Jump to content

Huawei Ascend P6


irovoudou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω γιατί ούτε στη JB βρίσκομαι , ούτε χρησιμοποιώ μαμίσιο πληκτρολόγιο . :)

 

Nαι αγορασμένα έχω και τα δύο ( exdialer και swype ). :) Στο swype δεν μπορείς να αφαιρέσεις τη default γλώσσα του. ( άσχετο : αν κρατήσεις το Swype θυμήσου να έχεις απενεργοποιημένα τα εξής : α) δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας, β) δυναμικό λεξικό και γ ) έξυπνο πρόγραμμα επεξεργασίας. Επίσης αν δεν χρησιμοποιείς πρόβλεψη επόμενης λέξης , απενεργοποίησε κι αυτή. )

Σε ευχαριστω πολυ!!! Ειχα διαβάσει στο νημα με τις εφαρμογες αυτες τις οδηγιες!

Εχθες περασα το update σε Β132 και επειδη δεν διάβασα ιδιαιτερα παράπονα για την B510 την κατεβασα για να την περασω. Βλεπω ομως οτι οταν ανοιγω το αρχειο ZIP εκτος απο το update αρχειο εχει και αλλους φακελους cust, meta info, patch , system. Οταν τα αντιγραφο στην καρτα στον φακελο dload δεν ξεκιναει το local update. Μηπως γινεται με διαφορετικο τροπο; :O

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε ευχαριστω πολυ!!! Ειχα διαβάσει στο νημα με τις εφαρμογες αυτες τις οδηγιες!

Εχθες περασα το update σε Β132 και επειδη δεν διάβασα ιδιαιτερα παράπονα για την B510 την κατεβασα για να την περασω. Βλεπω ομως οτι οταν ανοιγω το αρχειο ZIP εκτος απο το update αρχειο εχει και αλλους φακελους cust, meta info, patch , system. Οταν τα αντιγραφο στην καρτα στον φακελο dload δεν ξεκιναει το local update. Μηπως γινεται με διαφορετικο τροπο; :O

 

Μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία και ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αντιγραφη του update.app στο φακελο dload στην sd card και αντιγραφη ολου του φακελου B510.zip στη sd card. Αφου κανεις το local update και σου βγαλει fail τοτε πατας απο το recovery που βρισκεσαι ηδη, το INSTALL update from external storage (η καπως ετσι) και μετα σου εμφανιζει το Β510.ZIP...Το πατας και περιμενεις (αργει λιγο). Εγω αυτο εκανα μολις τωρα και δουλεψε...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ολοκλήρωσα την διαδικασία και ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα. Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι αντιγραφη του update.app στο φακελο dload στην sd card και αντιγραφη ολου του φακελου B510.zip στη sd card. Αφου κανεις το local update και σου βγαλει fail τοτε πατας απο το recovery που βρισκεσαι ηδη, το INSTALL update from external storage (η καπως ετσι) και μετα σου εμφανιζει το Β510.ZIP...Το πατας και περιμενεις (αργει λιγο). Εγω αυτο εκανα μολις τωρα και δουλεψε...

 

Σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος να μπει η B510 είναι ίδιος με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις αλλά με μόνη διαφορά ότι ο dload folder στην περίπτωση της B510 δεν περιέχει ένα update.app αλλά ένα update.zip. Eκεί το μόνο που πρέπει να προσέξει ο χρήστης είναι να μην το ξεζιπάρει. Δεν χρειάζεται και δεν πρέπει. Επίσης πρέπει να τη βάζει πάνω από τη B132. Σε μένα δεν υπήρξε κανένα fail.

 

H ΚΚ , τις 3 μέρες που την έχω, μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα με το gps αλλά μάλλον έφταιγε ότι το κινητό είχε υπερθερμανθεί ( οδήγηση στις 2 το μεσημέρι σε μηχανή ) . Σε άλλη διαδρομή ( βραδυνή ) δούλεψε ok. Δυστυχώς το ότι έχουμε ένα πολύ λεπτό μεταλλικό κινητό θα μας δημιουργήσει πρόβλημα το καλοκαίρι.

