Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια εχω ενα ξαφνικο προβλημα..καθε φορα που με παιρνει καποιος τηλ και οταν κλεισει το τηλεφωνο με βγαζει παντα αν θελω να ανεβασω την ενταση η οχι...πριν δεν μου το εβγαζα πατησα κατι..?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδια εχω ενα ξαφνικο προβλημα..καθε φορα που με παιρνει καποιος τηλ και οταν κλεισει το τηλεφωνο με βγαζει παντα αν θελω να ανεβασω την ενταση η οχι...πριν δεν μου το εβγαζα πατησα κατι..?

 

Το είχα κσι εγώ αυτό το πρόβλημα και με το s4 mini και με το s4, κάποια απο τις τελευταίες εφαρμογές το δημιουργεί άρχισε την απεγκατασταση μιας μιας και θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα κσι εγώ αυτό το πρόβλημα και με το s4 mini και με το s4, κάποια απο τις τελευταίες εφαρμογές το δημιουργεί άρχισε την απεγκατασταση μιας μιας και θα στρώσει.

 

ευχαριστωωωω διεγραψα μερικες εφαρμογες τπτ διεγραψα κατι updates που ειχαν γινει και εγινε..!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωω διεγραψα μερικες εφαρμογες τπτ διεγραψα κατι updates που ειχαν γινει και εγινε..!!

 

Παρακαλώ φίλε χαρά μου που βοήθησα:D

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους. Σκεφτομαι να αγορασω το Samsung Galaxy S4 mini i9195 LTE (8GB) (το ασπρο). το εχω βρει στα καταστηματα buysell.gr και extreme-mobile.gr ειναι αξιοπιστα? Γνωριζω οτι θα ειναι ευρωπαικης προελευσης.
Link to comment
Share on other sites

Νεοεισελθόν στην Samsung family !!!! :D :D

 

Από το προηγούμενό μου κινητό που ήταν το Nokia E52 (Symbian) από τον Μάρτη του 2010 πέρασα κ εγώ στην εποχή των smartphones.

Κάποια στιγμή το 2012 έπαιξα για καμιά βδομάδα με ένα Xperia X10 με χαλασμένο μικρόφωνο όπου ήταν κ η 1η μου επαφή με τα adnroid και το XDA φυσικα :lol: όπου και ασχολήθηκα με φλασαρίσματα κ τα σχετικά ...

 

Το κινητό το πήρα πρόσφατα από galaxystore μετά από μία αποτυχημένη παραγγελία σε άλλο σκρουτζομάγαζο που τελικά δεν είχαν διαθεσιμότητα. Το galaxystore με εξυπηρέτησε άμεσα και παρέλαβα μία πανέμορφη λευκή συσκευή!!! (vodafone γερμανίας). Κανένα πρόβλημα με διπλά αυτοκόλλητα και άλλα χαζά που διάβασα στις προηγούμενες σελίδες του φόρουμ.

 

Προς το παρόν μόνο ρούταρα, δεν ασχολήθηκα ακόμα να αναβαθμίσω αν και φοράω σχετικά παλιό firmware (XXUAMF6).

Για το αν πρέπει να αναβαθμίσω και γιατί, θα ήθελα την βοήθειά σας επειδή ομολογώ ότι διαβάζοντας τις προηγούμενες σελίδες δεν έβγαλα άκρη αν 1ον βελτιώθηκε κάτι στα καινούργια firmware και 2ον αν μπορώ να ρουτάρω ή θα χάσω την εγγύηση τελικά.

Για την ώρα είμαι ακόμα στο install/uninstall εφαρμογών και περνάω χρόνο δοκιμάζοντας ώστε με το που έρθει η εξωτερική μνήμη που παρήγγειλα να κάνω τελικό φλασάρισμα και να κρατήσω ότι θέλω. Μνήμη παρήγγειλα μία φτηνή από ebay(http://www.ebay.com/itm/301069448914), θα σας πω εντυπώσεις μόλις έρθει. Από εφαρμογές διαβάζω εδώ την αντίστοιχη ενότητα στο φόρουμ και μόνο με το gps δεν κατέληξα ακόμα. Όποιος μπορεί με πμ ας βοηθήσει :rolleyes:

 

 

Τώρα πάμε στα της συσκευής....

