Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρόνια Πολλά αλλά με μπέρδεψες κι εσύ :)))

 

μιλάμε για MIUI rom ε ;

αν ναι ψάχνεις οδηγό για root ; ένα check είναι :)

 

Σωστά ένα απλό root στο κινητό χωρίς να αλλάξω την ROM που έχω ήδη μέσα........Ποιος ο σκοπός του Root????

Απλά να χρησιμοποιήσω το unclemobile app για να αλλάξω την τοποθεσία αποθήκευσης των app στην SD card(Για να το κάνεις αυτό απο το unclemobile app το τηλ πρέπει να είναι rooted)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σωστά ένα απλό root στο κινητό χωρίς να αλλάξω την ROM που έχω ήδη μέσα........Ποιος ο σκοπός του Root????

Απλά να χρησιμοποιήσω το unclemobile app για να αλλάξω την τοποθεσία αποθήκευσης των app στην SD card(Για να το κάνεις αυτό απο το unclemobile app το τηλ πρέπει να είναι rooted)

 

Έχω την ίδια ROM, αλλά έχει αλλάξει το custom recovery και δεν έχω root.

installations απο το recovery Που χρησιμοποιεί τώρα (3ε) δε μπορεί να κάνει (error - missing scatter).

 

πραγματικά έχω κολλήσει... :(

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ίδια ROM, αλλά έχει αλλάξει το custom recovery και δεν έχω root.

installations απο το recovery Που χρησιμοποιεί τώρα (3ε) δε μπορεί να κάνει (error - missing scatter).

 

πραγματικά έχω κολλήσει... :(

Γοογλαρισε και κατεβασε το προγραμμα vroot και τρεξτο,θα σε καθοδηγησει αυτο σε ολα για το ρουταρισμα,ειναι πολυ απλο και γρηγορο.

Link to comment
Share on other sites

Γοογλαρισε και κατεβασε το προγραμμα vroot και τρεξτο,θα σε καθοδηγησει αυτο σε ολα για το ρουταρισμα,ειναι πολυ απλο και γρηγορο.

 

και εγω ετσι ρουταρισα τα xiaomi μου ... πολυ απλο στη χρηση με ενα κλικ και ας ειναι ολα στα κινεζικα

Xiaomi 13 Lite 8/256, Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι ρουταρισα τα xiaomi μου ... πολυ απλο στη χρηση με ενα κλικ και ας ειναι ολα στα κινεζικα

 

Το λινκ για το αγγλικό Vroot

 

Τι επιτυγχάνουμε με το root

 

Tips πριν συνδέσουμε το pc με το xiaomi και αφού έχουμε εγκαταστήσει το Vroot

(Ελπίζω να περάσουν τα παραπάνω λινκ με τις μεταφράσεις απο τα κινέζικα...λίγο υπομονή μέχρι να την ολοκληρώσει)

 

Το ερώτημα είναι μετά το Root η αγγλική stable ROM θα μπορεί να κάνει autoupdate μέσω wifi και αν ναι, μήπως σε κάθε update θα ξανακλειδώνει το τηλ και θα χρειάζεται εκ νέου root?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πως είναι το κινητό σαν εμπειρία χρήσης; Είναι εντάξει η miui σ αυτο το hardware η έχει λαγκαρισματα;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Πως είναι το κινητό σαν εμπειρία χρήσης; Είναι εντάξει η miui σ αυτο το hardware η έχει λαγκαρισματα;

Το κινητο ειναι φανταστικο.Κανενα λαγκαρισμα και κολλημα,μεχρι στιγμης η καλυτερη ρομ που εχω δοκιμασει.Μπραβο στους κινεζους και για το κινητο τους αλλα και για την MIUI.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει 1.Για τη miui 2.Για το στρατό για μετά το κέντρο 3.λόγω του ότι είναι δικαρτο

Με ψήνει εδώ και καιρό και λόγω των παραπάνω λόγων..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμα παρατηρήσεις μετά από κάμποσες μέρες ενασχόληση. Το κινητό είναι όντως αρκετά ποϊοτικό. Πολύ καλή κάμερα για την κατηγορία του (από τις καλύτερες που έχω δει και για βράδυ, εν συγκρίσει πάντα). GPS πολύ καλό επίσης και χωρίς καθυστερήσεις σε κλείδωμα (χωρίς ανάγκη για έξτρα ρυθμίσεις μέσω τρίτων εφαρμογών). Ανταπόκριση περιβάλλοντος MIUI πολύ καλή, αν και φαίνεται στην κατανάλωση μνήμης, χωρίς όμως να προβληματίζει υπό νορμάλ χρήση. Οθόνη θα έλεγα εξαιρετική, φωτεινή και με ζωντανά χρώματα.