 

To βασικό πρόβλημα της B510 παραμένει το lag στο web browsing. Δεν μου έχει παρουσιάσει θέμα κάπου αλλού. Χρησιμοποιώ Νοva Prime όπως έχω ξαναπεί οπότε δεν ξέρω τι γίνεται με τον stock launcher.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Mόνο με την τελευταία έκδοση του VROOT αλλά δεν το έχω κάνει γιατί εγκαθιστά και κάτι κινέζικες εφαρμογές συστήματος λένε στο XDA.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς σας να περάσει την Β510 official έχοντας την Β510 ΒΕΤΑ ; Και τυχόν διαφορές να πει κάποιος αν γνωρίζει. Έχω τεράστιο θέμα με battery drain, 14 ώρες κρατάει η μπαταρία και τα' χω πάρει κρανίο :p
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα δεν υπάρχει θέμα με τη μπαταρία. Ούτε στη B510 beta το είχα , ούτε στην τελική B510 ( που πάλι η beta είναι ουσιαστικά :p ) Σε 12 ώρες και 16 λεπτά μου έχει καταναλώσει πχ σήμερα 36% και έχω χρησιμοποιήσει μισή ώρα Sygic ( gps - τρομερά ενεργοβόρο ) , μισή ώρα βιντεάκια στο Υουtube και web browsing και καμιά ώρα κατέβασμα και δοκιμή εφαρμογών από το playstore ( δοκίμαζα εφαρμογές καιρών ) . To deep sleep είναι επίσης πολύ καλό. Δεν ξέρω αν έχεις προβληματική μπαταρία ή αν χρησιμοποιείς πολλές εφαρμογές που καταναλώνουν πολλή ενέργεια στο deep sleep και δεν το αφήνουν να κοιμηθεί όταν είναι κλειστή η οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Έχω ρυθμισμένο να τρέχει στο background μόνο το viber και το fb messenger.Έχω απενεργοποιήσει το location finder και πάλι την ξεζουμίζει. Το βράδυ πριν τον ύπνο το έβαλα σε power saving mode και έφαγε 30%. Με τζελιμπιν δεν είχα τέτοια χοντρά θέματα. Ίσως επειδή δεν έκανα clean install. Με hard reset πάντως δεν διορθώθηκε το πρόβλημα. Θα κάνω revert στην jb και clean install μπας και...
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανείς σας να περάσει την Β510 official έχοντας την Β510 ΒΕΤΑ ; Και τυχόν διαφορές να πει κάποιος αν γνωρίζει. Έχω τεράστιο θέμα με battery drain, 14 ώρες κρατάει η μπαταρία και τα' χω πάρει κρανίο :p

 

Παιδιά δοκιμάστε να απενεργοποίησετε την "αναφορά τοποθεσίας Google" (έχει δύο ρυθμίσεις: 'αναφορά τοποθεσίας' και 'ιστορικό') στις ρυθμίσεις>πρόσβαση τοποθεσίας. Το πρόβλημα προέρχεται (κατά πάσα πιθανότητα και στη περίπτωση του δικού σου P6) από την τελευταία έκδοση του "Υπηρεσίες Google Play" , όχι από την αναβάθμιση του τηλεφώνου. Το ίδιο πρόβλημα έχει παρατηρηθεί και σε άλλα τηλέφωνα που πήραν Kit Kat τελευταία, πχ αρκετά μοντέλα Sony Xperia. Μία αναφορά και εδώ...

 

http://www.xperiablog.net/2014/06/05/sony-acknowledges-xperia-z-kitkat-battery-woes-provides-workaround/

 

Είναι εύκολο να δείτε αν το πρόβλημα προέρχεται από τις υπηρεσίες google play, θα φαίνεται ότι κάνουν πολύ μεγάλη χρήση στο ρυθμίσεις>μπαταρία. Μετά την αναβάθμιση το ίδιο πρόβλημα παρατήρησα και στο δικό μου μετά την αναβάθμιση σε Β510. Με την απενεργοποίηση της "αναφοράς τοποθεσίας google", εξαφανίστηκε το πρόβλημα...