Εντυπώσεις (+):

+ Design πολύ ωραίο και μάλιστα αν και προέρχομαι από χρόνια χρήσης συσκευής αλουμινίου το κινητό το αισθάνομαι πολύ ωραία!

+ Πολύ ωραία οθόνη ! πολύ πιο ζωντανή από το S3 της γυναίκας μου !!!

+ Μπαταρία φαντάζομαι ΟΚ ... 30 ώρες με νορμάλ χρήση 3G,Wifi mail browsing και κλήσεων. Ακόμη είμαι στη 3η φόρτιση οπότε συμπέρασμα για την μπαταρία θα γράψω μετά από κανα μήνα, να ηρεμήσει λίγο και το τηλεφωνο από το πολύ σκάλισμα...

-- Πάντως Symbian δεν είναι ... 4 χρονών κινητό κρατούσε 4 μέρες η μπαταρία με κλήσεις κ 3G data/mail sync !

++ Έχει όμως άλλα καλά το android ... σερφάρω άνετα στο net, βλέπω γρηγορότερα και πιο ξεκούραστα τα μέιλ, έχω πολλές εφαρμογές γραφείου και χαζεύω άνετα στο fb ! Ά! να μή ξεχάσω.. Έχει και dropbox δηλαδή σωτηρία για τη δουλειά μου !!!!

+ Η συμβατότητα με τη Samsung tv μου είναι άψογη στο remote control / IR !!!

 

Εντυπώσεις (-):

- Κάμερα μέτρια ... Ειδικά στα σκοτεινά οι φώτο είναι χειρότερες από το προ 4ετίας κινητό μου :O :X :cry::blink:

- Στο τέλος των κλήσεων αρκετές φορές αργεί να εμφανιστεί η αρχική οθόνη και παραμένει η τερματισμένη κλήση με την επαφή που με καλεί.

 

Αυτά από μένα για τις πρώτες μέρες χρήσης του κινητού .

Όποιος έχει όρεξη ας μου απαντήσει για firmware και gps. Ευχαριστώ !!!

Edited by gourgi
Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

@ gourgi: Και το Ε52 smartphone ηταν...

NOKIA:5110,6150,6210,6310,6310i,6510,7110,E51,6700c,6700s, C3-01,N8,701,515, Lumia 925.

8110,8210,8250,8310,8810,8850,8910,8910i,8600Luna,8800,8800 Sirocco, 8800Arte.

SAMSUNG:Galaxy Note 8, Tab S 8.4

Galaxy Note3, Galaxy Alpha, S7 edge

Link to comment
Share on other sites

 

Εντυπώσεις (-):

- Κάμερα μέτρια ... Ειδικά στα σκοτεινά οι φώτο είναι χειρότερες από το προ 4ετίας κινητό μου :O :X :cry::blink:

- Στο τέλος των κλήσεων αρκετές φορές αργεί να εμφανιστεί η αρχική οθόνη και παραμένει η τερματισμένη κλήση με την επαφή που με καλεί.

 

Θα συμφωνησω κι εγω με τις παρατηρησεις σου (και με τις θετικες).Οντως σε σκοτεινο περιβαλλον ειναι μετρια η φωτο,κι αν χρησημοποιησεις φλας γινεται πολυ εντονη.

Link to comment
Share on other sites

@ gourgi: Και το Ε52 smartphone ηταν...

OK έχεις δίκιο :D

απλά έχω συνδέσει στο μυαλό μου (κακώς) τα smartphones με touch screen :shifty:

 

@drberto1 :

ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σου για τα GPS.

θα δοκιμάσω το navigon και θα γυρίσω σύντομα με εντυπώσεις !!!