Η MIUI σαν εμπειρία σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό, ωστόσο έχει και κάποιες αδυναμίες που ίσως για κάποιους συνηθισμένους σε άλλου τύπου rom με "ελευθερία επιλογών" και βελτιστοποίηση θα προβληματίσει.

Το μόνο που με ενόχλησε για την ώρα, είναι η ύπαρξη κάποιων bugs ακόμα και στην τελευταία stable έκδοση αλλά και η εν μέρει έλλειψη δυνατοτήτων του GravityBox που είχα συνηθίσει έως δεδομένες πλέον (π.χ. λειτουργικό SMS 160 chars χωρίς τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών).

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμα παρατηρήσεις μετά από κάμποσες μέρες ενασχόληση. Το κινητό είναι όντως αρκετά ποϊοτικό. Πολύ καλή κάμερα για την κατηγορία του (από τις καλύτερες που έχω δει και για βράδυ, εν συγκρίσει πάντα). GPS πολύ καλό επίσης και χωρίς καθυστερήσεις σε κλείδωμα (χωρίς ανάγκη για έξτρα ρυθμίσεις μέσω τρίτων εφαρμογών). Ανταπόκριση περιβάλλοντος MIUI πολύ καλή, αν και φαίνεται στην κατανάλωση μνήμης, χωρίς όμως να προβληματίζει υπό νορμάλ χρήση. Οθόνη θα έλεγα εξαιρετική, φωτεινή και με ζωντανά χρώματα.

Η MIUI σαν εμπειρία σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό, ωστόσο έχει και κάποιες αδυναμίες που ίσως για κάποιους συνηθισμένους σε άλλου τύπου rom με "ελευθερία επιλογών" και βελτιστοποίηση θα προβληματίσει.

Το μόνο που με ενόχλησε για την ώρα, είναι η ύπαρξη κάποιων bugs ακόμα και στην τελευταία stable έκδοση αλλά και η εν μέρει έλλειψη δυνατοτήτων του GravityBox που είχα συνηθίσει έως δεδομένες πλέον (π.χ. λειτουργικό SMS 160 chars χωρίς τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών).

 

θα συμφωνήσω απολυτα .Εχεις δοκιμασει το wsm tools ?δουλευουν καποια απο τα χαρακτηριστικα του gravity . το περιεργο ειναι οτι στην 3,12,13 το κολπο με τα unicode στη stock εφαρμοχη δουλευε οπως και το bug με τις ρυθμισεις δονησης στα πληκτρα ειχε φτιαχτει ενω στη τελευταια stable οχι.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω απολυτα .Εχεις δοκιμασει το wsm tools ?δουλευουν καποια απο τα χαρακτηριστικα του gravity . το περιεργο ειναι οτι στην 3,12,13 το κολπο με τα unicode στη stock εφαρμοχη δουλευε οπως και το bug με τις ρυθμισεις δονησης στα πληκτρα ειχε φτιαχτει ενω στη τελευταια stable οχι.

 

...ναι το δοκίμασα. Δε μου δουλεύει το συγκεκριμένο (το αναφέρει κιόλας στη ρύθμιση ότι ακόμα δε δουλεύει σε κάποιες συσκευές).

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμα παρατηρήσεις μετά από κάμποσες μέρες ενασχόληση. Το κινητό είναι όντως αρκετά ποϊοτικό. Πολύ καλή κάμερα για την κατηγορία του (από τις καλύτερες που έχω δει και για βράδυ, εν συγκρίσει πάντα). GPS πολύ καλό επίσης και χωρίς καθυστερήσεις σε κλείδωμα (χωρίς ανάγκη για έξτρα ρυθμίσεις μέσω τρίτων εφαρμογών). Ανταπόκριση περιβάλλοντος MIUI πολύ καλή, αν και φαίνεται στην κατανάλωση μνήμης, χωρίς όμως να προβληματίζει υπό νορμάλ χρήση. Οθόνη θα έλεγα εξαιρετική, φωτεινή και με ζωντανά χρώματα.

Η MIUI σαν εμπειρία σίγουρα είναι κάτι ξεχωριστό, ωστόσο έχει και κάποιες αδυναμίες που ίσως για κάποιους συνηθισμένους σε άλλου τύπου rom με "ελευθερία επιλογών" και βελτιστοποίηση θα προβληματίσει.

Το μόνο που με ενόχλησε για την ώρα, είναι η ύπαρξη κάποιων bugs ακόμα και στην τελευταία stable έκδοση αλλά και η εν μέρει έλλειψη δυνατοτήτων του GravityBox που είχα συνηθίσει έως δεδομένες πλέον (π.χ. λειτουργικό SMS 160 chars χωρίς τη χρήση συγκεκριμένων εφαρμογών).