Edited by Shatz
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανε αυτόματη ενημέρωση σε kitkat και κάποια κολλήματα τα τρώει ...ξέρετε πως εμφανίζεται το βελάκι στην μπάρα...ακολουθώ την ίδια διαδικασία με πριν η είναι άλλο το αρχείο
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κρύψεις τα soft keys; Ψάχνοντας στο Internet είδα ότι θέλει root, αλλά όλα τα posts ήταν του 2013...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εμφανισω το βελακι με αυτο τον οδηγο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2453926

αλλα κανω κατι λαθος..

1.Download the attached zip. and unzip it.

2.You will find a folder HuaweiBackup after unzipping.

3.Now put this folder in your sdcard or internal storage.

4.Open Huawei backup software.

5.Select restore from sd card.

6.U will see an option of restore having only settings.

7.Press it And U will see the small arrow on Navigation bar.

 

Με αυτόν τον τρόπο εμφανίζεται το βελάκι κάτω αριστερά και στην kit kat ...Όπως και πριν...

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος να μπει η B510 είναι ίδιος με όλες τις προηγούμενες εκδόσεις αλλά με μόνη διαφορά ότι ο dload folder στην περίπτωση της B510 δεν περιέχει ένα update.app αλλά ένα update.zip. Eκεί το μόνο που πρέπει να προσέξει ο χρήστης είναι να μην το ξεζιπάρει. Δεν χρειάζεται και δεν πρέπει. Επίσης πρέπει να τη βάζει πάνω από τη B132. Σε μένα δεν υπήρξε κανένα fail.

 

.

 

 

Τελικά έγινε η εγκατασταση μεσα απο το recovery mode. Βλεπω καλα; το Swype εχει ενσωματωθει πλεον ; Το ειχα αγορασμενο για την 4.2 :O

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δε μπορω να διαβασω 100 σελιδες μπορειτε να με πληροφορησετε για την αυτονομια?
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δε μπορω να διαβασω 100 σελιδες μπορειτε να με πληροφορησετε για την αυτονομια?

 

Με την Β125 εκδοση που εχω περιπου στις 30 ωρες με νορμαλ χρηση..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εμφανισω το βελακι με αυτο τον οδηγο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2453926

αλλα κανω κατι λαθος..

1.Download the attached zip. and unzip it.

2.You will find a folder HuaweiBackup after unzipping.

3.Now put this folder in your sdcard or internal storage.

4.Open Huawei backup software.

5.Select restore from sd card.

6.U will see an option of restore having only settings.

7.Press it And U will see the small arrow on Navigation bar.

 

Με αυτόν τον τρόπο εμφανίζεται το βελάκι κάτω αριστερά και στην kit kat ...Όπως και πριν...

 

Σ' ευχαριστώ φίλε μου. Ήταν πραγματικά πανεύκολο

Link to comment
Share on other sites

οπως ειχα αναφερει ειχα ενα θεμα με το wifi εκανε αποσυνδεσεις μονο του το εστηλα πισω μιας κ το ειχα μονο 1 βδομαδα ειχε την b119 κ μου εκγαταστησαν την b132 παλη εχει ενα θεματακι με το wifi αλλα οχι τοσο συχνο να εγκαταστησω την b125 θα ειναι καλητερα οπως διαβασα?κ αν ναι πως γινετε?
Link to comment
Share on other sites

μόλις πρόσεξα ότι η συσκευή έχει το ίδιο πρόβλημα που είχε το iphone 4s όταν το έπιανες ολόκληρο με το χέρι σου, χάνει το σήμα. Το κακό είναι ότι το κάνει και μέσα στην τσέπη του παντελονιού.
Link to comment
Share on other sites

Mετά από μερικές μέρες με την official KK έχω καταλήξει στα παρακάτω συμπεράσματα :

 

>Κύλιση stock launcher : Tη θεωρώ χειρότερη από εκείνη της JB. Ωστόσο λόγω του ότι χρησιμοποιώ άλλον launcher με συνδυασμό κατάλληλου εφέ κύλισης και ταχύτητας κύλισης, το έχω ξεπεράσει αυτό το θέμα.