Όσο ζω , μαθαίνω ...
Link to comment
Share on other sites

εχει καποια διαφορα αν το Samsung Galaxy S4 mini i9195 LTE (8GB) ειναι απο γερμανια η γαλλια η καποια αλλη ευρωπαικη πολη?

 

Όχι ,καμία !!

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να προτεινεται καμια καλη καρτα μνημης απο ebay samsung 16gb, τα 32gb μου φαινονται υπεραρκετα πιστευω!! Βλεπω ομως οτι υπαρχουν κατι μπλε και κατι πορτοκαλι καρτες τις samsung ποιες ειναι καλυτερες;;

 

Τι εννοω;;

http://www.ebay.com/itm/Genuine-New-Samsung-16GB-Micro-SD-SDHC-Memory-Card-for-Mobile-Phone-Smartphone-/121246928139?pt=US_Cellphone_Memory_Cards&hash=item1c3ae14d0b

http://www.ebay.com/itm/New-Samsung-16GB-Micro-SD-SDHC-PLUS-TF-Flash-Memory-Card-UHS-1-Class-10-48MB-S-/271376533227?pt=US_Cellphone_Memory_Cards&hash=item3f2f4d46eb

 

Να φανταστω οι plus.. Αλλα θα κανουν στο κινητο;;

 

Εχω το S3 mini αλλα δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα και επειδη βιαζομαι και δεν εχω καρτα μνημης γιαυτο το γραφω και εδω!!

Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα με το κινητό κατά τη σύνδεση με τον υπολογιστή.

όταν το συνδέω στο laptop (windows vista λειτουργικό) μου βγάζει ότι πρέπει να κατεβάσω ένα αρχείο "cdc serial", για να το αναγνωρίσει, το οποίο αρχείο δεν το βρίσκει ποτέ στο internet και κατά συνέπεια δεν μου αναγνωρίζει το κινητό.. καμια ιδέα??

Edited by ksenyxtis
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τις τελευταίες μέρες παρατηρώ lag, να κλείνω εφαρμογές και αυτές να ξανά ανοίγουν, να συνδέομαι είτε σε wifi είτε με δεδομένα και να ανοίγουν κι άλλες εφαρμογές, μέχρι που πριν λίγο μου έκανε restart ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο! να τραβήξω root μπας και ησυχάσω; Δεν έχω σκεφτεί κάτι άλλο προς το παρόν και τη συσκευή την έχω 1 μήνα
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έχω ένα πρόβλημα με το κινητό κατά τη σύνδεση με τον υπολογιστή.

όταν το συνδέω στο laptop (windows vista λειτουργικό) μου βγάζει ότι πρέπει να κατεβάσω ένα αρχείο "cdc serial", για να το αναγνωρίσει, το οποίο αρχείο δεν το βρίσκει ποτέ στο internet και κατά συνέπεια δεν μου αναγνωρίζει το κινητό.. καμια ιδέα??

 

Έχεις κατεβάσει το kies ή τους drivers της samsung ? αν όχι κανε το .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τις τελευταίες μέρες παρατηρώ lag, να κλείνω εφαρμογές και αυτές να ξανά ανοίγουν, να συνδέομαι είτε σε wifi είτε με δεδομένα και να ανοίγουν κι άλλες εφαρμογές, μέχρι που πριν λίγο μου έκανε restart ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο! να τραβήξω root μπας και ησυχάσω; Δεν έχω σκεφτεί κάτι άλλο προς το παρόν και τη συσκευή την έχω 1 μήνα

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση Kies, είναι το πιο κοινό πρόβλημα για driver_conflict .dll &.sys. Αν δεν δουλέψει πάλι με Kies απο την ομάδα μας εδώ: http://developer.samsung.com/android/tools-sdks/Samsung-Andorid-USB-Driver-for-Windows ή αλλιώς δοκίμασε και εδώ: http://drivers.softpedia.com/get/MOBILES/Samsung/SAMSUNG-Mobile-USB-CDC-Composite-Device-Driver-29505831.shtml

