Σχετικά με την αγγλική official,ένα σοβαρό μείον είναι η μη διαχείρηση των ελληνικών στον dialer αλλά και στις επαφές.Έβαλα τον exDialer που χρησιμοποιώ χρόνια και έχει τέλεια υποστήριξη ελληνικών,το μόνο κακό είναι ότι πριν την κλήση ρωτάει από ποια SIM,παρ'όλο που έχω απενεργοποιημένη την δεύτερη στις ρυθμίσεις(σε άλλα δίκαρτα δεν ρωτάει).Κανείς που να έχει καλύτερη πρόταση?

Επίσης δοκίμασε κανείς εφαρμογή για schedule πχ του wifi ή airplane mode,γιατί αυτές που δοκίμασα δεν δουλεύουν.

 

ωχ τωρα βγαινουν προβληματα?το εχεις κανει απο την αρχη ροοτ το κινητο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως είναι software προβλήματα που με τις συνεχείς αναβαθμίσεις της miui θα λύνονται... Το hardware είναι το δύσκολο! Ειδικά με τα paid apps και τις απεγκαταστασεις στο reboot είναι γνωστό bug...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όμως είναι software προβλήματα που με τις συνεχείς αναβαθμίσεις της miui θα λύνονται... Το hardware είναι το δύσκολο! Ειδικά με τα paid apps και τις απεγκαταστασεις στο reboot είναι γνωστό bug...

 

εγω ομως που το παρηγγειλα με μουλτι?τον ηπια?χεχεχε.

γιατι δεν θελω να το κανω ροοτ να μπλεκω με τετοια.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχε κανει καποια wipe το παιδι και γι αυτο μαλλον αυτη η περιεργη συμπεριφορα..δεν υπάρχει θεμα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...