>Ομορφιά emotion UI 2.3 : Καλύτερο από το 1.6

>Νοtification panel : Από τη μία με βολεύει που μπορώ πχ τα πλήκτρα wifi, data, gps να τα έχω πιο κοντά στον αντίχειρά μου, από την άλλη όμως δεν με βολεύει που το notification panel έχει χωριστεί σε δύο καρτέλες, μία των πλήκτρων και μία των notification. Πολλές φορές κάνω διπλή κίνηση. Το scroll down του notification panel παραμένει μέτριο.

>Σύνδεση Wifi : Kανένα απολύτως πρόβλημα. Σταθερότατη.

>Σύνδεση data : Την ενόχληση που είχα στη JB την έχω και στην ΚΚ. Όταν είμαι σε 2G και αλλάζω τη ρύθμιση σε 3G για να συνδεθώ, η σύνδεση καθυστερεί. Αν είμαι ήδη σε 3G mode τότε όλα καλά.

>Σύνδεση με υπολογιστή : Ωραία η προσθήκη της επιλογής "μόνο φόρτιση". Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι η εφαρμογή που χρησιμοποιώ επιτυχώς τα τελευταία χρόνια για ασύρματη σύνδεση με τον υπολογιστή ( Wifi File Transfer Pro ) αντιμετωπίζει πρόβλημα όταν πάω να περάσω κάτι στην εξωτερική κάρτα. Δεν κάνει τη μεταφορά από το PC στο κινητό. Αντίθετα την κάνει μια χαρά αν περάσω τα αρχεία από το PC στην εσωτερική μνήμη και όχι στην εξωτερική κάρτα. Θα δοκιμάσω κι άλλη εφαρμογή ή κι άλλον internet browser.

>Σήμα : Κανένα πρόβλημα.

> GPS : Kαλύτερο σε σχέση με τη JB. Σε πολύωρες διαδρομές τις τελευταίες μέρες, μόνο μια φορά με πρόδωσε και αυτό γιατί έκαιγε το τηλέφωνο και τρελάθηκε το Sygic. Πλέον το βάζω σε τσαντάκι για να μην το βλέπει ο ήλιος και όλα καλά.

>Μπαταρία : Στα ίδια πάνω κάτω επίπεδα με την B125.

>Internet browsing : To σοβαρό πρόβλημα της KK για μένα. Σε desktop web pages , το zoom in/out και το σκρολάρισμα λαγκάρουν.

>Κάμερα : Δεν την έχω δοκιμάσει πολύ αλλά έχω την εντύπωση ότι απαιτεί σταθερότερο χέρι σε σχέση με τη JB. Μπορεί να είναι ιδέα μου, μπορεί να έχω πιει πολύ καφέ κ να τρέμει το χέρι μου. Θέλει κι άλλες δοκιμές.

>Γενική λειτουργία : Το κινητό μας είτε με JB, είτε με ΚΚ ποτέ δεν μου έχει κολλήσει και ποτέ δεν μου έχει κάνει restart από μόνο του. Το θεωρούμε δεδομένο αυτό αλλά πιστέψτε με δεν είναι δεδομένο για διάφορα διασημότερα κινητά...

>Μικροκαλούδια : Η εφαρμογή των επαφών έχει πλαϊνή αλφαβητική μπάρα με ελληνικούς επιτέλους χαρακτήρες και λειτουργεί σωστά. Η εφαρμογή της Συλλογής ρολάρει καλύτερα κι έχει επιτέλους την επιλογή να ορίζεις portrait wallpaper όταν έχει κάθετο 720Χ1280 wallpaper ( το παίρνει ολόκληρο χωρίς να σε αναγκάζει να το κροπάρεις ). H εφαρμογή της αριθμομηχανής από κακάσχημη έγινε πανέμορφη κι ας της λείπει το % πλήκτρο.

>Νέες προσθήκες : Το αιωρούμενο κουμπί με συντομεύσεις ( δεν το χρησιμοποιώ ωστόσο ) και η εκτύπωση ( ούτε αυτή χρησιμοποιώ ).

>Soft keys bar : Eπιτέλους διάφανη στην αρχική οθόνη φυσικά κι όταν χρησιμοποιούμε 3party launchers.