Link to comment
Share on other sites

Νεοεισελθόν στην Samsung family !!!! :D Για την ώρα είμαι ακόμα στο install/uninstall εφαρμογών και περνάω χρόνο δοκιμάζοντας ώστε με το που έρθει η εξωτερική μνήμη που παρήγγειλα να κάνω τελικό φλασάρισμα και να κρατήσω ότι θέλω. Μνήμη παρήγγειλα μία φτηνή από ebay(http://www.ebay.com/itm/301069448914),
οσο αναφορσ την καρτα που παρήγγειλε ο φιλος μας λετε να εχεο κανα θεμα ή θα ειναι συμβατη με το κινητο?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωωωω διεγραψα μερικες εφαρμογες τπτ διεγραψα κατι updates που ειχαν γινει και εγινε..!!

 

 

Έχω το ίδιο θεματακι. Μήπως εντόπισες ποια εφαρμογή σου έκανε την ιστορία για να μην αφαιρέσω όλα τα update?

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑVI. ΟΠΟΙΟΝ MEDIA PLAYER ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑVI ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ????

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by Superuser
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑVI. ΟΠΟΙΟΝ MEDIA PLAYER ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑVI ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ????

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

στο δικο μου εχω βαλει τον dice player. παιζει τα παντα χωρις προβλημα. με τον στοκ player δεν μπορουσα να δω avi αρχεια. τσεκαρε παντως μηπως εχουν καποιο προβλημα τα αρχεια σου. (δες τα σε εναν υπολογιστη)

Σε έχω δει πρωτάθλημα να παίρνεις...

...σε έχω δει στην γ' εθνική...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορώ να δω από που είναι το κινητό μου? Επίσης το antutu μου βγαλε 19387.. είναι καλά λέτε? Αγορασμένο από Άμστερνταμ είναι..
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 42 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]

στο δικο μου εχω βαλει τον dice player. παιζει τα παντα χωρις προβλημα. με τον στοκ player δεν μπορουσα να δω avi αρχεια. τσεκαρε παντως μηπως εχουν καποιο προβλημα τα αρχεια σου. (δες τα σε εναν υπολογιστη)

Φιλε μου καλε εγω βαλει 50 ταινιες στο κινητο και απο αυτες αντε να 'αναγνωριζει' τις 5... Στο PC τις βλεπω κανονικα οπως και στο PS3. Γιατι δεν τις βλεπω στο κινητο? Δεν μου τις αναγνωριζει καν αυτο ειναι το θεμα..... Δεν τις ανοιγει!!!!Εχω δοκιμασει και το Dice player!!!! Στο Dice player εκει που πας να ανοιξεις την ταινια και την εχει μικρογραφια εμενα σχεδον ολες τις ταινιες τις εχει με λουκετο!!! Δεν εχει μικρογραφια.

Edited by Livorno99
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΑVI. ΟΠΟΙΟΝ MEDIA PLAYER ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑVI ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ....ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑΤΙ????

 

Φιλε μου καλε εγω βαλει 50 ταινιες στο κινητο και απο αυτες αντε να 'αναγνωριζει' τις 5... Στο PC τις βλεπω κανονικα οπως και στο PS3. Γιατι δεν τις βλεπω στο κινητο? Δεν μου τις αναγνωριζει καν αυτο ειναι το θεμα..... Δεν τις ανοιγει!!!!Εχω δοκιμασει και το Dice player!!!! Στο Dice player εκει που πας να ανοιξεις την ταινια και την εχει μικρογραφια εμενα σχεδον ολες τις ταινιες τις εχει με λουκετο!!! Δεν εχει μικρογραφια.

 

Μπορεις να δοκιμασεις *ΜΧPlayer οτι καλυτερο εχω δοκιμασει, με μεγαλο ευρος υποστηριξης αρχειων και με πληρης αναγνωριση UNICODE Greek-ISO,MAC e.t.c. για υποτιτλους https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mxtech.videoplayer.ad&hl=en_GB

 

*Δοκιμασε την Pro εκδοση για να αποφυγεις τις διαφημισεις

Edited by Programmer
added additional text
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...