Jump to content

ZTE ADSL με 4 range extenders


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα σας.

Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος στησει δικτυο με 4 repeater στην ουσια? εχω βαλει τα μηχανακια ενα ενα στο setup δουλευουν αλλα οταν τα βαζω σε καθε οροφο εχω προβληματα συνδεσης. με ενα extender ειναι οκ αν βαλω παραπανω υπαρχει προβλημα.

το adsl modem ειναι ενα zte μικρουλi zte xv10 w300.

σκεφτηκα οτι καλυτερα να εβαζα 3 καλωδια για ap και ενα με wireless. αλλα θελει πολλα μετρα καλωδιο.

Αν βαλω τον 1 extender στον ενα οροφο και τον αλλο στον δευτερο και του δωσω ip του πρωτου extender δημιουργει προβλημα συνδεεται κανονικα αλλα αν καποιος συνδεθει πανω του (στο 2ο) τον πεταει η συνδεση χανεται και ερχεται παλι full signal. δεν κραταει την ip.

οποια συμβουλη ευπροσδεκτη :)

Edited by ixtlilton
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν πολλοι τροποι να γινει η συνδεση που θες. Πρεπει να ξερουμε την διαταξη που θα βαλεις τα extenders σε σχεση με το AP. Δηλαδη αν εχεις 6 οροφους το AP θα μπει στον 1 και μετα μετα τα extenders στον 2,3,4,5 ή το AP θα μπει στον 3 και τα extenders στο 1,2,4,5 ή συνδυασμος AP και extender σε ιδιους οροφους; Καθε σεναριο που σου εδωσα εχει διαφορετικο τροπο να συνδεθουν τα extenders πανω στο AP.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση, το εκανα εχτες βασικα εδωσα στον 2ο το ap (καλωδιο) και πηρα 1 extender απο το ap και ενα ακομα απο το ρουτερ, το αλλο extender το εριξα πανω στο γειτονα !! το γνωριζει φυσικα. ολα λειτουργουν αψογα αν και εχω ενα θεμα με ενα καποια σημεια τυφλα αλλα οκ :)

 

τωρα τι σκεφτηκα ! εχουμε ενα extender με 2 antennas αν παρω την μια κεραια απο τις 2 και την μεταφερω με καλωδιο (ποιοτικο) 6-7 μετρα δεν θα ειναι καλυτερα? εχω κεραιες καλες το κερδος ειναι μεγαλυτερο θα το δοκιμασω... τα db τις κεραιας σε σχεση με την απωλεια ειναι πολυ πανω αλλα κοστιζει 2 extender το θεμα ειναι να γινει δουλεια γιατι εχω ενα μερος blind σε 2 δωματια.

 

Σκεφτηκα να βαλω οπως το ειπες αλλα αν βαλω καθε ενα extender πανω σε αλλο τα 3 τουλαχιστον, θα παει..

1o extender3.1mbps/2 =1.6mbps

2o extender1.6mbps/2 =0.8mbps

3o extender0.8mbps/2 =0.4mbps

 

θα ειναι λιγο προβλημα το θεμα τις ταχυτητας πιστευω

Edited by ixtlilton
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...