>Lock screen : Ωραίο το εφεδάκι του ήλιου , ωραία και η κρυμμένη μπάρα συντομεύσεων. Κανένα πρόβλημα στη λειτουργία της.

 

Αυτά μου έρχονται στο μυαλό τώρα. Λόγω του ότι στα sites χρησιμοποιώ κατά 90% τις mobile εκδόσεις τους, λόγω του ότι το μαμίσιο gps δουλεύει καλά και λόγω του ότι χρησιμοποιώ εξωτερικό launcher, θα παραμείνω στην KK. Σε κάποιον που μπαίνει σε desktop εκδόσεις sites δεν θα τη συνιστούσα. Επίσης δεν θα τη συνιστούσα σε όποιον χρησιμοποιεί stock launcher. Δυστυχώς δεν έκαναν καλή δουλειά στο scrolling του.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

ipred το αιωρουμενο κουμπι είναι διαθέσιμο στην εκδοση που πέρασες;

Σε ρωτάω γιατι για κάποιο περίεργο λόγω οταν αναβάθμισα την συσκευη με την Β510 με το αρχειο που εδιναν στην σελίδα XDA δεν μου το εμφάνισε αλλα και μου παρουσίαζε διάφορα περίεργα προβλήματα οπως δυο φορές τον ιδιο ηχο κλήσης, αποτυχία επανεκκινησης της συσκευης, αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και αδύναμο σήμα της κινητής τηλεφωνίας! Με την Rom ομως που κατέβασα απο ΕΔΩ οχι μόνο πέρασε απροβλημάτισα αλλα και η συσκευή δουλευεί καταπληκτικά :!:

 

Να συμπληρώσω οτι στο ιδιο φορουμ υπάρχει η εξης πληροφορία σχετικα με την Β510

vielen Dank für Ihre Anfrage.

 

Derzeit ist das ausgerollte Update identisch mit der Beta-Version. Momentan wird an einem Update gearbeitet, welches in kurzer Zeit erscheinen soll. Wann genau das Update zur Verfügung steht können wir Ihnen leider nicht sagen. Wir bitten demnach um ein wenig Geduld.

 

Bei weiteren Fragen stehen wir Ihnen gerne zur Verfügung.

 

Είναι η απάντηση σε ερώτηση χρήστη σχετικά με την Βeta εκδοση και την τελική.

Με λίγα λόγια λέει η Huawaei οτι δεν εχουν μεταξυ τους καμια διαφορα αλλα ετοιμαζουν μια αναβαθμιση που συντομα θα γίνει διαθέσιμη

Edited by gpelekanos
Link to comment
Share on other sites

Ipred Η ανάλυσή σου για την ΚΚ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αλλά σχετικά με το σκρολαρισμα στις ιστοσελίδες ποιόν launcher χρησιμοποιείς; το πρόβλημα όντως υπάρχει με τον stock launcher αλλά με τον chrome Δεν έχω κανένα πρόβλημα...
Link to comment
Share on other sites

ipred το αιωρουμενο κουμπι είναι διαθέσιμο στην εκδοση που πέρασες; Σε ρωτάω γιατι για κάποιο περίεργο λόγω οταν αναβάθμισα την συσκευη με την Β510 με το αρχειο που εδιναν στην σελίδα XDA δεν μου το εμφάνισε

 

Από το XDA την είχα κατεβάσει τη KK. Το έχεις ενεργοποιήσει στις Ρυθμίσεις -> Έξυπνη βοήθεια ; :)

 

Ipred Η ανάλυσή σου για την ΚΚ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο αλλά σχετικά με το σκρολαρισμα στις ιστοσελίδες ποιόν launcher χρησιμοποιείς; το πρόβλημα όντως υπάρχει με τον stock launcher αλλά με τον chrome Δεν έχω κανένα πρόβλημα...

 

Boat χρησιμοποιώ αλλά δοκίμασα και στον stock και τον chrome και μάπα ήταν το σκρολάρισμα και το zoom in/out. Για δοκίμασε τα εξής sites : Zoogla και Techblog ( desktop version ) .

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei Ascend P6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...