Jump to content

Bios update σε desktop


sotos8
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, ειναι η πρωτη μου φορα εδω! λοιπον καλος σας βρηκα :)

θελω να κανω ενημερωση το bios του υπολογιστη μου (desktop) .

Εκανα ενα free scan απο το biosAgentPlus...και μου βρηκε οτι ειναι παλια εκδοση....

Για να μην πολυλογο εδω εχω 2 φωτογραφιες που δειχνουν πως ειναι παλιας χρονολογια , το αστειο ειναι οτι περσυ τον πειρα:lol::lol::mad:

 

εδω μια φωτογραφια απο ενα προγραμμα που εχω που λεει τα παντα για τον υπολογιστη μου (AIDA64)

http://s23.postimg.org/dpes5ldfv/image.png

 

και εδω μια απο το προγραμμα πληροφοριων των windows....http://s23.postimg.org/7pr11xsnf/image.png

 

ευχαριστω για τον χρονο σας :):happy:

Edited by sotos8
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα πλέον είναι εξαιρετικά απλά. Θα πας στο site του κατασκευαστή της motherboard, στην ΑSRock στη δική σου περίπτωση, και θα βρείς το μοντέλο ακριβώς που έχεις.

Αν υπάρχει διαθέσιμο BIOS πιο πρόσφατο από αυτό που έχεις θα το κατεβάσεις στον υπολογιστή σου. Πλέον η διαδικασία να κάνεις update το BIOS είναι αυτοματοποιημένη.

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τρέξεις το εκτελέσιμο αρχείο του BIOS update που κατέβασες και τα υπόλοιπα θα τα κάνει πρακτικά μόνο του.

http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περιπτωση ομως φιλε μου,να παρουσιασει κανενα προβλημα και να μην ξανα ανοιγει ο υπολογιστης?!:p ξερεις μηπως ποση ωρα μπορει να παρει?

 

ευχαριστω πολυ φιλε μου ηταν παρα πολυ ευκολο!!! :lol: υποθεση 2 λεπτων!, να σε καλα και ευχαριστω για τον χρονο σου :)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως BIOS UPDATE κάνουμε όταν έχουμε κάποιο hardware πρόβλημα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος καθώς ο κίνδυνος ζημιάς είναι πολύ μεγάλος. Διακοπή ρεύματος, λάθος BIOS, ΙΟΣ !!!, ασυμβατότητα υλικού, κτλπ κτλπ. :):)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως BIOS UPDATE κάνουμε όταν έχουμε κάποιο hardware πρόβλημα. Αλλιώς δεν υπάρχει λόγος καθώς ο κίνδυνος ζημιάς είναι πολύ μεγάλος. Διακοπή ρεύματος, λάθος BIOS, ΙΟΣ !!!, ασυμβατότητα υλικού, κτλπ κτλπ. :):)

+1000. Δεν έπρεπε να κάνεις bios update χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Τέλος καλό όλα καλά τουλάχιστον.

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

To aida αναφέρει το video bios. Onboard κάρτα γραφικών έχεις ?

 

ναι φιλε onboard εχω σε κανα μηνα θα παρω κανονικη....εχω και ενα λαπτοπ το οποιο ειχε windows vista και του περασα windows 7 ειχε καποια προβληματα με ορισμενα driver γιατι ηταν παλιο (bios 2007) λεω να το κανω και αυτο ενα bios update αλλα δεν ξερω...κατι να παει στραβα τελος το pc!...τι μου προτεινετε? :D

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε onboard εχω σε κανα μηνα θα παρω κανονικη....εχω και ενα λαπτοπ το οποιο ειχε windows vista και του περασα windows 7 ειχε καποια προβληματα με ορισμενα driver γιατι ηταν παλιο (bios 2007) λεω να το κανω και αυτο ενα bios update αλλα δεν ξερω...κατι να παει στραβα τελος το pc!...τι μου προτεινετε? :D

 

Προφανως δεν διάβασες τα παραπάνω !!! :)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

εχω και ενα λαπτοπ το οποιο ειχε windows vista και του περασα windows 7 ειχε καποια προβληματα με ορισμενα driver γιατι ηταν παλιο (bios 2007) λεω να το κανω και αυτο ενα bios update αλλα δεν ξερω...κατι να παει στραβα τελος το pc!...τι μου προτεινετε? :D

 

Για πες μάρκα και μοντέλο ?

Αν έχει nvidia 8xxx (και στην χειρότερη είναι και vaio) γύρνατο πάλι σε vista αν δεν θες να ψήσεις τηνν vga σου

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

Προφανως δεν διάβασες τα παραπάνω !!! :)

ενοειται πως διαβασα τα προηγουμενα σας σχολια.:O

 

Για πες μάρκα και μοντέλο ?

Αν έχει nvidia 8xxx (και στην χειρότερη είναι και vaio) γύρνατο πάλι σε vista αν δεν θες να ψήσεις τηνν vga σου

 

εχω το Toshiba Satellite A200 με NVIDIA GeForce G7300 τι ενοεις να το γυρισω σε vista για να μην μου ψησει την vga?γινε σε παρακαλω πιο σαφης :happy::)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θα ανεβάζει θερμοκρασίες !!!!! Ωντος !!!!! Αλλά δεν θέλει να κάνεις καμμια ενημέρωση στο λαπτοπ σου παίζει 7 μια χαρά ...

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...