Ποια ειναι τα bugs φιλε μου για να εχουμε και εμεις τον νου μας;Με το gosms εχω 160 chars εσυ μαλλον θα εννωεις το default sms προγραμμα αλλα το εχω κανει uninstall.Το gravitybox τι ακριβως ειναι;

Link to comment
Share on other sites

...ναι το δοκίμασα. Δε μου δουλεύει το συγκεκριμένο (το αναφέρει κιόλας στη ρύθμιση ότι ακόμα δε δουλεύει σε κάποιες συσκευές).

 

αυτο ειναι το περιεργο οτι στη 3.12.13 στο κινητο μας δουλευε , τωρα γτ δεν περαστηκε στη stable δε μπορω να καταλαβω.Προς το παρον και εγω gosms

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ για 160 χαρακτήρες https://xiaomi-miui.gr/forums/board56-moder/board58-mods/890-9-160/

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι τα bugs φιλε μου για να εχουμε και εμεις τον νου μας;Με το gosms εχω 160 chars εσυ μαλλον θα εννωεις το default sms προγραμμα αλλα το εχω κανει uninstall.Το gravitybox τι ακριβως ειναι;

 

...ναι με τη stock εννοώ. Το GravityBox είναι μια συλλογή mod που βασίζεται στο Xposed Framework και επιτρέπει να ενεργοποιείς πληθώρα mods για τα κινητά μας. Bugs, όπως π.χ. να χάνει ρυθμίσεις ήχου μετά από επανεκκίνηση.

 

αυτο ειναι το περιεργο οτι στη 3.12.13 στο κινητο μας δουλευε , τωρα γτ δεν περαστηκε στη stable δε μπορω να καταλαβω.Προς το παρον και εγω gosms

 

...πιθανόν και εγώ θα δοκιμάσω μέσω τρίτης εφαρμογής αλλά γενικά θα προτιμούσα να δουλεύει και με stock.

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για 160 χαρακτήρες https://xiaomi-miui.gr/forums/board56-moder/board58-mods/890-9-160/

 

...ναι το έχω δει, ευχαριστώ. Θα το ελέγξω ξανά αν και δεν πρόσεξα να υποστηρίζεται ακόμα σε V5.

Edited by emxa2k
Link to comment
Share on other sites

Bugs, όπως π.χ. να χάνει ρυθμίσεις ήχου μετά από επανεκκίνηση.

 

Δεν χάνει τις ρυθμίσεις ήχου η multi rom που φοράω. Το μόνο bug που έχει είναι ότι ενεργοποιεί την δόνηση κατά την αφή αν την έχεις απενεργοποιημενη

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει τις ρυθμίσεις ήχου η multi rom που φοράω. Το μόνο bug που έχει είναι ότι ενεργοποιεί την δόνηση κατά την αφή αν την έχεις απενεργοποιημενη

 

...χάνει ρυθμίσεις ήχου είπα, όπως π.χ. την επιλογή δόνησης κατά την αφή που αναφέρεις, όχι όλες τις ρυθμίσεις. Την ίδια "φοράμε".

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνει τις ρυθμίσεις ήχου η multi rom που φοράω. Το μόνο bug που έχει είναι ότι ενεργοποιεί την δόνηση κατά την αφή αν την έχεις απενεργοποιημενη

 

Επιβεβαιώνω ότι και η αγγλική τελευταία stable ROM, μετά από reboot που έκανα έχασε τις ρυθμίσεις ηχου στα κουμπιά. Συγκεκριμένα έβαλε τη δόνηση στην αφή ενώ ποιο πριν την είχα απενεργοποιημένη.

Επίσης απενεργοποιεί τα data(3G) με αποτέλεσμα να μην έχεις εικόνα αν η περιοχή που βρίσκεσαι έχει 3G. Απλά πάμε ρυθμίσεις, ενεργοποιούμε και απενεργοποιούμε data, με αποτέλεσμα να υπάρχει ανάγνωση 3G με τα data απενεργοποιημένα.

Εκανα root με το Vroot ωστόσο παρατηρώ ότι με το app mobileuncle και παρότι αναγνώσκει τη συσκευή σαν rooted, δεν μπορεί να μου αλλάξει την περιοχή εγκατάστασης των app στην external SDcard. Συγκεκριμένα μπαίνοντας στην επιλογή μου βγάζει unknown location σαν τρέχουσα και σαν επιλογή έχει την external sd card, την οποία παρότι επιλέγω και μετά κάνω και reboot(για να είμαι σίγουρος), οι εφαρμογές που βάζω μετά πάνε by default πάλι στο τηλ. Μόνο μια εφαρμογή GPS μου ζήτησε να επιλέξω χώρο αποθήκευσης των δεδομένων της(αναγνώσκοντας και τους τρεις χώρους αποθήκευσης), αλλά αυτό έχει να κάνει με το έξυπνο στήσιμο της app.

Edited by dimitrish
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα με υγεια!!ειδα ενα βιντεο review και εδειχνε οτι κατω απο το home button εχει μια λεντ λυχνια την οποια σε αλλο βιντεο δεν εχω ξαναδει!επισης θα ηθελα να μου πειτε αν "συμφερει" απο θεμα μαγκ να κρατησω την αγγλο/κινεζικη η να βαλω την multi?και για την θεση αποθηκευσης εφαρμογων οντως μονο και μονο με το mobile uncle tools γινεται η θελει και το swap sd που δινει το miuiandroid.com?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα με υγεια!!ειδα ενα βιντεο review και εδειχνε οτι κατω απο το home button εχει μια λεντ λυχνια την οποια σε αλλο βιντεο δεν εχω ξαναδει!επισης θα ηθελα να μου πειτε αν "συμφερει" απο θεμα μαγκ να κρατησω την αγγλο/κινεζικη η να βαλω την multi?και για την θεση αποθηκευσης εφαρμογων οντως μονο και μονο με το mobile uncle tools γινεται η θελει και το swap sd που δινει το miuiandroid.com?

 

H λυχνία ανάβει μπλε συνήθως όταν φορτίζει ή είναι συνδεδεμένο με pc και πράσινη όταν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος φόρτισης. Δεν είναι κάτι σημαντικό........

Προσωπικά έχω την αγγλική καθαρά για θέμα autoupdate, από όσο έχω διαβάζει απο λοιπούς που έχουν πρόσφατες multi, η συμπεριφορά είναι η ίδια. Στο προηγούμενο ανέφερα κάποια bugs που είναι ίδια με αυτά που αναφέρουν όσοι έχουν Multi(πάντα μιλάμε για stable)

Έκανα root με Vroot και εγκατέστησα το mibileuncle, αλλά παρόλα αυτά δεν αλλάζει το χώρο αποθήκευσης των εφαρμογών στην κάρτα, οπως ανέφερα παραπάνω :worry:

 

Προς το παρόν έχω κολλήσει σε αυτό το τελευταίο ζήτημα.........

Link to comment
Share on other sites

H λυχνία ανάβει μπλε συνήθως όταν φορτίζει ή είναι συνδεδεμένο με pc και πράσινη όταν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος φόρτισης. Δεν είναι κάτι σημαντικό........

 

Το led είναι για ειδοποιήσεις, κλήσεις, Μηνύματα :lol: και μπορείς να του αλλάξεις χρώμα αν θες σε κόκκινο, μπλε, πράσινο, ροζ, βιολετί και μοβ! Για μένα όπως και για πολλούς άλλους είναι σημαντικό!! :!:

 

Υ.Γ Εγώ έχω την multi με το Root.zip και μου δουλεύουν και οι 2 τρόποι.

Edited by bull2oo4

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Το led είναι για ειδοποιήσεις, κλήσεις, Μηνύματα :lol: και μπορείς να του αλλάξεις χρώμα αν θες σε κόκκινο, μπλε, πράσινο, ροζ, βιολετί και μοβ! Για μένα όπως και για πολλούς άλλους είναι σημαντικό!! :!:

 

Υ.Γ Εγώ έχω την multi με το Root.zip και μου δουλεύουν και οι 2 τρόποι.

 

Χμμμ, απο τον τρόπο γραφής του φίλου ποιο πάνω κατάλαβα αν αναρωτιέται για την ύπαρξη ή όχι (σε ένα αυθεντικό τηλ) της λυχνίας.

Μέσα απο το notification light στις ρυθμίσεις σαφώς μπορείς να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις ή και να αλλάξεις χρώματα....

 

Το τηλ μου βγάζει ότι είναι rooted όταν ανοίγω το mobileuncle αλλά παρότι κάνω την επιλογή σε sdcard για τις apps, αυτές συνεχίζουν να αποθηκεύονται στη μνήμη του τηλ...:confused:

Edited by dimitrish
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα θεματα που αναφερετε με τα bugs ειναι κοινα σε ολα τα τηλεφωνα με miui η μονο στο συγκεκριμενο;
Link to comment
Share on other sites

 

Το τηλ μου βγάζει ότι είναι rooted όταν ανοίγω το mobileuncle αλλά παρότι κάνω την επιλογή σε sdcard για τις apps, αυτές συνεχίζουν να αποθηκεύονται στη μνήμη του τηλ...:confused:

 

Δοκίμασες και αυτόν τον τρόπο και δεν σου δουλεύει?

http://xiaomi.eu/community/threads/replace-internal-memory-by-sd-card.22100/

Τι να πω Δημήτρακι περίεργο.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...